Recenzje

Wojciech Fusek, Jerzy Porębski "Lekarze w górach" (Wydawnictwo Agora, 2020)

Wbrew temu, co sugeruje tytuł, „Lekarze w górach” nie są reportażem przybliżającym sylwetki kilku lub kilkunastu lekarzy biorących udział w górskich wyprawach. Książka opisuje szerokie spektrum tematów związanych z pracą medyków w Himalajach, począwszy od głośnych i mniej znanych wypadków, przez najczęstsze dolegliwości i choroby na wysokościach, a na dopingu skończywszy. Dzieło Wojciech Fuska i Jerzego Porębskiego, choć niepozbawione...

Czytaj całość


Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski "Rozmowy o Evereście. Wyd. 2" (Wydawnictwo Agora, 2020)

Jeśli ktoś chce krok po kroku prześledzić pierwsze zimowe zdobycie Everestu, dzięki tej książce ma do tego doskonałą okazję. „Rozmowy o Evereście” nie są może wybitną literacko lekturą, ale Leszek Cichy z Krzysztofem Wielickim z aptekarską precyzją przybliżają w niej szczegóły legendarnego osiągnięcia Polaków z 1980 roku. Nowe wydanie, które na półki w księgarniach trafiło kilkanaście dni temu, zawiera...

Czytaj całość


Tyson Fury "Bez maski. Autobiografia" (Wydawnictwo SQN, 2020)

To zdecydowanie jedna z najciekawszych sportowych biografii, jakie ukazały się w ostatnich latach. Tyson Fury jest postacią niezwykle barwną, ale w książce pokazuje nam się „Bez maski”. Zdradza swoje prawdziwe oblicze, na którym odcisnęły się życiowe zakręty: depresja, problemy z alkoholem i narkotykami, śmierć dzieci i próba samobójcza.

Na wspomnienia takich sportowców zawsze czeka się...

Czytaj całość


Elisabeth Revol "Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat" (Wydawnictwo Agora, 2020)

Takie książki nie powstają często. Nie dlatego, że himalaiści nie chcą ich pisać, ale dlatego, że rzadko kiedy wychodzą z takich sytuacji cało. Elisabeth Revol spędziła dwie noce na wysokości powyżej 6800 metrów, bez jedzenia i picia, z odmrożeniami, wcześniej będąc zmuszona zostawić partnera Tomasza Mackiewicza, który zapadł na chorobę wysokościową. To, co wtedy czuła, opisała w niezwykle dramatycznej książce „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”, którą czyta się jak trzymający...

Czytaj całość


Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski "Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało" (Wydawnictwo Agora, 2019)

Jest żywą legendą polskiego himalaizmu. Piąty na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, autor pierwszych zimowych wejść na Mount Everest, Broad Peak, Lhotse i Kanczendzongę. Historia Krzysztofa Wielickiego to historia polskiego himalaizmu i taka właśnie jest biografia „Piekło mnie nie chciało” autorstwa duetu Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski. To nie tylko opowieść o wyjątkowym człowieku, ale kawał dziejów wspinania pod biało-czerwoną flagą.Leszek Błażyński "Jaśko ze Lwowa. Historia mistrza" (Fundacja im. Jana Palucha, 2019)

Cenię książki o lokalnych sportowych bohaterach. Nie są tu przeważnie publikacje nastawione na wielki zysk, raczej ukazują się przy wsparciu lokalnych instytucji oraz firm i mają upamiętniać postaci, które bez tego pewnie zostałyby zapomniane. Tak właśnie jest z książką Leszka Błażyńskiego „Jaśko ze Lwowa. Historia Mistrza” - ładnie wydaną, choć niezbyt porywającą lekturą.
Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak "Lhotse '89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki" (Wydawnictwo Burda Książki, 2019)

24 października 1989 roku podczas zdobywania południowej ściany Lhotse zginął Jerzy Kukuczka. Po trzech dekadach od tamtego smutnego wydarzenia jedna z uczestniczek wyprawy postanowiła po raz pierwszy opublikować swoje prywatne zapiski z wyprawy. Książka dziennikarki Elżbiety Piętak nie rzuca wprawdzie nowego światła na przyczyny odpadnięcia polskiego himalaisty od ściany, ale jest dobrą lekturą podróżniczą, która przypadnie do gustu przede wszystkim...

Czytaj całość


Alan Scott Haft "Harry Haft. Biografia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano" (Wydawnictwo Otwarte, 2019)

To jedna z najmocniejszych biografii, jakie czytałem w ostatnim czasie. Historia Harry’ego Hafta – żydowskiego pięściarza, który urodził się w Bełchatowie w 1925 roku i poznał wszelkie okrucieństwa II wojny światowej – przeraża i szokuje, ale też wciąga i daje do myślenia. To gorzka, ale jednocześnie piękna opowieść o nienawiści, miłości, okrucieństwie i człowieczeństwie, w której autor, będący...

Czytaj całość


Remigiusz Piotrowski "Niezwykły świat przedwojennego futbolu" (Wydawnictwo PWN, 2019)

Tak powinno się pisać o historii futbolu! Jestem absolutnie zachwycony książką Remigiusza Piotrowskiego, w której postanowił pokazać, jak wyglądała polska piłka w latach 1918-1939. Bałem się, że „Niezwykły świat przedwojennego futbolu” będzie powieleniem znanych faktów, zbiorem tych samych anegdot, przedstawionym w dodatku w mało atrakcyjny sposób. Po lekturze książki mogę tylko przeprosić autora – spisał się znakomicie.Marek Cegliński "Złote dziewczyny" (MC Media, 2019)

Mimo że był to największy sukces w historii polskiej koszykówki, kibice nie mogli zobaczyć triumfu reprezentacji w telewizji. Ówczesna ignorancja mediów ma w sobie coś symptomatycznego, bo o mistrzostwie Europy zdobytym przez Polki w Katowicach w 1999 roku wspomina się dziś rzadko. Bardzo dobrze więc, że Marek Cegliński w 20. rocznicę zdobycia złotego medalu postanowił odświeżyć pamięć o „Złotych dziewczynach”. Zasłużyły na taką właśnie książkę.Raffaele Nappi "Roberto Baggio. Włoski bóg futbolu" (Wydawnictwo Arena, 2019)

To bardzo nietypowa książka – nie jest to biografia w klasycznym tego słowa znaczeniu. Jeśli liczycie na szczegółowy zapis życia i kariery Roberto Baggio, będziecie zawiedzeni. Dzieło Raffaele Nappiego jest przemyślanym, zwięzłym i oryginalnym tworem. Tworem, który pozwala zrozumieć fenomen „Boskiego kucyka”.

Lubię włoskie książki o sporcie. Mam wrażenie, że idealnie...


Jean Ammann, Erhard Loretan "Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki" (Wydawnictwo Agora, 2019)

Wszyscy wiedzą, kim byli dwaj pierwsi ludzie, którzy zdobyli Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników na Ziemi. Postaci Reinholda Messnera i Jerzego Kukuczki nikomu przedstawiać nie trzeba. Mało kto pamięta jednak o tym, kto jako następny dokonał tego wyjątkowego wyczynu. Warto więc sięgnąć po „Ryczące ośmiotysięczniki”, by poznać ciekawą historię Erharda Loretana.

Czytaj całośćTomasz Łapiński "Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2019)

Nastały czasy, kiedy coraz więcej piłkarzy chwyta za pióro. Książka sportowca nie jest niczym szokującym, nawet jeśli czytelnik ma świadomość, że rola głównego bohatera ograniczała się wyłącznie do opowiedzenia swojej historii, którą spisał za niego ghostwriter (najczęściej dziennikarz). W tym wszystkim Tomasz Łapiński z powieścią „Szmata” jawi się jako chluby wyjątek od reguły. Nie dość, że stworzył coś od początku do końca sam, to jeszcze zrobił to w taki sposób, że...Dominik Szczepański "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" (Wydawnictwo Agora, 2019)

Nie jest łatwo stworzyć biografię człowieka o tak złożonej osobowości. Uczynić to kilka miesięcy po jego tragicznej śmierci – jeszcze trudniej. Dominik Szczepański podjął się tego wyzwania i stworzył znakomitą i wielowątkową książkę o Tomaszu Mackiewiczu. „Czapkins” to jedna z najlepszych himalajskich pozycji ostatnich miesięcy, ale powinna zainteresować także tych, którzy gustują w życiorysach ludzi nietuzinkowych.Janusz Kurczab, Wojciech Fusek i Jerzy Porębski "Polskie Himalaje" (Wydawnictwo Agora, 2018)

W ostatnim czasie pozycje o himalaizmie pojawiają się w Polsce w olbrzymiej liczbie. Wśród wspomnień wspinaczy, biografii słynnych himalaistów czy książek poświęconych konkretnym wyprawom i górom brakowało jednak ogólnotematycznych lektur. Tę lukę wypełnia dzieło „Polskie Himalaje”, dzięki któremu czytelnik ma okazję poznać najważniejsze postaci, wyczyny i historię rodzimego himalaizmu.
Piotr Trybalski "Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników" (Wydawnictwo Literackie, 2018)

To pierwsza i jak na razie jedyna książka w pełni opisująca Narodową Zimową Wyprawę na K2 z przełomu 2017 i 2018 roku. W pozycji „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” Piotr Trybalski na blisko 600 stronach opisuje nie tylko to, dlaczego kolejna próba zdobycia szczytu spaliła na panewce, ale kreśli również szerokie tło i genezę marzenia, jakim jest dotarcie na K2 zimą. Marzenia, które powoli staje się obsesją Polaków.

Czytaj całość


Bernadette McDonald "Elizabeth Hawley. Strażniczka gór" (Wydawnictwo Agora, 2018)

To nie tylko biografia jednej z najciekawszych i najsłynniejszych postaci w górskim środowisku. Książka „Elizabeth Hawley. Strażniczka gór” to opowieść o polityce, podróżach, słynnych wspinaczach i ich wyczynach, kobiecej sile i ewolucji himalaizmu. Ta lektura zadowoli nie tylko tych, którzy lubią czytać o wyprawach na ośmiotysięczniki, ale także każdego, kto poprzez literaturę lubi odkrywać świat.

Najnowsza górska propozycja Wydawnictwa Agora różni się...


Dawid Janczyk, Piotr Dobrowolski "Moja spowiedź" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2018)

To do dziś jedna z największych zagadek polskiej piłki – dlaczego niezwykle utalentowany Dawid Janczyk nie zrobił takiej kariery, jaką wróżyli mu niemal wszyscy eksperci? Fani futbolu z pewnością słyszeli o jego problemach z alkoholem, ale dopiero autobiografia piłkarza pokazuje, w jak poważne popadł tarapaty. „Moja spowiedź” na półki w księgarniach trafi 19 września i z miejsca powinna stać się pozycją obowiązkową dla młodych zawodników, ich rodziców, trenerów...

Czytaj całość


Reinhold Messner "O życiu" (Wydawnictwo Agora, 2018)

To książka inna niż wszystkie. Nie znajdziesz w niej szczegółowych zapisów wypraw w celu zdobycia kolejnych ośmiotysięczników. To wszystko Reinhold Messner opisał we wcześniejszych publikacjach. „O życiu” to zapis przemyśleń pierwszego zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum na temat wspinania, odwagi, odpowiedzialności, ale też religii, polityki czy moralności. To uniwersalny poradnik życia nie tylko dla tych, których fascynują góry wysokie.
W najnowszej publikacji Messner jawi się jako...Paweł Wilkowicz "Robert Lewandowski. Nienasycony (Wyd. 2)" (Wydawnictwo Agora, 2018)

Czy pisanie biografii piłkarzy przed końcem ich kariery ma sens? To pytanie jak mantra powraca przy premierach kolejnych sportowych pozycji. „Nienasycony”, czyli historia Roberta Lewandowskiego, jest mocnym głosem „na tak” w tej dyskusji. Paweł Wilkowicz wzorowo wykonał swoją pracę, a nowe wydanie jego książki powinno być lekturą obowiązkową wszystkich kibiców przed mundialem w Rosji.Roman Imielski, Radosław Leniarski "Najważniejszy mecz Kremla" (Wydawnictwo Agora, 2018)

Rosja – gospodarz najbliższego mundialu – to kraj pełen sprzeczności i absurdów. Książka dziennikarzy „Gazety Wyborczej”: Romana Imielskiego i Radosława Leniarskiego „Najważniejszy mecz Kremla” doskonale obrazuje, dlaczego. Autorzy pokazali polityczne, społeczne i historyczne oblicze państwa Putina, dzięki czemu każdy, kto sięgnie po ich lekturę, będzie mógł śledzić mistrzostwa świata zdecydowanie bardziej świadomie.

Na styku sportu i polityki bardzo często dzieją się rzeczy...

Czytaj całość

Maja Włoszczowska, Karolina Oponowicz "Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką" (Wydawnictwo Agora, 2018)

Pierwsze naprawdę upalne dni tej wiosny to idealny moment na aktywne spędzenie dnia. Wszystkim, którzy mają zamiar rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem lub chcieliby do jazdy na rowerze podejść bardziej profesjonalnie, z pomocą przychodzi Maja Włoszczowska. W książce „Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką” napisanej z Karoliną Oponowicz dwukrotna srebrna medalistka olimpijska wyjaśnia wszystkie kwestie związane z jej ukochaną dyscypliną.


Denis Urubko "Skazany na góry" (Wydawnictwo Agora, 2018)

W ostatnich miesiącach było o nim bardzo głośno. Narodową wyprawą Polaków na K2 żył cały kraj, a Denis Urubko był jedną z jej głównych postaci. I choć medialny przekaz dotyczący tego himalaisty nie zawsze był pozytywny, Wydawnictwo Agora postanowiło wznowić jego wspomnienia z 2011 roku. „Skazany na góry” to kolejna pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć, co pcha ludzi w niebezpieczeństwo czyhające na wysokości 8000 metrów.
David Sumpter "Piłkomatyka. Matematyczne piękne futbolu" (Copernicus Press Center, 2018)

Futbol totalny wyjaśniony za pomocą analizy zachowania mrówek. Gra FC Barcelony przyrównana do działania jednokomórkowych organizmów. Słynny gol Ibry przewrotką w meczu z Anglią rozłożony na czynniki pierwsze, wpływ wprowadzenia trzech punktów za zwycięstwo na taktykę drużyn i obalenie wielu teorii gry u bukmachera. Kiedy wydawało się, że piłki nożnej nie da się przeanalizować jeszcze dokładniej, David Sumpter...Praca zbiorowa "Jak to było naprawdę" (Wydawnictwo Arena, 2018)

Książka „Jak to było naprawdę”, w której kilkunastu dziennikarzy opisuje niezwykłe sportowe opowieści, to debiut Wydawnictwa Arena. Całkiem udany pod względem jakości, jednak nieco na wyrost, jeśli rozpatrywać go pod względem zgodności treści z tytułem. Publikacja nie wnosi bowiem wiele nowego do wiedzy na temat skandali, zabawnych, głośnych i niesamowitych historii, które miały miejsce w dziejach polskiego sportu.

Czytaj całość


Krzysztof Szujecki "Historia sportu w Polsce 1805-2018. Tom I" (Wydawnictwo Biały Kruk, 2018)

W dobie hurtowo wydawanych książek sportowych „Historia sportu w Polsce” Krzysztofa Szujeckiego jest chlubnym wyjątkiem. Publikacja pozytywnie zaskakuje dbałością o każdy szczegół: rzetelna treść, piękne wydanie, ogromna liczba zdjęć. To idealna propozycja dla kibiców, którzy chcieliby z dumą postawić na swojej półce kompleksową pozycję traktującą o tym, jak rodził się i rozwijał sport w Polsce.

Czytaj całość


Krzysztof Stanowski "Stan futbolu" (Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2016)

Demaskatorska. To chyba najlepsze określenie „Stanu futbolu”, czyli czwartej już książki znanego dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Założyciel portalu Weszło w charakterystycznym dla siebie stylu pełnym ironii, anegdot i mocnych opinii obnaża polskie środowisko piłkarskie. Obraz większości zawodników, trenerów, prezesów czy dziennikarzy, jaki wyłania się z publikacji, nie jest zbyt kolorowy.Paweł Czado "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach" (Wydawnictwo Agora, 2017)

Po Widzewie lat 70. i 80., Wiśle Kraków ery Bogusława Cupiała i Legii Warszawa z lat 90. przyszedł czas na Górnik Zabrze. Klub ze Śląska okazał się kolejnym zespołem, który doczekał się reporterskiej książki. Paweł Czado podjął się zadania nieco trudniejszego niż jego poprzednicy, gdyż opisał niemal całe kilkudziesięcioletnie dzieje zabrzańskiej legendy. Tym większy podziw powinna budzić jego publikacja „Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”, bo...

Czytaj całość


Sebastian Frej "Football Passion Buenos Aires" (Sebastian Frej, 2018)

Sportowe albumy zwykle koncentrują się na zawodnikach – ukazują trud, ból i emocje towarzyszące ich zmaganiom. Sebastian Frej odwrócił ten schemat i z widzów uczynił głównych aktorów widowiska. Efektem tego wyjątkowy album „Football Passion Buenos Aires”, w którym...

Czytaj całość


Grzegorz Majchrzak "Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale" (Wydawnictwo Fronda, 2017)

Sięgałem po tę książkę z dużymi oczekiwaniami. Grzegorz Majchrzak, opierający się na nieznanych dotąd materiałach IPN, pisze o znanych piłkarzach, słynnych meczach i innych futbolowych kwestiach w czasach PRL. Wydawcy przekonywali, że w tej publikacji „sensacja goni sensację”, ale „Tajna historia futbolu” nie jest się pozycją rewolucyjną. Raczej uzupełnia wiedzę o działaniach komunistycznych służb w piłkarskim...

Czytaj całość


Rafael Buschmann, Michael Wulzinger "Brudna piłka. Z archiwum Football Leaks" (Wydawnictwo Agora, 2017)

Powstała we wrześniu 2015 roku strona Football Leaks wywołała ogromne poruszenie. Dziennikarze piłkarscy dostali materiały, dzięki którym ich artykuły biły rekordy popularności, a kibice mogli wreszcie na własne oczy przekonać się, jak zepsutym i zaślepionym wielkimi pieniędzmi środowiskiem jest świat futbolu. W „Brudnej piłce” dwaj dziennikarze dziennika „Der Spiegel” ujawniają kulisy współpracy z twórcą demaskatorskiej platformy i przybliżają najbardziej...

Czytaj całość


Iwona Guzowska "Najważniejsza decyzja" (Wydawnictwo Galaktyka, 2017)

Przez dotychczasowe życie przeszła na własnych zasadach i tak właśnie napisała tę książkę. Zajęło jej to prawie trzy lata, ale efekt końcowy na pewno nie jest banalny. „Najważniejsza decyzja” Iwony Guzowskiej to pozycja wielowątkowa. Niezwykle mocna, jeśli chodzi o wątki autobiograficzne, fragmentami drażniąca, ale przede wszystkim motywująca, co da się odczuć na każdej niemal stronie.

Czytaj całośćŁukasz Kadziewicz, Łukasz Olkowicz "Kadziu. Siatkówka & Rock'n'Roll" (Ringier Axel Springer Polska, 2017)

W czasie sportowej kariery był wiecznie drugi: wicemistrzostwo świata, drugie miejsca w walce o mistrzostwo Polski, wicemistrzostwo Rosji i Białorusi, czy wreszcie druga pozycja w programie Taniec z gwiazdami. Łukaszowi Kadziewiczowi zawsze czegoś brakowało, by stanąć na najwyższym stopniu podium. Po premierze autobiografii może wreszcie powiedzieć, że w czymś jest absolutnym pionierem – jeśli chodzi o wspomnienia polskich siatkarzy, jako pierwszy zdecydował się na pełną...

Czytaj całość

Agnieszka Radwańska, Artur Rolak "Jestem Isia" (Wydawnictwo Burda Książki, 2017)

Znacie z pewnością to uczucie, gdy znajdujecie się w nowym towarzystwie. Porozmawialiście już z wszystkimi obecnymi osobami i z każdą kolejną chwilą w głowie kotłuje się tylko jedna myśl: „Co ja tu robię?”. Tak było trochę ze mną i książką „Jestem Isia”, czyli rozmową Artura Rolaka z najlepszą polską tenisistką Agnieszką Radwańską. Nie chodzi jednak o to, że autobiografia napisana w formie wywiadu-rzeki jest słaba. Powodem mojego rozczarowania był fakt, że...

Czytaj całość


Roman Kołtoń "Od Euro do mundialu. Prawda o reprezentacji" (Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2017)

Są dziennikarze, którzy z biegiem lat zatracają radość z obserwowania i opisywania świata futbolu. Nic już ich nie zachwyca, a w ich tekstach można wyczuć zgorzknienie biorące się z przekonania, że tą piękną grą już dawno zawładnęli cynicy, dla których liczy się tylko pieniądz. Roman Kołtoń nie należy do tej grupy. Jego piłka nożna niezmiennie fascynuje. Wyrazem tego uczucia jest niezła książka „Od Euro do mundialu”, w której opisuje...

Czytaj całość


Johan Cruyff "Autobiografia" (Wydawnictwo Literackie, 2017)

To jedna z tych książek, po które sięga się w ciemno. Autobiografia postaci takiej jak Johan Cruyff, który był częścią futbolowej rewolucji zarówno jako piłkarz, jak i trener, to pozycja obowiązkowa każdego kibica. Wspomnienia Holendra pozostawiają jednak pewien niedosyt. Być może to kwestia wygórowanych oczekiwań, bo od geniuszy wymaga się więcej, a książka nie jest tak wybitna jak jej autor. Co nie oznacza, że nie warto jej przeczytać.


Mamed Khalidov, Szczepan Twardoch "Lepiej, byś tam umarł" (Wydawnictwo WAB, 2017)

Trudno było przewidzieć, jak powiedzie się ten eksperyment. Najsłynniejszy obecnie polski pisarz w wywiadzie-rzece z gwiazdą mieszanych sztuk walki. Pogodzenie tych dwóch światów – literatury oraz brutalnego sportu – wydawało się niemożliwe. „Lepiej, byś tam umarł” okazała się jednak zaskakująco mądrą lekturą. Mamed Khalidov i Szczepan Twardoch wyszli z tego pojedynku obronną ręką. Obaj.
Polscy kibice zdążyli się już przyzwyczaić, że niemal każdy...

Czytaj całość


Adam Bielecki, Dominik Szczepański "Spod zamarzniętych powiek" (Wydawnictwo Agora, 2017)

Większość Polaków poznała jego nazwisko w 2013 roku, kiedy podczas zejścia z Broad Peak zginęło dwóch jego towarzyszy: Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. To właśnie Adam Bielecki był przez wielu oskarżany o przyczynienie się do ich śmierci. Ale nie tylko o tych dramatycznych wydarzeniach himalaista opowiada w autobiografii „Spod zamarzniętych powiek”. To przede wszystkim pasjonująca opowieść o wielkiej miłości do gór, największych osiągnięciach...


Piotr Jagielski "Legia mistrzów" (Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016)

Drużyna Legii Warszawa, która w 1995 roku wywalczyła awans do Ligi Mistrzów, była nietuzinkowa. W ówczesnym składzie „Wojskowych” nie brakowało ciekawych osobowości, trudnych charakterów i piłkarzy z niebanalnym życiorysem. Sukces tamtej drużyny, a za taki należy uznać występ w ćwierćfinale elitarnych europejskich rozgrywek, wydawał się więc idealnym tematem na książkę. Dobrze, że po latach taka powstała. Szkoda tylko, że „Legia mistrzów” nie do końca...Jarosław Owsiański "Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań" (Jarosław Owsiański, 2016)

Rzadko się zdarza, żeby powodem wydania książki była… premiera innej publikacji! Tak jednak stało się pod koniec ubiegłego roku, kiedy niespełna miesiąc po ukazaniu się na rynku pozycji Andrzeja Gowarzewskiego „Mistrzostwa Polski. Ludzie. 1918-1939”, światło dzienne ujrzało dzieło Jarosława Owsiańskiego „Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań w mistrzostwach Polski 1921-1939”. Ciekawe? Interesująco robi się dopiero, gdy zajrzy się…

Czytaj całość


Marek Cegliński, Dariusz Pawłowski, Łukasz Cegliński "Zieloni Kanonierzy" (Wydawnictwo MC Media, 2016)

Pierwszą książką – „Srebrni chłopcy Zagórskiego” – Marek i Łukasz Ceglińscy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Genialna pod względem reporterskim publikacja zapewniła im uznanie czytelników, ale też zaostrzyła apetyty. Ich najnowsze dzieło w mojej ocenie nie jest aż tak znakomite jak poprzedniczka, ale to wciąż lektura z najwyższej półki. Dla fanów koszykówki i historii sportu „Zieloni Kanonierzy” to zdecydowanie książka z gatunku „must read”.Guillem Balague "Cristiano Ronaldo. Biografia" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2016)

Jeśli kiedykolwiek chcieliście poznać obiektywną prawdę o życiu i karierze Cristiano Ronaldo, powinniście sięgnąć po tę książkę. Jeśli w futbolu interesuje was coś więcej niż tylko boiskowe wydarzenia, to zdecydowanie lektura dla was. „Cristiano Ronaldo. Biografia” cenionego Guillema Balagué jest kompleksowa, dogłębna, zaskakująca, a przy tym dynamiczna i wciągająca. Nic dziwnego, że w Wielkiej Brytanii...Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" (Wydawnictwo Agora, 2016)

Jego historia jest niezwykła. Nic dziwnego, że Jerzy Kukuczka, drugi na świecie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, stał się bohaterem wielu książek i filmów. Wydana niedawno biografia „Kukuczka. Opowieść najsłynniejszym polskim himalaiście” w kapitalny sposób spaja to wszystko w całość. To świetna lektura zarówno dla tych, którzy raz jeszcze chcieliby...Radosław Kałużny, Mateusz Karoń „Powrót Taty” (Wydawnictwo Kopalnia, 2016)

Czekałem na tę książkę. Po pierwsze dlatego, że Radosława Kałużnego trudno uznać za postać nijaką – to facet, który ma coś do powiedzenia. Po drugie wyczekiwałem jego biografii z powodów sentymentalnych. Jako 10-letni chłopiec emocjonowałem się meczami kadry Jerzego Engela i do dziś pamiętam trzy bramki wbite przez „Tatę” Białorusi oraz inne trafienia, które przyczyniły się do awansu...
Jacek Kurowski, Andrzej Szarmach „Diabeł nie anioł” (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016)

W ostatnich latach nie było o nim zbyt głośno. Podczas gdy inne „Orły Górskiego” brylowały w mediach, on zaszył się we Francji i tam wiódł spokojne życie z dala od futbolu. Ale kiedy przemówił, wydając przed kilkoma dniami swoje wspomnienia, spuścił prawdziwą bombę. Autobiografia Andrzeja Szarmacha „Diabeł nie anioł” napisana wspólnie z dziennikarzem TVP, Jackiem Kurowskim, to kopalnia anegdot na temat...Christoph Bausenwein "Joachim Löw. Strateg, esteta, mistrz świata" (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016)

To nie jest lektura do przeczytania „na raz”. Z książką „Joachim Löw. Strateg, esteta, mistrz świata” spędzicie co najmniej kilka wieczorów. Jeśli lubicie niemiecką piłką i interesują was szczegóły pracy najlepszych trenerów świata, to zdecydowanie propozycja dla was. Może nie będzie to najlepsza książka o piłkarskim szkoleniowcu, jaką mieliście w rękach, ale na pewno znajdziecie w niej wiele ciekawych spostrzeżeń.Łukasz Olkowicz "Nawałka. Droga do perfekcji" (Ringier Axel Springer Polska, 2016)

Można mówić, że jako trener tak naprawdę nic jeszcze nie osiągnął. Można narzekać, że w tym momencie wydawanie jego biografii mija się z celem. Ale jeśli za przedstawienie historii obecnego trenera polskiej kadry bierze się tak utalentowany dziennikarz jak Łukasz Olkowicz, można być pewnym, że będzie ciekawie. „Nawałka. Droga do perfekcji”, wbrew głosom malkontentów, zalicza się do wąskiego grona reporterskich lektur o sporcie, które trzeba przeczytać.


Grzegorz Żurek "Wóda i bala" (Wydawnictwo Oficynka, 2015)

Zostałem oszukany. Byłem nastawiony na kolejną powieść z futbolem jako motywem przewodnim, a tymczasem po lekturze „Wódy i bali” okazało się, że tytułowa „bala” była jedynie wabikiem dla ludzi zakręconych na punkcie piłki. Ale skoro zacząłem już czytać, to dokończyłem, i muszę przyznać, że nie były to zmarnowane godziny. Jeśli pewnej soboty poszedłem spać grubo po pierwszej, bo bardzo chciałem poznać zakończenie, oznacza to, że autor – Grzegorz Żurek – wywiązał się ze swojego zadania bardzo dobrze.Przemysław Popek, Michał Hasik, Mariusz Świerczyński "60 lat minęło, czyli Gwardia Warszawa w europejskich pucharach" (Fundacja Na Rzecz Historii Sportu, 2016)

Skończyłem właśnie czytać książkę o Gwardii Warszawa w europejskich pucharach. Publikacja jak to pozycja historyczna – fajnie udokumentowane występy klubu, zestawienie gier, składów, opisy okoliczności kolejnych spotkań, czyli coś dla najbardziej zagorzałych fanów historii futbolu. Najbardziej poruszający i dający do myślenia był jednak ostatni rozdział, mówiący o upadku zasłużonego...Thomas Morgenstern "Thomas Morgenstern. Moja walka o każdy metr" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2016)

Zawsze kiedy podczas transmisji skoków narciarskich pokazują ujęcie z samego szczytu skoczni, zastanawiam się, co dzieje się w głowie zawodnika, który siada na belce. „Moja walka o każdy metr” Thomasa Morgensterna zaspokoiła tę ciekawość. Mało tego, pozwoliła przekonać się, że skoki to niesamowicie skomplikowana dyscyplina, w której ogromną rolę odgrywają detale. A to tylko jedna z wielu zalet książki austriackiego sportowca.Paweł Czado, Beata Żurek "Piechniczek. Tego nie wie nikt" (Wydawnictwo Agora S.A., 2015)

To nie jest skandalizująca autobiografia, w której główny bohater pali mosty i rozlicza się z przeszłością. To bardzo dobra reportersko opowieść nie tylko o Antonim Piechniczku, ale też Śląsku, śląskiej piłce, reprezentacji Polski i mundialu w Hiszpanii. Paweł Czado i Beata Żurek wykonali kawał dobrej roboty, dlatego ich książkę – „Piechniczek. Tego nie wie nikt” – można  polecić każdemu kibicowi piłkarskiemu.
George Best "Najlepszy. Autobiografia" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015)

Spodziewałem się zabawnej autobiografii pełnej blichtru, prześmiesznych anegdot i dobrego humoru. Książka George’a Besta „Najlepszy” taka nie jest. To poważne świadectwo faceta, który zdaje sobie sprawę, że powoli żegna się z tym światem. I na trzy lata przed śmiercią w niezwykle szczery sposób opowiada, jak to jest być Królem Życia, który stoczył się na samo dno.
Rafał Podraza "Przegrane medale. Jak działacze niszczyli sportowców" (Oficyna R, 2015)

Działacz. W zrozumieniu istoty polskiego sportu to słowo-klucz. Choć dziś nie mają już takiej władzy jak kiedyś, w latach PRL-u mogli praktycznie wszystko – na przykład złamać karierę nielubianego lub niepokornego sportowca. Rafał Podraza postanowił podążyć tym tropem i w książce „Przegrane medale” prezentuje historie pięciu sportsmenek, które przez nieprzychylność działaczy i trenerów straciły szanse na wielkie sukcesy.Andrzej Niemczyk, Marek Bobakowski "Życiowy tie-break. Autobiografia" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015)

„Co w głowie, to na języku”, lubi o sobie mówić Andrzej Niemczyk. Swoją autobiografią napisaną z Markiem Bobakowskim trener „Złotek” udowadnia, że jeśli chodzi o barwność, w środowisku siatkarskim może się z nim równać niewielu. Szczerość połączona z arcyciekawą życiową historią okazały się receptą na sukces, składając się na jedną z najlepszych sportowych biografii, jakie kiedykolwiek się u nas ukazały.Pavel Nedvěd "Piłkarze odchodzą, mężczyźni zostają. Czyli moje zwyczajne życie" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015)

Są tacy piłkarze, którzy cieszą się powszechnym szacunkiem, niezależnie od tego, w jakich klubów występowali. Przedstawicielem tego wymierającego powoli gatunku jest na pewno Pavel Nedvěd, którego autobiografia „Piłkarze odchodzą, mężczyźni zostają” trafia właśnie do polskich księgarni. Nie jest to wybitna lektura, ale pokolenie kibiców urodzonych na przełomie lat 80. i 90. przeczyta ją z przyjemnością.Diego Simeone "Simeone. Mecz po meczu" (Dom Wydawniczy Rebis, 2015)

Są takie książki, co do których można mieć pewność, że nie będą nudne. To przeważnie dzieła charyzmatycznych postaci, które zawsze mają do powiedzenia coś ciekawego. Nie inaczej jest z „Mecz po meczu”, czyli publikacją trenera Atletico Madryt, Diego Pablo Simeone. Po jej lekturze można mieć do autora tylko jedną pretensję: czemu tak mało?
Alfredo Relaño "Barça vs. Real. Wrogowie, któzy nie mogą bez siebie żyć" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015)

To nie jest książka, która byłaby powieleniem tego, co doskonale znane. Jeśli komuś wydawało się, że historia rywalizacji FC Barcelony z Realem Madryt nie skrywa przed nim żadnych tajemnic, po lekturze tej publikacji będzie musiał zrewidować niektóre osądy. W „Barça vs. Real” Alfredo Relaño rozprawia się bowiem z mitami od lat krążącymi wokół El Clásico, udowadniając, że wbrew pozorom oba kluby są do siebie bardzo podobne.Michel Platini, Gerard Ernault "Porozmawiajmy o futbolu" (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015)

Są takie książki, przez które brnie się z przyjemnością, są też takie, których czytanie chce się jak najszybciej zakończyć. Ku własnemu zdziwieniu „Porozmawiajmy o futbolu”, czyli wywiad-rzekę z Michelem Platinim, muszę niestety zaliczyć do tej drugiej kategorii. Mimo kilku ciekawych fragmentów, publikacja nie rzuciła mnie na kolana. Nie jest to zdecydowanie lektura, która każdemu kibicowi przypadnie do gustu.
Przemek Nieciejewski "Wir leben Borussia" (Wydawnictwo Read Me, 2015)

Nie Kuba Błaszczykowski, a Przemek Nieciejewski będzie pierwszym Polakiem, który w najbliższym czasie wyda książkę sportową w Niemczech. 24 lipca do sprzedaży za naszą zachodnią granicą trafi jego album...


Fabian Balicki "Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością" (Wydawnictwo Poligraf, 2015)

Ktoś napisał i wydał w Polsce książkę o niemieckim klubie występującym obecnie w 2. Bundeslidze. Zaskoczyła mnie ta wiadomość, ale jeszcze bardziej zaskoczony byłem po lekturze publikacji Fabiana Balickiego „Więcej niż piłka nożna? St. Pauli jest tą możliwością”. Okazała się ona świetną pozycją i udowodniła, że w dobie komercjalizacji futbolu są jeszcze miejsca, w których liczy się coś więcej niż pieniądze.Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik "Kuba" (Wydawnictwo Buchmann, 2015)

Na tę książkę czekał chyba każdy polski kibic. Kiedy jeden z najlepszych piłkarzy w kraju i kapitan reprezentacji, mający za sobą mocną życiową historię, szykuje się do wydania biografii, musi być ciekawie. I faktycznie jest, ale trudno pozycję zatytułowaną „Kuba” uznać za dzieło w pełni obiektywne i kompletne.

Na wstępie warto wyjaśnić kilka kwestii związanych z formą...Tadeusz Olszański "Rachunek za igrzyska, czyli co się stało ze sportem?" (Tadeusz Olszański, 2012)

Coraz mniej takich książek na naszym rynku. Wielka szkoda, bo opinie autorów, którzy mają coś ciekawego do przekazania, warto zgłębiać. Tak jak najnowsze dzieło Tadeusza Olszańskiego: „Rachunek za igrzyska, czyli co się stało ze sportem?”. To pożyteczna i skłaniająca do refleksji lektura, która uświadamia, jak wielkim biznesem stał się współczesny sport.
Lopez Lomong, Mark Tabb "Bieg po życie. Z piekła Sudanu na olimpijskie areny" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015)

Są takie książki sportowe, które swoją tematyką daleko wybiegają poza sport. Jedną z nich jest bez wątpienia „Bieg po życie” Lopeza Lomonga. Choć nazwisko tego sportowca niewiele mówi przeciętnemu kibicowi, warto poznać historię biegacza z Sudanu Południowego, bo to gotowy scenariusz na hitowy film. Co najważniejsze – film z happy endem.
Joachim Forsund "Henning Berg. Z Manchesteru do Warszawy" (Wydawnictwo RM, 2015)

Nigdy nie był wybitnym piłkarzem. Solidnym obrońcą, wyróżniającym się zawodnikiem z Norwegii, który do maksimum wykorzystał swoje możliwości – na pewno. Gdyby jednak przed dwoma laty Henning Berg nie objął Legii Warszawa, polscy kibice nigdy nie przeczytaliby jego biografii. Byłoby szkoda, bo to całkiem niezła książka, która udowadnia, że nawet stosunkowo niewielkim wysiłkiem można stworzyć ciekawą pozycję o piłce.John Carlin "Tajemnica Oscara Pistoriusa" (Wydawnictwo Znak, 2015)

„Oscar Pistorius zastrzelił swoją dziewczynę”. Taka informacja obiegła media na całym świecie 14 lutego 2013 roku. Co dokładnie wydarzyło się wtedy w domu niepełnosprawnego sportowca? O tym w swojej najnowszej książce pisze John Carlin. Ale nie tylko. W liczącej ponad 450 stron pozycji ciekawie opowiada także o całym życiu Pistoriusa, doszukując się w jego historii ogólnej prawdy na temat Republiki Południowej Afryki.Ronald Reng "Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2015)

Jest co najmniej kilka powodów, by sięgnąć po tę książkę. Tragiczna śmierć głównego bohatera nie jest wcale najważniejszym z nich. „Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk” to biografia niesamowita pod każdym względem, która dla każdego kibica powinna być lekturą obowiązkową. Przekona się o tym każdy, kto po nią sięgnie.

Na wstępie krótkie przypomnienie: 10 listopada 2009 roku...Nikodem Pałasz "Sam na sam ze śmiercią" (Wydawnictwo Muza S.A., 2015)

Miłośnicy sportowych powieści mogą z radością zacierać ręce! Nikodem Pałasz powrócił ze swoim nowym kryminałem, tym razem osadzając jego akcję nie w tenisowym, a piłkarskim świecie. Jego dzieło – książka „Sam na sam ze śmiercią” – to wciągająca historia, która okazała się świetną kontynuacją pierwszej publikacji autora.

Na wstępie małe przypomnienie. W styczniu ubiegłego roku...

Czytaj całość


Wilfred Santiago "Michael Jordan. Nadchodzi Byk" (timof comics, 2015)

Fani Michaela Jordana mają się ostatnio dobrze! Po premierze znakomitej biografii Króla Koszykówki autorstwa Rolanda Lazenby’ego, teraz mają okazję zapoznać się z życiem MJ-a w jeszcze innej formie. Timof comics zdecydowali się wydać w Polsce graficzną powieść „Michael Jordan. Nadchodzi Byk” Wilfreda Santiago i trzeba przyznać, że to bardzo ciekawa propozycja dla kibiców.Roland Lazenby "Michael Jordan. Życie" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Amerykanie mają to do siebie, że jak coś robią, to z rozmachem. Swoich bohaterów, także sportowych, otaczają szczególną czcią, tworząc z ich biografii prawdziwe encyklopedie. Do tego gatunku zalicza się pozycja „Michael Jordan. Życie” napisana przez Rolanda Lazenby’ego. Książka stanowi kompleksową próbę ujęcia fenomenu, jakim jest niewątpliwie człowiek noszący dumny tytuł króla koszykówki.

Czytaj całość


Andrzej Gowarzewski "Encyklopedia Piłkarska Fuji" Tomy 43-46 (Wydawnictwo GiA, 2014)

Najlepsze źródło wiedzy o piłkarskich mistrzostwach świata. Tak w dużym skrócie można podsumować mundialową serię Encyklopedii Piłkarskiej Fuji Andrzeja Gowarzewskiego. Cztery pierwsze tomy cyklu porażają objętością (łącznie ponad 1300 stron), liczbą informacji, zdjęć, statystyk oraz, a może przede wszystkim, fachowością. Nie pozostaje nic innego, jak z niecierpliwością czekać na ostatnią, piątą część, która do księgarni ma trafić...Jonathan Wilson "Bramkarz, czyli outsider" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2014)

Pośród sportowych biografii, które w ostatnim czasie zalewają rynek, każda książka o oryginalnej tematyce jest na wagę złota. Taką pozycją jest bez wątpienia „Bramkarz, czyli outsider” Jonathana Wilsona. Brytyjski dziennikarz ciekawie opowiada w niej o „najbardziej tajemniczej figurze na boisku”, kreśląc kilkadziesiąt portretów golkiperów, którzy w specyficzny sposób zaznaczyli swoją obecność w historii futbolu.Dawid Piątkowski "Obsesja doskonałości. Jak zostać legendą sportu" (Dawid Piątkowski, 2014)

Jak zostać legendą sportu? Książka Dawida Piątkowskiego, byłego tenisisty, a obecnie trenera, miała dać odpowiedź na to pytanie. „Obsesja doskonałości” rzeczywiście zawiera mnóstwo porad na temat tego, co należy robić, aby osiągnąć w sporcie sukces. Zbyt wiele znaków zapytania co do formy publikacji i jej zawartości nie wystawia jej jednak najlepszego świadectwa.

Czytaj całośćPiotr Chomicki, Leszek Śledziona "Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919" (Nada Sp. z o.o., 2014)

Wydawać by się mogło, że wszystko już było. Nawet jeśli chodzi o historię futbolu, pozornie trudno znaleźć temat, który wcześniej nie stałby się przedmiotem jakiegoś opracowania. Kłam temu twierdzeniu zadają jednak Piotr Chomicki i Leszek Śledziona, którzy w książce „Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919” w ciekawy sposób prezentują dzieje łódzkiej piłki.

Czytaj całośćMaja Włoszczowska, Julian Obrocki "(Sz)koła życia" (Burda Książki, 2014)

Zapewne znacie powiedzenie: „O wszystkim, czyli o niczym”. Maja Włoszczowska we wspomnieniach zatytułowanych „(Sz)koła życia” poruszyła praktycznie każdy aspekt swojej kariery, ale zrobiła to na tyle umiejętnie, że nie można jej zarzucić nudziarstwa. Autobiografia polskiej sportsmenki to bardzo dobra lektura, przede wszystkim dlatego, że to, co opisuje autorka, jest jej wielką pasją.Przemysław Bator, Kuba Radomski "Gwiazdy ligi polskiej" (Wydawnictwo RM, 2014)

Choć nasza ekstraklasa nie należy do najlepszych i najbardziej emocjonujących lig świata, okazuje się, że o postaciach z nią związanych można napisać całkiem niezłą książkę. Udowodnili to Przemysław Bator i Jakub Radomski, którzy w publikacji „Gwiazdy ligi polskiej” niezwykle barwnie opisali 43 piłkarzy i trenerów rodzimych klubów. Wielka szkoda, że do poziomu autorów nie dopasowali się wydawcy, opakowując ciekawą treść w nie do końca...David Beckham "David Beckham" (Burda Książki, 2014)

To nie jest kolejna biografia najpopularniejszego angielskiego piłkarza w historii. Pozycja „David Beckham”, która do księgarni trafiła w listopadzie, to album prezentujący karierę Becksa za pomocą licznych fotografii. Piłkarz wprawdzie krótko opowiada w książce o najważniejszych momentach w swoim życiu, ale to obraz jest tym, co przede wszystkim przemawia do czytelnika w publikacji wydanej przez Burda Książki.
Mike Tyson, Larry Sloman "Moja prawda" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

To najmocniejsza autobiografia sportowca, jaką kiedykolwiek czytałem. Wulgarna, ostra, fragmentami wręcz naturalistyczna, ale od pierwszej do ostatniej strony brutalnie szczera. Mike Tyson w swoich wspomnieniach zatytułowanych „Moja prawda” postanowił rozliczyć się z dotychczasowym życiem oraz przybliżyć czytelnikom swoją fascynującą i przerażającą zarazem historię. "Najbardziej męska autobiografia w historii sportu"? Zdecydowanie tak.Luis Miguel Pereira, Juan Ignacio Gallardo "CR7. Maszyna" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

To nie jest kolejna zwykła biografia. To chyba jej największy atut, gdyż następna książka opisująca krok po kroku karierę Cristiano Ronaldo byłaby po prostu nudna. W publikacji „CR7. Maszyna” autorzy nie starali się na szczęście odtworzyć przebiegu życia głównego bohatera, a wyjaśnić jego piłkarski fenomen. Wyszła z tego całkiem niezła pozycja, z której można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.
Jan Goksiński "Klubowa polska piłka nożna. Lata 70." (PZI Softena, 2014)

Pod koniec października do sprzedaży trafił czwarty tom serii Jana Goksińskiego poświęconej historii polskiej piłki klubowej. W książce "Klubowa polska piłka nożna. Lata 70." autor po raz kolejny w oryginalnej formie prezentuje przebieg futbolowych rozgrywek w Polsce, tym razem okres swoich badań zawężając do jednej dekady. Mimo że schemat najnowszego tomu podobny jest do poprzednich części, dzięki kilku nowinkom udało się jeszcze bardziej uatrakcyjnić jego treść.


Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski "Legia Warszawa. Sztuczki i triki piłkarzy" (Wydawnictwo RM, 2014)

Połączenie przyjemnego z pożytecznym. Tak można podsumować podręcznik „Legia Warszawa. Sztuczki i triki piłkarzy” stworzony przez dwóch Tomaszów: Bocheńskiego i Borkowskiego. Książka kierowana jest do młodszych czytelników, szczególnie kibicujących stołecznej drużynie, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności piłkarskie. Dzięki patronatowi medialnego bloga nad tą pozycją, możecie teraz wygrać jej egzemplarze w konkursie.

Czytaj całość


Janusz Wójcik, Przemysław Ofiara "Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

No i nareszcie jest. Po długich i szumnych zapowiedziach, w momencie, w którym piszę te słowa, do księgarni w całym kraju trafia właśnie autobiografia Janusza Wójcika. Spodziewałem się książki barwnej, bezpośredniej oraz zabawnej i muszę przyznać, że lektura „Wójt. Jedziemy z frajerami!” spełniła moje oczekiwania. Najlepszym jej podsumowaniem jest chyba stwierdzenie, że jest dokładnie taka, jak jej autor.Juliusz Kulesza "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie" (Instytut Wydawniczy Erica, 2014)

Mimo że podczas niemieckiej okupacji uprawianie sportu, a więc także granie w piłkę nożną, było zabronione, Polacy nie chcieli zaakceptować tego zakazu. W wielu miastach rozgrywano nie tylko spotkania towarzyskie, ale tworzono cały system rozgrywek, dający mieszkańcom okupowanych terenów Polski przynajmniej chwilowe poczucie normalności. Właśnie o piłkarskich meczach organizowanych w latach 1939-1944 w Warszawie pisze...Dominik Wierski "Sport w polskim kinie 1944-1989" (Wydawnictwo Naukowe Katedra, 2014)

Mimo że motywy sportowe pojawiają się w kinie w zasadzie od początku jego istnienia, niewiele jest książkowych opracowań poświęconych tej tematyce. „Sport w polskim kinie 1944-1989” Dominika Wierskiego, jako jedna z pierwszych tego typu publikacji w Polsce, jest więc niezwykle cenną pozycją. Wrażenie robi nie tylko jej wieloaspektowość, ale też przystępny jak na rozprawę naukową język, dzięki któremu książka ma szansę trafić do szerszego grona czytelników.


Rasmus Ankersen "Kopalnie talentów. Jak odkryć i rozwinąć talent - u siebie i u innych" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Wyobraźcie sobie faceta, który rzucił pracę i wydał ostatnie pieniądze na bilety lotnicze, aby odwiedzić sześć sportowych kuźni talentów rozlokowanych po całym świecie. Wszystko dlatego, że postanowił odkryć, czym właściwie jest talent. Jakiś czas temu tak właśnie zachował się Rasmus Ankersen, a efektem jego szaleńczej wyprawy jest książka „Kopalnie talentów”, która 5 listopada trafiła do polskich księgarni.Jimmy Burns "Barca. Życie, pasja, ludzie" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

„Najlepsza książka o Barcelonie, jaka kiedykolwiek powstała”. Tak pozycję „Barça. Życie, pasja, ludzie” ocenił „Sunday Times”. Nie była to opinia na wyrost, gdyż dzieło Jimmy’ego Burnsa, które 22 października miało swoją premierę w Polsce, to kapitalna publikacja, która powinna przypaść do gustu każdemu kibicowi, niezależnie od jego klubowych sympatii.
Igor Sypniewski, Żelisław Żyżyński, Paweł Hochstim "ZaSYPAny" (Wydawnictwo Buchmann, 2014)

Podobnie jak wielu kibiców z niecierpliwością czekałem na premierę autobiografii Igora Sypniewskiego. Książka, w której piłkarz miał opowiedzieć o swoim życiu naznaczonym zmaganiem się z chorobą alkoholową i depresją, zapowiadała się niezwykle intrygująco. „ZaSYPAny” okazał się lekturą szczerą i mocną, choć muszę przyznać, że klasyce gatunku, czyli „Spalonemu” Andrzeja Iwana, nie dorównał.
Marti Perarnau "Herr Guardiola" (Dom Wydawniczy Rebis, 2014)

Bardzo szybko, bo miesiąc po premierze w Hiszpanii, do polskich księgarni trafiła książka „Herr Guardiola”. Publikacja napisana przez katalońskiego dziennikarza Martiego Perarnau to niezwykle drobiazgowa kronika pracy Pepa Guardioli podczas pierwszego sezonu spędzonego na ławce Bayernu Monachium. Dla tych, którzy lubią czytać o kulisach wielkiego futbolu, a ponadto interesują się piłkarską taktyką, to zdecydowanie pozycja obowiązkowa.
Marcin Najman "Jerzy Kulej. Mój mistrz" (Wydawnictwo Ole, 2014)

Kiedy pojawiła się informacja, że Marcin Najman pisze książkę, od razu uaktywnili się ludzie, którzy wyśmiali ten pomysł. Autor nic jednak sobie nie robił z prześmiewczych komentarzy, napisał, co chciał napisać i publikację wydał. Trzeba przyznać, że wszyła mu całkiem niezła opowieść o wieloletniej przyjaźni z Jerzym Kulejem, dzięki której czytelnicy otrzymują szansę lepszego poznania dwukrotnego mistrza olimpijskiego.
Stefan Effenberg, Jan Mendelin "Niepokorny" (Wydawnictwo Duch Sportu, 2014)

Po 11 latach od premiery w Niemczech, dzięki nowemu Wydawnictwu Duch Sportu, do polskich księgarni trafiła wreszcie autobiografia Stefana Effenberga. Wiele obiecywałem sobie po tej lekturze, bo też były piłkarz Bayernu Monachium zawsze należał do zawodników, którzy mówią to, co myślą. Po raz kolejny okazało się, że szczerość to całkiem niezły przepis na dobrą książkę, gdyż „Niepokorny” zdecydowanie spełnił moje oczekiwania.Alistair Brownlee, Jonathan Brownlee "Płynę, jadę, biegnę" (Wydawnictwo Ole, 2014)

Nieczęsto się zdarza, żeby dwaj bracia zdecydowali się przedstawić swoje życie w jednej biografii. Rzadko trafia się jednak tak niesamowite rodzeństwo jak Alistair i Jonathan Brownlee. Dwaj Brytyjczycy dzięki wspólnym treningom od najmłodszych lat dotarli na triatlonowy szczyt, na igrzyskach olimpijskich w Londynie sięgając po złoto i brąz. O drodze do tego sukcesu opowiadają w książce „Płynę, jadę, biegnę”.Usain Bolt "Szybszy niż błyskawica" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2014)

W połowie sierpnia do polskich księgarni trafiły wspomnienia Usaina Bolta zatytułowane „Szybszy niż błyskawica”. Książka napisana przez Jamajczyka nie okazała się może najlepszą sportową autobiografią, jaką kiedykolwiek czytałem, ale była całkiem przyjemna. Odsłania kulisy zawodów, w których startował najszybszy człowiek świata, ale przede wszystkim pozwala dobrze poznać jego osobowość i charakter.
Paweł Gaszyński "Zanim powstała liga. Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926. Tom II" (Wydawnictwo Gargulion, 2014)

Niełatwo, pisząc o historii sportu, stworzyć coś absolutnie oryginalnego, świeżego i wyjątkowego. Okazuje się jednak, że jeśli się chce, nie jest to rzeczą niemożliwą. Udowodnił to Paweł Gaszyński, tworząc cykl książek pod tytułem „Zanim powstała liga. Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926”. 3 czerwca na rynku ukazał się drugi tom serii, poświęcony sezonowi 1920.Andrea Pirlo "Myślę, więc jestem" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Błyskotliwa, wciągająca, ironiczna, genialna. To tylko niektóre z określeń, których można użyć, opisując autobiografię Andrei Pirlo. Niezależnie od tego, czy kiedykolwiek byliście fanami tego zawodnika, po jego książkę po prostu musicie sięgnąć. „Myślę, więc gram” to dzieło, które pod każdym względem zdecydowanie wyróżniają się na tle większości wspomnień piłkarzy.

Długo czekałem na dzień, w którym będę mógł ogłosić, że właśnie przeczytałem piłkarską biografię, która... Czytaj całośćGrzegorz Wagner, Krzysztof Mecner "Kat. Biografia Hubera Wagnera" (Wydawnictwo Agora, 2014)

W końcu, po wielu latach od śmierci Huberta Jerzego Wagnera, ukazała się jego biografia. Długo trzeba było czekać na książkowe wspomnienie tego wybitnego szkoleniowca, ale okazało się, że było warto. „Kat” to świetna opowieść o ambitnym sportowcu, wielkim trenerze i skomplikowanym człowieku, ale też dogłębnie przedstawiona historia najlepszej drużyny w historii polskiej siatkówki.Mateusz Bystrzycki "Gerard Pique. Urodzony na Camp Nou" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Sięgając po biografię Gerarda Pique zastanawiałem się, czy będzie to książka skierowana przede wszystkim do fanów FC Barcelony, czy też publikacja mogąca trafić do szerszego grona czytelników. Po skończeniu dzieła Mateusza Bystrzyckiego nie mam wątpliwości, że „Urodzony na Camp Nou” to coś od miłośnika Blaugrany dla innych fanów katalońskiego klubu. Motto „Mes que un club” przyświeca każdej stronie, czyniąc z książki wydawnictwo dosyć ekskluzywne.


James Bannon "Ja, kibic" (Wydawnictwo Ole, 2014)

Znacie ten stan, kiedy kończąc książkę czujecie ogromny żal, że nie będziecie mieli już okazji poznać kolejnych przygód głównego bohatera? Tak właśnie było w moim przypadku po przeczytaniu pozycji „Ja, kibic”. Publikacja Jamesa Bannona to kapitalna opowieść o byciu tajnym policjantem, a zarazem kibicem-chuliganem, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Wayne Rooney "Moja dekada w Premier League" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Druga część wspomnień Wayne’a Ronneya właśnie trafiła do polskich księgarni. „Moja dekada w Premier League” to opowieść o jednej z najlepszych piłkarskich liga snuta przez piłkarza, który przez ostatnie dziesięć lat co tydzień miał okazję rywalizować z zespołami i zawodnikami najwyższej światowej klasy. W ogólnej ocenie publikacja wydana przez Sine Qua Non wypada nadspodziewanie dobrze.
Roman Kołtoń "Deyna, czyli obcy" (Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2014)

Przed sięgnięciem po pozycję „Deyna, czyli obcy”, zastanawiałem się, czy czwarta biografia tego samego piłkarza, który w dodatku odszedł dwadzieścia pięć lat temu, może wnieść coś nowego. Okazało się, że tak, gdyż Roman Kołtoń podszedł do tematu zupełnie inaczej niż poprzednicy. Napisana przez niego książka ukazuje postać Kazimierza Deyny na tle epoki, a autor prezentuje własne, świeże spojrzenie na życie i karierę legendy warszawskiej Legii.Jacek Adamczyk "Wódz. Witalij Kliczko" (Kurhaus Publishing, 2014)

„Wódz. Witalij Kliczko” to druga książka o ukraińskim pięściarzu, którą przeczytałem w ostatnim czasie. Przyznam szczerze, że po lekturze biografii „Bracia Kliczko” napisanej przez Leo G. Lindera myślałem, że o życiu Witalija wiem już właściwie wszystko. Jacek Adamczyk podszedł jednak do tematu w zupełnie inny sposób, dzięki czemu z jego książki dowiedziałem się wielu nowych rzeczy na temat byłego boksera zajmującego się obecnie polityką.Phil Ball "Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Jak w jednej książce zmieścić historię piłkarskiego klubu, w dodatku tak utytułowanego jak Real Madryt i sprawić jednocześnie, by była to ciekawa opowieść? Z pozoru wydaje się to bardzo trudne, jednak Phil Ball udowadnia, że można. Jego publikacja „Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata” to świetna lektura, niekoniecznie skierowana wyłącznie do fanów Królewskich.


"Kronika Sportu Polskiego 2013" (Fundacja Dobrej Książki, 2014)

Trochę trzeba było na nią poczekać, ale w końcu trafiła do księgarni. „Kronika Sportu Polskiego 2013”, która ukazała się 9 maja, to najnowsza część zapoczątkowanej 13 lat temu serii. Kilkudziesięciu dziennikarzy i ludzi ze sportowego środowiska pokusiło się o podsumowanie minionego roku w polskim sporcie, tworząc cenne źródło informacji na temat sukcesów i porażek naszych reprezentantów.
Thomas Kistner "FIFA Mafia" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Thomas Kistner, tytułując swoją książkę „FIFA Mafia”, użył mocnych słów. Porównanie światowej federacji piłkarskiej do zorganizowanej organizacji przestępczej nie jest jednak wybiegiem marketingowym mającym na celu zwiększenie zainteresowania publikacją. O tym, że autor w żadnym wypadku nie przesadził, przekona się każdy, kto sięgnie po najnowszą propozycję Wydawnictwa Sine Qua Non.

Ian MacIeay "Carlos Tevez. Droga ze slumsów na piłkarski szczyt" (Wydawnictwo Ole, 2014)

Książkowe opowieści o piłkarzach bywają różne. Są takie, które czyta się świetnie, gdyż autorzy mają oryginalny pomysł na przedstawienie zawodników, a do tego obdarzeni są odrobiną talentu pisarskiego. Są też takie, które nie oferują czytelnikowi niczego więcej poza szczegółowym przedstawieniem kolejnych sezonów i meczów rozegranych przez opisywaną postać. Biografię Carlosa Téveza napisaną przez Iana Macleaya zaliczyć trzeba niestety...

Czytaj całość


Thibaud Leplat "FC Barcelona - Real Madryt. Wojna światów" (Wydawnictwo Amber, 2014)

Barcelona i Real, Real i Barcelona. Rywalizacja między tymi klubami trwa od wielu lat, za każdym razem elektryzując miliony fanów na całym świecie. Przed rokiem historię oraz przebieg tej „Wojny światów” postanowił opisać francuski dziennikarz Thibaud Leplat. Trzeba przyznać, że wyszła mu świetna książka, która w sposób niezwykle ciekawy opowiada o dziejach ponad stuletnich już starć obu klubów.
Chris Anderson, David Sally "Futbol i statystyki" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2014)

Każdy piłkarski mecz rozkładany jest dzisiaj na czynniki pierwsze. Liczba statystyk, które towarzyszą spotkaniom w najważniejszych rozgrywkach, z roku na rok rośnie w zawrotnym tempie. Chris Anderson i David Sally w książce „Futbol i statystyki” właśnie za pomocą danych obalają wiele piłkarskich mitów, a także udowadniają, że odpowiednie ich wykorzystanie może mieć realny wpływ na wynik sportowy.


Declan Hill "Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość" (Wydawnictwo Officyna, 2014)

Wydawać by się mogło, że masowa korupcja to zjawisko, które po futbolowym świecie panoszyło się dawno temu i obecnie dotykać może co najwyżej niższych poziomów rozgrywek. Myśli tak zapewne większość kibiców i ja sam żyłem w takim przekonaniu dobrych kilka lat, odkąd o korupcyjnych aferach w różnych zakątkach świata, także w Polsce, słychać było coraz mniej. Lektura książki Declana Hilla „Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość” zmusiła mnie...Krzysztof Szujecki "Życie sportowe w PRL" (Wydawnictwo Bellona, 2014)

Mimo młodego wieku Krzysztof Szujecki w swoim dorobku ma już kilka książek. Najnowsza z jego publikacji nosi tytuł „Życie sportowe w PRL” i opowiada o największych sukcesach polskich sportowców w latach 1945-1989. Autorowi udało się stworzyć ciekawe podsumowanie okresu, który zaowocował wieloma rekordami i mistrzowskimi tytułami Biało-Czerwonych.
Alex Bellos "Futebol. Brazylijski styl życia" (Wydawnictwo Kopalnia, 2014) 

„Piłkarski klasyk, z którym powinien zapoznać się każdy kibic”. Z takim zdaniem spotykałem się najczęściej przed sięgnięciem po książkę „Futebol. Brazylijski styl życia”. Po przeczytaniu pozycji napisanej przez Aleksa Bellosa muszę się zgodzić z tą opinią – dzieło brytyjskiego dziennikarza to kapitalna opowieść o kraju ogarniętym futbolowym szaleństwem.Opracowanie zbiorowe "Historia mundialu" (Wydawnictwo Buchmann, 2014)

Mistrzostwa świata spowodowały, że na rynku literatury sportowej jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywanego w Brazylii turnieju pojawiło się mnóstwo książek o piłce nożnej. Jednym z takich wydawnictw był album „Historia mundialu”, który do sprzedaży trafił pod koniec maja. Niestety publikacja wydana przez Grupę Wydawniczą Foksal mocno rozczarowuje.
Harry Redknapp "Zawsze pod kontrolą" (Dom Wydawniczy REBIS, 2014)

Po przeczytaniu wspomnień sir Aleksa Fergusona byłem przekonany, że to najlepsza książka, jaką kiedykolwiek napisał menedżer piłkarski i długo nie pojawi się taka, która będzie w stanie jej dorównać. Mając za sobą lekturą autobiografii „Zawsze pod kontrolą” Harry’ego Redknappa muszę jednak zweryfikować ten pogląd. Dzieło szkoleniowca Queens Park Rangers czytało się bowiem równie dobrze jak książkę jego starszego kolegi po fachu.Dariusz Wołowski "Canarinhos. 11 wcieleń boga futbolu" (Wydawnictwo Agora SA, 2014)

Czy Polak może pisać o brazylijskim futbolu z fantazją i brawurą charakterystyczną dla mieszkańców Kraju Kawy? Okazuje się, że tak, a dowodem na to książka Dariusza Wołowskiego „Canarinhos. 11 wcieleń boga futbolu”. Dzieło tego dziennikarza sportowego to idealna lektura na mundialowe dni.

Rozpoczynając czytanie książki zastanawiałem się, czy...


Victor Valdes "Samotność bramkarza" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

We współczesnej piłce rola bramkarza jest szalenie niewdzięczna. Wie coś o tym Victor Valdes, który nieraz krytykowany był za popełnione błędy. Każdy, kto choć raz zgłaszał pretensje pod adresem zawodnika FC Barcelony, powinien sięgnąć po jego książkę. Piłkarz ujawnia w niej, że bycie zawodowym golkiperem, nawet odnoszącym wielkie sukcesy, nie jest zadaniem łatwym, ani przyjemnym.

Czytaj całośćLucjan Brychczy, Grzegorz Kalinowski, Wiktor Bołba "Kici" (Wydawnictwo Buchmann, 2014)

Obok Kazimierza Deyny jest jedną z dwóch największych legend Legii Warszawa. Choć o „Kace” powstały do tej pory aż trzy książki (w drodze jest kolejna), Lucjan Brychczy długo nie mógł doczekać choćby jednej. Zmienili to Grzegorz Kalinowski i Wiktor Bołba za sprawą pozycji „Kici”, która w równym stopniu co o tym wyjątkowym piłkarzu, traktuje o klubie, w którym jej bohater spędził większą część swojego życia.Opracowanie zbiorowe "Kopalnia" (Wydawnictwo Kopalnia, 2014)

Do 2 czerwca selekcjonerzy reprezentacji narodowych mieli obowiązek ogłosić nazwiska 23 piłkarzy wytypowanych do gry na mundialu. Kilkanaście dni wcześniej – dokładnie 15 maja – swój zespół zaprezentowało Wydawnictwo Kopalnia. Trzeba przyznać, że w takim składzie i w takiej formie 23 dziennikarzy i blogerów sportowych, którzy stworzyli projekt „Kopalnia”, z powodzeniem może walczyć o tytuł mistrzów świata. W dziedzinie piłkarskiej literatury.Alex Ferguson "Autobiografia" (Wydawnictwo Literackie, 2014)


To jedna z najbardziej wyczekiwanych sportowych premier tego roku. „Autobiografia” sir Aleksa Fergusona na Wyspach Brytyjskich zrobiła furorę, bijąc rekordy popularności. 5 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego książka byłego menedżera Manchesteru United w końcu trafi także do polskich księgarni. Dla fanów futbolu to zdecydowanie pozycja obowiązkowa.
Marcin Harasimowicz "LeBron James. Król jest tylko jeden?" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)


LeBron James to zdecydowanie najlepszy z graczy, którzy biegają obecnie po parkietach NBA. Zawodnik Miami Heat jest jednym z najsłynniejszych sportowców świata, więc nic dziwnego, że sporo się o nim pisze. Niedawno jego biografię zatytułowaną „LeBron James. Król jest tylko jeden?” stworzył polski dziennikarz – mieszkający na co dzień w Los Angeles Marcin Harasimowicz.Wiktor Bołba "Deyna. Geniusz futbolu, książe nocy" (Wydawnictwo The Facto, 2014)

Mimo że przed premierą tej biografii ukazały się już dwie książki poświęcone Kazimierzowi Deynie, trudno było oprzeć się wrażeniu, że cała prawda o legendzie warszawskiej Legii nie został jeszcze ujawniona. Wiktor Bołba swoją pozycją „Deyna. Geniusz futbolu, książe nocy” zmienił ten stan rzeczy. Kibice w końcu mogą poznać „Kakę” nie tylko jako wybitnego zawodnika, ale...
Brad Gilbert, Steve Jamison "Sztuka wygrywania w tenisie" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2014)

Brad Gilbert to brązowy medalista olimpijski z Seulu, który po zakończeniu czynnej kariery na korcie postanowił zajęć się szkoleniem tenisistów. Był trenerem czołowych rakiet świata - Andre Agassiego, Andy'ego Roddicka i Andy'ego Murraya, ale swoimi praktycznymi radami postanowił podzielić się z szerszym gronem, pisząc książkę „Sztuka wygrywania w tenisie”. Pozycję, która niedawno ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Bukowy Las, , teraz możecie wygrać w konkursie.

Czytaj całość


Gigi Buffon, Roberto Perrone "Numer 1" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)


Zwięzła, treściwa, konkretna. Takimi słowami można scharakteryzować autobiografię Gigiego Buffona „Numer 1”. Książkę o życiu włoskiego golkipera, którą ten napisał wspólnie z Robertem Perrone, porównać można do emocjonującego meczu. Takiego z dogrywką i rzutami karnymi, gdyż wprawnemu czytelnikowi nieco ponad dwie godziny zajmie zapoznanie się z całą lekturą.
Leo G. Linder "Bracia Kliczko. Biografia" (Wydawnictwo Feeria, 2014)

Współczesny sport nie zna wielu takich przypadków. Dwaj bracia – synowie oficera radzieckiej armii wychowujący się w szarym ZSRR – zaczynają uprawiać boks, by następnie zdominować tę dyscyplinę na wiele lat. Historia braci Kliczków, ich pięściarskich triumfów, a także pozaringowej działalności, jest doprawdy niezwykła i wręcz prosiła się, aby opisać ją w książce.

Czytaj całośćJuan Esteban Constain "Calcio!" (Dom Wydawniczy Rebis, 2014)

Literatura przez duże „L”. Tak można nazwać „Calcio!” Juana Estebana Constaina, czyli „powieść o pierwszym w dziejach meczu piłkarskim”. Choć pozycja kolumbijskiego autora nie jest książką stricte sportową, stanowi dobrą propozycję dla kibiców, którzy szukają czegoś ambitniejszego od masowo wypuszczanych na rynek wspomnień sportowców lub wątpliwej jakości biografii wschodzących dopiero gwiazd.

Czytaj całośćUlrich Hesse "Tor! Historia niemieckiej piłki nożnej" (Wydawnictwo Kopalnia, 2014)

„Tor!” zapowiadany był jako książkowy klasyk, który powinien znać każdy szanujący się fan futbolu. Po lekturze pozycji napisanej przez Ulricha Hessego trudno polemizować z taką oceną. Publikacja tego dziennikarza to rzetelne, a zarazem bardzo atrakcyjne dla czytelnika źródło wiedzy na temat niemieckiej piłki nożnej.

Mo Farah "Siła ambicji. Autobiografia" (Wydawnictwo Galaktyka, 2014)

Autobiografie sportowców bywają różne. Czasem autorzy wspomnień zaskakują ciekawą formą opisu swojego życia, czasem wyróżniają się zabawnym lub ciętym językiem, zdarza się też, że nie piszą szczególnie interesująco. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba być świetnym pisarzem, aby napisać wciągającą biografię. Wystarczy przeżyć mnóstwo niesamowitych przygód, a później po prostu napisać o nich w książce.

Czytaj całośćPhilippe Auclair "Thierry Henry. Samotność na szczycie" (Wydawnictwo Anakonda, 2014)

Wiedziałem to po lekturze książki o Ericu Cantonie, a po przeczytaniu pozycji „Thierry Henry. Samotność na szczycie” tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że Philipe Auclair jest świetnym biografem. Francuski dziennikarz nie stara się opisywać swoich bohaterów, przytaczając jedynie kolejne fakty z ich życia. Do każdej biografii dodaje coś jeszcze, co sprawia, że jego dzieła mają...

Czytaj całośćJuliet Macur "Wyścig kłamstw. Upadek Lance'a Armstronga" (Wydawnictwo Sonia Draga, 2014)

Wydawać by się mogło, że o największej aferze dopingowej w historii kolarstwa napisano już właściwie wszystko. Tylko u nas przed rokiem ukazały się dwie książki poświęcone stosowaniu niedozwolonych środków przez Lance’a Armstronga. Przed kilkunastoma dniami premierę miała kolejna pozycja dotycząca tej tematyki i przyznać trzeba, że Juliet Macur w publikacji „Wyścig kłamstw”...
Mike Carson "Menedżerowie" (Dom Wydawniczy Rebis, 2014)

Napisana przystępnym językiem, zawierająca wiele praktycznych porad, a także naszpikowana mnóstwem autentycznych historii, o których opowiadają czołowi szkoleniowcy – sir Alex Ferguson, Jose Mourinho czy Arsene Wenger. „Menedżerowie” to pozycja skierowana do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak skutecznie zarządzać klubem piłkarskim. Książka nie ma formy opracowania naukowego, więc powinna przypaść do gustu także zwykłym kibicom...

Czytaj całośćSven Hannawald, Ulrich Pramann "Triumf. Upadek. Powrót do życia" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Tuzinkowa książka? Zdecydowanie nie. Kolejna sztampowa biografia sportowca? Na pewno nie można tak powiedzieć o wspomnieniach Svena Hannawalda. Pozycję napisaną przez niemieckiego skoczka narciarskiego czyta się z dużym zaciekawieniem i po przerzuceniu ostatniej kartki jednego można być pewnym – to nie jest lektura, jakich wiele.

Czytaj całośćAnonimowy Piłkarz "Futbol obnażony" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

To jedna z książek, które w Wielkiej Brytanii zrobiły furorę i zapowiadana jest u nas jako gorąca marcowa premiera. „Futbol obnażony”, czyli w oryginale „I Am The Secret Footballer”, do polskich księgarni trafi 19 marca. Pozycja napisana przez anonimowego piłkarza występującego w Premier League spotkała się dotychczas z wieloma entuzjastycznymi recenzjami...
Leszek Błażyński "Wojciech Fortuna. Skok do piekła" (Wydawnictwo FALL, 2013)

Przez ponad 30 lat był jedynym Polakiem, któremu udało się wywalczyć złoto na zimowych igrzyskach olimpijskich. Zwycięstwo w Sapporo okazało się jednak dla Wojciecha Fortuny nie furtką do wielkiej kariery, a początkiem końca. O drodze przez prawdziwe piekło polski skoczek szczerze opowiada w biografii napisanej przez Leszka Błażyńskiego.

Czytaj całość

Bode Miller, Jack McEnany "Autobiografia wariata" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Jak już kiedyś zaznaczałem, uwielbiam czytać wspomnienia sportowych „bad boys”. Sięgając po autobiografię Bodego Millera byłem przekonany, że godziny poświęcone na lekturę tej pozycji nie będą czasem zmarnowanym. Tak rzeczywiście było, choć to nie kontrowersje są największą zaletą książki napisanej przez amerykańskiego narciarza.

Czytaj całość
Novak Djoković "Grać, aby wygrać" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2014)

Przed tygodniem do sklepów trafiła książka Novaka Djokovicia „Serwuj, aby wygrać”. Choć pozycja wydana przez Bukowy Las zawiera wiele porad dotyczących zdrowego trybu życia, nie jest tylko zwykłym poradnikiem. Czytelnik dowie się z niej czegoś także o życiu i karierze serbskiego tenisisty.

Czytaj całość
Sławomir Szymański "Wrocław, sport, PRL" (Via Nova, 2013)

Choć książka „Wrocław, sport, PRL” swoją tematyka ograniczona została wyłącznie do jednego miasta, jest to pozycja skierowana do każdego kibica, także nie mającego nic wspólnego ze stolicą Dolnego Śląska. Dzieło Sławomira Szymańskiego to zbiór świetnych reportaży o życiu i osiągnięciach wrocławskich sportowców w okresie PRL-u, a także pasjonująca i pełna anegdot opowieść o jakże specyficznych czasach.

Czytaj całość
Jan Goksiński "Klubowa historia polskiej piłki nożnej" (PZI Softena, 2013)

Trzy tomy ukazały się dotychczas w cyklu „Klubowa historia polskiej piłki nożnej”. Jan Goksiński postanowił opisać dzieje futbolowej rywalizacji klubów w Polsce i poddać je kilku analizom. Efektem jego badań są opracowania, w których znaleźć można wiele oryginalnych zestawień, wykazujących interesujące tendencje.

Czytaj całość
Daniel Ludwiński "Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014)

Pozycja „Droga do Justyny Kowalczyk” nie jest biografią mistrzyni olimpijskiej z Vancouver. Książka napisana przez Daniela Ludwińskiego to dzieło przybliżające czytelnikowi historię biegów narciarskich, zarówno polskich, jak i światowych. Autor poprzez przedstawienie sylwetek najlepszych sportowców w dziejach tej dyscypliny ukazuje ewolucję tego sportu na przestrzeni lat.
Cezary Gurjew "Gwiazdy na antenie" (Wydawnictwo Muza S.A., 2004)

Dziś takich książek już się nie pisze. Kiedy ostatnio ukazał się jakiś sportowy reportaż z igrzysk, mistrzostw świata lub innej ważnej imprezy, który tworzony byłby przez korespondenta? Do głowy przychodzą mi nazwiska Tadeusza Olszańskiego i Bohdana Tomaszewskiego, ale oni swoje dzieła wydali dawno temu… Sięgnięcie po „Gwiazdy na antenie” Cezarego Gurjewa było więc...

Czytaj całość
Kamil Wolnicki "Złota Justyna" (Ringier Axel Springer Polska, 2014)

Uparta dziewczyna z Kasiny Wielkiej, która mimo wielu trudności w wieku 27 lat zdobyła w sporcie wszystko, co było do zdobycia. Tak w skrócie można opisać historię Justyny Kowalczyk – najwybitniejszej postaci polskich biegów narciarskich. Przed kolejną i być może ostatnią wielką imprezą jej życie w biografii „Złota Justyna” postanowił opisać dziennikarz...

Czytaj całośćNikodem Pałasz "Brudna gra" (Wydawnictwo Muza S.A., 2014)

Tenis to syf. Choć nie – cały współczesny, profesjonalny sport to jedno wielkie bagno. Do takiego wniosku dojdzie każdy, kto sięgnie po lekturę „Brudnej gry”. Mimo że to, co autor zawarł w swojej powieści to tylko fikcja literacka, nie jest ona zupełnie oderwana od rzeczywistości. W książce Nikodema Pałasza jest coś, co pozwala uwierzyć, że fabuła nie jest wyłącznie wymysłem bujnej wyobraźni pisarza.

Czytaj całość
Jack McCallum "Dream Team" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013) 

Jeden zespół, jeden turniej, dwunastu wyjątkowych zawodników. „Dream Team” to drużyna niepowtarzalna, jednorazowa, sportowy fenomen, którego nie da się w żaden sposób skopiować. Historię koszykarskiej reprezentacji USA, która zagrała na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie, postanowił przedstawić Jack McCallum. Co z tego wyszło? Bardzo dobra książka, będąca lekturą...

Czytaj całośćDamian Juszczyk "Wygrani" (Wydawnictwo Sowa, 2013)

W Polsce rzadko wydaje się książki o trenerach, a już publikacji o szkoleniowcach damskiej drużyny koszykówki szukać można ze świecą. Mimo tego Damian Juszczyk postanowił podjąć ten temat i w pozycji „Wygrani” przedstawia krótko historię dwóch hiszpańskich trenerów Wisły Can-Pack Kraków – José Hernándeza i Jorge Aragonésa.

Czytaj całość

Thomas Hauser "Muhammad Ali. Moje życie, moja walka" (Wydawnictwo Veni Vidi Vici, 2013)

Biografia Muhammada Alego jest rekordowa nie tylko pod względem objętości, ale także liczby osób, które się w niej wypowiadają. Thomas Hauser postanowił oddać głos ludziom i ten zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę. Autor dotarł chyba do każdej osoby, która była związana z amerykańskim pięściarzem, dzięki czemu jego książka to barwna, wielowątkowa i fascynująca opowieść...

Czytaj całośćZiemowit Ochapski "Carles Puyol. Kapitan o sercu w kolorze blaugrana" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

Wydana przez Sine Qua Non biografia Carlesa Puyola to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie książek o tym piłkarzu. Ziemowit Ochapski opisał życie kapitana FC Barcelony bardzo obszernie, poświęcając mu blisko 400 stron. Jego dzieło to pozycja skierowana przede wszystkim do fanów katalońskiej drużyny.

Czytaj całość
Kamil Wójkowski "Legia Warszawa w europejskich pucharach" (Wydawnictwo Sendsport, 2013)

Na początku grudnia nakładem Wydawnictwa Sendsport ukazał się album „Legia Warszawa w europejskich pucharach”. Kamil Wójkowski opisał w nim sezon po sezonie rywalizację stołecznej drużyny w Europie, a całość została wzbogacona licznymi zdjęciami, cytatami, pamiątkami z meczów oraz obszernym rozdziałem poświęconym kibicom. Książka prezentuje się...

Czytaj całośćPiotr 'Liroy' Marzec "AutobiogRAPia vol. 1" (Wydawnictwo Anakonda, 2013)

Choć Liroy w młodości ze sportem miał wiele wspólnego, jego autobiografię trudno zaliczyć do literatury sportowej. Nie będę więc na siłę starał się przekonać, że ta książka jest zgodna z tematyką bloga. Każdy kibic, poza sportem, interesuje się jednak wieloma innymi rzeczami, dlatego też uznałem, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać o „AutobiogrRAPii vol. 1”.

Czytaj całość"Kronika Sportu Polskiego 2012" (Fundacja Dobrej Książki, 2013)

Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że o historię swojego kraju należy dbać z największą starannością. Wiedzą o tym dobrze w Fundacji Dobrej Książki, która od ponad dekady wydaje Kronikę Sportu Polskiego. To jedyna tego typu inicjatywa w naszym kraju, będąca udaną próbą udokumentowania osiągnięć wszystkich rodzimych sportowców w okresie minionych dwunastu miesięcy.

Czytaj całość

Luca Caioli "Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„Sto dziesięć minut, całe życie”. Tytuł biografii Zinedine’a Zidane’a nawiązuje do pamiętnego finału Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006 roku, kiedy to Francuz pożegnał się z futbolem słynnym „uderzeniem z byka” Marco Materazziego. Autor książki – Luca Caioli, właśnie wokół tego wydarzenia zbudował historię jednego z najlepszych piłkarzy świata.

Czytaj całośćGrzegorz Szamotulski, Krzysztof Stanowski "Szamo" (Wydawnictwo Buchmann, 2013)


„Wszystko, co wiedziałbyś o piłce nożnej, gdyby cię nie oszukiwano”. Taki podtytuł nosi książka Grzegorza Szamotulskiego, którą były bramkarz napisał z pomocą Krzysztofa Stanowskiego. Trzeba przyznać, że powyższe zdanie idealnie oddaje charakter tego dzieła. „Szamo” to publikacja zdecydowanie wyróżniająca się...

Czytaj całośćSerena Williams, Daniel Paisner "Moje życie" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2013)

Wydawać by się mogło, że napisanie autobiografii nie jest wielką sztuką. Rzeczywiście, samo spisanie wspomnień nie jest jeszcze wyczynem godnym uznania. Za taki można uznać z pewnością stworzenie książki o swoim życiu, która zainteresuje czytelników. Po lekturze „Mojego życia” Sereny Williams trudno oprzeć się wrażeniu, że amerykańskiej tenisistce ta sztuka nie do końca się udała.

Czytaj całośćAntonio Conte "Głowa, serce i nogi" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„Testa, cuore e gambe”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Głowa, serce i nogi”. Taki tytuł nosi autobiografia Antonio Conte – wieloletniego piłkarza Juventusu Turyn, a dziś trenera tego zespołu. Książka, która swoją polską premierę miała 26 października, odkrywa przed czytelnikiem nie tylko charakter jej autora, ale także wiele mówi o tym, jak trudna bywa praca szkoleniowca.

Czytaj całość


Bereneika Teper-Szeleszczuk "Stalówka kosz! Historia sekcji koszykówki w Stali Stalowa Wola 1963-2010" (Wydawnictwo Sztafeta, 2011)

„Stalówka kosz! Historia sekcji koszykówki w Stali Stalowa Wola 1963-2010”. Tak brzmi pełny tytuł monografii, którą napisała Bereneika Teper-Szeleszczuk. Książka ukazała się w 2011 roku nakładem Wydawnictwa Sztafeta i kompleksowo przedstawia dzieje stalowowolskiego klubu koszykarskiego.

Czytaj całośćPhilipp Lahm "Drobna różnica, czyli jak zostać piłkarzem" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„Drobna różnica, czyli jak zostać piłkarzem”. Tytuł autobiografii Philippa Lahma brzmi jak nazwa poradnika dla adeptów futbolu i coś w tym jest. Z książki napisanej przez niemieckiego zawodnika można dowiedzieć się wiele o jego sportowej karierze, dużo mniej natomiast o życiu prywatnym kapitana Bayernu Monachium i reprezentacji Niemiec.

Czytaj całość
Mickey Francis, Peter Walsh "Guvnors" (Wydawnictwo ASM, 2013)

21 miesięcy pozbawienia wolności i 10-letni zakaz stadionowy. Taką karę w 1989 r. otrzymał Mickey Francis – przywódca grupy chuliganów Manchesteru City, zwanej „Guvnors”. Kilka lat po opuszczeniu więzienia postanowił wydać książkę, w której napisał o swojej kibicowskiej przeszłości. Pozycja zatytułowana „Guvnors” przed miesiącem ukazała się w polskiej wersji językowej.

Czytaj całośćŁukasz Cegliński, Marek Cegliński "Srebrni chłopcy Zagórskiego" (Studio AWP, 2013)

O Kazimierzu Górskim słyszał chyba każdy Polak. Ilu natomiast fanów sportu pamięta o Witoldzie Zagórskim, którego sam Trener Tysiąclecia nazwał „najlepszym szkoleniowcem gier zespołowych w historii Polski”? Zapewne niewielu. Dobrze więc się stało, że powstała książka o sukcesach trenera narodowej kadry koszykarzy w latach 1961-1975 oraz jego podopiecznych.

Czytaj całośćAdharanand Finn "Dogonić Kenijczyków" (Wydawnictwo Galaktyka, 2013)

Trudno znaleźć dyscyplinę tak bardzo zdominowaną przez sportowców jednej nacji, jak biegi długodystansowe, które od lat są domeną Kenijczyków. Tajemnicę sukcesu afrykańskich biegaczy postanowił odkryć brytyjski dziennikarz – Adharanand Finn, udając się do Kenii i trenując wspólnie z tamtejszymi sportowcami. Owocem jego badań jest książka „Dogonić Kenijczyków”, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Galaktyka w ubiegłym roku.

Czytaj całość


Przemysław Rudzki "Gracz" (Wydawnictwo Buchmann, 2013)

Powieść „Gracz” Przemysława Rudzkiego to jedna z tych książek, na które czeka się z niecierpliwością. Z jednej strony gatunek, który rzadko wybierany jest przez autorów piszących o sporcie, z drugiej świetne recenzje i rekomendacje dziennikarzy sportowych oraz czytelników. Po lekturze „Gracza” muszę przyznać, że literacki debiut Rudzkiego wypadł bardzo dobrze, choć do prawdziwego wejścia smoka trochę jednak zabrakło.

Czytaj całośćPaula Radcliffe "Sztuka biegania" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2013)

Bieganie staje się w Polsce aktywnością, która pochłania coraz większą liczbę osób. Codziennie na ulicach można spotkać ludzi w różnym wieku, którzy w sportowym stroju i najczęściej ze słuchawkami na uszach przemierzają kilometry. O tym, jak właściwie przygotować się do biegania, pisze w swoim poradniku Paula Radcliffe.

Czytaj całość
Simon Kuper "Futbol w cieniu Holokaustu" (Wydawnictwo Wiatr od Morza, 2013)

Jak już kiedyś wspominałem, uwielbiam książki historyczne. „Futbol w cieniu Holokaustu. Ajax, Holendrzy i wojna” to kolejne dzieło zagranicznego autora, łączące tematykę historii i sportu, które ukaże się w Polsce. Simonowi Kuperowi wyszła ciekawa lektura, która odkrywa przed czytelnikiem wiele nieznanych dotąd faktów.

Czytaj całość
Kilian Jornet "Biec albo umrzeć" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

Przed lekturą pozycji „Biec albo umrzeć” o skyrunningu nie wiedziałem właściwie nic. Po przeczytaniu książki Kiliana Jorneta jestem bogatszy nie tylko w wiedzę dotyczącą tego ekstremalnego sportu, ale przede wszystkim wiele dowiedziałem się o granicach ludzkiego organizmu. Granicach, które dla autora - hiszpańskiego biegacza - właściwie nie istnieją.
Jacek Antczak "Rzut bardzo osobisty" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

Adam Wójcik bez wątpienia zasługiwał na to, żeby jako pierwszy koszykarz w Polsce doczekać się biografii. Historię jego kariery postanowił spisać Jacek Antczak – dziennikarz „Gazety Wrocławskiej”. Trzeba przyznać, że udało mu się w sposób kompleksowy i ciekawy opowiedzieć o życiu wyjątkowego sportowca.
Tomasz Ćwiąkała, Jakub Olkiewicz - seria "Giganci futbolu" (Wydawnictwo Buchmann, 2013)

W 2007 r. w cyklu „Biblioteka Gazety Wyborczej” ukazywała się seria zatytułowana „Słynne kluby piłkarskie”, która poświęcona była 17 najlepszym europejskim drużynom. Jeszcze przed zakończeniem sezonu 2012/2013 do księgarni w całej Polsce trafiły dwa pierwsze tomy serii „Giganci futbolu” przygotowanej przez Wydawnictwo Buchmann.Mark Hodgkinson "Andy Murray. Niezwykła historia" (Wydawnictwo Bukowy Las, 2013)

„To nie jest kolejna zwykła biografia”. To zdanie świetnie charakteryzuje książkę Marka Hodgkinsona „Andy Murray. Niezwykła historia”. Pozycja o szkockim tenisiście to pełna anegdot i angielskiego humoru opowieść o fascynującym świecie tenisa.
Marcin Prus "Wszystkie barwy siatkówki" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„Wszystkie barwy siatkówki” Marcina Prusa to pierwsza w Polsce autobiografia siatkarza. Aż trudno uwierzyć, że mimo ogromnej popularności tej dyscypliny w naszym kraju, żaden zawodnik nie zdecydował się wcześniej na podobny krok. Być może wkrótce koledzy z parkietu podążą śladem byłego środkowego reprezentacji Polski, bo wyszła mu niezła książka.


Chrissie Wellington "Bez ograniczeń" (Wydawnictwo Galaktyka, 2013)

Życie Chrissie Wellington nie jest kolejną banalną historią wielkiego sportowca. Droga Brytyjki do czterech tytułów mistrzyni świata w triathlonowych zawodach Ironman jest absolutnie wyjątkowa. Dzięki temu jej autobiografia „Bez ograniczeń” to wciągająca lektura, która powinna zainteresować nie tylko fanów sportu.

Przemysław Popek "Futbolowe Łomianki. 80 lat sportu w Łomiankach 1933-2013" (Stowarzyszenie SportowaHistoria.PL, 2013)

Wielu jest w Polsce pasjonatów, którzy na własną rękę starają się dokumentować historię sportu. Choć ich praca nie zawsze jest doceniana, należy im się ogromny szacunek, gdyż często za własne pieniądze wydają książki, które stanowią niezwykle cenne źródło informacji o lokalnym sporcie.

Czytaj całośćRaymond Domenech "Straszliwie sam. Mój dziennik" (Dom Wydawniczy Rebis, 2013)

„Straszliwie sam. Mój dziennik” to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez kibiców książek tego roku. Dzieło Raymonda Domenecha we Francji zostało bestsellerem, sprzedając się w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. Jednak nie tylko to przemawia za tym, żeby sięgnąć po lekturę pozycji napisanej przez francuskiego szkoleniowca.

Czytaj całość


Michał Wyrwa "W cieniu Śląska" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„W cieniu Śląska” to dzieło Michała Wyrwy, w którym opisuje historię największego klubu z Wrocławia. Mimo że książka liczy blisko 350 stron, czyta się ją przyjemnie. Po lekturze bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że autor podołał niełatwemu zadaniu przedstawienia w interesujący sposób dziejów piłkarskiego zespołu.

Czytaj całośćPepe Garcia-Carpintero "Sergio Ramos. Obrońca nie do przejścia" (Wydawnictwo Pascal, 2013)

W ostatnich latach na polskim rynku ukazało się sporo biografii hiszpańskich piłkarzy. Kibice doczekali się m.in. książek o Inieście, Xavim czy Casillasie. 28 sierpnia za sprawą Wydawnictwa Pascal do tego grona dołączył obrońca Realu Madryt i reprezentacji Hiszpanii - Sergio Ramos.

Czytaj całośćGwen Russell "David Beckham. Piłkarz, celebryta, legenda" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

18 maja 2013 roku. 81. minuta meczu pomiędzy drużynami Paris Saint-Germain, a Stade Brest na Parc des Princes. Goście zdobywają honorowego gola na 3:1, ale dla kibiców i zawodników gospodarzy nie ma to większego znaczenia. David Beckham, który ostatnie minuty spotkania spędził ze łzami w oczach, schodzi z boiska, kończąc piłkarską karierę.

Czytaj więcej


Juan Carlos Cubeiro, Leonor Gallardo "Mourinho vs. Guardiola" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

28 sierpnia, a więc dwa dni przed meczem o Superpuchar Europy, w którym zmierzą się drużyny Chelsea Londyn i Bayernu Monachium, ukaże się na rynku książka o szkoleniowcach obu zespołów. Pozycja zatytułowana „Mourinho vs. Guardiola” to porównanie dwóch najlepszych trenerów świata pod względem sposobu zarządzania drużyną.

Czytaj całość


Daniel Friebe "Eddy Merckx. Kanibal" (Wydawnictwo Veni Vidi Vici, 2013)

Niewielu jest sportowców, których bezsprzecznie można uznać za najwybitniejszych w uprawianej przez nich dyscyplinie. Jednym z nich jest Eddy Merckx – belgijski kolarz, który dominował na najważniejszych kolarskich imprezach pod koniec lat 60. i na początku 70. Jego historię opisuje w książce „Eddy Merckx. Kanibal” Daniel Friebe.

Czytaj całośćUsain Bolt "9.58" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

Usain Bolt – najszybszy człowiek świata to nie tylko wyjątkowy sportowiec, ale też wielki showman. Na bieżni sprawia wrażenie bardzo pewnego siebie, momentami aroganckiego. Nie do końca jest to prawdą, o czym można się przekonać po lekturze całkiem niezłej autobiografii Jamajczyka zatytułowanej „9.58”.

Czytaj całośćLuis Miguel Pereira, Nuno Luz "Mourinho. Za kulisami zwycięstw" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

Jose Mourinho to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci współczesnego futbolu. Wydawać by się mogło, że książka o portugalskim szkoleniowcu nie może być nudna i czytać powinno się ją z ogromnym zaciekawieniem. Luis Miguel Pereira i Nuno Luz udowodnili jednak, że wcale nie musi tak być.

Czytaj całośćPaul Merson "Jak nie być profesjonalnym piłkarzem" (Dom Wydawniczy Rebis, 2012)

Większość sportowców stara się w swoich biografiach dawać czytelnikom wskazówki, w jaki sposób osiągnąć sukces. Zupełnie inne podejście zaprezentował Paul Merson, wydając wspomnienia zatytułowane „Jak nie być profesjonalnym piłkarzem”. Książkę śmiało można zaliczyć do grona alkobiografii.

Czytaj całośćSebastien Loeb "Mój styl jazdy" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„Opowiedzieć o swoim życiu – wspaniała rzecz! Kogo to jednak może zainteresować?”. Takimi słowami rozpoczyna swoją autobiografię Sebastien Loeb – dziewięciokrotny mistrz świata w rajdach samochodowych. Po lekturze książki „Mój styl jazdy” okazuje się, że Francuz ma całkiem sporo do przekazania, a jego wspomnienia czyta się naprawdę dobrze.

Czytaj całośćMarek Wawrzynowski "Wielki Widzew" (Wydawnictwo QSB, 2013)

„Najlepsza futbolowa książka reporterska wszech czasów w Polsce”, „najlepsza pozycja piłkarska tego roku”, „kawał historii polskiej piłki w jej najlepszym wydaniu”. Muszę przyznać, że po takich opiniach recenzentów, moje oczekiwania względem publikacji „Wielki Widzew” Marka Wawrzynowskiego były naprawdę duże.

Czytaj całośćPiotr Skorupa "Jerzy Dudek. Wybitny z Knurowa" (Wydawnictwo PiSk, 2013)

„Jerzy Dudek. Wybitny z Knurowa”. Taki tytuł swojej książce nadał Piotr Skorupa. Nie sposób nie zgodzić się z określeniem użytym przez niego w tytule. Polski bramkarz bez wątpienia był wybitnym piłkarzem, jednym z najlepszych golkiperów w historii rodzimego futbolu. Wydana niedawno pozycja pokazuje jednak, że Jerzy Dudek jest także wyjątkowym człowiekiem.

Czytaj całość


Alex Fynn, Kevin Whitcher "Arsenal. Jak powstawał nowoczesny superklub" (Dom Wydawniczy Rebis, 2013)

Wielu kibiców uśmiechnęłoby się zapewne pod nosem, słysząc, że Arsenal Londyn nazwany został „superklubem”. Tak właśnie Alex Fynn i Kevin Whitcher określili jednak „Kononierów” w tytule swojej książki. Po przeczytaniu pozycji „Arsenal. Jak powstawał nowoczesny superklub”, znikają wątpliwości dotyczące słuszności użycia tej formy.

Czytaj całość


Michał Okoński "Futbol jest okrutny" (Wydawnictwo Czarne, 2013)

Brakowało dotychczas w Polsce książki na miarę „Futbolowej gorączki” Nicka Hornby’ego, która w ciekawy sposób opowiadałby o fenomenie kibicowania. Dzieło dziennikarza „Tygodnika Powszechnego” – Michała Okońskiego zatytułowane „Futbol jest okrutny” ma bez wątpienia potencjał, by stać się polską wersją kultowej brytyjskiej pozycji.

Czytaj całośćAlessandro Del Piero "Gramy dalej" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

„Gramy dalej” to autobiografia inna niż wszystkie inne. Jej autor – Alessandro Del Piero, nie pisze chronologicznie o przebiegu swojej piłkarskiej kariery. Włoski zawodnik postanowił przedstawić siebie w zupełnie inny sposób, opisując wartości i poglądy, którymi kieruje się w życiu. Powstała dzięki temu dobra książka o wielkim piłkarzu, ale też niezwykle mądrym człowieku.

Czytaj całośćPhilippe Auclair "Cantona. Buntownik, który został królem" (Wydawnictwo Anakonda, 2013)

Eric Cantona należał do grona tych piłkarzy, o których zawsze jest głośno. Na boisku wykazywał się dużymi umiejętnościami i nieszablonowymi zagraniami, poza boiskiem nie dawał o sobie zapomnieć. Kiedy ukazało się polskie wydanie książki „Cantona. Buntownik, który został królem”, wiedziałem, że muszę sięgnąć po tę pozycję.

Czytaj całość


Dennis Rodman "Powinienem być już martwy" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2013)

Autobiografię Dennisa Rodmana trudno zaliczyć do grona wspomnień „grzecznych chłopców”. Znając jednego z najwybitniejszych obrońców w historii NBA i kilka incydentów z jego życia, jeszcze przed sięgnięciem po lekturę można było być pewnym, że książka „Powinienem być już martwy” nie będzie nudna. Tak też rzeczywiście jest, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że czegoś jej brakuje.

Czytaj całość


Zlatan Ibrahimović, David Lagerkrantz "Ja, ibra" (Wydawnictwo Sine Qua Non, 2012)

Lubię sportowych „bad boys”. Nie zawsze grają czysto, wiele można im zarzucić, ale jedno trzeba oddać – wokół nich zawsze dzieje się coś ciekawego. Zła sława bardzo często idzie w parze z mówieniem wprost tego, o czym inni boją się nawet szeptać. Kiedy więc prawdziwy „bad boy” decyduje się na wydanie autobiografii, nie pozostaje nic innego, jak tylko zacierać ręce.

Czytaj całość


Thomas Urban "Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki" (Wydawnictwo Naukowe 'Śląsk', 2012)

Uwielbiam książki historyczne. Może nie typowo historyczne, ale te łączące w sobie sport i historię czytam z największą przyjemnością. Jeśli w dodatku taka publikacja napisana jest ciekawie i dotyczy w dużej mierze regionu, w którym mieszkam – Śląska, to nie pozostaje nic innego jak tylko zagłębić się w jej treść. Taką właśnie książką jest „Czarny orzeł, biały orzeł. Piłkarze w trybach polityki” Thomasa Urbana.

Czytaj całość


Kamil Wójkowski "Mistrzostwa Europy 2012. Kronika" (Wydawnictwo Sendsport, 2012)


EURO 2012 to bez wątpienia największa sportowa impreza, jaka odbyła się dotychczas w Polsce. Z tej okazji na rynku książek sportowych pojawiła się duża liczba pozycji związanych z tym turniejem, o czym zresztą pisałem tutaj. Mistrzostwa się jednak skończyły, minął miesiąc, dwa, gorączka EURO opadła i wszystko, wydawać by się mogło, wróciło do normy.

Czytaj całośćO książkach sportowych w dziale "Kulturalny Sport" na portalu SportowaHistoria.PL:


Bogdan Tuszyński "Tytani mikrofonu" (Oficyna Wydawnicza "BGW", 1992)


Wojciech Trojanowski, Bohdan Tomaszewski, Jan Ciszewski oraz Tomasz Hopfer, czyli legendy polskiego dziennikarstwa sportowego, mają szczęście. Mają szczęście, że pojawił się ktoś taki jak Bogdan Tuszyński, który postanowił pochylić się nad ich życiorysami i uwiecznić je w książce „Tytani mikrofonu”. Nie każdy doczeka takiego zaszczytu.
Władysław Dejewski "Nasz Bronek. Rzecz o Bronisławie Malinowskim" (P.H. „JU-WO” Sp. z o.o., 2008)


31 lipca 1980 roku został mistrzem olimpijskim, uzyskując w finale biegu na 3 km z przeszkodami czas 8.09,7 min. Rok później – 27 września 1981 roku zginął w wypadku samochodowym na moście wiślanym w Grudziądzu, zderzając się z ciężarówką. Tragiczną historię Bronisława Malinowskiego opisuje w książce „Nasz Bronek” Władysław Dejewski.
Roman Pyjos, Artur Pyjos "Pod wiślackim koszem kobiet i mężczyzn" (Firma Handlowo-Usługowa "GIT", 2006)


W Polsce książek o koszykówce jest jak na lekarstwo. Od czasu do czasu ten stan rzeczy starają się zmienić różni dokumentaliści lokalnego sportu, wydając okolicznościowe monografie. W 2006 roku właśnie taką publikację wypuścili na rynek Roman i Artur Pyjosowie.

Ryszard Wryk "Sport akademicki w relacjach i wspomnieniach" (Wydawnictwo Poznańskie, 2009)


„Sport akademicki w relacjach i wspomnieniach”. To tytuł książki, która w 2009 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Ryszard Wryk wybrał i opracował pamiętniki kilkudziesięciu sportowców i trenerów, tworząc wyjątkowe i ciekawe dzieło.

"Kazimierz Górski i Jego Orły" (Stowarzyszenie Orłów Górskiego, 2011)


Wielcy ludzie zasługują na wielkie dzieła. To powiedzenie jak ulał pasuje do Kazimierza Górskiego, który był jednym z najwybitniejszych polskich trenerów i doczekał się wielu ciekawych opracowań na swój temat. Jedno z nich, album „Kazimierz Górski i Jego Orły”, swoją formą idealnie nawiązuje do ogromnych zasług byłego selekcjonera reprezentacji Polski.
Jadwiga Jędrzejowska, Kazimierz K. Gryżewski "Urodziłam się na korcie" (Wydawnictwo Iskry, 1955)


Jest jedną z pierwszych polskich sportsmenek, które zdecydowały się na wydanie wspomnień. Nic dziwnego, gdyż zwyczajnie miała o czym pisać i co wspominać. Do niedawna była jedną Polką, którą dotarła do finału Wimbledonu. Jej wyczyn powtórzyła Agnieszka Radwańska, ale to Jadwiga Jędrzejowska jeszcze przed wojną przecierała szlaki na największych tenisowych turniejach świata.


Elżbieta Duńska-Krzesińska "Zamiatanie warkoczem" (Oficyna Ypsylon, 1994)

Stosunkowo niewiele wspomnień sportowców przybiera charakter do bólu szczerych i bezkompromisowych książek. Do tego wąskiego grona zaliczyć można z pewnością pozycję „Zamiatanie warkoczem”, czyli autobiografię Elżbiety Duńskiej-Krzesińskiej, mistrzyni olimpijskiej z Melbourne w skoku w dal.Adam Sosnowski, Andrzej Stanowski "Bieg życia Justyny" (Wydawnictwo Biały Kruk, 2010)


Adam Małysz doczekał się pięknego albumu o swoim życiu po pierwszym obfitującym w sukcesy sezonie. Justyna Kowalczyk na podobne wydawnictwo musiała pracować nieco dłużej. Nie wystarczyły tytuły mistrzyni świata, ani pierwsza Kryształowa Kula. Pomogło dopiero olimpijskie złoto wywalczone po morderczym biegu na 30 km w Vancouver.


Rafał Paśniewski "Drużyna marzeń" (Wydawnictwo Baobab, 2011)

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kto był najlepszym piłkarzem w historii polskiego futbolu. Dla jednych będzie to Ernest Wilimowski, dla innych Gerard Cieślik, a dla jeszcze innej grupy kibiców – Kazimierz Deyna. Stworzenie zespołu składającego się z obiektywnie najlepszych graczy w dziejach rodzimej piłki też nie było zadaniem łatwym, ale autorowi książki „Drużyna marzeń” z 2011 roku wyszło to całkiem nieźle.


Lidia Górska, Arkadiusz Stanisław Więch "Zapomniana Olimpijka. Julia Wojciechowska Senftleben 1915-1986" (Wyd. Łukasz Kleska, 2012)


Julia Wojciechowska-Senftleben była jedną z polskich gimnastyczek, które wzięły udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Zapewne gdyby nie Lidia Górska i Arkadiusz Stanisław Więch, autorzy książki „Zapomniana Olimpijka”, niewielu ludzi pamiętałoby dziś o urodzonej w Mielcu sportsmence.Jerzy Dudała "Fani-chuligani. Rzecz o polskich kibolach" (Wydawnictwo Akademickie "Żak", 2004)

Chuligani na polskich stadionach to temat-rzeka, o którym napisano w mediach już chyba wszystko. Ale nie tylko portale, gazety, stacje telewizyjne i radiowe chętnie podejmują tę tematykę. Na przestrzeni lat ukazało się w Polsce wiele książkowych opracowań, w których autorzy szukali odpowiedzi na pytanie: jak podczas meczów piłkarskich rodzi się agresja? Jedną z pierwszych takich książek...

Czytaj całość


red. Roman Kołtoń "Biało-czerwone mundiale" (Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2006)

Wśród wielu różnych wydawnictw o sporcie są też takie, które można określić mianem ekskluzywnych. Do tego grona zaliczyć trzeba pokaźnych rozmiarów album „Biało-czerwone mundiale", wydany w 2006 roku pod redakcją Romana Kołtonia, ówczesnego szefa „Przeglądu Sportowego". Efektowne wydanie książki robi wrażenie, ale autorzy zadbali również o to...

Czytaj całośćDariusz Koźlenko, Krzysztof Olejnik "Leo Zawodowiec. Jak Beenhakker odmienił Polaków" (Axel Springer Polska, 2007)

Kto pamięta jeszcze czasy, kiedy Leo Beenhakker uważany był za zbawcę polskiego futbolu? Wywalczenie z reprezentacją Polski pierwszego w historii awansu do mistrzostw Europy sprawiło, że holenderski szkoleniowiec przez kibiców i dziennikarzy określany był mianem cudotwórcy.


Czytaj całość


Paweł Gaszyński "Zanim powstała liga. Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926" (Wydawnictwo Gargulion, 2013)

„Zanim powstała liga" to seria Pawła Gaszyńskiego, która ma przybliżyć czytelnikowi dzieje polskiej piłki nożnej w latach 1919-1926. Według założeń autora, każdy tom ma dotyczyć jednego roku. W październiku ukazała się pierwsza książka cyklu, która została poświęcona sezonowi 1919.

Czytaj całość


Andrzej Stanowski, Halina Zdebska "Małysz: Bogu dziękuję" (Wydawnictwo Biały Kruk, 2001)

W Polsce wydano dotychczas trzy książki o Adamie Małyszu. Pierwszą pozycją poświęconą temu skoczkowi narciarskiemu był album „Małysz: Bogu dziękuję", który ukazał się w 2001 roku nakładem Wydawnictwa Biały Kruk. Co ciekawe, to jedyna publikacja, która uzyskała aprobatę „Orła z Wisły".

Czytaj całośćWojciech Kowalczyk, Krzysztof Stanowski "Kowal. Prawdziwa historia" (Zysk i S-ka, 2003)

Autobiografia Wojciecha Kowalczyka miała premierę w 2003 roku. Było to w czasach, kiedy srebrny medalista olimpijski z Barcelony powoli odcinał już na Cyprze kupony od dawnej sławy, a współautor książki, Krzysztof Stanowski, był jeszcze dziennikarzem „Przeglądu Sportowego". Pozycja „Kowal. Prawdziwa historia" to dziś jedna z najpopularniejszych biografii polskich piłkarzy.

Czytaj całośćKrzysztof Mecner "80 lat polskiej siatkówki" (Krzysztof Mecner, 2001)

Mimo dużej popularności siatkówki, w Polsce książki poświęcone tej dyscyplinie wydaje się bardzo rzadko. Jedynym autorem, który stara się w licznych opracowaniach dokumentować dzieje volleya nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie, jest Krzysztof Mecner. Jedną z pierwszych publikacji tego autora jest pozycja „80 lat polskiej siatkówki".

Czytaj całośćStefan Szczepłek "Deyna" (Wydawnictwo Marginesy, 2012)

Nikt nie może mieć wątpliwości, że Kazimierz Deyna był piłkarzem, który zasłużył na biografię. Historią jednego z najlepszych zawodników w dziejach polskiego futbolu od lat zajmuje się dziennikarz Stefan Szczepłek. Owocem jego zainteresowań jest książka zatytułowana „Deyna", która doczekała się już trzech wydań.

Czytaj całość

Bohdan Tomaszewski "Kariera z kolcami" (Wystawy i Wydawnictwo K.K. im. Zdzisława Krzyszkowiaka, 2008)

Mistrz olimpijski z Rzymu, podwójny mistrz Europy ze Sztokholmu, rekordzista świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Zdzisław Krzyszkowiak był jednym z najlepszych polskich biegaczy długodystansowych. W 1962 roku, rok przed zakończeniem przez niego czynnej kariery, książkę jemu poświęconą wydał Bohdan Tomaszewski.

Czytaj całość


Stanisław Marusarz "Na skoczniach Polski i świata" (Literackie, 1955)

Wydawanie wspomnień sportowców ma w Polsce długą tradycję. Prekursorem był Janusz Kusociński, który swoją biografię napisał i udostępnił do sprzedaży jeszcze w okresie międzywojennym, w 1933 roku. Na kolejne tego typu książki kibice musieli poczekać do lat 50., kiedy to na rynku pojawiły się m.in. wspomnienia Stanisława Marusarza „Na skoczniach Polski i świata".

Czytaj całośćJan Tomaszewski "Kulisy reprezentacyjnej piłki" (Promise Publishing Institute, 1991)

„Pele, Boniek i ja" Stanisława Terleckiego, „Kowal – prawdziwa historia" Wojciecha Kowalczyka czy „Spalony" Andrzeja Iwana. W ostatnich latach ukazuje się sporo autobiografii, w których piłkarze szczerze piszą o wszystkim, o czym dotychczas nie wiedzieli kibice. Jednym z pierwszych zawodników, który bez ogródek napisał o...

Czytaj całośćJan Otałęga "Za lotem piłki" (Jagiellonia S.A., 2003)

Jan Otałęga, krakowski dziennikarz sportowy gazet takich jak „Tempo" i „Dziennik Polski", ma w swoim dorobku kilka pozycji książkowych. Ostatnia z nich została wydana w 2003 roku i nosi tytuł „Za lotem piłki". Autor przybliża w niej wiele interesujących historii sprzed lat związanych z polskim futbolem.

Pozycja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jagiellonia...

Czytaj całośćRoman Stęporowski, Ryszard Niedziela "Mafia Fryzjera" (Pro Media, 2007)

W czerwcu 2006 roku aresztowany został Ryszard F. – piłkarski działacz oskarżony przez prokuraturę o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą działającą w środowisku polskiego futbolu. Jedną z osób, której zeznania pogrążyły „Fryzjera", był prezes Odry Opole, Ryszard Niedziela. To właśnie ten człowiek w 2005 roku stał się głównym świadkiem śledztwa w sprawie korupcji...

Czytaj całość


Marek Andrzejewski "Ferenc Puskas. Legenda futbolu" (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2013)

Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że każda legenda futbolu powinna doczekać się książki. Bardzo dobrze więc, że od tego roku polscy czytelnicy mogą zapoznać się z biografią Ferenca Puskasa, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii piłki nożnej. Jego losy postanowił spisać Marek Andrzejewski, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj całość


Dariusz Michalczewski ">Tygrys< - to ja!" (Polskie Wydawnictwo Sportowe "Sprint", 2000)

Swego czasu Dariusz Michalczewski był jednym z najlepszych i najbardziej popularnych pięściarzy w Polsce. Dowód? Tylko on wydał aż dwie książki o swoim życiu. Pierwsza z nich to album zatytułowany „>Tygrys< - to ja!", który w naszym kraju ukazał się w 2000 r. nakładem Polskiego Wydawnictwa Sportowego „Sprint".

Czytaj całośćJerzy Kulej, Piotr Szarama "Dwie strony medalu" (Oficyna Wydawnicza "BGW", 1996)

13 lipca 2012 roku odszedł wielki mistrz pięściarstwa – Jerzy Kulej, wybitny sportowiec, ale także wyjątkowy człowiek. Mistrz olimpijski z Tokio i Meksyku bez wątpienia pozostanie w pamięci wielu kibiców. Oprócz wspomnień, bokser zostawił po sobie także coś bardziej namacalnego – historię swojego życia spisaną w biografii „Dwie strony medalu".

Czytaj całość


Leszek Mazan "Pochowajcie mnie na polu karnym Cracovii" (Wydawnictwo Kolorowe, 2006)

Leszek Mazan to nie tylko dziennikarz i autor wielu książek, ale także zapalony kibic Cracovii. O tym, jak wielka jest jego miłość do tego klubu, świadczy wydana w 2006 r. pozycja poświęcona historii „Pasów". Jej tytuł – „Pochowajcie mnie na polu karnym Cracovii" – jest najlepszym świadectwem przywiązania do biało-czerwonych barw.

Czytaj całość


Juliusz Kulesza "Podziemny futbol" (VIZJA PRESS&IT, 2012)

Choć podczas niemieckiej okupacji uprawianie sportu na polskich ziemiach było zabronione, sportowcy, a w szczególności piłkarze, starali się rozgrywać spotkania. Nierzadko narażając swoje życie, organizowali podziemne rozgrywki i mecze, które cieszyły się sporym zainteresowaniem rodaków. O polskiej piłce nożnej w czasach II wojny światowej pisze w książce „Podziemny futbol 1939-1944" Juliusz Kulesza.

Czytaj całość


Jarosław Tomczyk "Wisła w europejskich pucharach" (Golsport, 2000)

Jarosław Tomczyk, wydając w 2000 r. książkę o Wiśle Kraków w europejskich pucharach, nie mógł raczej przeczuwać, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat piłkarze „Białej Gwiazdy" regularnie występować będą w międzynarodowych rozgrywkach. Początek XXI w. obfitował w sukcesy klubu z Małopolski i dziś do pozycji „Wisła w europejskich pucharach" dołożyć można kolejne obszerne rozdziały.

Czytaj całość


Paweł Pierzchała "Z Białą Gwiazdą w sercu (Henryk Reyman 1897-1963)" (Towarzystwo Sportowe "Wisła", 2006)

Czy na 560 zapisanych drobnym maczkiem stronach można przedstawić historię jednego zaledwie sportowca, tworząc przy tym bibliografię zawierającą kilkaset różnych źródeł? Okazuje się, że tak, jeśli tym sportowcem jest Henryk Reyman – legenda krakowskiej Wisły, a autor książki – Paweł Pierzchała, na zbieranie materiałów i jej pisanie poświęca kilka lat.

Czytaj całość


Witold Łastowiecki "Piłkarscy gastarbeiterzy (2)" (Witold Łastowiecki, 2007)

Witold Łastowiecki jest jedną z nielicznych osób w kraju, którą można określić mianem eksperta w dziedzinie występów polskich piłkarzy w zagranicznych klubach. Swoją wieloletnią pracę badacz postanowił zaprezentować czytelnikom w formie publikacji, której nadał tytuł „Piłkarscy gastarbeiterzy".

Czytaj całośćRoman Hurkowski "Z piłką do Europy. Raport 2005" (Quick Publishing, 2005)

Ponad 600 stron, mnóstwo zdjęć, skanów okładek sportowych czasopism i programów meczowych, statystyki, tabele, krótki i dłuższe teksty. „Z piłką do Europy. Raport 2005" to opasła książka wydana pod redakcją Romana Hurkowskiego, która stanowi cenne i atrakcyjne źródło wiedzy dla każdego kibica. Pozycja ukazała się przed ośmioma laty nakładem Quick Publishing.

Czytaj całość


Jacek Perzyński "Smolar. Piłkarz z charakterem" (ERICA Instytut Wydawniczy, 2012)

Włodzimierz Smolarek zmarł 7 marca 2012 r. Trzy miesiące po jego śmierci na rynku pojawiła się biografia „Smolar. Piłkarz z charakterem". Na blisko 500 stronach jej autor – Jacek Perzyński przedstawił historię legendy Widzewa Łódź i reprezentacji Polski.

Czytaj całośćTomasz Gąsowski, Stefan Bielański "Sport i polityka w dwudziestowiecznych państwach totalitarnych i autorytarnych" (Towarzystwo Wydawnicze "Historia Iagiellonica", 2009)

„Sport i polityka w dwudziestowiecznych państwach totalitarnych i autorytarnych". Taki tytuł nosi dzieło pod redakcją Tomasza Gąsowskiego i Stefana Bielańskiego, które zostało wydane w 2009 roku przez Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica".

Czytaj całość


Tadeusz Olszański "Moja osobista historia olimpiad" (Studio Emka, 2004)

Historia igrzysk olimpijski zawiera wiele nieprawdopodobnych zdarzeń – fantastycznych triumfów, spektakularnych porażek, ale często też po prostu nieznanych szerzej faktów. O kilkunastu z nich opowiada w swojej książce „Osobista historia olimpiad" Tadeusz Olszański – dziennikarz „Sztandaru Młodych" i „Polityki".

Czytaj całośćAlbum "Historia srebra" (Grupa Codex, 2007)

Wśród polskich wydawnictw o sporcie niewiele jest pozycji, które są albumami. Jeśli już na rynku pojawia się tego typu książka, nie zawsze jej jakość stoi na wysokim poziomie. Jest jednak kilka pozycji, które prezentują się naprawdę nieźle. Jedną z nich jest album „Historia srebra" w fotografii Kuby Atysa.

Czytaj całość
Władysław Komar, Ireneusz Pawlik, Jan Otałęga "Alfabet Władysława Komara" (Wydawnictwo "Venus", 1991)

„Alfabet Władysława Komara" to książka inna niż wszystkie te, które zazwyczaj piszą sportowcy. Polski kulomiot posłuchał podpowiedzi Ireneusza Pawlika i Jana Otałęgi i z ich pomocą stworzył pozycję, w której charakteryzuje różnych znajomych sportowców, piosenkarzy, aktorów czy dziennikarzy.

Czytaj całośćJerzy Engel "Futbol na tak" (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2001), "Prosta gra" (ART Flexo, 2002), "Nikt nie rodzi się mistrzem" (Euro-Sport-Management, 2007), "Pierwsze polskie Euro. Kulisy mistrzostw" (Sfinks, 2012)

Jerzy Engel – mimo że z reprezentacją Polski nie odniósł większych sukcesów, to od czasu awansu na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii zdążył wydać już cztery książki. Dwie pierwsze dotyczyły prowadzenia kadry narodowej...

Czytaj całość


Marek Andrzejewski "Roman Korynt - legenda gdańskiej »Lechii«" (Wydawnictwo "Marpress" Gdańsk, 2004)

„Roman Korynt – legenda gdańskiej „Lechii"". Taki tytuł nosi krótka biografia piłkarza, który, zdaniem Kazimierza Górskiego, był jednym z najlepszych obrońców w Europie przełomu lat 50. i 60. Książkę o piłkarzu Lechii i reprezentacji Polski postanowił napisać i wydać w 2004 r. Marek Andrzejewski – pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj całość


Andrzej Iwan "Spalony" (Wydawnictwo Buchmann, 2012)

Historie życia polskich sportowców bardzo często mają dramatyczny przebieg. O ile jednak o wyczynach zawodników na sportowych arenach można usłyszeć za pośrednictwem mediów, to po zakończeniu przez nich kariery rzadko słyszy się o ich dalszych losach. Tak było w przypadku Andrzeja Iwana do czasu wydania przez niego autobiografii zatytułowanej „Spalony".

Czytaj całośćRadosław Nawrot "Okoń" (Wydawnictwo Red Box, 2012)

Mirosław Okoński był piłkarzem nietuzinkowym. Trudno zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Historia jego życia idealnie nadaje się na książkę lub film, więc nic dziwnego, że do tej pory ukazały się dwie biografie byłego piłkarza m.in. Lecha Poznań i Hamburger SV. Ostatnia z nich została wydana w 2012 r., a jej autorem jest Radosław Nawrot.

Czytaj całośćBohdan Tomaszewski "Przeżyjmy to jeszcze raz" (Polska Oficyna Wydawnicza "BGW", 1992)

Bohdana Tomaszewskiego śmiało można nazwać żywą legendą polskiego dziennikarstwa sportowego. Warszawski reporter relacjonował 12 letnich i zimowych igrzysk olimpijskich, rozpoczynając od Melbourne w 1956 r., a kończąc na Moskwie 24 lata później. Wspomnienia związane z tymi imprezami Tomaszewski postanowił spisać w książce „Przeżyjmy to jeszcze raz".

Czytaj całość


Jarosław Wąsowicz "Biało-zielona »Solidarność«" (Wydawnictwo Finna, 2006)

Wizerunek polskiego kibica piłkarskiego, który funkcjonuje w mediach, nie jest zbyt pozytywny. Trudno jednak dziwić się społeczeństwu, że postrzega fanów stereotypowo – niewiele mówi się o pożytecznych akcjach przeprowadzanych przez kibiców, natomiast często i stronniczo informuje się o wybrykach chuliganów. Z tą tendencją zrywa ksiądz Jarosław Wąsowicz – autor książki...

Czytaj całość


Jerzy Zmarzlik "Bij mistrza!" (Polska Oficyna Wydawnicza "BGW", 1992)

Książki pisane przez wybitnych znawców tematyki zawsze czyta się świetnie. Zwłaszcza, jeśli taki autor opisuje wydarzenia, których był naocznym świadkiem, a które działy się w czasach pozbawionych internetu czy nawet telewizji. Tak właśnie jest w przypadku Jerzego Zmarzlika i życiorysów wybitnych polskich bokserów, które opisuje w książce „Bij mistrza!".

Czytaj całość


Andrzej Person "Sport rządzi światem" (Andrzej Person & Radio HIT, 2008)


Bill Shankly stwierdził kiedyś, że piłka nożna wcale nie jest sprawą życia i śmierci, to coś znacznie ważniejszego. Ze stwierdzeniem legendarnego trenera Liverpoolu zgadza się chyba Andrzej Person, który swoją książkę zatytułował „Sport rządzi światem". Patrząc na rangę sportowych wydarzeń, nie sposób polemizować z polskim dziennikarzem.

Czytaj całość


Stanisław Terlecki, Rafał Nahorny "Pele, Boniek i ja" (Zysk i S-ka, 2006)

Każdy z piłkarzy wymienionych powyżej może pochwalić się autobiografią. W przypadku dwóch pierwszych sportowców jest to zrozumiałe ze względu na ich popularność i sukcesy, nieco inaczej sprawa ma się ze Stanisławem Terleckim. Wprawdzie nie osiągnął on tyle co Pele i Boniek, ale podczas zawodowej kariery przeżył wiele przygód, które postanowił opisać w książce „Pele, Boniek i ja".

Czytaj całość


Ron LeMaster "Narciarstwo na poziomie" (Wydawnictwo Nete, 2012)

Jak doskonalić technikę jazdy na nartach? Jak najlepiej dobrać sprzęt? O czym pamiętać przy wyborze trasy? Na te wszystkie pytania odpowiada Ron LeMaster w książce „Narciarstwo na poziomie", która ukazała się pod koniec ubiegłego roku w Polsce. Na polskie wydanie poradnika zdecydowało się warszawskie Wydawnictwo Nete.

Czytaj całość


Marek Ołdakowski "Gra bez piłki" (Telbit, 2003)

Niewiele jest w polskiej literaturze powieści dotyczących futbolu. Spośród tego nielicznego grona można jednak z powodzeniem wybrać interesujące pozycje. Jedną z nich jest książka Marka Ołdakowskiego „Gra bez piłki".

Czytaj całość

Kazimierz Górski "Piłka jest okrągła" (Expol, 2004)

„Tak się gra, jak przeciwnik pozwala". „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe". „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie". To jedne z wielu cytatów Kazimierza Górskiego – Trenera Tysiąclecia, który w prosty, lecz zarazem niezwykle trafny sposób pojmował piłkę nożną. Słowa selekcjonera narodowej reprezentacji w najlepszy sposób oddawały jego osobowość. Z pewnością dlatego jego autobiografia została zatytułowana po prostu „Piłka jest okrągła".

Czytaj całość


Janusz Atlas "Sprzedana liga" (Polska Oficyna Wydawnicza "BGW", 1993)

„Sprzedana liga" to książka Janusza Atlasa, która ukazała się w Polsce w 1993 r. Podtytuł „Szmal – gangsterzy i futbol" wiele mówi o jej zawartości. Pozycja dotyczy piłkarskiej rzeczywistości lat 90. w Polsce, która, jak dziś doskonale wiemy, pełna była korupcji i przekrętów. O tym w swoim dziele opowiada dziennikarz.

Czytaj całośćSławomir Orzoł "Dziekan" (Wydawnictwo Manuskrypt, 2002)

Wielu wybitnych polskich piłkarzy doczekało się książki, która opisywałaby ich życie. Jednym z nich jest Dariusz Dziekanowski – piłkarz m.in. Widzewa Łódź , Legii Warszawa i Celticu Glasgow, swego czasu bohater najgłośniejszego transferu w kraju.

Czytaj całość
Jakub Ferenc "Sport w służbie polityki. Wyścig Pokoju 1948-1989" (Wydawnictwo TRIO, 2008)

Wyścig Pokoju był jedną z największych sportowych imprez w czasach PRL-u. Dla kolarzy stających na starcie zawodów liczył się przede wszystkim dobry wynik. Dla organizatorów ważniejsze było zupełnie co innego – propagowanie poprzez sport socjalistycznej ideologii. Szczegółowo opisuje to Jakub Ferenc w książce „Sport w służbie polityki. Wyścig Pokoju w latach 1948-1989".

Czytaj całość


Roman Hurkowski "Dwa kraje, dwa kluby, jedna piękna kariera" (Księgarnia św. Jacka, 2005)

„Dwa kraje, dwa kluby, jedna piękna kariera". Tytuł biografii Krzysztofa 'Gucia' Warzychy mówi właściwie wszystko o sportowej karierze tego wybitnego piłkarza. Książka napisana przez Romana Hurkowskiego ukazała się w 2005 roku nakładem Księgarni św. Jacka.

Czytaj całośćRafał Zaremba "Gerard Cieślik. Urodzony na boisku" (Wyd. Krzysztof Zioło, 2006)

„Urodzony na boisku" to biografia Gerarda Cieślika napisana piórem Rafała Zaremby. Książka ukazała się w 2006 roku i opisuje najważniejsze wydarzenia z życia piłkarza 50-lecia PZPN, z pamiętnym meczem przeciwko ZSRR z 1957 roku na czele.

Czytaj całośćMarek Formela "Andrzej Grubba - ostatnia piłka" (Gasport, 1998)

Jest uważany za najlepszego polskiego tenisistę stołowego wszechczasów. Był pierwszym polskim zdobywcą Pucharu Świata, na swoim koncie ma też 15 medali mistrzostw świata i Europy, wygrywał wiele innych, mniej lub bardziej ważnych, turniejów. Andrzej Grubba odszedł 7 lat temu. Tytuł jego autobiografii - „Andrzej Grubba - Ostatnia piłka", w kontekście śmierci, nabiera...

Czytaj całość


Jerzy Bułanow, Robert Gawkowski "11 Czarnych Koszul - moje wspomnienia" (Wyd. Jarosław Rokicki, 2011)

„11 Czarnych Koszul – moje wspomnienia" to książka opisująca życie Jerzego Bułanowa – rosyjskiego emigranta, piłkarza Polonii Warszawa i kapitana reprezentacji Polski. Powstała na bazie pamiętnika, którego kolejne części były publikowane w gazecie „Nowy sportowiec" w 1936 r.

Czytaj całość4 komentarze:

 1. Cześć . Jako że jestem fanką piłki nożnej i też grałam do czasu kontuzji uwielbiam książki w tym temacie . Przeglądając recenzje różnych dzieł zauważyłam , że nie ma tu książki , która bardzo mi utkwiła w pamięci . Jej tytuł to ,, Jak futbol wyjaśnia świat czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji " napisał ją Franklin Foer . Myślę , że warto do niej sięgnąć :) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem tę książkę, ale długo zanim powstał blog. Stąd też jej recenzji tutaj nie ma. Może kiedyś uda mi się do niej wrócić! ;)

   Usuń
 2. Jak dla mnie świetny wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń