niedziela, 14 stycznia 2018

Kibicowska pasja wypisana na twarzach

Sportowe albumy zwykle koncentrują się na zawodnikach – ukazują trud, ból i emocje towarzyszące ich zmaganiom. Sebastian Frej odwrócił ten schemat i z widzów uczynił głównych aktorów widowiska. Efektem tego wyjątkowy album „Football Passion Buenos Aires”, w którym znajduje się kilkaset fascynujących fotografii kibiców argentyńskich klubów piłkarskich.

Kiedy oczy całego świata skupione są na murawie, po której biega 22 zawodników, na trybunach rozgrywa się równie pasjonujący spektakl. Szczególnie w Argentynie, gdzie kibicuje się z ogromnym zaangażowaniem, a fani przygotowują jedyne w swoim rodzaju oprawy. Tam futbol to coś więcej niż tylko walka dwóch drużyn na boisku. Sebastianowi Frejowi w albumie „Football Passion” udało się to oddać w stu procentach. Fotograf wybrał się do Ameryki Południowej, by odwiedzić kilkanaście stadionów i pokazać, co znaczy prawdziwa piłkarska pasja. Był na słynnych Estadio Monumental i La Bombonera w Buenos Aires, śledził odwieczną wojnę między Boca Juniors i River Plate, był na kilku innych meczach pierwszoligowych drużyn, ale wybrał się też na dużo mniejszy obiekt trzecioligowego Club Comunicaciones. Wszędzie tam fotografował ludzi, którzy stali się bohaterami jego albumu. Bo właśnie wypisane na ich twarzach emocje – radość, smutek, płacz, krzyk, szaleństwo – znakomicie ukazują w tej książce to, co jest solą futbolu.

Autor prezentuje w swoim dziele cały przekrój argentyńskiego społeczeństwa. Jego członków różnią nie tylko klubowe barwy. Są starcy i dzieci, dobrze wyglądający kibice w najnowszych koszulkach swojej drużyny i markowych ubraniach oraz ludzie z przybrudzonymi dłońmi i krzywimy zębami. Są umięśnieni mężczyźni w kwiecie wieku i niepełnosprawni. Łączy ich jedno – miłość do piłki nożnej, którą można zaobserwować na każdej stronie tego albumu. Wszystko to uzupełnione jest zdjęciami infrastruktury (stadiony, trybuny), murali w mieście (świetna zabawa w odgadywanie ich znaczenia) oraz piłkarzy (stanowią oni jedynie niewielką część i ukazywani są zazwyczaj w szerszym kontekście trybun). Całość prezentuje się wyśmienicie i zdecydowanie jest warta swojej ceny: 99 zł. „Football Passion Buenos Aires” zamówić można pod tym linkiem. Jako że jest to coś przede wszystkim dla oka, wystarczy już słowa pisanego – niech przemówi obraz!
CZYTAJ TAKŻE:

1 komentarz: