piątek, 2 września 2022

Wrześniowe premiery

Ten miesiąc, wzorem poprzednich, nie spowoduje u czytelników literatury sportowej żadnych rozterek. Ukaże się wprawdzie kilka nowości, ale – biorąc po uwagę, jak szeroką ofertę potrafiły nam zaprezentować wydawnictwa jeszcze niedawno – kibice nie będą mogli narzekać na bogactwo wyboru. Poczytajcie, co trafi na półki w księgarniach w najbliższych dniach.

Zaczynamy od książki związanej z tematyką górską. W ostatnim czasie można zaobserwować mocne wyczerpanie tematu – takich pozycji ukazuje się zdecydowanie mniej, co wprost wynika z tego, że życiorysy wszystkich najważniejszych czy rozpalających umysły postaci zostały już opisane (czasem nawet kilkukrotnie). Przyszedł więc czas na inne tematy i jednym z nich jest historia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które w tym roku obchodzi 70-lecie. Z tej okazji Wojciech Fusek i Jerzy Porębski postanowili napisać książkę „GOPR. Na każde wezwanie”, która ukaże się 7 września nakładem Wydawnictwa Agora. Ci, którzy śledzą rynek, znają dorobek autorów – mają na swoim koncie m.in. „Polskie Himalaje” (z Januszem Kurczabem) czy publikację „Lekarze w górach”. Teraz na 424 stronach panowie przybliżają historię GOPR „przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych, czasem mniej znanych akcji ratunkowych w wielu polskich górach”, jak przeczytać można w opisie. W książce ma znaleźć się wiele anegdot i ma być ona skierowana do tych, którzy chodzą po górach. Okładkowa cena publikacji to 46,99 zł, ale w przedsprzedaży można ją znaleźć z rabatami sięgającymi blisko 40%. Wkrótce na blogu możecie spodziewać się recenzji tej pozycji, w przygotowaniu jest również wywiad z autorami.

Tego samego 7 września w księgarniach pojawi się również coś dla fanów siatkówki. „Małgorzata Glinka. Wszystkie odcienie złota” to wspomnienia jednej z najsłynniejszych i najlepszych polskich siatkarek w historii, które spisała z Kamilem Składowskim (autor m.in. książki „Andrea Anastasi. Licencja na trenowanie” napisanej z włoskim szkoleniowcem). Na 288 stronach MVP pamiętnych mistrzostw Europy w Turcji z 2003 roku, gdzie „Złotka” sięgnęły po złoty medal, opowie o najważniejszych wydarzeniach ze swojego życia – nie tylko tych sportowych. W środku dużo ma być też prywatnych historii, by wymienić tylko walkę o życie córeczki, prześladowanie przez stalkera czy tajemniczą śmierć koleżanki z zespołu. Nie zabraknie oczywiście wątków siatkarskich: kulisów sukcesów, kariery klubowej w Polsce, Włoszech, Turcji i Hiszpanii czy burzliwego rozstania z reprezentacją Polski Andrzeja Niemczyka. Jeśli pamiętacie „Złotka” i śledziliście niesamowitą historię zespołu, który dwukrotnie zdobył mistrzostwo Europy w czasach, kiedy męska siatkówka jeszcze nie święciła wielkich sukcesów, tę pozycję koniecznie musicie mieć w swojej kolekcji. Okładkowa cena to 49,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl znajdziecie biografię już za niecałe 36 zł i z pocztówką gratis. Chyba że zależy Wam na autografie, wtedy możecie pokusić się o zakup książki w wydaniu SQN Originals. Cena takiego wydania w twardej oprawie to 65 zł. Warto dodać, że siatkarkę wraz z współautorem książki będzie można spotkać w Gdańsku podczas mistrzostw świata w siatkówce kobiet – spotkać się, zamienić kilka słów i kupić książkę z dedykacją lub autografem. Za wypuszczenie tej pozycji na rynek odpowiada Wydawnictwo SQN.

Również kolejna wrześniowa premiera to coś, co zaserwowało nam Wydawnictwo SQN. 14 września ukaże się nowa książka Przemka Rudzkiego „Bagno. Czternaście historii o ucieczce”. Choć autorem tej publikacji jest dziennikarz CANAL+ Sport, nie jest to w zasadzie książka sportowa. Znajdziemy w niej wprawdzie takie wątki, ale nie jest to główny motyw zbioru opowieści, bo właśnie tym jest „Bagno”. Na 320 stronach Rudzki przedstawia kilkanaście różnych historii: „Uzależniona od mediów społecznościowych nastolatka. Były bramkarz, wyniszczony przez lata rywalizacji z kumplem. Doświadczony dziennikarz, który wraca na stare śmieci, by zrobić rachunek sumienia – to tylko niektórzy bohaterowie miniatur literackich Przemka Rudzkiego. Na pozór nie mają ze sobą wiele wspólnego, ale łączy ich jedno – wszyscy chcą uciec z Bagna, które może być zarówno dowolnym miejscem na mapie, jak i stanem umysłu”. Pierwszy akapit opisu chyba najlepiej charakteryzuje to dzieło. Warto dodać, że to kolejna – po „Futbol i cała reszta” – próba wyjścia autora poza sport. Ma on wprawdzie na koncie sportowe pozycje, czyli „Gracza” (kryminał piłkarski) i „Zapiski z królestwa” (książka o lidze angielskiej), ale widać u dziennikarza ciągoty bardziej literackie, które zdradził w najmniej sportowym „Futbolu i całej reszcie”. Zobaczymy, jak wypadnie kolejna książka. Warto dodać, że „Bagno” ukaże się w serii SQN Originals i dostępne jest wyłącznie na LaBotiga.pl w okładkowej cenie 42,99 zł.

Na zakończenie o książce z pogranicza sportu, a w zasadzie takiej, której część osób nie uznałaby za książkę sportową. „Szalone lata 90-te. Od Radomiaka do Szombierek” to piąty już tom kibicowskiej sagi Arutra eR, kibica ŁKS. Wcześniej wydał on dwa tomy „Z pamiętnika Galernika. Magia lat 90-tych” i widać, że u kibolskiej braci tamten okres wciąż wspominany jest z sentymentem, Świadczy o tym fakt, że pierwszy tom pięcioksięgu jest już niedostępny (ale wciąż można zamawiać kolejne). Tanio nie jest, bo najnowsze dzieło kosztuje 60 zł, ale autor wszystko robi własnym sumptem, więc na cenie końcowej musiał odbić się wzrost kosztów papieru i wszystkich usług. Mimo tego na pewno znajdą się chętni na powrót do „szalonych lat 90.” i poczytanie o tym, co wtedy działo się na stadionach (a także – a może przede wszystkim – poza nimi). Książka wpisuje się w dość popularny u nas nurt książek kibicowskich (niektórzy napisaliby: kibolskich). Dla tych, który lubią czytać o ustawkach, zgodach, kosach i akcjach pomiędzy kibicami różnych zespołów, powinna być to pozycja obowiązkowa. Całość liczy 423 strony i dostępna jest wyłącznie na Allegro. W opisie czytamy, co dokładnie znajdzie się w środku: „opisana jest działalność 16 ekip takich jak: Radomiak Radom, Raków Częstochowa, Resovia Rzeszów, RKS Radomsko, Ruch Chorzów, Ruch Radzionków, Sandecja Nowy Sącz, Siarka Tarnobrzeg,  Stal Gorzyce, Stal Mielec, Stal Rzeszów, Stal Sanok, Stal Stalowa Wola,  Stilon Gorzów, Stomil Olsztyn, GKS Szombierki. Dodatkowy, ostatni rozdział poświęcony działalności kilku mniejszych ekip. Przy każdej ekipie po kilka czarno-białych zdjęć z tamtych lat”. Premiera miała miejsce 1 września.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz