poniedziałek, 5 lutego 2018

Wydało się: Lidia Górska, Arkadiusz Stanisław Więch „Zapomniana olimpijka” (2012)

Julia Wojciechowska-Senftleben była jedną z polskich gimnastyczek, które wzięły udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Zapewne gdyby nie Lidia Górska i Arkadiusz Stanisław Więch, autorzy książki „Zapomniana Olimpijka”, niewielu ludzi pamiętałoby dziś o urodzonej w Mielcu sportsmence.

„Nie zachowały się właściwie żadne materiały źródłowe dotyczące jej osoby bezpośrednio”, przeczytać można we wstępie wydanej w 2012 roku biografii. Tym większe brawa należą się autorom, którzy ze wspomnień rodziny Julii Wojciechowskiej-Senftleben i na podstawie jej osobistego pamiętnika napisanego w latach 70. stworzyli dzieło, które kultywuje pamięć o przedwojennej gimnastyczce. „Piękny przykład realizacji młodzieńczej pasji, wart naśladowania przez współczesnych młodych ludzi”. Tak swoją bohaterkę określają w pierwszych zdaniach książki Górska i Więch. Talent Wojciechowskiej-Senftleben rzeczywiście musiał być nieprzeciętny, skoro pierwszy raz w gimnastycznej sali pojawiła się… w tym samym 1936 roku, w którym została wybrana do olimpijskiej reprezentacji kraju! Ewenement być może i na skalę światową, a warto dodać, ze już podczas igrzysk w Berlinie sportsmenka z Dębicy (w tym mieście spędziła dzieciństwo i lata młodzieńcze) wraz z koleżankami w wieloboju drużynowym zajęła wysokie, piąte miejsce.

Właśnie o krótkiej sportowej karierze Julii Wojciechowskiej-Senftleben opowiada pozycja „Zapomniana Olimpijka”. Książka nie jest zbyt obszerna – liczy niewiele ponad 100 stron, ale przy ogromnych trudnościach ze znalezieniem źródeł, taka objętość wydaje się spora. Na publikację wydaną przez Łukasza Kleskę składa się wstęp, cztery rozdziały oraz część zawierająca liczne zdjęcia bohaterki pochodzące ze zbiorów prywatnych jej rodziny. Sam tekst zajmuje około 60 stron, ale dzięki temu, że czytelnik znajdzie w nim opublikowany po raz pierwszy pamiętnik Wojciechowskiej, a także wspomnienia naczelniczki polskich gimnastyczek z ramienia Towarzystwa Sportowego „Sokół”, publikacja nabiera ciekawego charakteru relacji „z pierwszej ręki”. Bez wątpienia książka „Zapomniana Olimpijka” zaintryguje każdego, kto interesuje się historią przedwojennego sportu. Lidii Górskiej, bibliotekoznawcy z Dębicy, a także Arkadiuszowi Stanisławowi Więchowi, historykowi i doktorantowi Uniwersytetu Rzeszowskiego należą się więc słowa uznania za wykonaną pracę. Dzięki ich dziełu pamięć o „Zapomnianej Olimpijce” przetrwała próbę czasu.

Tytuł: "Zapomniana olimpijka"
Autor: Lidia Górska, Arkadiusz Stanisław Więch
Wydawnictwo: Łukasz Kleska
Liczba stron: 98
Rok wydania: 2012
Partnerem cyklu jest:


Z kodem PSKS1017R rabat 10%!


CZYTAJ TAKŻE POZOSTAŁE TEKSTY Z CYKLU "WYDAŁO SIĘ":

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam tego typu publikacje, a jednak tę przegapiłem. Koniecznie muszę przeczytać, bo kompletnie nic o tej kobiecie nie wiem. Mam nadzieję że się nie zawiodę tak jak niestety zawiodłem się po lekturze książeczki o Stanisławie Radwanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej książki o Julii Wojciechowskiej-Senftleben niestety nie widzę już nigdzie w ofercie - ani na Sendsport.pl, ani w Antykwariacie Sportowym. Pozostają chyba tylko aukcje... Nie jest to jakaś obszerna i wyczerpująca lektura, ale na pewno warta poznania. A która to książka o Stanisławie Radwanie?

   Usuń
  2. Taka malutka cieniutka publikacja autorstwa Tomasza Nowotarskiego. Została wydana nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. "Siłacz. Stanisław Radwan - Król żelaza i stali".

   Usuń
  3. Widzę, że jest dostępna za 3,90 zł, będzie trzeba kiedyś dorzucić do zamówienia. ;)

   Usuń
 2. Świetny blog. Bardzo podobają mi się stronki o takiej tematyce. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń