poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Wydało się: Rafał Zaremba „Gerard Cieślik. Urodzony na boisku” (2006)

„Urodzony na boisku" to biografia Gerarda Cieślika napisana piórem Rafała Zaremby. Książka ukazała się w 2006 roku i opisuje najważniejsze wydarzenia z życia piłkarza 50-lecia PZPN, z pamiętnym meczem przeciwko ZSRR z 1957 roku na czele.

Jak zapewne pamiętają wszyscy fani futbolu, polska reprezentacja pokonała wtedy na Stadionie Śląskim w Chorzowie drużynę Związku Radzieckiego 2:1 po dwóch bramkach Gerarda Cieślika. Zwycięstwo z rywalem, który w składzie miał wielu wybitnych piłkarzy z bramkarzem Lwem Jaszynem na czele, miało podwójne znaczenie ze względu na ówczesną sytuację polityczną. Polacy po tamtym spotkaniu zostali niemal bohaterami narodowymi, a strzelec goli dla rodzimej reprezentacji został przez kibiców zniesiony na rękach z płyty boiska.

Tak właśnie narodziła się legenda Gerarda Cieślika, który jednak wielkie sukcesy święcił już wcześniej ze swoim klubem – Ruchem Chorzów. Z „Niebieskimi" trzykrotnie świętował mistrzostwo Polski, raz zdobycie Pucharu Polski, a dwukrotnie zdobywał tytuł najlepszego strzelca ligi. Wystąpił też na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, gdzie jednak polska reprezentacja odpadła szybko z rywalizacji po porażce w drugim meczu z Danią 0:2.

Te wszystkie wydarzenia opisuje w książce Rafał Zaremba, przytaczając liczne wypowiedzi Gerarda Cieślika, co pozwala poznać jego karierę z pierwszej ręki. Tekst przeplatany jest licznymi czarno-białymi fotografiami, co stanowi jego uatrakcyjnienie. W wydawnictwie nie zabrakło też miejsca na statystyki. Wszystkie reprezentacyjne spotkania Cieślika są dokładnie opisane oraz opatrzone krótkim komentarzem autora książki. Znaleźć można też w nim dane dotyczące rozgrywek piłkarskich w Polsce, w których uczestniczył piłkarz 50-lecia PZPN. Całość dzieła dopełniają wypowiedzi wybitnych zawodników i trenerów, którzy wyrażają własne zdanie na temat Gerarda Cieślika. W książce znajdziemy wypowiedzi Kazimierza Górskiego, Włodzimierza Lubańskiego, Ryszarda Koncewicza czy Michała Listkiewicza.

Warto więc zapoznać się z dziełem, które w ciekawy sposób opisuje życie legendy chorzowskiego Ruchu. Autor dobrze oddaje klimat polskiego futbolu lat 50., który swoimi umiejętnościami w dużej mierze uatrakcyjniał Gerard Cieślik. Niewiele mieliśmy w Polsce piłkarzy tego formatu, dlatego każda książka opisująca jednego z nich, powinna być pozycją obowiązkową dla kogoś, kto chce uchodzić za znawcę polskiej piłki nożnej.

Tytuł: "Gerard Cieślik. Urodzony na boisku"
Autor: Rafał Zaremba
Wydawnictwo: Krzysztof Zioło
Liczba stron: 208
Rok wydania: 2006
Partnerem cyklu jest:


Z kodem PSKS1017R rabat 10%!


CZYTAJ TAKŻE POZOSTAŁE TEKSTY Z CYKLU "WYDAŁO SIĘ":

7 komentarzy:

 1. Ten człowiek to prawdziwa legenda!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak mój tata mi o nim dużo opowiadał :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie warto o nim poczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, jedna z lepszych jaką czytałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie najbardziej wiarygodny jest serwis Tuba Chorzowa. Ufam im, dlatego regularnie do nich zaglądam.

  OdpowiedzUsuń