poniedziałek, 19 grudnia 2016

Wydało się: Jarosław Tomczyk „Wisła w europejskich pucharach” (2000)

Jarosław Tomczyk, wydając w 2000 r. książkę o Wiśle Kraków w europejskich pucharach, nie mógł raczej przeczuwać, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat piłkarze „Białej Gwiazdy" regularnie występować będą w międzynarodowych rozgrywkach. Początek XXI w. obfitował w sukcesy klubu z Małopolski i dziś do pozycji „Wisła w europejskich pucharach" dołożyć można kolejne obszerne rozdziały.

W 1998 r. udziałowcem Wisły stał się Bogusław Cupiał. To właśnie pieniądze tego człowieka sprawiły, że „Biała Gwiazda" na długie lata stała się najsilniejszą drużyną klubową w Polsce. Pierwszy mistrzowski tytuł „złotej ery Cupiała" zawodnicy z Krakowa wywalczyli w 1999 r. Dokładnie rok później na rynku pojawiła się książka napisana przez Jarosława Tomczyka. Autor nie mógł jednak dodać do niej rozdziału poświęconego walce Wisły o Ligę Mistrzów, gdyż zespół był zawieszony w europejskich rozgrywkach. Wszystko przez kibica krakowskiego zespołu, który podczas meczu 1/16 finału Pucharu UEFA w sezonie 1998/1999 rzucił z trybun nóż, godząc nim w głowę Dino Baggio. W książce „Wisła w europejskich pucharach" znalazło się więc sześć rozdziałów, w których opisana została taka sama liczba występów „Białej Gwiazdy" w edycjach Pucharu Europejskich Zdobywców Pucharów, Pucharu Europy Mistrzów Klubowych i Pucharu UEFA.

Pozycję wydaną przez Golsport rozpoczynają słowa wstępne piłkarzy „Białej Gwiazdy" – Władysława Kawuli, Adama Nawałki i Tomasza Kulawika. Po nich czytelnicy mogą zapoznać się z obszernym odautorskim tekstem Tomczyka, w którym dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji, a także wspomina, jak doszło do jej wydania. Początkowo informacje o Wiśle w rozgrywkach europejskich były publikowane jako seria artykułów prasowych na początku 1998 r. w krakowskim „Tempie". Autor zdecydował się jednak napisać o tych występach nieco szerzej, stąd też książka „Wisła w europejskich pucharach".

Pozycja została oparta w znacznej mierze na informacjach pochodzących z tomów Encyklopedii Piłkarskiej Fuji Andrzeja Gowarzewskiego. Książki Wydawnictwa GiA zajmują pierwsze miejsca w bibliografii, którą uzupełnia prasa sportowa, a także dzieło „Światowa piłka nożna" Janusza Kukulskiego. Publikacja Tomczyka wzbogacona jest na szczęście wypowiedziami piłkarzy i trenerów Wisły Kraków, a uatrakcyjniają ją także liczne zdjęcia i skany okładek prasowych.

Sam tekst nie jest pisany wybitnym językiem, a autor nie szczędzi w książce własnych opinii, co wpływa na jej odbiór (przykładowo: kibica Wisły, który dźgnął nożem fana Parmy, Tomczyk nazywa „debilem"). Całość uzupełniona jest danymi na temat poszczególnych meczów „Białej Gwiazdy" w rozgrywkach europejskich. Ciekawą częścią pozycji jest rozdział poświęcony pamiątkom ze spotkań Wisły w pucharach. O proporcach, biletach, programach i odznakach napisał Daniel Bednarek i jego tekst na pewno przypadnie do gustu wszystkim kolekcjonerom. Książkę zamyka krótkie zestawienie ukazujące podstawowe informacje o klubach, z którymi przyszło piłkarzom z Krakowa rywalizować w europejskich rozgrywkach. Kilka stron wcześniej kibice mogą z kolei zapoznać się z biogramami wszystkich zawodników, którzy grali w Europie w barwach „Białej Gwiazdy".

„Wisła w europejskich pucharach" miała być pierwszą częścią serii „Era pucharów" Jarosława Tomczyka. Miała, gdyż nakładem Golsportu ukazała się jeszcze jedna książka tego cyklu. Autor zdecydował się napisać o występach Śląska Wrocław w europejskich pucharach (pozycja ukazała się w 2001 r.), choć w premierowym tomie zapowiadał pozycję poświęconą Ruchowi Chorzów. Po wydaniu drugiej publikacji seria jednak upadła i do dziś nie pojawiły się jej kolejne części, mimo planów wydania aż szesnastu tego typu książek.

Tytuł: "Wisła w europejskich pucharach"
Autor: Jarosław Tomczyk
Wydawnictwo: Golsport
Liczba stron: 172
Rok wydania: 2000

Partnerem cyklu jest:


Z kodem PSKS1017R rabat 10% na całą ofertę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz