poniedziałek, 5 grudnia 2016

Wydało się: Janusz Atlas „Sprzedana liga” (1993)

„Sprzedana liga" to książka Janusza Atlasa, która ukazała się w Polsce w 1993 r. Podtytuł „Szmal – gangsterzy i futbol" wiele mówi o jej zawartości. Pozycja dotyczy piłkarskiej rzeczywistości lat 90. w Polsce, która, jak dziś doskonale wiemy, pełna była korupcji i przekrętów. O tym w swoim dziele opowiada dziennikarz.

Bezpośrednim pretekstem do napisania książki była słynna „niedziela cudów", czyli 20 czerwca 1993 r. Właśnie w tym dniu rozgrywane były dwa spotkania w ramach ostatniej kolejki sezonu 1992/1993, które miały zadecydować o mistrzostwie Polski. O tytuł rywalizowały Legia Warszawa i ŁKS Łódź. Żeby było ciekawiej, obu drużynom do wygrania ligi potrzebne było nie tylko zwycięstwo, ale też odpowiednio wysoki wynik w stosunku do bramek zdobytych przez rywala w walce o tytuł.

Przeciwnikiem łodzian była zdegradowana już Olimpia Poznań, Legia rywalizowała z kolei z mającą pewne miejsce w środku tabeli Wisłą Kraków. Spotkanie w Łodzi sędziował Michał Listkiewicz, notabene sędzia ze stolicy, natomiast mecz w Krakowie prowadził Marian Dusza. Jak to wszystko się skończyło, wszyscy zapewne doskonale pamiętają lub o rezultacie tej „rywalizacji" słyszeli. Legia wygrała gładko 6:0, a ŁKS pokonał Olimpię 7:1. Piłkarze obu drużyn strzelali bramki w odpowiedzi na sygnały z drugiego stadionu dotyczące aktualnego rezultatu rywalizacji.

Była to jawna kpina z kibiców i wszystkich, którzy wierzyli w czystość rywalizacji. Oba mecze były sprzedane. Do takiego wniosku doszedł też PZPN, ale... postanowił uznać wyniki obu spotkań! Postanowiono jedynie ukarać kluby grzywnami za niesportowe zachowanie. Ostatecznie decyzja została zmieniona, wyniki anulowano i mistrzowski tytuł przypadł Lechowi Poznań, który na koniec sezonu zajął trzecie miejsce.

O takich właśnie sprawach pisze w swojej książce wieloletni dziennikarz „Piłki Nożnej", który zmarł w 2010 r. Podobnych afer w polskim futbolu lat 90. nie brakowało, by wymienić chociażby przyłapanie Romana Zuba, piłkarza Legii Warszawa na dopingu czy  Książka „Sprzedana liga" doskonale obnaża prawdziwy obraz futbolowej rzeczywistości Polski, który wcale nie zmienił się po tych głośnych aferach. Korupcja trawiła polską piłkę nożną jeszcze przez długie lata.

Tytuł: "Sprzedana liga. Szmal – gangsterzy i futbol"
Autor: Janusz Atlas
Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”
Liczba stron: 144 + zdjęcia
Rok wydania: 1993

Partnerem cyklu jest:


Zamów książkę Janusza Atlasa "Sprzedana liga" w Antykwariacie Sportowym
Z kodem PSKS1017R rabat 10% na całą ofertę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz