poniedziałek, 15 maja 2017

Wydało się: Krzysztof Mecner „80 lat polskiej siatkówki” (2001)

Mimo ogromnej popularności siatkówki, w Polsce książki poświęcone tej dyscyplinie wydaje się rzadko. Jedynym autorem, który stara się w licznych opracowaniach dokumentować dzieje volleya nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie, jest Krzysztof Mecner. Jedną z pierwszych publikacji tego autora jest pozycja „80 lat polskiej siatkówki".

Książka o podtytule „Od przebijanki do Ligi Światowej" ukazała się w 2001 roku. Krzysztof Mecner opisał w niej dzieje siatkówki w latach 1921-2001, co zajęło mu ponad 350 stron. Publikacja wydana została w formie albumu – w twardej okładce, na kredowym papierze i z dużą liczbą zdjęć, pochodzących z archiwów Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a także zbiorów autora i fotografa Jerzego Kleszcza. Mimo że książka jest bogato ilustrowana, elementy graficzne nie górują nad tekstem. W „80 latach polskiej siatkówki" Mecner dosyć dokładnie opisał dzieje volleya, dzięki czemu jego dzieło stanowi niezwykle cenne źródło informacji dla wszystkich fanów tej dyscypliny.

Książkę otwiera rozdział zatytułowany „Historia siatkówki w Polsce i na świecie". Liczy on zaledwie kilka stron, a autor pisze w nim m.in. o wynalazcy gry, Williamie G. Morganie oraz o powstaniu PZPS. Następna część publikacji poświęcona została męskiej i żeńskiej reprezentacji kraju. Krzysztof Mecner opisuje w niej postawę polskich drużyn narodowych w kolejnych latach, zamieszczając przy tym wykaz wszystkich spotkań seniorskich kadr. Na końcu rozdziału znaleźć można podsumowanie występów Polaków w najważniejszych turniejach – mistrzostwach świata i Europy, Pucharze Świata, Lidze Światowej (w przypadku kadry kobiet jest to Grand Prix), a także igrzyskach olimpijskich. Całość uzupełnia spis reprezentantów i reprezentantek, którzy do 2001 roku zaliczyli choć jeden występ w drużynie narodowej.

Kolejny rozdział opracowania poświęcony został kadrom juniorskim – juniorom, juniorkom, kadetom i kadetkom. Na nim kończy się część książki dotycząca siatkówki reprezentacyjnej. Rozdziały IV-VI spożytkowane zostały na opis zmagań polskich klubów w europejskich pucharach, lidze i Pucharze Polski. Tutaj również, obok tekstu, nie brakuje zdjęć i spisu meczów w kolejnych sezonach. Publikację Krzysztofa Mecnera zamyka krótki rozdział poświęcony siatkówce plażowej.

Książka „80 lat polskiej siatkówki" jest obszernym źródłem wiedzy na temat historii jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Mimo że nie jest to opracowanie pionierskie, gdyż autor przy jego tworzeniu korzystał m.in. z pozycji „Zarys historii piłki siatkowej w Polsce 1919-1958" czy publikacji Jacka Busza „Mocne przebicia", jest to dzieło uaktualnione i wzbogacone o informacje pochodzące z innych źródeł – roczników gazet sportowych, monografii klubowych i archiwów PZPS. Warto docenić ogrom pracy, którą Krzysztof Mecner włożył w powstanie książki będącej nieocenionym wkładem w dokumentację i popularyzację dziejów siatkówki w naszym kraju.

Tytuł: "80 lat polskiej siatkówki. Od przebijaka do Ligi Światowej"
Autor: Krzysztof Mecner
Wydawnictwo: Krzysztof Mecner
Liczba stron: 354
Rok wydania: 2001
Partnerem cyklu jest:


Z kodem PSKS1017R rabat 10%!


CZYTAJ TAKŻE POZOSTAŁE TEKSTY Z CYKLU "WYDAŁO SIĘ":

15 komentarzy:

 1. Pojęcia nie miałam o tej książce, muszę ją zorganizować mężowi na urodziny, uwielbia siatkówkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być ciężko, bo to w zasadzie już biały kruk - trudno znaleźć tę pozycję w antykwariatach czy na aukcjach. Ale próbować warto! :)

   Usuń
 2. Mam ją w swojej kolekcji. Stan idealny. Zakupiona w Świętokrzyskim Związku Piłki Siatkowej bodajże w 2003 roku. leko81@interia.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ktoś zainteresowany kupnem to zapraszam do kontaktu mailowego. leko81@interia.pl

   Usuń
 3. Miałem okazję przeczytać tą książkę i mogę polecić ją każdemu. Pewnie ciężko ją będzie gdziekolwiek znaleźć, ale polecam sprawdzić allegro lub olx, tam często takie interesujące książki idzie znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idzie, idzie, nawet teraz. ;) Choć nie jest ona tania...

   Usuń
 4. Świetna książka, polecam wszystkim. Motywująca i bardzo dobra.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że ta książka będzie świetną propozycją na prezent dla bliskiej osoby :)

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie no, z blogiem wyłącznie o sportowych książkach to się jeszcze nie spotkałam. Szanuję. :) - mimo że ze sportem mam niewiele wspólnego

  OdpowiedzUsuń
 7. podziwiam że ludzie czytają ksiązki o sporcie, mnie to jakoś nie przekonuje

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta lektura jest fenomenalna :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka to po prostu mistrzostwo! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jesli ktoś wie cos na temat gdzie i jak mozna zakupic tę ksiażke za przystępną cene a najlepiej wypozyczyc to cierpliwie czekam na odp w komentarzu, potrzebna najlepiej na juz!:)

  OdpowiedzUsuń