środa, 13 czerwca 2018

Klasyczna dziesiątka: Najlepsze książki piłkarskie na mundial [Ranking]

Od nadmiaru futbolowych pozycji, które trafiły na półki w księgarniach w ostatnich dwóch miesiącach, może rozboleć głowa. Każdy wydawca przekonuje, że to właśnie po jego książkę koniecznie trzeba sięgnąć. Jak w tym wszystkim się połapać? Wybór powinien ułatwić niniejszy ranking, w którym prezentuję dziesięć piłkarskich publikacji, które skutecznie umilą czas między kolejnymi meczami mundialu w Rosji.

10. Marcin Feddek „Dekalog Nawałki. Reprezentacja Polski bez tajemnic 2013-2018” (Wydawnictwo SQN)

Zestawienie otwiera jedyna na rynku książka traktująca o całej kadencji Adama Nawałki. Marcin Feddek towarzyszył selekcjonerowi od pierwszych dni jego kadencji, dokładnie przyglądając się nie tylko kulisom meczów, ale także zamkniętym treningom kadry, na które nie miał wstępu żaden inny dziennikarz. Tak właśnie powstał „Dekalog Nawałki”, czyli skrupulatny zapis minionych pięciu lat w wykonaniu biało-czerwonych. W książce nie ma być może wielu kontrowersji, ale na pewno pozwala ona dobrze poznać sposób myślenia trenera, metody jego pracy i to, jak drużyna narodowa funkcjonuje od środka. Dlaczego więc mimo tylu pozytywów publikacja wylądowała na ostatnim miejscu zestawienia? Gdyby nie fakt, że przed mundialem w Rosji do księgarni trafiło drugie wydanie „Dekalogu Nawałki” wzbogacone o opis końca eliminacji do mistrzostw świata, pozycja  zajęłaby w rankingu wyższe miejsce. Jako że jest to zaktualizowane wznowienie, książka ląduje na miejscu 10. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji jej przeczytać, jest to absolutnie jedna z pozycji obowiązkowych.


9. Paweł Wilkowicz „Robert Lewandowski. Nienasycony” (Wydawnictwo Agora)

Czym przejawia się chorobliwy wręcz profesjonalizm najlepszego polskiego piłkarza? Jak na jego grę wpłynęły narodziny córki Klary? Dlaczego odrzucenie przez Legię Warszawa stało się punktem kulminacyjnym jego kariery i którego selekcjonera uważa za zdecydowanie najgorszego? Między innymi na te pytania odpowiada nowe wydanie biografii Roberta Lewandowskiego świetnie napisanej przez Pawła Wilkowicza. Ta książka udowadnia, że można napisać dobrą książkę o piłkarzu, nawet jeśli przed nim jeszcze kilka sezonów grania na najwyższym poziomie. „Nienasycony” to znakomita reporterska podróż przez miejsca, w których grał Lewy i kapitalne spojrzenie na jego umysł, charakter i usposobienie. Jeśli szukacie publikacji, która pozwoli zrozumieć Wam fenomen Lewandowskiego, koniecznie musicie sięgnąć po tę lekturę. Podobnie jak w przypadku „Dekalogu Nawałki” jedynie fakt, że przed tegorocznymi mistrzostwami świata ukazało się nowe wydanie sprawia, iż biografia w tym rankingu nie wylądowała wyżej.

sobota, 9 czerwca 2018

„Nienasycony” Robert Lewandowski

Czy pisanie biografii piłkarzy przed końcem ich kariery ma sens? To pytanie jak mantra powraca przy premierach kolejnych sportowych pozycji. „Nienasycony”, czyli historia Roberta Lewandowskiego, jest mocnym głosem „na tak” w tej dyskusji. Paweł Wilkowicz wzorowo wykonał swoją pracę, a nowe wydanie jego książki powinno być lekturą obowiązkową wszystkich kibiców przed mundialem w Rosji.

Jeszcze przed Euro 2016, kiedy na półki w księgarniach trafiło pierwsze wydanie „Nienasyconego”, biografia zebrała wiele pozytywnych recenzji. Nic dziwnego – historia Roberta Lewandowskiego doskonale nadaje się na ciekawą książkę, a wybór na autora tej opowieści Pawła Wilkowicza, czyli jednego z najlepszych polskich dziennikarzy sportowych, po prostu gwarantował wysoki poziom. Nowe i zaktualizowane wydanie biografii przygotowane przez Wydawnictwo Agora specjalnie na mistrzostwa świata w Rosji, powinno więc stać się pozycją obowiązkową wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z książką. Autor do tego, co już stworzył, dodał kilka ciekawych wątków (chociażby okoliczności rozstania Lewandowskiego z agentem Cezarym Kucharskim) oraz uzupełnił biografię o informacje dotyczące ostatnich dwóch lat w życiu najlepszego polskiego piłkarza (narodziny Klary i ich wpływ na kapitana reprezentacji; relacje z Ancelottim i Heynckesem). To stało się uzupełnieniem znakomitej biografii, która w sposób niezwykle drobiazgowy i wielowątkowy pokazuje, jak skreślany przez wielu chłopak z Leszna stał się jednym z najlepszych zawodników świata.

Biografia ekskluzywna i intymna
W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka książek o Robercie Lewandowskim. Bez wątpienia największą zaletą „Nienasyconego” jest jego oficjalność. Ekskluzywne wypowiedzi głównego bohatera, ale także jego żony Anny, matki Iwony oraz przyjaciół sprawiają, że biografia znacznie lepiej niż inne pozycje pozwala poznać prywatną sferę życia Lewego i jego psychikę. To dobrze przemyślana strategia – droga Lewandowskiego na piłkarskie salony została już przedstawiona tyle razy przez media, że kibice doskonale ją znają. Trudno w tej materii zaskoczyć czytelnika. Wilkowicz odtwarza wprawdzie po raz kolejny etapy kariery Lewego: opisuje, że pochodził ze sportowej rodziny, wyjaśnia, jak wielki wpływ na jego klasę ma wszechstronność wypracowana w dzieciństwie przez ojca czy przedstawia okoliczności odrzucenia przez Legię Warszawa, które stało się momentem zwrotnym w życiu przyszłego reprezentanta. Dziennikarz czyni to w najlepszy z możliwych sposobów – poprzez wypowiedzi pierwszych trenerów, kolegów z boiska oraz matki, serwując czytelnikowi relację z pierwszej ręki, ale nie jest to tak naprawdę najbardziej odkrywcza część książki. Inni dziennikarze, jak chociażby Łukasz Olkowicz i Piotr Wołosik, też dotarli do tych osób i cytują ich wypowiedzi w swojej książce „Lewy. Jak został królem”. Nie mieli oni jednak możliwość przeprowadzenia ekskluzywnych rozmów z samymi Lewandowskimi, a na tym najbardziej zyskuje „Nienasycony”.

poniedziałek, 4 czerwca 2018

Czerwcowe premiery

Za nami zdecydowanie najgorętszy okres na rynku wydawniczym. W maju mieliśmy zatrzęsienie piłkarskich pozycji, dlatego oczywistym było, że czerwiec nie będzie obfitował w tak dużą liczbę futbolowych nowości. Nie oznacza to jednak, że w tym miesiącu nie ukaże się nic ciekawego. Będzie kilka pozycji godnych uwagi, którym warto poświęcić kilka słów.

Zaczynamy od książki, która ukaże się najpóźniej, ale zapowiada się zdecydowanie najciekawiej. „Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny” to trzecia pozycja znakomitego brytyjskiego dziennikarza Jonathana Wilsona przełożona na język polski. Wcześniej ukazała się u nas „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej” (Polityka, 2012) oraz „Bramkarz, czyli outsider” (Bukowy Las, 2014). Trzecia publikacja Wilsona trafi do Polski dzięki Wydawnictwu SQN, a jej premierę zaplanowano na 20 czerwca. Będzie to coś nie tylko dla fanów piłki nożnej, ale także historii czy Ameryki Południowej. Jak czytamy w zapowiedzi książki, „To opowieść o tym, jak nieznana brytyjska gra stała się pasją milionów. Jak żywiołowy styl gry zmieniał się najpierw w antyfutbol, a potem w fuzję piękna i skuteczności pod wodzą Césara Luisa Menottiego. Wreszcie – to historia pięciu przegranych finałów w XXI wieku”. Pozycję tę śmiało można porównać do wybitnego dzieła, które ukazało się u nas dokładnie cztery lata temu – publikacji Aleksa Bellosa „Futebol. Brazylijski styl życia”. Tam też autor przemierzał Brazylię, by przez pryzmat futbolu opowiedzieć o historii, kulturze i społeczeństwie tego kraju. „Aniołowie o brudnych twarzach” z wymienioną książką łączy coś jeszcze – próba ukazania obsesji, jaką na punkcie tej gry mają główni bohaterowie, w tym przypadku Argentyńczycy: „Alfredo Di Stéfano, Diego Maradona, Gabriel Batistuta, Juan Román Riquelme, Sergio Agüero, Leo Messi… Argentyna zrodziła wielu wspaniałych piłkarzy. Bardziej niż jakikolwiek inny naród żyje i oddycha piłką nożną. O futbolu dyskutuje się tu bez przerwy: w domach, kawiarniach, na ulicach. Do dyskusji włączają się nawet pisarze i filozofowie”, przeczytać można w opisie liczącej aż 640 stron publikacji. Nic dziwnego, że przy takiej objętości i twardej oprawie książka będzie miała nieco wyższą okładkową cenę: 49,90 zł. W internetowej księgarni sportowej LaBotiga.pl można ją nabyć jednak już blisko 10 zł taniej lub wybierając jeden z atrakcyjnych pakietów. Warto, tym bardziej, że tłumaczeniem publikacji zajął się Michał Okoński – fan twórczości Wilsona i znakomity dziennikarz sportowy, który gwarantuje dobrą jakość przekładu. Tak samo jak znakomitą lekturę zapewnia patronat niniejszego bloga – mogę osobiście zapewnić, że po przeczytaniu książki będziecie zadowoleni nie mniej niż po zobaczeniu znakomitej okładki. To po prostu pozycja obowiązkowa każdego kibica!

Podobnie jest z inną piłkarską książką, która na półki trafi w tym miesiącu. „Mistrzowskie rozmowy. Biało-czerwoni mundialiści” Nikodema Chinowskiego to wywiady z ludźmi polskiej piłki, którzy wspominają starty biało-czerwonych w siedmiu mundialach. Wśród rozmówców są postaci znane, jak Andrzej Strejlau, Jerzy Gorgoń, Henryk Kasperczak, Stefan Majewski, Dariusz Dziekanowski, Michał Żewłakow czy Piotr Świerczewski, ale też zawodnicy drugiego planu, którzy po latach mogą mieć coś ciekawego do powiedzenia na temat kulisów startów Polaków w mistrzostwach świata: Bohdan Masztler, Andrzej Pałasz, Kazimierz Przybyś, Paweł Sibik czy Bartosz Bosacki. Media nie tak często rozmawiają z tymi zawodnikami, więc jest szansa, że powiedzą coś więcej niż to, co zazwyczaj słyszy się w prasie od głównych bohaterów tamtych wydarzeń. O tym, czy faktycznie tak będzie, można się przekonać już 6 czerwca, kiedy publikacja trafi do sprzedaży. Wydawnictwo Magnus, które wypuszcza ją na rynek pod szyldem Ciepło/Zimno, zapowiada książkę tak: „To zarówno odtworzenie ich ówczesnych gorących emocji, jak i chłodne oceny po czasie. To przywołanie wydarzeń, które dla kibiców były niedostępne, a dla sprawozdawców pozostały niezauważone. To słodkie opisy sukcesów i gorzkie bilanse niepowodzeń. «Mistrzowskie rozmowy» zabierają czytelnika na spacer po mundialowych boiskach, szatniach i hotelach, w których przebywały reprezentacje Polski z roczników 1938, 1974, 1978, 1982, 1986, 2002 oraz 2006. W rolę przewodników tych spacerów wcielają się uczestnicy tamtych turniejów – zarówno postacie pierwszoplanowe, jak i ci z dalszego planu”. Może być ciekawie, tym bardziej, że licząca 320 stron książka jest bogato ilustrowana znakomitymi grafikami. Jej okładkowa cena to 39,90 zł, ale na LaBotiga.pl można ją znaleźć już za niecałe 30 zł.