poniedziałek, 11 września 2017

Wydało się: Witold Łastowiecki „Piłkarscy gastarbeiterzy (2)” (2007)

Witold Łastowiecki jest jedną z nielicznych osób w kraju, którą można określić mianem eksperta w dziedzinie występów polskich piłkarzy w zagranicznych klubach. Swoją wieloletnią pracę badacz postanowił zaprezentować czytelnikom w formie publikacji, której nadał tytuł „Piłkarscy gastarbeiterzy".

Książka Łastowieckiego miała dwa wydania. Pierwsze pojawiło się w 2005 r., ale ze względu na dużą liczbę listów z poprawkami, uwagami i komentarzami, które otrzymał autor, zdecydował się wydać uzupełnione już dzieło drugi raz. Nastąpiło to w 2007 r., a nowa pozycja oznaczona została w tytule liczbą „2". Obie książki Łastowiecki wydał własnymi siłami, przez co ukazały się one w niskich nakładach. Dziś obu tych pozycji próżno szukać w księgarniach, nie ma ich nawet w popularnych serwisach aukcyjnych.

„Piłkarskich gastarbeiterów" autor postanowił podzielić na kilkadziesiąt rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu krajowi. Poczynając od Albanii, a na reszcie świata kończąc, Łastowiecki przedstawia Polaków, którzy występowali w klubach tych państw. Opis nie jest wprawdzie szczegółowy, ale zawiera wszystkie niezbędne informacje – imię i nazwisko piłkarza, jego datę urodzenia (w przypadku najwyższych klas rozgrywkowych), sezony spędzone w danym klubie, osiągnięte sukcesy oraz liczbę goli i występów w poszczególnych sezonach. Nie wszystkie dane są kompletne, najczęściej brakuje ostatnich elementów, ale niezwykle trudno ustalić np. liczbę występów Stanisława Deca w II lidze Luksemburga w 1973 r.. Oczywistym jest więc, że książka nie może być kompletna, gdyż wymagałoby to odwiedzania każdego klubu z osobna i szukania w jego archiwach (o ile klub i takie archiwa w ogóle jeszcze istnieją), co i tak nie gwarantowałoby znalezienia poszukiwanych informacji. Mimo tego pozycja Łastowieckiego jest jedynym tego typu opracowaniem w Polsce, dlatego bez wątpienia warto po nią sięgnąć.

Autor nie ogranicza się zresztą do przedstawienia osiągnięć polskich stranieri w zagranicznych ligach. Kolejną część swojej publikacji poświęca występom naszych piłkarzy w europejskich pucharach w barwach zespołów zza granicy. Co ciekawe, Łastowiecki nie pomija w swojej książce zawodników takich jak Miroslav Klose, Tomasz Radzinski czy Dariusz Wosz. Autor przedstawia w „Piłkarskich gastarbeiterach" osiągnięcia wielu podobnych piłkarzy, których z Polską łączy jedynie pochodzenie. Dodatkową atrakcją dla czytelników powinna być lista zawodników mogących pochwalić się hat-trickiem w rozgrywkach ligowych i europejskich pucharach, a także zestawienie obejmujące Polaków w zagranicznych klubach, którzy nie brali udziału w rozgrywkach szczebla centralnego. Znajdują się tam piłkarze grający za granicą m.in. w trakcie II wojny światowej. Całość dzieła Witolda Łastowieckiego wieńczą zdjęcia części Polaków, mogących pochwalić się występami w zagranicznych zespołach, a także kilka fotografii drużyn, w których występowali.

Bez cienia wątpliwości książkę „Piłkarscy gastarbeiterzy" można polecić wszystkim, którzy szukają informacji na temat rodzimych stranieri. Szkoda, że pozycja jest obecnie trudno dostępna, gdyż to jedyne tego typu opracowanie w naszym kraju. Być może autor zdecyduje się kiedyś na kolejne wydanie, wszak chociażby za sprawą dokonań Roberta Lewandowskiego znaczącego uzupełnienia wymaga lista strzelców goli w europejskich pucharach.

Tytuł: "Piłkarscy gastarbeiterzy (2)"
Autor: Witold Łastowiecki
Wydawnictwo: Witold Łastowiecki
Liczba stron: 200
Rok wydania: 2007
Partnerem cyklu jest:


Z kodem PSKS1017R rabat 10%!


CZYTAJ TAKŻE POZOSTAŁE TEKSTY Z CYKLU "WYDAŁO SIĘ":

1 komentarz: