niedziela, 29 sierpnia 2021

Wrześniowe premiery (cz. 1)

Wakacje powoli dobiegają końca, więc w wydawnictwach czas również zaczyna biec coraz szybciej. Widać to po zapowiedziach na ten miesiąc, gdyż tylko w pierwszej części miesiąca możemy się spodziewać kilku premier. To dopiero początek, bo wiem, że na tym się nie skończy. Na razie jednak o tych pozycjach, które zostały już zapowiedziane.

Zaczynamy od mocnego uderzenia – dosłownie i w przenośni. W miniony piątek do kin trafił film „Mistrz” inspirowany historią Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, więźnia obozu koncentracyjnego w Auschwitz. 1 września ukaże się książka o tym samym tytule „Mistrz. Tadeusz 'Teddy' Pietrzykowski” przygotowana przez Eleonorę Szafran, córkę Pietrzykowskiego. Fani sportu jego historię mogą poznać nie po raz pierwszy. W 2012 roku ukazała się książka Marty Bogackiej „Bokser z Auschwitz: losy Tadeusza Pietrzykowskiego”. Tym razem niesamowitą historię przedwojennego boksera, który w obozie stoczył kilkadziesiąt zwycięskich walk, również z obozowymi kapo, poznamy z pierwszej ręki. Autorka w swojej książce cytuje bowiem odkryte zapiski ojca, dzięki czemu publikacja nabiera absolutnie unikatowego charakteru. Dotychczas historię Pietrzykowskiego znaliśmy głównie z relacji osób trzecich, a on sam stał się inspiracją do powstania dziesiątek dzieł literatury czy kinematografii. Teraz wreszcie będziemy mieli szansę poznać punkt widzenia głównego bohatera, co będzie niezwykle cennym doświadczeniem. Książka będzie liczyć 304 strony, a jej okładkowa cena to 39,99 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl można ją jednak znaleźć już za niecałe 30 zł. Publikację wydaje Ringier Axel Springer Polska.

Pozostając w bokserskich klimatach lat minionych, pora na biografię innego pięściarza. 10 września ukaże się opowieść o Lucjanie Treli, mistrzu Polski w kategorii ciężkiej, olimpijczyku z Meksyku. To właśnie w 1968 roku podczas igrzysk miała miejsce najsłynniejsza walka boksera ze Stalowej Woli. W pierwszej rundzie Polak rywalizował bowiem ze słynnym George’em Foremanem, późniejszym zdobywcą złotego medalu i dwukrotnym zawodowym mistrzem świata wagi ciężkiej. Nie tylko o tym traktować będzie jednak książka napisana przez Janusza S. Stabno. Taką przynajmniej mam nadzieję, bo zamiast opisu liczącej 278 stron biografii, mamy fragment wspomnianej walki z Amerykaninem. Cóż, pozostaje samemu sprawdzić, co znajdzie się w książce zatytułowanej „Lucjan Trela. Pancernik kieszonkowy ze Stalowej Woli". Okładkowa cena tej pozycji nie jest niska – to 49,90 zł. Wydaje się jednak, że dla fanów boksu nie powinna stanowić zapory nie do przejścia - w końcu nie było dotychczas u nas książki o tym sportowcu, co sprawia, że jest swego rodzaju novum. Za wypuszczenie na rynek publikacji odpowiada Wydawnictwo Wojownicy.

Na kolejną z premier tego miesiąca przyjdzie nam poczekać do 15 września. Właśnie wtedy do sprzedaży trafi kolejna pozycja firmy Ringier Axel Springer Polska, tym razem poświęcona piłce nożnej. „Był sobie piłkarz…” – to tytuł kolejnej nowości. Brzmi znajomo? No pewnie – w końcu w ubiegłym roku ukazała się już taka publikacja autorstwa Antoniego Bugajskiego, a dziennikarz „Przeglądu Sportowego” regularnie serwuje czytelnikom gazety kolejne sylwetki zawodników w cyklu pod tym samym tytułem. Już śpieszę z wyjaśnieniami – to po prostu druga część świetnej książki, którą recenzowałem na blogu w tym miejscu. Okładka, poza kolorem, pozostaje bez zmian, zmieniają się za to bohaterowie. Jak zwykle będzie to mieszanka postaci dobrze znanych z tymi, których nazwiska nie przebiły się do powszechnej świadomości. Obok Zbigniewa Bońka, Jacka Gmocha, Roberta Gadochy czy Pawła Janasa, będziemy mogli poznać historie Benesza, Zejera, Rozborskiego czy Filipczaka. Nic nie mówią wam te nazwiska? Mnie również, dlatego z niecierpliwością czekam, aż autor w swoim stylu przybliży sylwetki tych graczy. Całość liczy dokładnie tyle samo stron co część pierwsza (288), nie zmienia się również cena okładkowa, która wynosi 34,99 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl książkę można znaleźć ponad 10 zł taniej.

W pierwszej części tego miesiąca nie zabraknie też czegoś dla fanów himalaizmu. 15 września do księgarni trafi historia Nimsdaia Purji „Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów - moje życie w strefie śmierci”. To wspomnienia nepalskiego himalaisty, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum w rekordowym czasie 189 dni. Właśnie o tym wyczynie na 360 stronach opowie w książce, za której wydanie odpowiada Wydawnictwo Bezdroża. „Poza możliwe” nie będzie należeć do najtańszych lektur – okładowa cena tej pozycji to 49,90 zł. Kolejna z górskich nowości również ma datę premiery 15 września, ale w mniejszym stopniu będzie się skupiać na sportowych wyczynach wspinaczy. Katarzyna Zdanowicz napisała bowiem książkę „Zawsze mówi, że wróci”, oddając głos żonom i partnerkom himalaistów. „Dziewięć niezwykłych kobiet. Dziewięć opowieści o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy. Kiedy oni zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością”, czytamy w opisie i już wiemy, czego spodziewać się po liczącej 272 strony lekturze. Jej okładkowa cena to 39,90 zł, a za jej wydanie odpowiada Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

 

1 komentarz:

  1. Ja osobiście najbardziej czekam na książkę "Zawsze mówi, że wróci". Chcę tez przeczytać "Poza możliwe". Mogą być naprawdę dobre + interesuję się tą tematyką.

    OdpowiedzUsuń