niedziela, 1 sierpnia 2021

Sierpniowe premiery

Ten miesiąc nie będzie owocował w wiele sportowych premier. Mimo tego czytelnicy dostaną coś od wydawców i nie chodzi tutaj tylko o pozycje związane z zakończonym niedawno Euro 2020 czy trwającymi igrzyskami olimpijskimi.

Anita Włodarczyk jest jedną z głównych polskich kandydatek do zdobycia w Tokio złotego medalu. Podwójna mistrzyni olimpijska kontynuuje wspaniałe tradycje zapoczątkowane w 2000 roku w Sydney przez Kamilę Skolimowską. Właśnie tragicznie zmarłej w 2009 roku sportsmence poświęcona zostanie pierwsza z sierpniowych premier. Mowa o książce „Kama. Historia Kamili Skolimowskiej”, która ukaże się 11 sierpnia. Autorami biografii są Beata Żurek i Tomasz Czoik, dziennikarze „Gazety Wyborczej”. Czytelnicy publikacji sportowych mogą kojarzyć Żurek z napisanej wspólnie z Pawłem Czado książki „Piechniczek. Tego nie wie nikt”. Dla Czoika będzie to literacki debiut, więc zobaczymy, jak ten duet spisze się w praktyce. Zadanie na pewno nie będzie łatwe, bowiem pisanie o zmarłych, zwłaszcza w takich okolicznościach, jak zator tętnicy płucnej, wymaga ogromnego wyczucia. Wydawnictwo Agora, które odpowiada za wypuszczenie tej publikacji, zapewnia jednak, że „nie jest to jednak tylko tragiczna opowieść”, ale też historia „dziewczyny z warszawskiego blokowiska, o za dużej posturze i nieco nieokrzesanej”, która „stawia wszystko na jedną kartę”. Przypomnijmy, Skolimowska została mistrzynią olimpijską w rzucie młotem w wieku zaledwie 18 lat. Zmarła, mając niespełna 27 lat i całe życie przed sobą. Wydaje się, że książka może mieć podobny charakter do pozycji „Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż” Piotra Bąka. Warto również dodać, że nie będzie to pierwsza biografia Skolimowskiej, która się u nas ukazuje. W 2012 roku Edycja Świętego Pawła wypuściła na rynek książkę Rafała Bały „Kamila Skolimowska. Dziewczyna na medal”. Zobaczymy, jak nowsza pozycja, licząca 320 stron i mająca cenę okładkową 44,99 zł, wypadnie na tle tamtej. Biografię w przedsprzedaży za niecałe 33 zł można znaleźć na LaBotiga.pl.

Kolejna z premier tego miesiąca to coś dla tych, którzy lubią doniesienia transferowe. „Grand Hotel Calciomercato” to książka Gianluki Di Marzio, w której słynny włoski dziennikarz opisuje, jak od kuchni wygląda transferowa karuzela. „Pieniądze, obietnice i niedotrzymane umowy. Transfery, które okazują się sprawami wagi państwowej. Negocjacje finalizowane przy koktajlu na Ibizie oraz transakcje dopinane w ostatnich sekundach albo nawet po finałowym gongu. Calciomercato to w rzeczywistości jarmark, zdolny zmienić lokalną, prowincjonalną rzeczywistość w złoto”, czytamy w opisie publikacji, która na półki w księgarniach trafi nakładem Wydawnictwa SQN 11 sierpnia. Moment – końcówka okienka transferowego – wydaje się idealny na taką pozycję, zwłaszcza że autor doskonale wie, o czym mówi. To właśnie on jako pierwszy poinformował o tym, że selekcjonerem reprezentacji Polski zostanie Paulo Sousa, a na swoim koncie ma wiele innych doniesień transferowych, które podał jako pierwszy. W książce wyjaśnia m.in., dlaczego Robert Lewandowski nie trafił do Genoi, czy Leo Messi mógł zagrać w Chelsea oraz jak Florentino Perez próbował nakłonić do transferu do Realu Madryt samego Francesco Tottiego (i co ma z tym wspólnego jego siostra). Autor skupia się głównie na włoskiej piłce, ale jako że rynek transferowy ma to do siebie, że negocjacje odbywają się pomiędzy klubami z całego świata, publikacja powinna przypaść do gustu każdemu kibicowi piłkarskiemu. Całość liczy 320 stron, a okładkowa cena „Grand Hotel Calciomercato” to 42,99 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl książkę znajdziecie już za nieco ponad 30 zł.

Pozostając w piłkarskich klimatach, pora napisać nieco więcej o pierwszej w Polsce książce z wynikami Euro 2020. Wydawnictwo Arena nie zasypia gruszek w popiele i już na 5 sierpnia zapowiedziało publikację Tomasza Gawędzkiego i Norberta Tkacza „Euro 1960-2020. Historia piłkarskich mistrzostw Europy”. Na okładce widzimy triumfujących w Londynie Włochów, więc jeśli ktoś chciałby mieć na półce kompletą historią zmagań o prymat na Starym Kontynencie, ma konkretną okazję na uzupełnienie biblioteczki. Autorzy nie wypadli sroce spod ogona. Pierwszy z nich ma na koncie liczne książki: „Cracovia znaczy Kraków. Historia w Pasy”, „Jak oni komentują?” czy „Być najlepszym. Jak zostaje się gwiazdą”, a obecnie pracuje nad biografią Vince’a Cartera. Drugi z kolei jest współautorem pozycji „Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej jedenastki”, która została wybrana przez czytelników Sportową Książką Roku 2018. Trudno oczekiwać, żeby w najnowszej publikacji znalazły się informacje przełomowe, ale zebranie w jednym miejscu wszystkich turniejów o mistrzostwo Europy to nie lada gratka dla kolekcjonerów książek sportowych. „Euro 1960-2020” liczy 304 strony, a okładkowa cena tej pozycji to 44,90 zł. Na LaBotiga.pl można ją znaleźć już za niecałe 32 zł.

Zamykając temat propozycji dla fanów futbolu, należy wspomnieć o książce, która ukaże się 18 sierpnia. 18 grudnia 1921 roku reprezentacja Polski w piłce nożnej rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz międzynarodowy, przegrywając z Węgrami 0:1. Właśnie do tamtego wydarzenia nawiązuje album Wydawnictwa GiA „100 meczów na 100-lecie reprezentacji” wydany we współpracy z PZPN. Jak wynika z krótkiej prezentacji umieszczonej na Facebooku wydawcy, oprócz wyników, statystyk i okoliczności setki spotkań, znajdą się tam wspomnienia samych piłkarzy. Zbigniew Boniek opowie, a jakże, o meczu Polska – Belgia na mundialu 1982, na razie nie wiadomo nic o innych zawodnikach. W opisie czytamy: „Sto najpiękniejszych i najważniejszych jej gier w ujęciu publicystycznym, ale też pełna lista protokołów ze wszystkich dotychczasowych 854 oficjalnych spotkań biało-czerwonych. 700 fotografii – wszystkie barwne!”. To na pewno argumenty, z którymi trudno dyskutować. Całość liczyć będzie 432 strony i ukaże się w serii na stulecie polskiej piłki nożnej (po pozycjach „Biało-czerwoni 1921-2018”, „Puchar Polski”, „PZPN” oraz „Mistrzostwa Polski”). Niedawno podobną pozycję – „Moje najważniejsze 90 minut” – wypuściło na rynek Wydawnictwo SQN. Tam stu piłkarzy reprezentacji Polski wspominało najważniejsze dla nich mecze w kadrze. Pomysł GiA jest podobny, choć jednak znajdziemy sporo różnic. Najlepiej oczywiście zakupić i porównać obie pozycje! Okładkowa cena nowszej książki to 99 zł. Nabyć ją można w księgarni wydawnictwa.

Na zakończenie coś dla fanów MMA. 11 sierpnia nakładem Wydawnictwa Słownego ukaże się książka Martina Lewandowskiego i Grzegorza Sobieszaka „Pod prąd. Prawdziwa historia Martina Lewandowskiego i federacji KSW”. Podtytuł publikacji mówi o niej praktycznie wszystko, ale z poczucia obowiązku dodam, że główny bohater to jeden z dwóch – obok Macieja Kawulskiego – założycieli słynnej już Konfrontacji Sztuk Walki. Historia jej powstania będzie z pewnością niezwykle ciekawa nie tylko dla fanów mieszanych sztuk walki, ale również ludzi interesujących się biznesem. W końcu dziś KSW to dobrze prosperująca i zarabiająca federacja, której powstanie pociągnęło za sobą utworzenie innych tego typu podmiotów, jak chociażby FameMMA. „Dowiedz się, gdzie i od czego wszystko się zaczęło, kim byli pierwsi zawodnicy, jak ich dobierano, jakie historie towarzyszą ich pojedynkom. Jakie najtrudniejsze przeszkody trzeba pokonać, przygotowując gale. Któremu muzykowi towarzyszyli kiedyś w nagraniach bracia Lewandowscy. Czy zdarzyło się, że po walce został zmieniony werdykt, jak długo trwała najkrótsza walka i czy kiedykolwiek gala była zorganizowana pod gołym niebem” – tak wydawcy zachęcają do sięgnięcia po pozycję, która ma formę wywiadu-rzeki. Całość liczy 304 strony, a okładkowa cena książki to 55,90 zł. W przedsprzedaży można ją jednak znaleźć już za nieco ponad 32 zł.

1 komentarz: