wtorek, 1 kwietnia 2014

Kwietniowe premiery (cz. 1)

Kwiecień bardzo mocno obrodzi w nowe książki sportowe. Na najbliższe 30 dni wydawnictwa zapowiedziały już 14 premier, więc kibice chcący zapoznać się z większością publikacji, będą mieli przy wyborze spory ból głowy. Opisanie aż tylu pozycji w jednym tekście też wydaje się rzeczą niełatwą, dlatego zdecydowałem się zrobić to na raty. Dziś o ośmiu książkach, które ukażą się w pierwszej części miesiąca.

Rozpocznie się tak wcześnie, jak to tylko możliwe, gdyż już dziś swoją premierę ma pierwsza kwietniowa pozycja i nie jest to żaden primaaprilisowy żart. Mowa tutaj o książce „Futbol na igrzyskach”, której zapowiedź kilkanaście dni temu pojawiła się na fan page’u Wydawnictwa Sportowego Mecner Media. Jego właściciel, a zarazem autor publikacji to dziennikarz Krzysztof Mecner, który kibiców przyzwyczaił raczej do wydawania pozycji o siatkówce. Tym razem postanowił jednak zająć się tematyką piłkarską i stworzyć opracowanie dotyczące zagadnienia, które dotychczas nie doczekało się szerszego opisu. Piłka nożna na igrzyskach ma już ponad stuletnią tradycję, ale jakoś żaden z polskich autorów nie podjął się do tej pory zaprezentowania w jednej książce historii tych rozgrywek. Ciekawe, jak w tej roli sprawdzi się Mecer, który ma już na swoim koncie podobną piłkarską pozycję („Historia Euro 1960-2008”). Jak zwykle w przypadku nowych publikacji tego autora, premiera owiana jest nutką tajemnicy. Na Facebooku pojawiła się okładka, a także krótki opis książki. „Futbol na igrzyskach” to album formatu A4, który będzie liczył 336 stron i zawierał sporo archiwalnych zdjęć, a czytelnik znajdzie w nim także, jak przeczytać można w zapowiedzi, „barwnie opisane wydarzenia związane z turniejami piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich zarówno mężczyzn jak i kobiet”. Osoba, która zdecyduje się na zakup tej pozycji, będzie mogła także zapoznać się z wynikami i składami wszystkich olimpijskich turniejów w historii. Książkę Krzysztofa Mecnera w cenie 65 zł zamawiać można poprzez e-mail: mecner.media@interia.pl. O powstaniu albumu „Futbol na igrzyskach” autor pisał niedawno na swoim blogu – tekst znajduje się pod tym linkiem.

Nieco ponad tydzień po tym, jak do sprzedaży trafi publikacja wydana przez Mecner Media, premierę będzie miał kolejny tom serii „Giganci futbolu”. Cykl Wydawnictwa Buchmann zapoczątkowany został przed rokiem, kiedy ukazały się dwie pierwsze części poświęcone Borussii Dortmund i FC Barcelonie. Później były książki o Realu Madryt, Manchesterze United, Bayernie Monachium i zespole AC Milan. Autorem ostatniej z nich był Tomasz Lipiński. Dziennikarz „Piłki Nożnej”, piszący w tygodniku o włoskiej piłce, stworzył także kolejny tom, który do księgarni trafi 9 kwietnia. Następnym klubem opisanym w tej serii będzie Juventus Turyn. Każdy, kto miał możliwość zapoznania się z poprzednimi pozycjami wydawanymi przez Buchmanna, doskonale wie, czego może się spodziewać po najnowszej – krótka klubowa historia, sylwetki największych gwiazd, zawodników obecnej drużyny, informacje na temat kibiców, stadionu, a także statystyki. W przypadku „Gigantów futbolu” wiele zależy od autora, stąd też poziom książek bywa różny. Jeśli komuś spodobało się to, co Lipiński napisał w książce o „Rossonerich”, prawdopodobnie będzie także zadowolony po lekturze siódmego już tomu. Jego cena okładkowa to, podobnie jak w przypadku poprzednich publikacji, 24,90 zł.

Dwie pierwsze pozycje, które do sprzedaży trafią w kwietniu, dotyczyć będą piłki nożnej. Nie inaczej będzie w przypadku trzeciej, choć będzie to pozycja, którą trudno porównywać do poprzednich. „Calcio! Powieść o pierwszym w dziejach meczu piłkarskim”. Taki tytuł nosi książka, której premierę Dom Wydawniczy Rebis wyznaczył na 16 kwietnia. Zapowiada się nieźle, bo to coś, o czym nieczęsto można przeczytać w naszym ojczystym języku. Juan Esteban Constein w swoim dziele łączy rzeczywistość z fikcją. Żeby dowiedzieć się, o czym tak naprawdę traktuje ta powieść, należałoby zapoznać się z całą jej zapowiedzią. Dla leniwych dodam jednak, że fabuła w skrócie wygląda tak: włoski profesor wysuwa tezę, iż pierwszy mecz piłki nożnej rozegrano w 1530 roku we Florencji, z czym oczywiście nie zgadzają się Anglicy i wtedy to Włoch „odtwarza niezwykłą historię oblężenia Florencji przez wojska cesarza Karola V i meczu, w którym florentczycy grali z Hiszpanami o… wolność”, jak przeczytać można w tej zapowiedzi. Robi się jeszcze ciekawiej, kiedy dowiadujemy się, że książka to hołd złożony Diego Maradonie. To mnie już zupełnie zaintrygowało i przyznam, że z chęcią sięgnę po lekturę Consteina, który wydaje się być ciekawym człowiekiem. Urodził się w Kolumbii, ma 35 lat, interesuje się historią i futbolem, jest kibicem Boca Juniors, a jednocześnie profesorem Uniwersytetu w Rosario. W 2011 roku otrzymał nagrodę za najlepszą hiszpańskojęzyczną powieść historyczną. Uznano nią właśnie „Calcio!”. Dodam więc tylko na zakończenie, że polskie wydanie tej pozycji liczyć będzie 208 stron, a jej okładkowa cena to 32,90 zł.

W tym samym dniu, kiedy do księgarni trafi „Calcio!”, po raz pierwszy w tym roku swoją obecność na rynku literatury sportowej zaznaczy Wydawnictwo Galaktyka. Właśnie wtedy premierę będzie miała autobiografia Mo Faraha „Siła ambicji”, której wydaniem zajęła się łódzka oficyna. Książka somalijskiego biegacza startującego w barwach Wielkiej Brytanii do Polski trafi bardzo szybko. W oryginalnej wersji ukazała się 10 października ubiegłego roku, czyli kibice w naszym kraju będą mogli się z nią zapoznać po upływie mniej więcej sześciu miesięcy. To, że wspomnienia tego sportowca ukażą się nakładem Galaktyki, nie jest wielkim zaskoczeniem, gdyż to wydawnictwo przyzwyczaiło do podobnych książek. W 2013 roku wypuściło na rodzimy rynek autobiografię trenera Mo Faraha, Alberto Salazara. W przypadku tej firmy można więc mówić o konsekwencji i specjalizacji. Dla tych, którzy niekoniecznie kojarzą autora książki „Siła ambicji”, powiem, że to jeden z najbardziej znanych lekkoatletów świata, specjalizujący się w biegach średnio- i długodystansowych. Największymi z jego osiągnięć są złote medale igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata i Europy, które zdobywał na dystansach 5 i 10 kilometrów. W swojej autobiografii Farah opowiada oczywiście o tym, jak stał się tak znakomitym sportowcem, ale pisze także o niełatwym dzieciństwie. Lekkoatleta urodził się bowiem w Somalii jako syn obywatelki tego państwa i Brytyjczyka, a w wieku ośmiu lat przeniósł się do ojczyzny ojca, nie znając zbyt dobrze języka angielskiego oraz zostawiając w Afryce brata bliźniaka. O tym wszystkim podwójny mistrz olimpijski z Londynu pisze na 288 stronach polskiego wydania autobiografii. Aby poznać jego historię, trzeba się liczyć z wydatkiem 39,90 zł, gdyż taka właśnie cena widnieje na okładce książki Mo Faraha.

Nieco mniej – 34,90 zł musi za to wydać każdy, kto chciałby poczytać o życiu braci Kliczko. O drodze do sukcesu Witalija i Władimira napisał Leo G. Linder i biografię autorstwa tego człowieka 16 kwietnia wyda w Polsce imprint Wydawnictwo Feeria, którego właścicielem jest Wydawnictwo JK. Co ciekawe, ta firma ma pod swoimi skrzydłami inną oficynę – Wydawnictwo Aha!, które w kwietniu wyda dwie piłkarskie pozycje. Przedsiębiorstwo, które swoją siedzibę ma w Łodzi, zdecydowanie wkracza więc na rynek literatury sportowej. Wcześniej pod szyldem marki „Aha!” ukazywały się pozycje dotyczące sportów siłowych lub walki wręcz, teraz JK wyda publikacje o boksie i futbolu. Książka zatytułowana „Bracia Kliczko” liczy 272 strony, na których autor opisuje nie tylko sportową stronę życia obu pięściarzy, ale także wiele miejsca poświęca ich działalności społeczno-politycznej. Moment na ukazanie się tej książki wydaje się więc w kontekście wydarzeń na Ukrainie bardzo trafiony. Pozycja poświęcona Kliczkom do Polski trafi bardzo szybko, nawet szybciej niż wspomnienia Mo Faraha, gdyż jej oryginalne, niemieckie wydanie premierę miało w grudniu ubiegłego roku. Autor książki to urodzony w Niemczech pisarz, reżyser i producent, który ma na koncie kilkanaście publikacji, niekoniecznie związanych ze sportem. Ciekawe, jak poradzi sobie z przedstawieniem postaci pięściarzy z Ukrainy.

16 kwietnia do księgarni trafi także kolejna książka Wydawnictwa JK, tym razem pod szyldem marki Aha!. To pozycja „Neymar. O sobie. Rozmowa ojca z synem”. Łatwo policzyć, że to już trzecia publikacja o tym piłkarzu, która będzie miała premierę w naszym kraju. Po styczniowej „Neymar. Przyszłość Brazylii, nadzieja Barcelony” od Sine Qua Non i „Neymar. Nowa gwiazda FC Barcelona” Wydawnictwa Ole (Grupa Wydawnicza Foksal, a dokładniej Buchmann), przyszedł czas na kolejną biografię. Tym razem będzie to jednak pozycja nie wyłącznie o Brazylijczyku, ale z jego wyraźnym udziałem. Mimo że współautorami książki są Mauro Beting i Ivan More, publikacja jest w zasadzie zapisem przemyśleń i wspomnień Neymara oraz jego ojca na temat życia młodego piłkarza. Obaj toczą w niej rozmowę w naprzemiennych rozdziałach. To właśnie w tej książce, która w Hiszpanii ukazała się w lutym, brazylijski zawodnik zdradził, że w 2006 roku otrzymał propozycję transferu do Realu Madryt, którą jednak odrzucił, a zainteresowane jego sprowadzeniem były także klubu angielskie z Chelsea Londyn na czele. Kto chciałby przekonać się, o czym jeszcze pisze w książce Neymar, musi liczyć się z wydatkiem 35,90 zł, gdyż taka cena widnieje na okładce. W zamian czytelnik otrzyma liczącą 192 strony pozycję, która jest „oficjalną książką dwóch Neymarów – ojca i syna”, jak przeczytać można w zapowiedzi.

Jeśli ktoś uważa jednak, że piłkarze swoje biografie powinni pisać dopiero po zakończeniu kariery, a przynajmniej pod koniec przygody ze sportem, może rozważyć sięgnięcie po inną autobiografię. „Numer 1” – to tytuł wspomnień legendy Juventusu Turyn, Gianluigiego Buffona. Włoski bramkarz w swojej ojczyźnie wydał książkę w 2009 roku, czyli w wieku 31 lat. W naszym kraju ukaże się ona po pięciu latach, ale to na pewno nie zniechęci fanów Starej Damy do zapoznania się z nią po polsku. Liczącą 216 stron biografię „Gigiego” wyda Sine Qua Non. Książka kosztować będzie 39,90 zł, a jej premiera będzie miała miejsce 16 kwietnia. To oczywiście dzień, w którym autobiografia trafi do empików i innych księgarni, gdyż od jakiegoś czasu można ją zamawiać na www.labotiga.pl. Gdyby ktoś nie był do końca przekonany, pod tym linkiem znajdzie prezentację tego, jak książka wygląda w środku. Współautorem pozycji „Numer 1” jest włoski dziennikarz Roberto Perrone. Książka golkipera z Italii, podobnie jak dwie poprzednie autobiografie piłkarzy Juventusu, które ukazały się nakładem wydawnictwa z Krakowa – „Gramy dalej” Del Piero i „Głowa, serce i nogi” Antonio Conte, były tłumaczone przy udziale serwisu JuvePoland.com, partnera wydania. Serwis przygotował nawet krótki filmik promujący najnowszą pozycję:


Wśród kwietniowych premier znajdzie się więc propozycja dla fanów włoskiej piłki, ale jeśli ktoś interesuje się historią rodzimego futbolu, nie powinien przegapić innej nowości. 16 kwietnia ukaże się nowa biografia Kazimierza Deyny zatytułowana „Deyna. Geniusz futbolu, książe nocy”. O tym, że taka książka powstaje, pisał w grudniu ubiegłego roku na stronie tygodnika „Piłka Nożna” Piotr Wojciechowski. Za stworzenie portretu legendy Legii Warszawa wziął się Wiktor Bołba, kiedyś redaktor pisma „Nasza Legia”, dziś kustosz klubowego muzeum. Jak sugeruje tytuł i opis, publikacja poświęcona Deynie ma być jego kompletną biografią. Autor przedstawia w niej nie tylko historię świetnego piłkarza, ale także człowieka, który, o czym często ukradkiem wspominano, lubił korzystać z uciech życia. Książka Bołby ma więc przedstawiać „prawdziwą, niewybielaną i niebanalną historię Kazimierza Deyny”, jak przeczytać można w jej zapowiedzi. Pozycja, która na rynku ukaże się nakładem Wydawnictwa The Facto, będzie więc znacznie różnić się od tego, co w biografiach zawarli inni autorzy piszący o tym zawodniku – Stefan Szczepłek i Wiesław Wika. Pierwszy z nich jest twórcą książki „Deyna”, która doczekała się aż trzech wydań, drugi natomiast w 2001 roku wydał pozycję „Kaka. Chłopak ze Starogardu”. Obaj panowie w swoich dziełach skupiali się jednak wyłącznie na sportowej stronie życia legendy warszawskiej Legii. Inaczej będzie w przypadku biografii autorstwa Bołby, gdyż ten podczas prac nad publikacją namawiał znajomych Deyny do tego, aby opowiedzieli o tym, jaki był prywatnie. Kilka podstawowych informacji o książce – liczy 326 stron i ukaże się zarówno w twardej, jak i miękkiej oprawie. Cena biografii to, odpowiednio, 45,90 zł i 39,90 zł. W Oficjalnym Sklepie Weszło! można zamówić pozycję Bołby z autografem autora.

Na ośmiu wymienionych wyżej książkach nie kończą się kwietniowe premiery. W drugiej części tego miesiąca powinno ukazać się jeszcze co najmniej siedem innych publikacji sportowych. Będzie przede wszystkim coś dla fanów piłki nożnej, ale ciekawych propozycji doczekają się również fani koszykówki i hokeja. O tym jednak, co czytelników czeka po 16 kwietnia, piszę w osobnym tekście zatytułowanym "Kwietniowe premiery (cz. 2)", zapraszam.

2 komentarze:

  1. Niesamowita jest liczba sportowych książek, które wychodzą co miesiąc. A parę lat temu było ich tyle, co nic.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś to pewnie przez pół roku wychodziło tyle, ile obecnie w jeden miesiąc. ;) Ciekawe, jak długo to potrwa i czy ten boom w końcu się skończy. Oby trwał jak najdłużej!

      Usuń