czwartek, 2 stycznia 2014

Styczniowe premiery

Miniony rok obfitował w wiele premier ciekawych książek o sporcie. Wydaje się, że 2014 rok nie powinien być pod tym względem gorszy, gdyż imprezy takie jak zimowe igrzyska olimpijskie oraz mistrzostwa świata w piłce nożnej i siatkówce z pewnością wpłyną na większą aktywność wydawnictw. Styczeń przyniesie kilka nowych pozycji, choć to zapewne dopiero rozgrzewka przed tym, co czeka czytelników w kolejnych miesiącach.

Zanim jednak o tym, co ukaże się w ciągu najbliższych 30 dni, kilka słów warto poświęcić interesującym publikacjom, które swoją premierę miały w grudniu. Niestety, przed miesiącem po raz kolejny nie udało mi się zapowiedzieć wszystkich nowych książek o sporcie przewidzianych na ubiegły miesiąc. Zazwyczaj umykają mi pozycje wydawane przez małe wydawnictwa lub samych autorów, bądź też dzieła dotyczące sportu lokalnego i regionalnego. Nieocenioną pomocą jest w tym przypadku Księgarnia Kibica Sendsport, gdzie prędzej czy później trafia większość sportowych publikacji. Dzieje się tak zazwyczaj dopiero w okolicach premiery, więc nie zawsze na początku miesiąca mam wiedzę o wszystkich nowościach. Tworzenie tekstu z zapowiedziami już po premierach mija się jednak z celem, dlatego apeluję do wszystkich czytelników o przesyłanie informacji dotyczących nowych książek sportowych. Jeśli ktoś wie, że szykuje się premiera publikacji o sporcie, a nie jest to pozycja wydawana przez żadne z dużych wydawnictw, byłbym wdzięczny za wiadomość. Można pisać na facebook’u, twitterze lub mailowo na rspiotrstoklosa@gmail.com. Właśnie dzięki jednemu z czytelników dowiedziałem się o książce, która doczekała się zapowiedzi w tym wpisie. Za każdą taką informację z góry dziękuję. Które pominięte przed miesiącem pozycje, zasługują więc na poświęcenie kilku słów?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na biografię Wojciecha Fortuny, którą napisał Leszek Błażyński. Bohatera książki żadnemu kibicowi przedstawiać chyba nie trzeba. Dwie rzeczy mówią o nim wszystko: Sapporo 1972 i skok po pierwsze złoto zimowych igrzysk olimpijskich w historii Polski. „Skok do piekła”, jak okazało się po latach. Wielki sukces tego sportowca był bowiem początkiem wielu nieszczęść, które postawiły Fortunę w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Właśnie o tym pisze dziennikarz „Przeglądu Sportowego” w biografii, która jest znacznie prawdziwsza niż wspomnienia skoczka wydane w 2008 roku pod tytułem „Szczęście w powietrzu”. Już to powinno stanowić zachętę do zakupu pozycji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa FALL dokładnie 16 grudnia. Książki próżno jednak szukać w Empikach czy księgarniach, gdyż autor jej sprzedaż prowadzi osobiście. „Skok do piekła” można zakupić na aukcji w serwisie Allegro lub bezpośrednio u Leszka Błażyńskiego poprzez wysłanie zamówienia na e-mail leszek.blazynski@interia.eu. Pierwsze recenzje biografii są bardzo pozytywne, dlatego warto zastanowić się nad kupnem książki, którą poleca między innymi "Dziennik Zachodni" i "Przegląd Sportowy".

Warto także rozważyć zamówienie pozycji Sławomira Szymańskiego „Wrocław, sport, PRL”. To dzieło swoją premierę miało 15 grudnia, a na rynek wypuściło je Wydawnictwo Via Nova. Choć publikacja autora bloga www.historiasportu.blox.pl dotyczy regionalnego sportu, powinna przypaść do gust nie tylko kibicom ze stolicy Dolnego Śląska. Książka jest bowiem „pomyślana jako reportaż z przeszłości”, jak przeczytać można na tylnej części okładki. Takie pozycje czyta się świetnie (przykładem „Wielki Widzew” czy „Srebrni chłopcy Zagórskiego”), szczególnie, jeśli dotyczą niezwykle barwnych czasów PRL-u, a tak jest przecież w tym przypadku. Do autora książki można mieć też zaufanie, gdyż nie jest debiutantem w dziedzinie literatury sportowej. Oprócz wielu tekstów na blogu, ma na koncie także publikację „Sport w Breslau”, która ukazała się w 2011 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego i, sądząc po tej recenzji, stoi na wysokim poziomie. Sam posiadam już egzemplarz liczącej ponad 500 stron książki „Wrocław, sport, PRL”, więc jak tylko skończę lekturę, podzielę się spostrzeżeniami. Być może do zakupu tej publikacji zachęcą kogoś fragmenty, który pojawiły się na stronie wydawnictwa Via Nova, dlatego odsyłam do tej witryny, gdzie można zapoznać się także ze szczegółowym opisem książki.

Powyższe pozycje to nie jedyne grudniowe premiery, na które warto zwrócić uwagę. Wspomnę jeszcze krótko o trzech. Pierwsza to powieść Michała Buczaka „Sieć. Bycie kibicem to (nie) jest przestępstwo”. Autor opowiada w niej historię dziejącą się na styku światów polityki i sportu. Szerszy opis książki można znaleźć na stronie Sendsportu. „Z kronikarskiego obowiązku” dodam tylko, że publikacja swoją premierę miała 2 grudnia, a ukazała się nakładem Wydawnictwa Tifoso. Jej autor to kibic Legii Warszawa, dla którego „Sieć” to już trzecia powieść wydana w ostatnich latach. Debiutantem w pisaniu książek sportowych nie jest także Krzysztof Mecner, który w ostatnim czasie ostro wziął się do pracy. W listopadzie ukazał się album jego autorstwa poświęcony siatkarskim mistrzostwom świata, a już 17 grudnia kibice volleya mogli cieszyć się z kolejnej pozycji o tej dyscyplinie. „Liga Światowa 1990-2013” to książka opisująca historię jednych z najbardziej prestiżowych rozgrywek siatkarzy. Publikacja zawierająca opisy meczów, statystyki, a także liczne zdjęcia, ukazała się nakładem Wydawnictwa Mecner Media należącego do jej autora. To jednak nie koniec planów wydawniczych dziennikarza. W tym roku zamierza on skupić się także na innych dyscyplinach sportu i o nich pisać, o czym poinformował niedawno w lakonicznym komunikacie na swoim fan page’u.

Czekanie na kolejną książkę Krzysztofa Mecnera można umilić sobie lekturę innej pozycji, która premierę miała w grudniu. „Historia futbolu wielkopolskiego” to opasła księga licząca… 1342 strony i ważąca ponad 3,5 kilograma! Nie wiem, czy nie jest to rekord, jeśli chodzi o literaturę sportową. Dotychczas za rekordzistę uważałem Jerzego Górko, którego dzieło zatytułowane „Piłkarskie dzieje Podlasia” liczyło 1050 stron. Okazuje się, że da się wydać obszerniejszą książkę. Jej autorami są Jarosław Owsiański i Tomasz Siwiński, którzy wydali tę pozycję nakładem Zibigrafii w setną rocznicę powstania Związku Polskich Towarzystw Sportowych. Publikacja będąca kompleksowym opisem dziejów piłkarskich na terenie Wielkopolski to coś dla kibiców mieszkających w tamtym regionie lub fanów podobnych dzieł. Cena księgi jest bowiem adekwatna do zawartości – w Wielkopolskim Związku Piłki Nożnej można ją nabyć za 98 zł, natomiast w Księgarni Kibica Sedsport trzeba zapłacić 31 złotych więcej.

To tyle, jeśli chodzi o grudniowe premiery warte wspomnienia, które nie załapały się do tekstu sprzed miesiąca. Pora na zapowiedzi książek sportowych mających ukazać się w tym miesiącu, zwłaszcza, że jedna z nich do księgarni trafia w dniu dzisiejszym. To biografia „Messi. Wieczny zwycięzca”. Piąta już pozycja o tym piłkarzu, która ukazuje się w Polsce, tym razem napisana jest przez komentatora „L’Équipe”, Frédérica Traïni. Francuskie wydanie tej biografii ukazało się 12 stycznia 2012 roku, więc do naszego kraju trafia prawie równo dwa lata po tym wydarzeniu. Książka wymagała uzupełnienia, więc napisał je Stefan Szczepłek, uaktualniając opowieść o Argentyńczyku o najnowsze informacje. Wydawnictwo Amber zapowiada, że „biografia Messiego Frédérica Traïni zawiera więcej informacji niż jakakolwiek książka o piłkarzu uznanym w dwudziestym czwartym roku życia za najlepszego zawodnika świata”. To pierwsza sportowa pozycja, która ukazuje się nakładem tej firmy. Ciekawe, czy to jednorazowy „wyskok” Amebra, czy też wydawnictwo planuje śmielej wkroczyć na rynek literatury sportowej. Książkę można zamawiać na empik.com lub po prostu udać się do stacjonarnej księgarni tej sieci i tam dokonać zakupu. Jej okładkowa cena to 29,80 zł.

Fani talentu Leo Messiego już dziś mogą więc cieszyć się kolejną biografią ulubionego piłkarza, natomiast kibice preferujący sporty zimowe na premierę pozycji dotyczącej biegów narciarskich muszą poczekać do 15 stycznia. Właśnie wtedy nakładem Wydawnictwa Sine Qua Non ukaże się „Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich”. Książka nie będzie biografią polskiej mistrzyni, choć kulisy jej kariery będą stanowić obszerną część dzieła. Publikacja to całościowe opracowanie poświęcone historii tej dyscypliny, zarówno polskiej, jak i światowej. Kibice znajdą w niej informacje na temat największych sukcesów rodzimych biegów narciarskich, będą mogli zapoznać się z sylwetkami herosów wszech czasów, a także opisem niezapomnianych zawodów. O tym wszystkim opowie Daniel Ludwiński – redaktor naczelny działu sportów zimowych w serwisie "SportoweFakty". Książka pisana będzie więc przez fachowca i zapowiada się ciekawie, zwłaszcza po przeczytaniu słów: „Fascynująca panorama 171 lat historii białego szaleństwa. Wszystkie tajemnice, kontrowersje i skandale biegów narciarskich w jednej książce!”. Cena okładkowa liczącej 336 stron pozycji to 36,90 zł. To jednak nie jedyna styczniowa premiera Sine Qua Non. Wydawnictwo planuje wydać w tym miesiącu jeszcze jedną książkę, ale na razie jej tematyka owiana jest tajemnicą.

15 stycznia do księgarni trafi jeszcze jedna pozycja związana ze sportem. Będzie to powieść Nikodema Pałasza zatytułowana „Brudna gra”. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Muza S.A. i nie będzie dotyczyła, jak większość tego typu publikacji, piłki nożnej. Autor przedstawia w swoim dziele fikcyjną historię polskiej gwiazdy tenisa – Artura Malewicza, który tuż po zwycięstwie w finale World Championships zostaje zamordowany w swoim apartamencie. Sprawę tajemniczej śmierci sportowca wyjaśnia inspektor Wiktor Wolski, były amatorski pięściarz i mistrz Polski w boksie, który wstąpił do policji. Fabuła „Brudnej gry” jest więc bardzo podobna do tego, co przedstawił w „Graczu” Przemysław Rudzki. Ciekawe, czy książka Pałasza również spotka się z tak dobrym odbiorem czytelników. Warto kilka słów poświęcić jej autorowi, który był menadżerem takich tenisistów jak Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. W środowisku sportowym znany jest jako Nikodem Jaworski, a od 2009 roku prowadzi własną agencję marketingową „Sport&Profit”. Twórca powieści „Brudna gra” bardzo dobrze zna więc mechanizmy rządzące współczesnym sportem, co postara się bez wątpienia wykorzystać w swojej książce. Jak przeczytać można w tej zapowiedzi, Nikodem Pałasz pracuje już nad kolejnym dziełem, które tym razem będzie poświęcone, a jakże, piłce nożnej.

Zanim kibice doczekają się premiery dwóch powyższych pozycji, będę mogli zakupić książkę z pogranicza sportu i polityki. Publikacja "Soczi. Igrzyska Putina" to opowieść Wacława Radziwinowicza o tym, "jak prezydent Rosji zorganizował sobie najdroższe w historii zimowe igrzyska olimpijskie", jak przeczytać można na okładce. Pozycja ta ukaże się nakładem Wydawnictwo Agora S.A., a do księgarni trafi 14 stycznia. Jej autor to korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie, który na swoim koncie ma już książkę będącą zbiorem jego felietonów, reportaży i notek dotyczących Rosji. Publikacja "Gogol w czasach Google'a" ukazała się w ubiegłym roku i zebrała wiele pochlebnych recenzji. Radziwinowicz nie jest dziennikarzem sportowym, ale jego najnowsze dzieło to na pewno dobra, reporterska robota, choć dotycząca w większej mierze polityki niż sportu. Tak wynika przynajmniej z zapowiedzi, która pojawiła się na stronie Wydawnictwa Agora S.A. Pozycja z serii "Reporterzy Dużego Formatu" prezentuje jednak ciekawe spojrzenie na jedno z największym sportowych wydarzeń tego roku. To zdecydowanie coś dla fanów nie zamykających się wyłącznie na tematykę sportową. Okładkowa cena tej liczącej 168 stron publikacji to 34,99 zł.

Na zakończenie kilka słów o dwóch pozycjach, o których wspominałem przed miesiącem. Nad wydaniem polskich przekładów książek „Futebol. The Brazilian Way of Life” Alex’a Bellosa i „Tor! The Story of German Football” Ulricha Hesse-Lichtenbergera mocno pracują Marek Wawrzynowski i Piotr Żelazny. Jak dowiedziałem się od pierwszego z nich, dziennikarze „Przeglądu Sportowego” starają się, żeby obie pozycje ukazały się jeszcze w styczniu. Kibice mogą więc spodziewać się ich pod koniec miesiąca lub w lutym. Krótko o każdej z nich. Publikacja „Futebol. The Brazilian Way of Life” ukazała się pierwotnie w Wielkiej Brytanii w 2002 roku i została nominowana w kategorii sportowa książka roku plebiscytu British Book Awards. Jej autor – Alex Bellos to reporter gazet takich jak "Observer" i "The Guardian", który przez cztery lata mieszkał i pracował w Rio de Janeiro. Jedna z gazet scharakteryzowała jego dzieło w następujący sposób: „Piłkarze, mity, legendy, sztuka, historia, kibice, namiętności, złamane serca: wszystko to zostało zawarte w tej pełnej humoru i niesamowitej opowieści prosto z serca brazylijskiej kultury".

Książka „Tor! The Story of German Football” to z kolei pierwsza obszerna anglojęzyczna pozycja o niemieckim futbolu, która została już przetłumaczona nawet na język japoński i duński. Było to pierwsze z pięciu dzieł niemieckiego dziennikarza Ulricha Hesse-Lichtenbergera, który może pochwalić się jedną nominacjami do nagrody piłkarskiej książki 2008 roku w Niemczech (za pozycję „Wie Österreich Weltmeister wurde. 111 unglaubliche Fußballgeschichten”, tłumacz.: "Jak Austria stała się mistrzem świata. 111 niesamowitych piłkarskich historii"). "Tor!", która wydana została sześć lat wcześniej, opowiada o historii niemieckiej piłki nożnej "od momentu, kiedy futbol był postrzegany jako niebezpieczne, obce hobby, poprzez horror czasów nazistowskich, do powojennych triumfów i kryzysu początku XXI w.”. "The Times" tak ocenił książkę niemieckiego autora: "Wspaniale napisana... burząca mity z zimną krwią i skutecznością godną Gerda Müllera". Po takich rekomendacjach obu pozycji nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na ich premierę. Obie publikacje tłumaczone są przez anglistę, a ich redakcją zajmuje się Marek Wawrzynowski, więc przekład nie powinien być ich słabą stroną. Obie książki ukażą się nakładem wydawnictwa należącego do dziennikarza „Przeglądu Sportowego”, które ten założył na potrzeby wydania „Wielkiego Widzewa”.

1 komentarz: