niedziela, 6 lutego 2022

Lutowe premiery (cz. 1)

Po dość niemrawym styczniu w końcu na rynku książek sportowych zaczyna się coś dziać. Na ten miesiąc wydawnictwa przygotowały tyle ciekawych premier, że z powodzeniem można podzielić je na dwa wpisy. Dziś pierwszy z nich, który w szczególności zainteresuje fanów futbolu i historii sportu.

Zaczynamy od książki niedoszłego selekcjonera reprezentacji Polski. Nie, nie chodzi o Adama Nawałkę, ale innego kandydata, który – zdaniem dziennikarzy – do końca pozostawał w grze o najważniejsze trenerskie stanowisko w polskim futbolu. 9 lutego światło dzienne ujrzy w naszym kraju autobiografia Andrija Szewczenki „Moje życie, moja piłka”, którą legendarny zawodnik AC Milan i reprezentacji Ukrainy napisał z Alessandro Alciato. Mówi wam coś to nazwisko? Słusznie! Współautor ma na swoim koncie dwie inne pozycje, które ukazały się w naszym kraju. Mowa o wspomnieniach Andrei Pirlo („Myślę, więc gram”) i Carlo Ancelottiego („Nienasycony zwycięzca”). Obie książki były znakomite, obie ukazały się nakładem Wydawnictwa SQN i tak będzie również z biografią ukraińskiego piłkarza, a obecnie trenera. Osoba Alciato gwarantuje odpowiednio wysoki poziom, ale nie ulega wątpliwości, że po książkę ustawią się w kolejce przede wszystkim fani rossonerich. Nie byli oni dotychczas szczególnie rozpieszczani przez polskich wydawców, ale teraz raczej nie będą wstrzymywać się z zakupem. Oczywiście jeśli tylko wybaczyli już „Szewie” jego odejście do Chelsea, ale wydaje się, że bilans pozytywnych wspomnień zdecydowanie powinien zadziałać na korzyść zawodnika (biorąc pod uwagę chociażby zwycięstwo w Lidze Mistrzów w 2003 roku po pokonaniu w rzutach karnych Juventusu). W środku znajdziemy opowieść nie tylko o futbolu, ale też „o dorastaniu w środowisku przesiąkniętym alkoholem i narkotykami, o rodzinie, która wskazała mu właściwą drogę, i o determinacji w drodze na szczyt”, jak przeczytać można w opisie. Okładkowa cena publikacji to 44,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl można ją znaleźć już za niecałe 32 zł. W zamian otrzymamy liczące 376 stron wspomnienia, które Dominik Guziak z Eleven Sports określił historią, przy której „nie da się nudzić”. Tłumaczeniem książki zajęła się Barbara Bardadyn.

Tego samego 9 lutego nakładem Wydawnictwa Agora do sprzedaży trafi też coś dla fanów historii sportu. Mowa o książce Daniela Lisa „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach”, w której autor przedstawia losy naszych olimpijczyków. Choć temat ten był wielokrotnie poruszany w licznych publikacjach, wydawcy zapowiadają, że ta pozycja jest wyjątkowa. Lis ma zaprezentować „niespotykanie szeroki i świeży” wgląd w historie naszych sportowców, po raz pierwszy opisując chociażby polski wątek dotyczący jednego z najkrwawszych wydarzeń w historii igrzysk, czyli zamachu w Monachium z 1972 roku. Oprócz tego autor ma tropić wojenne losy mistrza boksu oraz z udziałem czy to narciarek, czy sztangisty Ryszarda Tomaszewskiego, opowiedzieć ich olimpijskie historie. Warto dodać, że Lis nie skupił się wyłącznie na dobrze znanych tematach, ale zajął się również historiami paraolimpijczyków. To duży plus, który może wyjść książce na dobre. Czy tak będzie, przekonamy się już niedługo. Całość jest dosyć obszerna, bo liczy 520 stron, a okładkowa cena publikacji to 54,99 zł. Książkę polecają Małgorzata Szejnert i Magdalena Grzebałkowska, czyli ma ona szansę trafić nie tylko do kibiców. Jeśli chodzi o dorobek Daniela Lista, to za rekomendację powinien wystarczyć fakt, że od 2010 roku jest redaktorem Wydawnictwa Znak, był finalistą 10. edycji Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy, a od sześciu lat prowadzi zajęcia o redagowaniu książek reporterskich i polskim rynku wydawniczym w ramach Polskiej Szkoły Reportażu.

Ostatnia z premier (prawie) pierwszej części miesiąca to znów coś dla fanów futbolu. Osoby od wielu lat kolekcjonujące książki sportowe z pewnością pamiętają „Złotą Jedenastkę” – serię „Polityki” wydaną z okazji Euro 2012. Wśród 11 wypuszczonych wówczas na rynek książek piłkarskich znalazła się również pozycja Eduardo Galeano zatytułowana „Blaski i cienie futbolu”. Była to „emocjonalna historia futbolu”, w której urugwajski pisarz przedstawił osobliwe spojrzenie na wiele kwestii związanych z piłką nożną. Po dekadzie od tamtych wydarzeń Wydawnictwo SQN postanowiło przedstawić nowe wydanie książki Galeano z zupełnie inną okładką oraz tytułem znacznie bliższym oryginałowi. 16 lutego publikacja pojawi się na rynku pod tytułem „Futbol w słońcu i w cieniu”, co jest wiernym tłumaczeniem pierwotnego „El fútbol a sol y sombra”. To dobra wiadomość dla wszystkich fanów piłki nożnej, bowiem jest to lektura absolutnie obowiązkowa dla każdego, kto uwielbia literaturę sportową. „To hołd składany romantyzmowi i dramaturgii”, czytamy w opisie nowego wydania i trudno się z tym nie zgodzić. Licząca 352 strony książka ukaże się w serii SQN Originals, czyli będzie dostępna wyłącznie na LaBotiga.pl w okładkowej cenie 42,99 zł. Dla poszukiwaczy okazji nie mam dobrych wieści – w przypadku tej serii nie ma co liczyć na rabat, ale z pewnością jakość lektury zrekompensuje brak rabatu. Tłumaczeniem publikacji zajął się Maciej Zglinicki – ten sam, który przełożył pierwsze wydanie.

2 komentarze:

  1. Pamiętam Szewczenkę, wtedy jeszcze jarała mnie piłka nożna. :D Oglądałam i myślałam sobie w odniesieniu do Szewczenki, że szkoda, że ma takich słabych kompanów w reprezentacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wpis, powrót do dawnych czasów.
    https://natrix.pl/

    OdpowiedzUsuń