niedziela, 2 stycznia 2022

Styczniowe premiery

Początek roku zwykle nie obfituje w wiele książkowych nowości i nie inaczej będzie w styczniu 2022. W tym miesiącu do sprzedaży trafią ledwie trzy pozycje, ale za to każda zapowiada się ciekawie. Pora napisać o nich coś więcej.                                                                       
Zaczynamy od kolejnej górskiej nowości od Wydawnictwa Agora. 12 stycznia ukaże się nowa książka Krzysztofa Wielickiego „Solo. Moje samotne wspinaczki”. Jak wskazuje tytuł publikacji, będzie to opowieść słynnego polskiego himalaisty o jego samotnym zdobywaniu szczytów. Konkretnie chodzi o siedem szczytów: Broad Peak, Lhotse, Dhaulagiri, Makalu, Annapurna, Sziszapangma, Nanga Parbat. Autor wraca do swoich osiągnięć, by opowiedzieć o nich po raz kolejny, ale tym razem okrasza całość refleksjami na temat kondycji człowieka, gór, partnerstwa, samotności. „Czy samotność w górach jest głębsza, pełniejsza, bardziej dojmująca? Pomaga czy przeszkadza? Paraliżuje, czy da się ją oswoić? Czegoś uczy, a może dodaje jedynie strach do ciszy i pustki?” – zgodnie z opisem na te pytania odpowiedź powinniśmy poznać w książce. Nie będzie ona bardzo obszerna – liczy 240 stron, a jej okładkowa cena to 44,99 zł. Jestem bardzo ciekaw, czy poza przemyśleniami Wielickiego, znajdzie się w niej coś więcej niż to, co poznaliśmy w wydanej w 2019 roku biografii „Wielicki. Piekło mnie nie chciało”. Wkrótce na blogu recenzja pierwszej tegorocznej publikacji, więc czytelnicy bloga dowiedzą się, czy jest na co czekać.

Kolejna z premier tego miesiąca to coś dla fanów historii futbolu, w szczególności z Małopolski i Krakowa. 12 stycznia rozpocznie się wysyłka zakupionych w przedsprzedaży pozycji „Trzeci Mistrz z Krakowa – 100 lat RKS Garbarnia Kraków”. Tę datę należy przyjąć zatem za termin premiery. Autorem publikacji o piłkarskim mistrzu Polski z 1931 roku jest Norbert Tkacz, który ma na swoim koncie współtworzenie takich pozycji jak „Mistrzowie bez tytułu. Legenda Złotej Jedenastki” (z Danielem Karasiem), „Jak to było naprawdę. Niezwykłe opowieści sportowe” (z całą plejadą autorów-dziennikarzy sportowych) oraz „Euro 1960-2020. Historia piłkarskich mistrzostw Europy” (z Tomaszem Gawędzkim). W pisaniu o sporcie Tkacz nie jest więc nowicjuszem, co pozwala liczyć na niezłą lekturę. Na 200 stronach „w ujęciu ogólnym” przedstawiona została historia klubu, który w minionym roku świętował 100-lecie. Książka zawiera dużą liczbę ilustracji, a podzielona została na dziewięć rozdziałów poświęconych poszczególnym latom funkcjonowania klubu. Okładkowa cena publikacji nie jest najniższa – to 149 zł, ale jeśli ktoś do końca 2021 roku zamówił tę pozycję w przedsprzedaży, mógł liczyć na 14 zł zniżki. Teraz obowiązuje już cena regularna, a książkę można zamawiać pod tym linkiem. Za wypuszczenie na rynek tej pozycji odpowiada Dom Wydawniczy Rafael.

Na zakończenie o książce innego krakowskiego autora piłkarskich pozycji, Pawła Gaszyńskiego. Każdy, kto interesuje się historią futbolu, zna serię „Zanim powstała liga”. Gaszyński opisuje w niej zmagania o mistrzostwo Polski przed 1927 rokiem, a więc przed powstaniem ligi, ale czyni to w specyficzny sposób. Każdy wynik i informację podaną w publikacji okrasza bowiem źródłem, z którego pochodzą, co wyróżnia jego dzieła na tle tych tworzonych przez innych autorów (zazwyczaj nie podają wszystkich źródeł). Pod tym względem jego książki są absolutnie unikatowe, ale też – z każdym kolejnym opisywanym rokiem – coraz obszerniejsze. Do tej pory ukazały się tomy poświęcone latom 1919, 1920 i 1921 (1697 stron i wydanie podzielone na cztery książki!), a także nowe, uzupełnione i poprawione wydanie tomu I. Teraz przyszedł czas na nowe – uzupełnione i poprawione – wydanie tomu II, czyli tego poświęconego sezonowi 1920. Jedną z najbardziej istotnych zmian, poza 30% większą objętością, będzie mnogość źródeł prasowych. O ile w pierwszej edycji było ich 162, to w drugiej będzie ich aż 253. Prace nad publikacją trwają, więc nie jest jeszcze znana liczba stron i cena okładkowa, ale ma się ona pojawić jeszcze w styczniu w sprzedaży w księgarni kibica Sendsport.pl.

1 komentarz:

  1. Dzień dobry Panie Piotrze i wszystkiego dobrego na Nowy Rok! Też zastanawiam się nad książką "Solo" i tym, co może wnieść nowego, bo przecież mamy jeszcze dwa tomy wywiadu rzeki "Mój wybór"...
    Andrzej

    OdpowiedzUsuń