czwartek, 18 listopada 2021

Listopadowe premiery (cz. 2)

Druga część listopada obfitować będzie w mnóstwo ciekawych premier sportowych. Szczególne powody do zadowolenia będą mieli kibice piłkarscy oraz fani tenisa. Nie zabraknie jednak czegoś dla miłośników gór.

Zaczynamy od książki, na którą polskim czytelnikom przyszło czekać… 28 lat. W 1993 roku Bill Buford wydał książkę „Among the Thugs” i ponad ćwierć stulecia później doczekamy się wydania na naszym rodzimym rynku. Publikację „Między kibolami” wyda 19 listopada Wydawnictwo Cyranka. Jest to opowieść o angielskich kibolach snuta przez dziennikarza prestiżowego pisma „Granta”, który postanowił przyjrzeć się im z bliska. W tym celu przeniknął do ich hermetycznego środowiska, opisując zarówno jego brutalną, jak i urokliwą stronę. Każdy, kto miał kiedyś na rozkładzie książki Martina Knighta „Hoolifan” czy „Niesforne lata 90.”, wie, czego może się spodziewać po tej lekturze. To na pewno pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią klimat brytyjskich pubów i stadionów przełomu lat 80. i 90. Futbol, a także kibice, byli wtedy zupełni inny niż dziś. O tym wszystkich będzie można przeczytać na 400 stronach. Okładkowa cena publikacji to 44,90 zł. Tłumaczeniem książki zajął się Krzysztof Cieślik.

Następna z pozycji swoją premierę będzie miała 24 listopada. To coś dla fanów polskiego futbolu – autobiografia byłego międzynarodowego sędziego i prezesa PZPN, Michała Listkiewicza. Książka „Listek. Najciekawiej jest po końcowym gwizdku” wydana zostanie przez Ringier Axel Springer Polska, a jej współautorem będzie niezawodny duet znany z łamów „Przeglądu Sportowego”: Łukasz Olkowicz & Piotr Wołosik. „Ofensywni” szczerze porozmawiali z Liskiewiczem, więc w jego wspomnieniach nie ma być tematów tabu. „W tej książce odkrywamy go na nowo. Jako człowieka mocno doświadczonego życiem, mistrza anegdot, bywalca salonów, gdzie jego drogi przecinały się z Kazimierzem Górskim, Diego Maradoną, Seppem Blatterem, Ireną Kwiatkowską, a nawet... jedną czarną owcą”, przeczytać można w opisie. Kibiców szczególnie zainteresuje zwłaszcza wątek korupcji, bo też właśnie w czasach rządów „Listka” w PZPN kwitła ona w najlepsze. Ile zdradzi były sternik futbolowej centrali? Przekonamy się już niebawem. W autobiografii nie zabraknie też wątków z życia prywatnego: relacji z ojcem alkoholikiem, zabójstwa matki oraz przebaczenia morderczyni, a także molestowania przez aktora. To wszystko spisane zostało na 356 stronach, a okładkowa cena publikacji to 44,90 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl można ją znaleźć już za niecałe 32 zł.

Dwie kolejne nowości to coś od Wydawnictwa SQN. Pierwsza z nich ukaże się 24 listopada, a będą to wspomnienia legendarnego duńskiego bramkarza Petera Schmeichela „Numer jeden”. Golkiper Manchesteru United był świadkiem wielu słynnych momentów w historii futbolu – doprowadził reprezentację do niespodziewanego mistrzostwa Europy w 1992 roku oraz brał udział w pamiętnym finale Ligi Mistrzów, gdy Czerwone Diabły w końcówce meczu przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść w rywalizacji z Bayernem Monachium. Nie tylko o tym będzie można jednak przeczytać w liczącej 472 strony książce. Znajdą się tam również wątki osobiste, co ma szczególne znaczenie dla polskich kibiców, bowiem Peter na drugie imię ma Bolesław, a jego ojciec był Polakiem. Nie jest to szczególny powód do chwały, bo był alkoholikiem, ale na pewno wszelkie wątki związane z drugą ojczyzną bramkarskiej legendy stanowią pokaźny argument za tym, by sięgnąć po tę lekturę. Jej okładkowa cena to 44,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl znaleźć ją można już za niecałe 36 zł. Współautorem wspomnień Duńczyka jest Jonathan Northcroft, a książkę na język polski przełożył Bartosz Sałbut.

Pozostając przy propozycjach Wydawnictwa SQN, krakowska firma przygotowała coś dla fanów sportu również na 29 listopada. Właśnie w tym dniu ukaże się książka Jerzego Chromika „Remanent”, będąca zbiorem wybranych tekstów dziennikarza m.in. z legendarnego magazynu „Sportowiec”. Znajdzie się tam chociażby słynny wywiad Chromika z Dariuszem Dziekanowskim, którzy raczej nie przysporzył mu wielu zwolenników w Łodzi, gdzie występował w momencie jego udzielania. To jedynie namiastka tego, co znaleźć będzie można w środku, bo całość prezentuje się naprawdę solidnie – liczy 480 stron i wydana zostanie w twardej oprawie. Okładkowa cena książki to 49,99 zł i raczej nie ma co liczyć na rabaty, bo pozycja ukaże się w serii SQN Originals i dostępna będzie bez przecen jedynie w księgarni LaBotiga.pl. Warto nadmienić, że to pierwszy tom „remanentu” (w planach są więc kolejne publikacje!), a autor każdy tekst opatrzył aktualnym komentarzem. Ta książka to nie lada gratka dla miłośników dziennikarstwa sportowego i jestem przekonany, że każdy szanujący się fan literatury sportowej będzie ją miał na swojej półce. Tuż obok wywiadu-rzeki z Andrzejem Strejlauem „On, Strejlau”, która to pozycja była książkowym debiutem Jerzego Chromika.

Na tym jednak nie koniec listopadowych premier sportowych. Na 24 listopada Wydawnictwo SQN zaplanowało premierę książki „K2. Historia najtrudniejszej góry świata” Alessandro Boscarino. To kultowa pozycja dla miłośników wspinaczki, która wydana została w nietypowym, dużym formacie. Choć polskie wydanie nie będzie zawierało rozkładanych harmonijek, na pewno powinno być pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników gór wysokich. Całość liczy 80 stron, a okładkowa cena publikacji to 79,99 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl można ją dorwać 24 zł taniej. Tłumaczeniem książki zajęła się Barbara Bardadyn. Dwie ostatnie zapowiedzi to coś dla fanów tenisa. 23 listopada Wydawnictwo Replika wypuści na rynek książkę ojca Sereny i Venus Williams, Richarda Williamsa, którą ten napisał z Bartem Davisem. Tytuł mówi sam za siebie: „Zwycięska rodzina. Venus, Serena i droga do sukcesu”. Całość liczy 336 stron, a okładkowa cena książki to 44,90 zł. Za tłumaczenie odpowiada Ewa Ratajczyk. Dzień później, 24 listopada, Wydawnictwo Bukowy Las wyda nową, zaktualizowaną wersję biografii „Roger Federer” Chrisa Bowersa. Licząca 400 stron książka będzie miała okładkową cenę 54,90 zł. Czy oznacza to powrót tej oficyny do tenisowych lektur? Przekonamy się już niedługo!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz