wtorek, 1 grudnia 2020

Grudniowe premiery

Ostatni miesiąc w roku zazwyczaj nie obfituje w wiele sportowych premier – to, co najciekawsze, przeważnie już się ukazało. Nie oznacza to jednak, że w grudniu zabraknie kilku perełek. 2020 rok będzie pod tym względem całkiem niezły!

Zacznie się 2 grudnia, kiedy to do sprzedaży trafi nowe wydanie kultowej biografii Cristiano Ronaldo od Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Autorka, która najpierw wydawała swoje książki dla dzieci w Wydawnictwie Egmont, później przeszła do Wydawnictwa Burda, a teraz trafiła pod skrzydła Wydawnictwa SQN. Pozycja „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce” to nowe i zaktualizowane wydanie historii Portugalczyka, która do tej pory znalazła już kilkudziesięciu tysięcy nabywców. Jak przekonują wydawcy, „książki Yvette Żółtowskiej szczególną uwagę poświęcają dzieciństwu i młodości bohatera. Autorka przeprowadza bardzo dokładny research oraz osobiście fotografuje miejsca, które opisuje. By udokumentować opowieść o Zlatanie Ibrahimoviciu, poleciała do jego rodzinnego Malmö. Nowa wersja książki o Cristiano Ronaldo powstała w oparciu o jej dwie wizyty w Funchal na Maderze. Prócz oczywistych miejsc związanych z piłkarzem, jak Muzeum i Hotel Pestana CR7, autorka była w dzielnicy, w której mieszkał jej bohater i w której rozgrywa się część wydarzeń książki. Jako jedyna polska dziennikarka rozmawiała osobiście z siostrą Portugalczyka, Elmą, oraz bratem stryjecznym piłkarza, którego postać również pojawia się na kartach książki”. Najnowsza publikacja byłej szefowej TVN Style liczy 232 strony, a jej okładkowa cena to 48,99 zł. Na LaBotiga.pl można ją zamówić już za niecałe 33 zł oraz z plakatem gratis.

Kolejna z grudniowych propozycji to coś dla fanów historii futbolu. Trio Leszek Śledziona, Piotr Dobosz i Edwin Kowszewicz opracowało trzeci tom słynnej książki Józefa Hałysa „Piłka nożna w Polsce. 1927-1939”. Najnowsza część trafi do sprzedaży tuż przed Świętami, 20 grudnia nakładem Wydawnictwa OLGEN. Jak informują wydawcy, „rękopis tej książki dotyczący przedwojennych lat ligowych 1927-1939 czekał na swe wydanie drukiem blisko 40 lat! Jednak warto było czekać, to najgrubsza z naszych książek. Tak bogato ilustrowanej w zdjęcia (1356 fotografii sportowych oraz pamiątek) książki o polskiej piłce nożnej nigdy w historii polskich wydawnictw nikt jeszcze nie wydał!”. Leszek Śledziona przekonuje również, że autorom udało się usunąć z wykazu Andrzeja Gowarzewskiego jednego z reprezentantów Polski, co dokumentują wraz z dowodami na trzech stronach. Całe opracowanie liczy 552 strony, a jego okładkowa cena to 99 zł. Książka dostępna będzie wyłącznie na stronie wydawnictwa. Do tych, którzy ją zamówią, zostanie wysłana 21 grudnia, więc jest szansa, że dotrze do nich jeszcze przed Świętami.

Na tych dwóch pozycjach nie koniec grudniowych premier. Wydawnictwo SQN na 15 grudnia planuje dostępność dodruku trzeciej części magazynu "Kopalnia. Sztuka futbolu" z serii SQN Originals. Opracowanie pod redakcją Piotra Żelaznego znów będzie można zamawiać, dzięki czemu na LaBotiga.pl ponownie powinna pojawić się możliwość zamawiania kompletu pięciu tomów (wcześniej oferowany był w atrakcyjnej cenie 200 zł). Na razie nie wiadomo, kiedy pojawi się tom numer sześć, który nieśmiało zapowiadany był już podczas informacji o połączeniu sił Kopalni i SQN. Również około 15 grudnia do sprzedaży trafi nowy, piąty już tom „Igrzysk lekkoatletów” Daniela Grinberga i Adama Parczewskiego. Na razie znana jest tylko okładka, nie ma jeszcze informacji o liczbie stron publikacji czy dokładnej dacie premiery. By dowiedzieć się o starcie sprzedaży, należy śledzić profil Olympic Track na Facebooku. Pozycja wydana przez Fundację Na Rzecz Historii Polskiego Sportu tym razem będzie poświęcona zmaganiom w Sztokholmie w 1912 roku. Również na grudzień zapowiadana jest kolejna część serii „Mistrzostwa Polski. Stulecie” Wydawnictwo GiA. Smutna wiadomość o śmierci Andrzeja Gowarzewskiego nie oznacza więc przerwy w wydawaniu kolejnych książek. Dobrze, że tytaniczna praca dziennikarza i dokumentalisty nad potężnym archiwum nie pójdzie na marne i znajdzie kontynuatorów! Tom 7. poświęcony będzie latom 1963-1969 i będzie to tom tzw. „czerwony”. Nie wiadomo, ile stron będzie liczyć książka, ale jej cena w księgarni wydawnictwa to 54 zł. Dokładna data premiery publikacji nie jest jeszcze znana, ale ma być to grudzień. Co ważne, wydawnictwo zapowiada, że na tym nie koniec jego działalności.

 

3 komentarze:

 1. Serio kolejny Ronaldo...???

  Osobiście strasznie się cieszę z kolejnego tomu Igrzysk lekkoatletów. Nie sądziłem że tak szybko się go doczekamy. O IO w Sztokholmie powszechnie dużo więcej wiadomo niż o poprzednich kilku igrzyskach, a zwłaszcza o zmaganiach lekkoatletycznych, więc jestem bardzo ciekaw czym nas tym razem zaskoczą autorzy, bo jestem pewien że zaskoczą:) Jak dla mnie szykuje się mocne zakończenie 2020 roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdecydowanie w grudniu czeka nas wiele dobrego, to świetne wieści! :) Co do Ronaldo - myślę, że wynika to z tego, iż gra teraz w Juve, a więc powiększyła się grupa potencjalnych odbiorców takiej książki. Obok dzieci fanów Realu Madryt czy Manchesteru United, teraz jeszcze pociechy kibiców Juventusu. Jest to o tyle wdzięczna grupa, że o ile np. fani Realu są stosunkowo młodzi, to sam znam wielu fanów Starej Damy, którzy obecnie są po 30. roku życia i mają dzieci właśnie w wieku odpowiednim do takiej lektury. Książka jest naprawdę dobra dla młodszych kibiców, więc to chyba dobrze, że mają możliwość poznania w ten sposób historii CR7.

   Usuń
 2. Chciałem dużo wcześniej napisać kilka słów o piątym tomie "Igrzysk lekkoatletów" ale dopadł mnie covid i całkowicie wyłączył z życia na miesiąc. Powoli wracam do żywych więc skrobnę tutaj kilka słów. Książka bardzo dobra. Prawdopodobnie autorzy mieli nieco łatwiejsze zadanie niż w poprzednich tomach ponieważ do dziś zachowało się całkiem sporo materiałów źródłowych z Igrzysk Olimpijskich z roku 1912. Książka aż "pęka w szwach" od nagromadzonej w niej wiedzy. Autorzy jak zwykle bardzo skrupulatnie opisali każdą z konkurencji lekkoatletycznych nie szczędząc przy tym ciekawostek (najlepsze smaczki są w przypisach). W tym tomie jest chyba rekordowa ilość unikatowych zdjęć i wszystkie pochodzą z tamtych czasów. Autorzy nie musieli uzupełniać kolekcji współczesnymi fotografiami. Niestety rekordowa jest też ilość błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i gramatycznych. Z tomu na tom jest z tym coraz gorzej. Sam znalazłem około 50 takich pomyłek. Może czas załatwić korektora, bo ewidentnie autorzy z tym sobie nie radzą. Jeśli jednak wśród czytelników są tacy którzy od wywiadów ze sportowcami, autobiografii, biografii, książek opisujących problemy współczesnego sportu wolą historię sportu i to taką z najwyższej półki, to zdecydowanie polecam piąty już tom fantastycznego cyklu "Olimpijska Historia Lekkoatletyki 1986 - 2020. Naprawdę można dużo się dowiedzieć:)

  OdpowiedzUsuń