piątek, 31 maja 2019

Czerwcowe premiery (cz. 1)

Warszawskie Targi Książki za nami, co powinno zwiastować mniejsze natężenie sportowych premier. Jak się jednak okazuje, w czerwcu wydawnictwa wcale nie postanowiły zwolnić. Początek tego miesiąca przyniesie co najmniej pięć ciekawych nowości, którym wypada poświęcić trochę miejsca.

Zacznie się 5 czerwca, kiedy to do księgarni trafi nowa książka dziennikarza „Super Expressu”, Piotra Dobrowolskiego. To jeden z najbardziej płodnych autorów ostatnich miesięcy, bo od września zdążył wydać już dwie pozycje. Pierwsza – autobiografia Dawida Janczyka, którą spisywał – odbiła się zdecydowanie największym echem. Później była jeszcze biografia zmarłego Stanisława Terleckiego, a teraz przyszedł wreszcie czas na szerszy problem: odsiadki sportowców. „Sport zza krat’, bo taki tytuł będzie nosiła najnowsza pozycja dziennikarza, ukaże się nakładem Wydawnictwa Hardego (podobnie jak Terlecki, Janczyk to SQN). Na 240 stronach autor „podjął kolejny trudny sportowy temat tabu”, jak przeczytać można w zapowiedzi publikacji. „Sport to nie tylko pełne kibiców hale i stadiony. Medale, chwała i sponsorzy. Taki obraz widzimy i chcemy widzieć.  Nie zawsze droga do sukcesu jest prosta. Czasami niektórzy bohaterowie mają problemy z prawem. To właśnie im poświęcony jest reportaż Piotra Dobrowolskiego”, czytamy w opisie książki. Zapowiada się ciekawa pozycja, bo takiego tematu nie podjął jeszcze żadnen z autorów. Lista sportowców, o których napisał Dobrowolski, jest długa: Jerzy Pawłowski, Włodzimierz Trams, Roman Wrocławski, Wojciech Ozimek, Stanisław Burzyński, Igor Sypniewski, Janusz Żmijewski czy Władysław Grotyński. To tylko niektórzy bohaterowi historii, które zawarł w swoim dziele dziennikarz. Mamy więc przedstawicieli różnych dyscyplin, a sporo miejsca autor postanowił poświęcić również tzw. "aferze Fryzjera". Jak zaprezentuje się całość, przekonamy się już niedługo. Okładkowa cena pozycji to 39,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl znajdziecie ją już za 28 zł.

Niemal dokładnie tyle samo (28,80 zł) trzeba w przedsprzedaży zapłacić za kolejną sportową nowość z datą premiery 5 czerwca. Właśnie wtedy do sprzedaży trafi książka Bartłomieja Rabija „Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu”. Autor doskonale znany jest wszystkim, którzy pasjonują się południowoamerykańską piłką – wszak to jeden z największych znawców w tym temacie w Polsce. Jego głos można było swego czasu usłyszeć na antenie stacji SportKlub, gdzie komentował ligę argentyńską i brazylijską, a także podczas ostatniego mundialu, kiedy gościł w studiu TVP. Teraz Rabij jest częstym ekspertem podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata U-20 w Polsce, komentując mecze południowoamerykańskich reprezentacji. W książce dziennikarz postanowił przyjrzeć się bliżej kondycji futbolu w Brazylii, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego od ponad dekady Canarinhos czekają na jakikolwiek sukces na międzynarodowej arenie, mimo pokolenia wspaniałych zawodników. „Jaką skalę w brazylijskim futbolu osiągnęła korupcja? Dlaczego zawodnicy uciekają z ligi brazylijskiej? Na te pytania odpowiada Bartłomiej Rabij w książce opisującej przy okazji piłkarską historię Brazylii i rozprawiającej się z mitami na jej temat. Jeden z największych polskich znawców południowoamerykańskiej piłki pisze, czym tak naprawdę jest joga bonita z 1982 roku i dlaczego reprezentacja Canarinhos nie jest już taką potęgą, jak jeszcze kilkanaście lat temu. A wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wkrótce będziemy świadkami upadku kanarka”, przeczytać można w zapowiedzi wydawcy, czyli Wydawnictwa SQN. Kto chciałby poznać odpowiedzi na te pytania, powinien skusić się na zakup liczącej 328 stron książki. Michał Pol i Leszek Jarosz przekonują na okładce, że warto, a na zakończenie trzeba dodać, że znaczna część publikacji ma formę reportażu z wizyt, jakie Rabij składał krajowi, który postanowił opisać. Okładkowa cena książki to 39,99 zł.

Publikacja Bartłomieja Rabija nie będzie jedyną, jaką na pierwszą połowę czerwca przygotowało Wydawnictwo SQN. Krakowska firma tydzień później, czyli 12 czerwca, wypuści na rynek autobiografia Francesco Tottiego „Kapitan”. To pozycja, na którą czekało wielu fanów nie tylko włoskiej piłki. Piłkarz AS Roma i reprezentacji Włoch to żywa legenda Calcio, gość, który zyskał szacunek fanów futbolu na całym świecie tym, że przez 25 lat pozostał wierny jednemu klubowi. Teraz, po zakończeniu kariery, Totti postanowił podsumować swoją przygodę z futbolówką. Zajęło mu to sporo, bo aż 416 stron. W opisie książki czytamy: „Odrzucając ofertę Realu Madryt prawdopodobnie zamknął sobie drogę do Złotej Piłki. Nigdy nie bał się wyjść przed szereg i powiedzieć co myśli. Zaskakująco wiele razy był zmuszony uciekać przed tłumem zagorzałych fanów AS Romy, którzy uważali go za boga. W swojej autobiografii Francesco Totti opowiada o swoich wzlotach i upadkach. Z reguły stroniący od mediów Włoch otwiera się przed czytelnikami i w końcu ukazuje swoje prawdziwe oblicze”. Jeśli faktycznie tak będzie, szykuje się świetna lektura. W końcu ciekawych wątków w życiu i karierze charyzmatycznego zawodnika nie brakowało! Książka doczekała się dwóch wydań – tradycyjnego w miękkiej oprawie z ceną okładkową 39,99 zł, a także drugiego, w twardej oprawie i z ceną okładkową 59,99 zł. W powszechnej opinii to właśnie druga okładka, dużo prostsza, wypada lepiej, ale ocenę pozostawiam Wam. Tak samo jak wybór wersji, bo oprócz dwóch książek w księgarni LaBotiga.pl na fanów czeka jeszcze bookbox. Wszystko dostępne jest pod tym linkiem. Trzeba się spieszyć, bo liczba egzemplarzy w twardej oprawie jest ograniczona! Wersję „regularną” w przedsprzedaży można nabyć już za 29,66 zł.

Ale nie tylko fani futbolu będą mieli w tym miesiącu coś dla siebie. 5 czerwca do księgarni trafi kolejna pozycja dla osób lubiących górskie klimaty. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet” to tytuł książki Anny Kamińskiej, która opowiada historię Haliny Krüger-Syrokomskiej. Kim była ta pani? W dużym skrócie osobą, która zapoczątkowała kobiecy alpinizm. W zapowiedzi publikacji czytamy: „Pierwsza Europejka na ośmiotysięczniku, polski rekord wysokości kobiet w Pamirze, wiele pierwszych kobiecych przejść w Tatrach, drogi w Alpach francuskich i szwajcarskich, zdobycie filaru Trollryggen w Norwegii. Należała do pierwszego pokolenia powojennych wspinaczy. Brała udział we wszystkich najważniejszych wyprawach swoich czasów, usilnie promując ideę wspinania się w kobiecych zespołach. Aż nagle odmówiono jej paszportu… Sukcesy Haliny przetarły drogę na najwyższe szlaki świata kolejnym himalaistkom, w tym Wandzie Rutkiewicz, która wielokrotnie towarzyszyła jej podczas wypraw”. Warto dodać, że to już druga tego typu książka napisana przez autorkę, która ma na koncie pozycję „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” poświęconą Wandzie Rutkiewicz. Teraz Kamińska postanowiła przyjrzeć się losom jej poprzedniczki, a swoją opowieść snuje na 440 stronach. Za wydanie jej dzieła odpowiada Wydawnictwo Literackie. Okładkowa cena publikacji to 44,99 zł, ale w przedsprzedaży znajdziecie ją już za nieco ponad 27 zł.

To w zasadzie tyle, jeśli chodzi o nowości pierwszej części czerwca. Na zakończenie wypada wspomnieć o drugim wydaniu „Futbonomii” Stefana Szymańskiego i Simona Kupera, które do księgarni trafi 5 czerwca nakładem Wydawnictwa SQN. Słynna pozycja z wieloma ciekawymi i zaskakującymi spojrzeniami na współczesny futbol doczekała się okładki w nowej kolorystyce (był żółty, jest zielony), a także aktualizacji i nowego rozdziału poświęconego wpływie smartfonów na współczesną piłkę nożną. Całość liczy 512 stron (co ciekawe, to tyle samo, co poprzednia wersja), a jej okładkowa cena to 42,99 zł. Na LaBotiga.pl tradycyjnie możecie liczyć na zniżkę i zakupić książkę już za 30,09 zł. Jako ciekawostkę warto dodać, że za jej tłumaczenie wziął się znany… pisarz: Jakub Małecki. Wszystkich pamiętających wpadkę z pierwszego wydania uprzejmie informuję, że w środku nie znajdziecie już słynnej "ligi rzymskiej". Ten błąd został poprawiony, ale nie tylko dlatego warto sięgnąć po nowe wydanie „Futbonomii”. To po prostu świetna lektura, którą mieć powinien każdy fan piłki. Jeśli jeszcze jej nie przeczytaliście, lepszej okazji może już nie być!

4 komentarze:

 1. Posucha jak dla mnie, ale nie ma co narzekać. Lepsze to niż nic:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, piłkarskie pozycje to nie jest coś, co Cię mocno interesuje. :) Może w drugiej części miesiąca będzie ciekawiej!

   Usuń
 2. Książka "Dietetyka sportowa" o której raz napisałeś a której premiera była przekładana w końcu wyszła. Oficjalna premiera 24.05.2019 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta obsuwa była chyba całkiem duża? Kilka miesięcy? ;)

   Usuń