niedziela, 16 listopada 2014

Listopadowe premiery (cz. 2)

Rzadko się zdarza, żeby w jednym miesiącu skumulowało się tyle interesujących premier sportowych. Listopad pod tym względem będzie absolutnie wyjątkowy. Część książek, które już się ukazały lub dopiero mają się ukazać w tym miesiącu, zapowiedziałem przed kilkunastoma dniami w tym tekście. Teraz pora napisać nieco więcej o pozostałych listopadowych premierach, bo każda z nich zasługuje na oddzielny opis.

Zaczynamy od zapowiedzi drugiej już publikacji tego miesiąca, która przez blog Książki Sportowe objęta została patronatem medialnym. Przyznam szczerze – jestem fanem polskiej piłki i lubię oglądać naszą Ekstraklasę, więc kiedy Wydawnictwo RM zwróciło się do mnie z propozycją patronowania książce „Gwiazdy ligi polskiej”, długo się nie namyślałem. Przekonały mnie zwłaszcza nazwiska autorów – Przemysława Batora i Jakuba Radomskiego. Wiedziałem, że dziennikarze „Przeglądu Sportowego” do sprawy podejdą poważnie i postarają się ciekawie opowiedzieć czytelnikom o postaciach związanych z polską ligą. Mimo że okładka książki może sugerować co innego, nie jest to pozycja dla mało wymagających czytelników, którzy w środku zastaną oparte o informacje z Wikipedii notki biograficzne piłkarzy i trenerów. Autorzy każdej z czterdziesty postaci opisanych w książce poświęcili kilka stron, tworząc tym samym oryginalne i pełne anegdot portrety osób, które na co dzień ubarwiają rywalizację w Ekstraklasie.

Będzie nie tylko o piłkarzach wyróżniających się umiejętnościami, takich jak Semir Stilić czy Miroslav Radović, ale też o zawodnikach z długim stażem, czyli chociażby Łukasz Surma i Marcin Malinowski. Nie zabraknie też miejsca dla trenerów pokroju Franciszka Smudy, wyróżniających się nie tylko doświadczeniem, ale także charyzmą. Autorzy zapowiadają: „Nie piszemy laurek, bo nie chcemy kumplować się z piłkarzami, chcemy pokazać ich takimi, jakimi są, dostrzegając też ich wady”, wcześniej informując: „Nie mamy zamiaru was oszukiwać – polskiej lidze bliżej jest do najsłabszych niż do najlepszych na kontynencie. A jednak budzi zainteresowanie. Dlaczego? Z prostego powodu – bo jest nasza”. Szczerze, ale o to właśnie chodzi i jeśli rzeczywiście Bator z Radomskim udowodnią (a nie mam co do tego większych wątpliwości po zapoznaniu się z fragmentami publikacji), że „ta książka to więcej niż zwykłe notki biograficzne”, zdecydowanie warto będzie po nią sięgnąć. Licząca 176 stron pozycja do księgarni trafi 24 listopada. Jej okładkowa cena jest bardzo przystępna – wynosi 29,90 zł.

Skoro zapowiedziana została już książka objęta przeze mnie patronatem medialnym, pora na szerszy opis trzech publikacji, które do sprzedaży trafią tego samego dnia – 19 listopada. Co ciekawe, w komplecie będą to propozycje Sine Qua Non. Krakowskie wydawnictwo na ten dzień przygotowało łącznie aż 5 premier, ale dwie z nich – biografie Michaela Jordana i Mike’a Tysona – zapowiadałem w pierwszej części „Listopadowych premier”. Dziś pora na pozostałe. Zaczynamy od „spowiedzi życia najbardziej barwnej postaci polskiej piłki”, czyli autobiografii Janusza Wójcika. To z pewnością pozycja, w oczekiwaniu na którą wielu nerwowo przebiera nogami, a wielu innych… nie czeka na nią wcale. Popularny „Wujo” lub też „Wójt” jest bowiem postacią, obok której nie można przejść obojętnie. Albo lubi się jego styl bycia, słynne powiedzonka, „jazdę z frajerami” i „ładowanie ich w kakao”, albo byłego selekcjonera reprezentacji uważa się za twarz korupcji w polskiej piłce i nie chce się mieć z nim nic wspólnego.

Niezależnie od tego, jaki ma się stosunek do Wójcika, jego książka na pewno odbije się echem w środowisku piłkarskim. Jak szerokim? To zależy oczywiście od tego, co w swoich wspomnieniach zawarł „Wujo” i komu się od niego dostanie. Bo że tak właśnie będzie, nie ma chyba najmniejszych wątpliwości. Już zresztą o Januszu W. sporo mówi się w mediach, gdyż dosłownie przed miesiącem szkoleniowiec przyznał się do korupcyjnych zarzutów. W wywiadach odgraża się, że w swojej książce ujawni mechanizm korupcyjnego procederu. Informacji o tym nie znajdziemy wprawdzie w zapowiedzi autobiografii zatytułowanej „Wójt. Jedziemy z frajerami! Całe moje życie”, ale z opisu możemy dowiedzieć się, że „czytając tę książkę, wiele razy popłaczesz się ze śmiechu, wzruszysz się, wracając do cudownych piłkarskich lat, i zbulwersujesz, odkrywając mroczne sekrety polskiego sportu oraz polityki”. Czy rzeczywiście tak będzie? Przekonamy się za kilka dni. Janusz Wójcik o swoim życiu pisze na 328 stronach, a za możliwość zapoznania się z jego wspomnieniami zapłacić trzeba 36,90 zł. Taka właśnie cena widnieje na okładce pozycji napisanej wspólnie z dziennikarzem „Super Expressu” – Przemysławem Ofiarą.

Listopad pod względem premier będzie więc udanym miesiącem dla wszystkich fanów polskiej piłki. Kibice preferujący rywalizację na wyższym, światowym poziomie, też doczekają się jednak dwóch propozycji. Pierwsza z nich to książka „CR7. Maszyna”, która nakładem Sine Qua Non ukaże się 19 listopada. Po biografii napisanej przez Lucę Caioliego będzie to druga pozycja o Cristiano Ronaldo, która ukaże się w Polsce. W przeciwieństwie do pierwszej nie będzie to jednak typowy portret portugalskiego piłkarza. Wydawnictwo zapowiada książkę następująco: „Dwóch dziennikarzy rozłożyło fenomen CR7 na czynniki pierwsze. Dotarli do nigdy niepublikowanych badań nad fizjologią gwiazdy, zanalizowali potęgę jego psychiki, metody motywacji i unikalną dietę. Tajemnica działania perfekcyjnej piłkarskiej maszyny wreszcie obnażona!”. Owymi dziennikarzami są Luis Miguel Pereira i Juan Ignacio Gallardo. Portugalczyk, czyli pierwszy z nich, jest współautorem pozycji „Mourinho. Za kulisami zwycięstw”. Teraz wspólnie z kolegą z Hiszpanii postanowił pochylić się nad fenomenem Cristiano Ronaldo.

Z zapowiedzi książki „CR7. Maszyna” wynika, że będzie można w niej znaleźć wiele ciekawostek, chociażby takie, że zawodnik Realu Madryt „pokonuje krótkie dystanse z prędkością 33,6 km/h, godną najlepszych sprinterów” oraz „wyskakuje na wyższą wysokość niż przeciętna dla koszykarzy NBA”. Niezwykle interesujące, bowiem Cristiano Ronaldo zdecydowanie należy do zawodników, którym warto przyjrzeć się pod „naukowym” kątem. Jego zdolności, preferencje, a także wypracowane umiejętności robią wrażenie, więc rozprawa na temat tego, skąd się wzięły czy w jaki sposób zostały udoskonalone, może być bardzo ciekawa. Aby się o tym przekonać, trzeba wysupłać z portfela 39,90 zł, czyli okładkowy standard SQN. W zamian czytelnik otrzyma liczącą 248 stron książkę, którą z języka hiszpańskiego przetłumaczyła Barbara Bardadyn. Warto dodać, że w Hiszpanii książka ukazała się niedawno, bo w maju tego roku. Na pewno będzie więc zawierać aktualne informacje na temat CR7 i jego „osiągów”.

Nie tylko Portugalczyk doczeka się jednak w listopadzie polskiego wydania książki na swój temat. Wydawnictwo Sine Qua Non na ten sam dzień 19 listopada przygotowało bowiem premierę pozycji o największym rywalu Cristiano Ronaldo w walce o tytuł najlepszego obecnie piłkarza globu – Leo Messim. Tak, tak, wiem, co sobie teraz myślicie: „Kolejna książka o Messim?! Ile można?”. Zgadza się, najnowsza pozycja o tym zawodniku będzie już siódmą książka na jego temat, która ukazuje się w Polsce i to na przestrzeni dwóch lat! Tyle tylko, że akurat „Messi. Uwierz w siebie” to pierwsza i jedyna jak dotąd oficjalna publikacja o tym piłkarzu. Argentyński piłkarz jest jednym z jej autorów, drugim – dziennikarz Martin Casullo. Wydawcy zapowiadają tę pozycję jako „inspirującą historię krętej drogi na sam szczyt”, która zawiera „wspomnienia najbliższych – rodziny, trenerów i piłkarzy – którzy mieli zaszczyt wybiec z nim na boisko”. Oprócz swojego oficjalnego charakteru, najnowsza książka o Messim wydaje się mieć tę przewagę nad wcześniejszymi, że nie będzie wyłącznie chronologicznym przedstawieniem kolejnych lat życia „Atomowej Pchły”. Można więc spodziewać się czegoś bardziej ambitnego niż dotychczasowe biografie, które, z tego co słyszałem, wypadały różnie, ale przeważnie słabo.

Zaletą tej pozycji mogą być także „najbardziej osobiste zdjęcia i interaktywne linki umożliwiające lepsze poznanie świata Leo Messiego”. Taką informację znaleźć można w opisie. Brzmi trochę tajemniczo, ale z pewnością wkrótce więcej o książce będzie można dowiedzieć się z jej oficjalnej strony www.messiuwierzwsiebie.pl, która jeszcze nie wystartowała. Już teraz warto jednak rozważyć zakup tej pozycji, gdyż, jak zaznaczają wydawcy, „dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na działalność Fundacji Leo Messiego, wspierającej finansowo tysiące ubogich dzieci z całego świata”. Miło. W przeciwieństwie do pozycji „CR7. Maszyna”, tym razem tłumaczeniem książki nie zajęła się Bardadyn, a Magdalena Żywicka. Polskie wydanie publikacji „Messi. Uwierz w siebie” liczy sobie 336 stron i kosztuje 49,90 zł, przynajmniej jeśli chodzi o cenę okładkową. Do momentu uruchomienia polskiej strony publikacji, więcej na jej temat możecie przeczytać pod adresem www.messichoosetobelieve.com.

Jak na razie prezentuję same futbolowe zapowiedzi, ale dla fanów innych dyscyplin mam złą wiadomość – tak będzie już do końca. Wśród dwunastu książek, które do sprzedaży wejdą lub weszły w tym miesiącu, jest aż osiem pozycji poświęconych zostało piłce nożnej. Czas na kolejną z nich, czyli „Rocznik 2014-2015”, najnowszy tom Encyklopedii Piłkarskiej Fuji. Kiedy wszyscy oczekiwali zapowiadanej jeszcze przed mistrzostwami świata książki poświęconej brazylijskiemu mundialowi, Wydawnictwo GiA znienacka ogłosiło premierę najnowszego rocznika. Fani twórczości Andrzeja Gowarzewskiego z pewnością spodziewali się, że, jak co roku, w okolicach listopada-grudnia ukaże się ta właśnie publikacja, ale nie sądzili pewnie, że pojawi się przed książką „Brasil 2014. Księga rekordów”. Po raz kolejny dochodzi bowiem do zaburzenia chronologii – tom 48. ukaże się… przed 47. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku „Kolekcji Klubów” EPF, kiedy to przed rokiem ukazał się tom poświęcony Legii Warszawa, oznaczony numerem 13, a tom 12., choć ukończony, jeszcze długo czekał będzie na „lepsze czasy ŁKS Łódź”, którego dotyczy.

O ile jednak w przypadku „Kolekcji Klubów” czytelnicy encyklopedii na uzupełnienie kolekcjonerskiej luki mogą trochę poczekać, wkrótce powinni dostać do rąk także piąty mundialowi tom. Jakiś czas temu dowiedziałem się, że ma być „jesienią”, czyli wydawcy dali sobie czas do Świąt. Być może jednak książka trafi do księgarni wcześniej, gdyż jeden z czytelników przekazał mi przed kilkoma dniami, że tom numer 47 ma się ukazać zaraz po „Roczniku 2014-2015”. Wracając do jego zapowiedzi, warto zacytować opis najnowszej pozycji zespołu Gowarzewskiego: „Perfekcyjna dokumentacja wszystkich naszych reprezentacji, rozgrywek polskiej ekstraklasy i wszystkich pucharów, ale też jedyna – w epoce Internetu! – kompletna i fachowa prezentacja zmagań wszystkich lig i klas. To kronika dla ponad 5000 polskich klubów, absolutna rewelacja dostępna tylko na łamach rocznika”. Wszystko to, czym od lat raczą czytelników twórcy serii, ale warto to za każdym razem podkreślać, gdyż Encyklopedia Piłkarska Fuji nie ma swojego odpowiednika nie tylko w Polsce i Europie, ale także na świecie. Najnowsza pozycja GiA liczy 352 strony, a jej okładkowa cena różni się w dwóch księgarniach, w których na razie jest dostępna – w sklepie Weszło jest to 55,90 zł, na Sendsport.pl 57,50 zł. Premiera książki zapowiada jest na ok. 25 listopada.

Na zakończenie drugiej części „Listopadowych premier” o jeszcze jednej publikacji, która do sprzedaży trafi w tym miesiącu. 29 listopada nakładem NADA Sp. z o.o. ukaże się książka zatytułowana "Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919". Jest to coś dla osób interesujących się historią sportu i lubiących regionalne monografie. W pozycji napisanej przez Piotra Chomickiego i Leszka Śledzionę przybliżono bowiem „najstarszą piłkarską rywalizację, w ramach rozgrywek o mistrzostwo miasta, na terenach późniejszej II Rzeczpospolitej”, jak czytamy w zapowiedzi książki. Autorzy informują także, że w ich dziele „przedstawione zostały m.in. wszystkie znalezione w ówczesnej prasie wyniki i tabele tych rozgrywek, zmiany nazw klubów, boiska w Łodzi i okolicach z ich obecnym umiejscowieniem”. Zapowiada się więc nielada gratka dla fanów tego typu pozycji, tym bardziej, że w publikacji zostały zawarte nieznane dotychczas fakty. Autorzy znają się na rzeczy – są członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, co ciekawe, wcale nie z Łodzi, a z Gdyni i Mielca. Ich 122-stronicowa książka, ukazująca się jako pierwsza część serii „Historia sportu”, w Sklepie Kibica Sendsport kosztuje 59 zł. Z pewnością taniej będzie można ją nabyć 29 listopada w Łodzi podczas premierowego spotkania autorskiego. Więcej informacji o pozycji "Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919" można znaleźć pod tym linkiem.

10 komentarzy:

 1. na pewno sięgnę po którąś z powyższych pozycji :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie w komplecie zapowiadają się świetnie! Fajnie, że wychodzą różnorodne książki - biografie, roczniki, pozycje historyczne, o polskiej piłce, zagranicznej... Jest z czego wybierać.

   Usuń
 2. Encyklopedia Piłkarska dostępna u wydawcy za 49 zł (z przesyłką).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszty wysyłki bierze na siebie GiA. Od kilku lat tak uzupełniam serię. Wystarczy przelew i można oczekiwać przesyłki. Szybciej i taniej ;) 1.12 premiera "Brasil" - wczorajsze info od Pani z wydawnictwa ;)
   P.

   Usuń
  2. W takim razie uzupełniam w kalendarzu. ;)

   Usuń
  3. Skąd taka informacja, że 1.12. to raczej mało prawdopodobne. Raczej chyba nas wrabiasz z tym terminem Brasil 2014, lepiej dobrze popytaj raz jeszcze :(

   Usuń
 3. W przedpłacie nawet 45 zł. Dodatkowo do pierwszego zamówienia w GiA dostałem jeden tom gratis.

  OdpowiedzUsuń