niedziela, 1 czerwca 2014

Czerwcowe premiery (cz. 1)

Maj pod względem nowych książek o sporcie był rekordowy. W ciągu minionych 31 dni do sprzedaży trafiło ostatecznie aż 21 pozycji, co jest wynikiem doprawdy imponującym. W czerwcu będzie nieco spokojniej, choć kibice na pewno nie będą mogli narzekać na nudę. Już w pierwszych dniach tego miesiąca ukaże się kilka interesujących tytułów.

Zanim jednak o czerwcowych premierach, na początek jeszcze kilka słów o książkach, które trafiły do księgarni w maju. Dawno już nie zdarzyło się, żebym w tekście z zapowiedziami pominął jakąś pozycję, ale w ubiegłym miesiącu dość niespodziewanie pojawiło się kilka publikacji, o których warto chociaż wspomnieć. Pierwsza z nich to „GKS (wice)mistrzem jest!”, czyli „Opowieść o tyskiej drużynie wszech czasów”. 21 maja miała miejsce oficjalna i uroczysta premiera takiej właśnie książki. Jej autorem jest Piotr Zawadzki, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który wcześniej związany był z wieloma innymi redakcjami – „Piłką Nożną”, „Tempem”, „Przeglądem Sportowym” czy „Sportem”. Jako że urodził się i wychowywał w Tychach, a także był kibicem tamtejszego GKS-u, postanowił napisać o drużynie, która w 1974 roku wywalczyła awans do ekstraklasy, a dwa lata później wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Efektem dwuletnich prac jest zawierające ponad 370 zdjęć i liczące 250 stron dzieło, które wydane zostało przez Miasto Tychy. Więcej informacji o tej pozycji znaleźć można na jej fan page’u w serwisie Facebook.

Oprócz książki o GKS-ie Tychy, pod koniec ubiegłego miesiąca do sprzedaży trafiły jeszcze trzy inne publikacji, których nie zapowiedziałem. 21 maja premierę miała kolejna, szósta już biografia Lionela Messiego. Pozycja „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem” jest jednak skierowana do dzieci, gdyż właśnie w takich książkach specjalizuje się Egmont Polska, które wypuściło ją na rynek. Autorką liczącej 192 strony publikacji jest Yvette Żółtowska-Darska – do niedawna dyrektor kanału TVN Style. Okładkowa cena napisanej przez nią biografii to 29,99 zł. Nieco więcej trzeba wydać, aby stać się posiadaczem dwóch pozostałych książek. Pozycje „366 dni wokół FC Barcelony” oraz „Canarinhos. 11 wcieleń boga futbolu” kosztują 34,99 zł. Pierwszą z nich napisali Piotr Olejnik i Lech Piotrowski, dwaj znani kibice „Dumy Katalonii”, którzy stworzyli liczące 312 stron kalendarium klubu z Camp Nou. Pod tym, tym i tym linkiem można zapoznać się z krótkimi fragmentami książki i zobaczyć, jak wygląda efekt końcowy. Aby zajrzeć do publikacji o „canarinhos”, trzeba wybrać się natomiast do stacjonarnej księgarni. Od 28 maja można tam znaleźć 320-stronicowe dzieło Dariusza Wołowskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej” i Sport.pl, które wydała firma Agora S.A.

W ofercie kilku internetowych sklepów pojawiła się z kolei niedawno inna sportowa książka. W 2011 roku Jerzy A. Kulesza wydał pierwszy tom serii „Boks na igrzyskach olimpijskich”, w której zamierzał opisać występy polskich pięściarzy w kolejnych olimpijskich turniejach. Premierowe opracowanie poświęcił walce naszych bokserów o medale w Melbourne w 1956 roku. Na początku maja przyszła pora na premierę drugiego tomu serii. Autor w książce zatytułowanej „Boks na igrzyskach olimpijskich (2). Piękno sukcesu (Rzym 1960)” opisuje okoliczności zdobycia przez pięściarzy z Polski siedmiu medali w stolicy Włoch, choć w swoim dziele nie skupia się tylko na wyczynach rodaków. Czytelnik znajdzie w niej pogłębioną analizę przebiegu całego turnieju, próbę odnalezienia przyczyn niepowodzeń jednych sportowców i czynników sukcesu innych. Okładkowa cena liczącej 252 strony książki to 42 zł. Warto dodać, że twórca serii – Jerzy A. Kulesza – nie jest wcale dziennikarzem sportowym. To absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, a także autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu prawa właśnie. Sport, szczególnie w aspekcie historycznym, to w zasadzie jego hobby i to wieloletnie, gdyż boksem interesuje się od ponad 60 lat. Zainteresowanie tą dyscypliną udało mu się przełożyć na pisanie książek, które ukazują się na rynku nakładem Wydawnictwa Sigma.

Tyle celem uzupełnienia tekstów o majowych premierach. Teraz pora na zapowiedź tego, co ukaże się w pierwszych dniach czerwca. Pierwsza sportowa książka do sprzedaży trafi czwartego dnia tego miesiąca, czyli w najbliższą środę. Będzie to autobiografia Lukasa Podolskiego „Nie poddawaj się! Dlaczego talent to zaledwie początek”. Za przekład i wypuszczenie na polski rynek tej pozycji odpowiada Wydawnictwo Ole, wchodzące w skład Grupy Wydawniczej Foksal. Na wstępie warto pochwalić wydawców za szybkość działania, gdyż w Niemczech wspomnienia urodzonego w Gliwicach piłkarza ukazały się niecałe trzy miesiące temu – 12 marca. Bardzo szybko zapoznać się z nimi będą mogli fani w Polsce. Książka „Poldiego” nie będzie jednak wyłącznie klasyczną biografią, o czym świadczy jej tytuł i ten fragment zapowiedzi: „Sukces zobowiązuje, dlatego Lukas angażuje się na rzecz innych – nie tylko finansowo, lecz także osobiście. Czuje się to wyraźnie, gdy opowiada o spotkaniach z zaniedbywaną, dorastającą w trudnych warunkach młodzieżą, której pomaga urzeczywistniać marzenia”. Trudno więc powiedzieć, co dokładnie znajdzie się w środku liczącej 296 stron pozycji. Aby się o tym przekonać, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 39,99 zł, gdyż właśnie taka cena widnieje na okładce książki reprezentanta Niemiec.

Nieco więcej, bo 44,90 zł, trzeba wydać, aby stać się posiadaczem autobiografii Sir Aleksa Fergusona. Po ponad pół roku oczekiwania (książka w Wielkiej Brytanii ukazała się pod koniec października 2013 roku) wspomnienia byłego menedżera Manchesteru United wreszcie trafią do Polski. To dzięki Wydawnictwu Literackiemu z Krakowa, którego nakładem 5 czerwca ukaże się ta pozycja. To oficjalna i ogólnokrajowa data premiery, gdyż autobiografię szkoleniowca „Czerwonych Diabłów” można było nabywać już podczas Warszawskich Targów Książki, które odbywały się na Stadionie Narodowym w dniach 22-25 maja. Kto nie wybrał się do stolicy, za kilka dni będzie mógł znaleźć wspomnienia Fergusona w księgarni w swoim mieście i cieszyć się ich lekturą. Określenie „cieszyć się” w przypadku tej publikacji jest jak najbardziej na miejscu. To świetna, anegdotyczna i wciągająca książka i piszę to z pełną świadomością, gdyż miałem już okazję się z nią zapoznać. Jeszcze przed oficjalną premierą na blogu pojawi się recenzja „Autobiografii” i mogę zapowiedzieć, że na pewno będzie pochlebna, bo dzieło szkockiego menedżera po prostu na taką zasługuje. Na zakończenie zapowiedzi informacja o objętości tej pozycji – wspomnienia „Fergiego” zajmują 432 strony.

Dokładnie taką samą objętość ma polskie wydanie książki Jonathana Wilsona „Bramkarz, czyli outsider”. Pozycja napisana przez znanego brytyjskiego dziennikarza sportowego to piłkarski klasyk, który w polskiej wersji językowej marzył się Michałowi Okońskiemu. Redaktor „Tygodnika Powszechnego” i autor pozycji „Futbol jest okrutny” w wywiadzie dla bloga jakiś czas temu stwierdził, że byłoby świetnie, gdyby ta publikacja ukazała się w Polsce i… oto jest! 6 czerwca wyda ją Bukowy Las, który coraz śmielej wkracza na rynek literatury piłkarskiej i, co najważniejsze, decyduje się na przekłady niezwykle ciekawych pozycji. Po „Futbolu i statystkach” do księgarni nakładem tej firmy trafi dzieło autora, który ma na koncie kilka publikacji piłkarskich. Jonathan Wilson napisał m.in. pozycje takie jak „Behind the Curtain: Football in Eastern Europe: Travels in Eastern European Football”, „Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej” (ukazała się w Polsce w 2012 roku w serii „Polityki” zatytułowanej „Złota jedenastka”) czy biografię Briana Clougha. Teraz do Polski trafi jego książka poświęcona golkiperom w piłce nożnej, w której „przygląda się nierzadko ryzykownym intelektualnym i literackim zainteresowaniom bramkarzy i zastanawia się, w jaki sposób stali się tak cool”, jak przeczytać można w jej zapowiedzi. Okładkowa cena tej pozycji to 41,90 zł.

Nieco tańsza będzie książka przygotowana przez Bożydara Iwanowa. Niedawno w prowadzonym przez siebie programie komentator i prezenter telewizji Polsat zaprezentował album „Mistrzowie futbolu”, który ukaże się 6 czerwca nakładem Wydawnictwa Fenix. Premiera tej pozycji związana jest oczywiście ze zbliżającym się mundialem, gdyż czytelnik znajdzie w niej sylwetki „333 najlepszych piłkarzy świata”, jak informuje napis na okładce. Przeglądając katalog wydawniczy firmy Fenix (str. 27 i 42) można zauważyć, że książka przygotowywana była już na Euro 2012, ale zdaje się, że w końcu jej wydanie nie doszło do skutku. Nic straconego. Licząca 128 stron publikacja ukaże się na kilka dni przed mistrzostwami świata w Brazylii, a wydawcy zapowiadają, że „wśród ogromu danych znajdą się [w niej] m.in. data urodzenia, obywatelstwo i pseudonimy gwiazd, początki ich kariery, kluby w jakich grali i grają obecnie, a także wiele innych ciekawostek”. Czy rzeczywiście warto zakupić ten album i wydać na niego okładkowe 29,99 zł, przekonać będzie się można już za kilka dni, kiedy książka trafi do księgarni w całej Polsce. Będzie można wziąć ją do ręki i zobaczyć na własne oczy, jak autor podszedł do tematu i czy zawarł w niej interesujące informacje, które nie są doskonale znane przeciętnemu kibicowi.

Jak na razie wszystkie książki, które zostały zapowiedziane w tym tekście, dotyczą futbolu. W czerwcu po raz kolejny będzie to regułą, choć z małymi wyjątkami. Pierwszy z nich to pozycja „Witalij Kliczko. Ciosy i uniki boksera i polityka”. Biografia ukraińskiego pięściarza trafi do sprzedaży 7 czerwca, a wyda ją Kurhaus Publishing. Jej autorem jest Jacek Adamczyk, dziennikarz telewizji Orange Sport i redaktor naczelny portalu mmania.pl. Jak można domyślić się po tytule, jego książka nie będzie poświęcona wyłącznie sportowej karierze starszego z braci Kliczków. O tym, co dokładnie się w niej znajdzie, autor opowie niedługo w wywiadzie dla bloga. To za jakiś czas. Na razie pozostaje zajrzenie do zapowiedzi publikacji, w której napisano, że „Jacek Adamczyk (…) wnikliwie i ze znawstwem kreśli sylwetkę sportowca z doktoratem, który zwyciężył w 45 na 47 stoczonych przez siebie walkach, a jednocześnie ważnego polityka, który postanowił wziąć na siebie odpowiedzialność za losy Ukrainy. Z jego biografii dowiesz się, co go inspiruje, skąd bierze energię, jak myśli, dlaczego zawsze wygrywa i czego nie może wybaczyć Julii Tymoszenko”. Niedawno kibice mogli zapoznać się z pozycją „Bracia Kliczko” niemieckiego pisarza Leo G. Lindera. Ciekawe, jak z zadaniem napisania biografii jednego z braci poradzi sobie polski autor. Aby się o tym przekonać, trzeba wysupłać z portfela 35 zł. To właśnie okładkowa cena liczącej 192 strony książki.

To tyle, jeśli chodzi o publikacje sportowe, które trafią do sprzedaży w pierwszych dniach czerwca. W dalszej części miesiąca nie zabraknie oczywiście kolejnych książek, ale na ich szerszy opis przyjdzie czas za kilka dni w osobnym tekście. Niewykluczone, że do tego czasu pojawią się zapowiedzi kilku innych premier sportowych, podobnie jak miało to miejsce w maju. Zachęcam do zaglądania w zakładkę „Premiery”, gdzie można znaleźć aktualizowany na bieżąco spis wszystkich pozycji o sporcie, które ukazały się w tym roku, a także informacje o publikacjach mających dopiero pojawić się w księgarniach. Sytuacja na rynku literatury sportowej w ostatnich miesiącach jest bardzo dynamiczna, dlatego warto regularnie odwiedzać bloga, by nie przegapić premiery żadnego tytułu.

Zobacz także:
"Czerwcowe premiery (cz. 2)"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz