poniedziałek, 28 listopada 2016

Wydało się: „Andrzej Grubba. Ostatnia piłka” (1998)

Jest uważany za najlepszego polskiego tenisistę stołowego wszech czasów. Był pierwszym polskim zdobywcą Pucharu Świata, na swoim koncie ma też 15 medali mistrzostw świata i Europy, wygrywał wiele innych, mniej lub bardziej ważnych, turniejów. Andrzej Grubba odszedł w 2005 roku. Tytuł jego autobiografii - „Andrzej Grubba. Ostatnia piłka" – w kontekście śmierci nabiera dodatkowego znaczenia.

Autorzy książki z pewnością nie myśleli jednak o tym, nadając swojemu dziełu taki, a nie inny tytuł. Ukazało się ono przecież w 1998 roku, na siedem lat przed odejściem najwybitniejszego polskiego tenisisty stołowego. Wtedy nikt nie mógł przypuszczać, że za kilka lat sportowiec przegra walkę z rakiem. Grubba zmarł w wieku zaledwie 47 lat.

Data wydania książki nie była jednak przypadkowa. W tym samym 1998 roku Grubba zakończył sportową karierę i był to z pewnością idealny moment na wydanie wspomnień. „Ostatnią piłkę" trudno jednoznacznie określić. Większa część tekstu jest bowiem wywiadem przeprowadzonym przez Marka Formelę. Andrzej Grubba wspomina w nim o swoich sukcesach, najważniejszych i najbardziej dramatycznych meczach, charakteryzuje rywali, działaczy, trenerów, a także kolegów z drużyn, w których występował. Te części mają charakter autobiograficzny.

Są jednak fragmenty, w których to Marek Formela – współautor, opisuje karierę tenisisty. W tym kontekście należałoby rozpatrywać książkę jako biografię. Nie to jest jednak najważniejsze. Najbardziej istotne jest to, że dzięki temu zabiegowi, książka stała się ciekawsza. Biograficzne części stanowią tło wydarzeń, które później ze swojej perspektywy komentuje Grubba.

Dzieło wzbogacają liczne zdjęcia ze sportowych aren, na których swoje mecze rozgrywał Andrzej Grubba. Na końcu książki czytelnik znajdzie pochodzące z prasy opinie, cytaty i poglądy dotyczące tego wybitnego sportowca, a także ułożoną chronologicznie historię jego kariery. Warto więc sięgnąć po to wydawnictwo, zwłaszcza, że jest to jedyna do tej pory pozycja o najlepszym polskim tenisiście stołowym, co może trochę dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę jego sukcesy. Być może wpływ na to ma mała popularność tego sportu w naszym kraju.

Tytuł: "Andrzej Grubba. Ostatnia piłka"
Autor: Andrzej Grubba. Marek Formela
Wydawnictwo: Gasport
Liczba stron: 152
Rok wydania: 1998

Partnerem cyklu jest:


Zamów książkę Marka Formeli "Andrzej Grubba. Ostatnia piłka" w Antykwariacie Sportowym!
Z kodem PSKS1017R rabat 10% na całą ofertę

8 komentarzy:

 1. Zapewne warto sięgnąć, lecz pozycja póki co nie dostępna nigdzie:/
  Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałem, że wyszła o nim książka..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większość z opisywanych w tym cyklu książek to będą białe kruku, które ciężko już dziś znaleźć... Ale polecam przeszukiwać Allegro - ja na przestrzeni lat nabyłem w ten sposób sporo trudnodostępnych książek. :)

   Usuń
  2. Piotr zdaję sobie sprawę,że te książki, o których będziesz pisał, to zapewne ze "świecą szukać", ale super, że o nich piszesz, bo te o których nie wiedziałem, będę cierpliwie szukał:)

   Usuń
  3. Będzie sporo książek, które dziś trudno zdobyć. Ale przy dobrych wiatrach i cierpliwych poszukiwaniach, prędzej czy później się je znajdzie. ;)

   Usuń
 2. Tutaj jest dostępna:
  http://www.antykwariatsportowy.pl/product-pol-5367-Andrzej-Grubba-Ostatnia-Pilka.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Fakt,jest, jednakże wolałbym kupić egzemplarz w trochę lepszym stanie. Wiem, to książka wydana prawie 20 lat temu, lecz kupowałem o wiele starsze wydania książek, w stanie rzec można idealnym..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nuż trafi się na Allegro... Ja tam zdołałem ją upolować w stanie niemal idealnym. Ale obecnie dostępna jest tylko w Antykwariacie. ;)

   Usuń
 4. Super zestawienie, nie słyszałam o niektórych pozycjach. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń