środa, 8 czerwca 2022

Czerwcowe premiery (cz. 1)

Czerwiec, lato w pełni, ale na szczęście gorąco jest nie tylko w ciągu dnia, ale też w księgarniach. W tym miesiącu nie zabraknie ciekawych sportowych premier, choć jeśli chodzi o pierwszą część czerwca, w zasadzie wszystko, co miało się ukazać, trafiło już do czytelników. Przeczytajcie jednak, jakie nowości znajdziecie w ofercie księgarń!

Nie ma co ukrywać, że rynek książek sportowych w Polsce przez wiele lat stał biografiami sportowców. Na szczęście w ostatnich latach zaczęło się to zmieniać i doczekaliśmy się kilku niezłych, specjalistycznych pozycji. 1 czerwca miała miejsce premiera kolejnej z nich. „Piłkarscy hakerzy” Christopha Biermanna to zdecydowanie coś dla tych czytelników, którzy w literaturze futbolowej szukają czegoś więcej: źródła poszerzenia swojej wiedzy. Autor – Niemiec – trochę pojeździł, trochę popytał i postarał się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wielkie znaczenie we współczesnym futbolu mają dane. Wniosek, który wysnuł, jest prosty: „Przyszłość piłki nożnej nie będzie należała po prostu do tych, którzy dysponują najlepszymi danymi, lecz do tych, którzy wyciągną najlepsze wnioski z zebranych informacji”. Biermann poczynił te obserwacje na podstawie rozmów z naukowcami, trenerami, menedżerami, skautami oraz psychologami. Przeanalizował rolę szczęścia na boisku, przybliżył, w jaki sposób oblicza się słynne ostatnio „expected goals”, a całą zdobytą wiedzę postarał się przekazać w książce, która u nas ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN. Brzmi dobrze, bo liczącą 336 stron lekturę polecają m.in. Andrzej Gomołysek czy Michał Zachodny, czyli dwaj eksperci, z których zdaniem w temacie danych we współczesnym futbolu warto się liczyć. Za książkę niemieckiego autora zapłacić trzeba 49,99 zł, choć to tylko cena okładkowa. W księgarni sportowej LaBotiga.pl „Piłkarskich hakerów” znajdziecie bowiem już zaniecałe 32 zł. Tłumaczeniem publikacji zajął się Grzegorz Krzymianowski.

Kolejna z interesujących czerwcowych premier to coś dla fanów Juventusu. Choć Stara Dama dwóch ostatnich sezonów nie zaliczy do najlepszych, w latach 2012-2020 całkowicie zdominowała ligę włoską, aż dziewięć razy z rzędu zdobywając mistrzostwo Italii. Właśnie o tym wyczynie traktuje książka „9. mistrzowska passa Juventusu”, za stworzenie której odpowiada redakcja Amici Sportivi, którą założył Marcin Nowomiejski: wieloletni redaktor naczelny serwisu JuvePoland.com, a także tłumacz kilkunastu pozycji o włoskim futbolu. Teraz wraz z czterema kolegami, panami Hysą, Filą, Kotowiczem i Maczugą, postanowił stworzyć liczący 256 stron album, który dzięki zdjęciom One+Nine Images świetnie oddaje atmosferę i klimat dziewięciu sezonów, w których Juventus święcił triumfy w Serie A. Książka wydana została w większym formacie i zawiera mnóstwo zdjęć, stąd też jej cena okładkowa nie jest niska – to 79,99 zł. Nie ma też co liczyć na obniżki, ponieważ Wydawnictwo SQN wypuściło tę pozycję w serii SQN Originals, a więc jest ona dostępna wyłącznie na LaBotiga.pl w cenie okładkowej. Wydaje się jednak, że dla tych, którzy chcieliby mieć pamiątkę po niezapomnianym wyczynie Starej Damy, jest to idealna propozycja i warto wysupłać z portfela osiem dyszek. Tym bardziej, że wartości merytorycznej nadzorowanej przez redakcję Amici Sportivi z pewnością nie będzie można nic zarzucić. Premiera też książki miała miejsce 6 czerwca, a oznacza to mniej więcej tyle, że LaBotiga.pl publikację do tych, którzy ją zamówili, wysyła od ręki.

Wraz z albumem o Juve do sprzedaży nakładem Wydawnictwa SQN tego samego 6 czerwca trafił też przewodnik „Turyn oczami kibica”. To napisana przez Filipa Kotowicza z redakcji Amici Sportivi książka, w której przedstawia on Turyn jako dobre miejsce do zwiedzenia dla fana futbolu. Oczywiście publikacja napisana jest z perspektywy fana Juventusu i zawiera wszelkie tropy dotyczące Starej Damy, którymi warto podążyć w stolicy Piemontu. W książce odpowiedź na wiele pytań znajdą ludzie, którzy zawsze marzyli, by wybrać się na mecz Juve, ale również tacy, którzy chcieliby obrać Turyn jako miejsce podróży: „Jak dostać się do Turynu? Jak się po nim poruszać i jaki środek komunikacji wybrać? Jak zdobyć bilet i wybrać się na mecz? Co oprócz Allianz Stadium warto zwiedzić? Skąd pochodzi nazwa miasta i jaka jest jego historia? Czym są wrota diabła?”. Tego wszystkiego – jak czytamy w opisie – można dowiedzieć się z liczącej 184 strony książki. Jej okładkowa cena jest dużo niższa niż „9. mistrzowskiej passy Juventusu” – to 49,99 zł. Podobnie jak w przypadku albumu, ta pozycja też należy do serii SQN Originals, więc można ją znaleźć wyłącznie na LaBotiga.pl w okładkowej cenie. Za zdjęcia w tej książce ponownie odpowiada One+Nine Images.

Na zakończenie o nowych tomach Encyklopedii Piłkarskiej Fuji, które w siedzibie katowickiego wydawcy pojawiły się 6 czerwca. Właśnie tę datę należy uznać za dzień premiery książek „Mistrzostwa Polski. Stulecie. Tom 6. Ludzie, fakty 1962-1982” i „Mistrzostwa Polski. Stulecie. Tom 9. Mecze, kluby 1977-1982”. Jest to oczywiście kontynuacja serii czerwonej i białej poświęconej zmaganiom o prymat w kraju nad Wisłą. Tomy o numerach 6 i 9 w tej serii, to, odpowiednio, 61. i 64. tom Encyklopedii Piłkarskiej Fuji, co pokazuje, że Wydawnictwo GiA stara sobie radzić na rynku po śmierci założyciela i głównego autora Andrzeja Gowarzewskiego. Nikogo nie powinno dziwić, że tomy 7. i 8. ukazały się wcześniej niż 9., bo też w ostatnich latach dość trudno połapać się w numeracji kolejnych książek z cyklu EPF. Najważniejsze, że one wciąż się ukazują, bo jest to niezła gratka dla każdego fana futbolu i sportowego kolekcjonera. Cena każdej z części w sklepie wydawnictwa to 69 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz