środa, 22 czerwca 2022

Czerwcowe premiery (cz. 2)

Czerwiec zaskoczył nas nie tylko upalnymi dniami, ale również gorącymi książkowymi nowościami. Gdyby w tym roku mundial rozgrywany był zgodnie z tradycją, zapewne już teraz mielibyśmy wysyp piłkarskich nowości. Przyjdzie nam na nie jeszcze zaczekać, ale to, co ukaże się w drugiej części tego miesiąca, nastraja pozytywnie przed wakacjami i zbliżającym się „boomem”, który niewątpliwie nas czeka.

Zaczynamy od książki Izabeli Koprowiak, która ukaże się 29 czerwca. Dziennikarka „Przeglądu Sportowego” od 2015 roku na łamach dziennika „otwiera” ludzi futbolu w cyklu „Chwila z…”, przeprowadzając z nimi rozmowy, które pozwalają poznać ich z innej strony. Ringier Axel Springer Polska postanowił zebrać najlepsze wywiady i stworzyć z nich książkę o tytule – co oczywiste – „Chwila z... Rozmowy ważniejsze od futbolu”. Ta licząca 320 stron publikacja zawiera 25 najlepszych rozmów i to nie tylko z piłkarzami (Lewandowski, Kałużny czy Kryszałowicz), ale też z trenerami (Lenczyk, Janas), działaczami (Kręcina, Królewski), a nawet raperem (O.S.T.R.). „Śmierć. Strata. Choroba. Lęk. Rozwód. Wystarczy tylko na chwilę się zatrzymać, porozmawiać i, przede wszystkim, szczerze posłuchać, by mury wizerunku upadły i ukazały prawdziwych ludzi”, czytamy w opisie i nie wypada się z nim nie zgodzić. Wiele wywiadów Koprowiak odbiło się szerokim echem w środowisku, a dziennikarka jako jedyna potrafiła sprawić, by otworzyli się ludzie dotychczas uchodzący za milczków. Jedyny minus publikacji to z pewnością jej wtórność – brakuje tutaj choćby 1-2 nowych wywiadów, które stanowiłyby wartość dodaną, ale i tak dla stałych czytelników „Przeglądu Sportowego” i fanów futbolu będzie to cenna kompilacja. Okładkowa cena książki to 37 zł, na LaBotiga.pl można ją znaleźć za nieco ponad 24 zł. Warto dodać, że „Chwila z…” nie będzie literackim debiutem Izabeli Koprowiak. W 2016 roku ukazała się biografia Arkadiusza Onyszki „Fucking Polak. Nowe życie”, której była współautorką.

Kolejna z nowości to coś dla fanów kolarstwa, ale nie tych, którzy jedynie śledzą zmagania cyklistów na ekranie. „Bike fit. Unikaj bólu i kontuzji oraz poprawiaj wyniki optymalizując pozycję na rowerze” to coś dla tych, którzy sami aktywnie jeżdżą i chcieliby to robić możliwe jak najbardziej poprawnie. Autor – Phil Burt – to jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie dopasowania rowerów. Na 208 stronach książki opowiada m.in. o tym, jak optymalnie dobrać i ustawić siodełko czy jak jeździć bardziej efektywnie. Choć w opisie czytamy, że publikacja napisana jest prostym językiem, przeznaczona jest raczej do osób biorących udział w zawodach (np. triathlonowych), niż takich, które lubią sobie w weekend pojechać od lasu na przejażdżkę. Niewątpliwie będzie to jednak lepsze źródło wiedzy niż filmiki na YouTube, a praktyczne porady dotyczące chociażby drętwienia ciała i jego zapobiegania, przydać mogą się tak naprawdę każdemu, kto boryka się z takimi problemami. Książka, którą 22 czerwca wypuści na rynek Wydawnictwo Galaktyka, nie jest tania. Jej okładkowa cena to 89,90 zł, ale na LaBotiga.pl znajdziecie ją już za niecałe 68 zł. „Pozwól Philowi Burtowi, by poprowadził cię przez spersonalizowany proces dopasowania roweru, dzięki czemu będziesz miał pewność, że twój rower i ciało działają w harmonii”, kończy opis wydawca i to chyba najlepiej charakteryzuje pozycję, za której przełożenie na język polski odpowiada Radosław Rogóż.

Ale nie tylko fani piłki nożnej i kolarstwa w tym miesiącu doczekają się czegoś dla siebie. Sympatycy boksu powinni zainteresować się książką „F.A.C.E. the Challenge. Jak pokonywać kryzysowe sytuacje” Władimira Kliczki. Choć nie jest to pozycja stricte sportowa, a poradnikowa, autor odnosi się w niej do swoich doświadczeń w ringu. W dużym skrócie tytułowe „F.A.C.E.” to tak naprawdę cztery atrybuty: „focus – skupienie, agility – zwinność, coordination – koordynacja, endurance – wytrzymałość”, jak przeczytać można w opisie. Publikacja powstała po to, by pokazać, jak te cechy mogą przydać się w codziennym życiu i kryzysowych sytuacjach. Choć w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie wizerunek uśmiechniętego od ucha do ucha młodszego z braci Kliczków wypada nieco słabo, nie sposób zaprzeczyć, że książka może być całkiem ciekawa. To wszak nie pierwszy przypadek, gdy sportowiec próbuje swoje doświadczenia z boiska lub aren przenieść do życia codziennego lub biznesu. Za wypuszczenie na rynek tej liczącej 240 stron publikacji odpowiada Wydawnictwo Otwarte. Premiera już miała miejsce, gdyż książka ukazała się 15 czerwca. Jej współautorką jest Tatjana Kiel, a tłumaczeniem na język polski zajęła się Ewa Kochanowska. Okładkowa cena publikacji to 49,99 zł, choć z powodzeniem można ją znaleźć ponad 12 zł taniej na LaBotiga.pl.

Na zakończenie o książce „Żyć jakby nie było jutra” Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej. Pewnie niewielu z czytelników bloga kojarzy nazwisko autorki, ale jest to ultramaratonka, która startuje w maratonach, biegach na 50 i 100 kilometrów oraz w biegach 24-godzinnych. Co takiego niezwykłego jest w jej historii? Otóż przeżyła ona śmierć kliniczną, po której dostała drugą szansę, by cieszyć się życiem i spełniać swoje marzenia. Właśnie o tym jest licząca 376 stron biografia, w której pisaniu pomógł ultramaratonce Jarosław Cieśla, dziennikarz i pisarz, prywatnie miłośnik biegania. „To prawdziwa historia o tym, jak ważne jest cieszyć się każdą chwilą swojego życia”, zapowiada tę premierę wydawca, czyli Wydawnictwo Dlaczemu. Okładkowa cena książki nie jest najniższa – to 69 zł, ale aby stać się dumnym posiadaczem „Żyć jakby nie było jutro”, wystarczy wysupłać z portfela nieco ponad 44 zł. Premiera książki 22 czerwca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz