sobota, 11 kwietnia 2020

Kwietniowe premiery

Pandemia spowodowała, że wydawcy zmienili swoje plany. Dotyczy to również książek sportowych, choć efekty wpływu koronawirusa na rynek będą widoczne raczej dopiero w maju i czerwcu. Kwietniowe premiery, zaplanowane dużo wcześniej, pozostaną bez zmian, więc czytelnicy mogą spodziewać się kilku ciekawych nowości.

Zaczynamy od książki, która zapowiada się najciekawiej, czyli nowej publikacji Michaela Coxa. Tego autora mogliście poznać przed dwoma laty, kiedy to ukazała się w Polsce pozycja „Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata”. Brytyjski dziennikarz był idealnym kandydatem do opisania tego tematu, bo prowadzi bloga Zonal marking (tłum. Krycie strefowe) i jest jednym z największych ekspertów od taktyki na Wyspach Brytyjskich. W swojej nowej książce podjął temat rozwoju europejskiej piłki, oczywiście w kontekście taktyki. Pozycja zatytułowana u nas „Gegenpressing i tiki-taka. Jak rozwijał się współczesny europejski futbol” (org. „Zonal marking”) opowiada o tym, jak od 1992 roku zmieniały się dominujące style gry na Starym Kontynencie. Dobrze pokazuje to okładka książki, gdzie widzimy, jak futbol ewoluował: od holenderskiej dominacji na początku lat 90., przez sukcesy Włochów, Francuzów czy Niemców, aż po Anglię, czyli dominację klubów Premier League w postaci świetnej gry Liverpoolu Jurgena Kloppa i tytułowego „gegenpressingu”. To wszystko, okraszone licznymi sylwetkami najbardziej znaczących piłkarzy i trenerów, Cox zawarł na 464 stronach. Premiera jego nowego dzieła w Polsce będzie miała miejsce 29 kwietnia, ale książkę możecie mieć wcześniej, zamawiając ją na LaBotiga.pl za niecałe 32 zł. To jedyne miejsce, gdzie można ją znaleźć, gdyż nie trafi ona na razie do szerokiej sprzedaży. Tłumaczeniem tej pozycji zajęli się Krzysztof Cieślik i Grzegorz Krzymianowski, a za wypuszczenie tej pozycji na rynek odpowiada Wydawnictwo SQN. Okładkowa cena publikacji to 44,99 zł.

Krakowska firma w kwietniu nie poprzestanie jednak wyłącznie na propozycji dla fanów futbolu. Tego samego 29 kwietnia premierę będzie miała również książka Briana Windhorsta „LeBron S.A. Sportowiec wart miliard dolarów”. Jak wskazuje nazwa, to coś nie tylko dla kibiców koszykówki, ale też tych, którzy interesują się biznesem. Autor w swojej publikacji przedstawia decyzje biznesowe LeBrona Jamesa i pokazuje, jak na przestrzeni lat budował swoją markę. Znajdziemy tam mnóstwo ciekawych historii, chociażby dokładnie opisaną kwestię odrzucenia kontraktu Reeboka, kiedy przyszła gwiazda NBA była jeszcze nastolatkiem. Warto zaznaczyć, że kilka lat temu ukazała się biografia tego sportowca autorstwa Marcina Harasimowicza (również nakładem Wydawnictwa SQN), ale nowa książka jest zupełnie inna. Nie znajdziemy w niej wielu wątków sportowych, za to dużo informacji o inwestycjach LeBrona, firmach, w które lokuje swój kapitał, a także dokładny opis tego, jak rok po roku buduje swoją marketingową wartość, podejmując odpowiednie decyzje i wybierając obszary, w które się angażuje. Całość zajęła autorowi, który jest amerykańskim dziennikarzem ESPN, 328 stron. Okładkowa cena książki to 49,99 zł, ale w przedsprzedaży w księgarni LaBotiga.pl możecie ją mieć już za 36,99 zł. Warto, bo obecnie możecie skorzystać tam dodatkowo z darmowej dostawy do Paczkomatów, a po zapisaniu się do newslettera dostajecie dodatkowe 10% rabatu. Tłumaczeniem publikacji zajęli się Michał i Tymon Rutkowscy.

Bieganie w czasie kwarantanny jest jedną z niewielu form aktywności, którą można uskuteczniać (choć i tutaj pojawiają się rozbieżności), dlatego w kwietniu nie zabraknie też czegoś dla amatorów joggingu. „Przed siebie. Jak bieganie uratowało mi życie” to publikacja Belli Mackie, w której opisuje, jak aktywność fizyczna pomogła jej uporać się z depresją i zaburzeniami lękowymi. Autorka nie jest znaną biegaczką, to po prostu kobieta próbująca się uporać ze swoimi chorobami, która pewnego dnia założyła buty do biegania, wyszła na zewnątrz i… po prostu zaczęła biec. Zrobiła tak kolejny raz, kolejny i kolejny, co okazało się świetną formą terapii. Teraz „z ogromnym dystansem do siebie, poczuciem humoru i niepohamowaną szczerością”, jak przekonuje Wydawnictwo Marginesy, autorka dzieli się swoimi doświadczeniami z czytelnikami. Jak łatwo się domyślić, książka ma przede wszystkim charakter motywacyjny i skierowana jest nie do profesjonalnych czy półprofesjonalnych biegaczy, ale do każdego z nas – nawet tych, którzy obecnie nie prowadzą żadnej formy aktywności fizycznej. Całość liczy 320 stron, a okładkowa cena publikacji to 39,90 zł. W przedsprzedaży można ją jednak nabyć już za niecałe 28 zł. Przekładem książki zajęli się Jan Wąsiński i Urszula Grabowska.

Na zakończenie coś dla fanów futbolu, choć raczej tych mniej wymagających. 30 kwietnia do sprzedaży ma trafić bowiem publikacja zatytułowana po prostu „Piłka nożna”, za wypuszczenie na rynek której odpowiada Wydawnictwo Arti. Na okładce oczywiście nie mogło zabraknąć Roberta Lewandowskiego, bo też książka wygląda raczej na taką wydaną z okazji dużego turnieju. Świadczy o tym fakt, że ta sama firma wydała publikację o tym samym tytule przed mundialem w Rosji. Nowe dzieło autorstwa „opracowania zbiorowego” liczy nawet tyle samo stron: 200. Zasadne pozostaje więc pytanie, czy poza okładką cokolwiek różni oba tytuły? Wydaje się, że niewiele, ale stwierdzić to z całą pewnością będzie można dopiero po zajrzeniu do środka. Nie spodziewałbym się jednak pogłębionego dzieła, opisującego futbol w ciekawej formie. To raczej pozycja jakich wiele wychodzi przy okazji dużych turniejów piłkarskich z udziałem Polaków. Z opisu wyczytać można, że w książce zawarte zostały podstawowe informacje (plus za szczerość): opis zasad gry, historia występów Polaków na mistrzostwach świata i Europy, itd. Okładkowa cena książki to 35,90 zł, ale w przedsprzedaży można ją nabyć z ponad 20% rabatem. Ciekawe, z jakim zainteresowaniem spotka się ten tytuł obecnie, gdy księgarnie stacjonarne są zamknięte, a wydawnictwo nie może liczyć na wabik w postaci Euro 2020? To pytanie na razie pozostać musi bez odpowiedzi…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz