czwartek, 7 maja 2020

Majowe premiery

Nie tak to miało wyglądać. Mieliśmy z wypiekami na twarzy wyczekiwać Euro 2020, a w dalszej perspektywie mieć na horyzoncie igrzyska olimpijskie. Od wyboru książek sportowych miała nas boleć głowa, a kibice mieli jak mantrę powtarzać wyświechtany zwrot o wydłużaniu doby. Niestety – koronawirus sprawił, że wydawnictwa zweryfikowały swoje plany, co spowodowało mocne uszczuplenie majowych premier. Na szczęście nie sprawdził się najczarniejszy scenariusz, bo choć ten miesiąc pod względem nowości będzie dosyć ubogi, te, które zostały, zapowiadają się fenomenalnie.

Zaczynamy od książki, która dla fanów historii futbolu stanie się z pewnością pozycją obowiązkową. 11 maja na rynek trafi dzieło Filipa Kubiaczyka „Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii”. Ci, którzy lubią czytać o piłce nożnej w ujęciu historycznym i społecznym, nie mogą przegapić tej premiery. Jak możemy przeczytać w zapowiedzi publikacji zaplanowanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM, autor skupia się w niej na przedstawieniu genealogii hiszpańskiego futbolu, ukazując ją w kontekście nacjonalizmów: hiszpańskiego, baskijskiego i katalońskiego. Kubiaczyk przedstawia ich skutki, wyjaśniając, że najważniejszą cechą piłki nożnej w tym kraju są silne antagonizmy tożsame z podziałami w społeczeństwie. Zapowiedź puentuje zdanie mówiące o tym, że autor w książce przedstawia, w jaki sposób podczas meczów LaLiga i Copa del Rey (a zwłaszcza El Clásico) ożywa hiszpańska historia. Dla mnie to wystarczające argumenty, by sięgnąć po liczącą 492 strony pozycję. Mam to szczęście, że publikacja jest już w drodze do mnie, ale jeśli Wy też chcielibyście stać się właścicielami tej zacnej pozycji, możecie zamówić ją w przedsprzedaży już za 39,90 zł na Sendsport.pl. To cena okładkowa książki, ale jestem przekonany, że w najbliższym czasie trafi ona do sprzedaży również w inne miejsca, gdzie będzie można liczyć na jakiś rabat. Na zakończenie warto dodać, że autor nie jest debiutantem. Ma już na swoim koncie dzieło „Nowoczesność, kolonialność i tożsamość Perspektywa latynoamerykańska” wydane w 2013 roku. Zobaczymy, jak poradzi sobie z tematyką sportową i czy publikacja będzie napisana przystępnym dla przeciętnego czytelnika językiem. Ja ostrzę już sobie na nią zęby!

Podobnie jest u mnie z drugą majową premierą, a więc książką „Marco Pantani. Ostatni podjazd”. Biografia włoskiego kolarza to coś, na co czekało wielu fanów ścigania się na dwóch kółkach. Pantani to postać pełna kontrastów – znakomity kolarz, pokazujący swoje nieprzeciętne umiejętności szczególnie na etapach górskich, ale z drugiej strony słynny „koksiarz” przyłapany na dopingu. Do dziś okoliczności jego śmierci wzbudzają wiele kontrowersji, ale jedno jest pewne – w Italii osoba kolarza urosła do rangi legendy, co idealnie wpasowuje się w charakterystykę mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Nic dziwnego więc, że tę historię dobrze opisać mógł jedynie specjalista w swojej dziedzinie, a takim jest dziennikarz i tłumacz Matt Rendell. Ten pan ma na koncie kilka innych pozycji o kolarstwie (najnowsza, z marca tego roku, to opowieść o pokoleniu kolumbijskich kolarzy) i dobrze zna się na swoim fachu. O tym, jak ujął skomplikowany życiorys Marco Pantaniego, będzie się można przekonać już 20 maja, kiedy publikacja nakładem Wydawnictwa SQN trafi na półki (w otwartych już na szczęście!) księgarniach. Liczącą 408 stron książkę można zamawiać już w przedsprzedaży na LaBotiga.pl za niecałe 32zł. Więcej informacji o biografii znajdziecie natomiast na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, która znajduje się pod tym linkiem. Na zakończenie warto dodać, że tłumaczeniem tej pozycji zajął się Bartosz Sałbut.

5 komentarzy:

 1. Witam

  Czy książka o Pantanim to jest przekład "The Death of Marco Pantani", która ukazała się na rynku kilkanaście lat temu. Jeśli tak, to czy są tam jakieś dodatkowe rozdziały lub chociaż jakieś dodatki na polski rynek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to ta sama książka. Ma dodatek - jest w niej posłowie Adama Probosza napisane specjalnie na potrzeby polskiego wydania.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Czy jest jakaś szansa aby w tym roku pojawiło się w SQN coś o rugby?

   Usuń
  3. Niestety nie będzie książki o rugby w tym roku.

   Usuń
 2. niestety ciężka sprawa z tym wszystkim ;/

  OdpowiedzUsuń