czwartek, 1 maja 2014

Majowe premiery (cz. 1)

Grubo mylili się ci, którzy myśleli, że 15 kwietniowych premier sportowych to rekord, który przez dłuższy czas będzie nie do pobicia. Maj przyniesie 16 nowych książek o sporcie, co jest wynikiem niesamowitym, gdyż przed rokiem w tym samym miesiącu do sprzedaży trafiło dwa razy mniej pozycji o tej tematyce. Pora na szersze przedstawienie tego, co w najbliższych dniach będą mogli przeczytać kibice.

Maj ponownie będzie dobrym miesiącem przede wszystkim dla fanów futbolu. Aż 12 z 16 majowych premier dotyczyć będzie piłki nożnej. Pierwszy dzień, w którym warto wybrać się do księgarni, to najbliższa środa. Właśnie wtedy rozpocznie się książkowe szaleństwo i właśnie w tym dniu do sprzedaży trafi nie jedna, a dwie pozycje poświęcone najpopularniejszej na świecie dyscyplinie. Pierwsza z nich to książka „Kici”, czyli biografia legendy warszawskiej Legii – Lucjana Brychczego. Przekonać tego byłego piłkarza do opowiedzenia o swoim życiu nie było łatwo, ale udało się tego dokonać Grzegorzowi Kalinowskiemu, dziennikarzowi nSport oraz Wiktorowi Bołbie, kustoszowi muzeum stołecznego zespołu. To właśnie ci panowie są autorami biografii, która ma formę wywiadu-rzeki. Starsi kibice z pewnością pamiętają, że jakiś czas temu był to dosyć popularny sposób na zaprezentowanie czyjejś historii (autobiografie Józefa Młynarczyka, Andrzeja Strejlaua czy Władysława Komara). Teraz Kalinowski z Bołbą wrócili do tej formy, a efekt końcowy ich rozmów z Lucjanem Brychczym to 287 stron. Będzie więc co czytać, a żeby stać się posiadaczem pozycji „Kici”, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 39,90 zł. Właśnie taka cena widnieje na okładce biografii, która ukaże się nakładem Grupy Wydawniczej Foksal.

Ta sama firma na 7 maja przygotowała jeszcze jedną pozycję sportową, także poświęconą piłkarzowi. Książka Iana McLeaya zatytułowana została po prostu „Carlos Tevez” i, jak łatwo się domyślić, jest biografią argentyńskiego piłkarza, który obecnie występuje w Juventusie Turyn. Zawodnika nikomu przedstawiać nie trzeba, ale warto kilka słów poświęcić autorowi książki o jego życiu. McLeay to mieszkający w angielskim Surrey kibic, który zainteresował się futbolem w późnych latach 50. za sprawą talentu Jimmy’ego Greavesa. Brytyjczyk ma na koncie kilka sportowych pozycji, między innymi współtworzył z Brianem Mearsem książkę na 100-lecie Chelsea, a także, już samodzielnie, napisał kilka piłkarskich biografii. Opisał karierę Joe Cole’a, Ole Gunnara Solskjaera oraz właśnie Carlosa Teveza. Publikacja o tym ostatnim piłkarzu ukazała się na Wyspach w kwietniu 2010 roku, czyli już po transferze Argentyńczyka do Manchesteru City. Ciekawe, czy jej polskie wydanie zostanie uzupełnione o ostatnie cztery lata kariery „Apacza”. Podstawowe informacje o książce – liczy 352 strony, a jej okładkowa cena to 39,90 zł. Jak wspomniałem, ukaże się nakładem Grupy Wydawniczej Foksal, a konkretnie Wydawnictwa Ole, które streszcza biografię określeniem: „Droga ze slumsów na piłkarski szczyt”.

Nie tylko fani piłki nożnej w pierwszych dniach tego miesiąca będą mogli z uwagą śledzić to, co dzieje się na polskim rynku wydawniczym. Na 9 maja premierę „Kroniki Sportu Polskiego 2013” zaplanowała Fundacja Dobrej Książki. Warto przypomnieć, że ta zacna inicjatywa liczy już 14 lat. Więcej pisałem o niej niedawno przy okazji recenzji poprzedniego wydania kroniki. Zgodnie z tradycją wkrótce kibice będą mieli więc okazję do prześledzenia tego, co w rodzimym sporcie działo się w ciągu minionego roku. Dla tych, których zadowoli wersja elektroniczna, Fundacja Dobrej Książki ma świetną wiadomość. Pod tym linkiem można zapoznać się z najnowszą kroniką bez wydawania choćby złotówki. Można w ten sposób zaoszczędzić 99 zł, gdyż właśnie tyle kosztuje fizyczne wydanie „Kroniki Sportu Polskiego 2013”. Nie będę wyjaśniał, co można znaleźć w książce, gdyż można przekonać się o tym na własne oczy za pomocą paru kliknięć myszką. Dodam tylko, że najnowsza kronika liczy jak zwykle sporo, bo 536 stron, a gdyby ktoś, podobnie jak ja, wołał jednak tradycyjne wydanie i chciał postawić pokaźną księgę na swoim regale, może zamówić ją na stronie wydawnictwa. Cena wprawdzie niemała, ale jakość wydania zdecydowanie to wynagradza.

Ktoś, kto sięgnie po „Kronikę Sportu Polskiego”, znajdzie w niej wyniki, które w 2013 roku osiągali polscy zawodowi biegacze. Gdyby jednak jakiś czytelnik chciał poprawić swój własny rezultat, na przykład w biegu maratońskim, powinien wybrać się do księgarni 13 maja. Właśnie w tym dniu premierę będzie miała pozycja „Maraton metodą Hansonów. Jak poprawić swoją życiówkę”. Podtytuł książki sugeruje, że najnowsza propozycja Wydawnictwa Galaktyka to poradnik. Słusznie, gdyż trzech autorów – Luke Humprey, trener i uczestnik programu biegowego Hansons-Brooks Distance Project oraz jego autorzy – Keith i Kevin Hansonowie „łamią stare zasady i wprowadzają nowatorskie rozwiązania, łącząc naukę i strategię w jednym tylko celu: aby wydobyć maratoński potencjał każdego biegacza”. Takie słowa znaleźć można w zapowiedzi książki. Sam projekt Hansonów stał się bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych po tym, jak uczestniczący w programie biegacze stworzyli jedną z najlepszych grup biegowych za Oceanem. Warto jednak dodać, że poradnik przygotowany przez amerykańskie trio nie jest przeznaczony dla każdego. Metody prezentowane w książce wymagają bowiem od czytelnika systematycznego i ciężkiego treningu. Jest to więc pozycja dla tych, którzy o bieganiu myślą bardzo poważnie, co jest miłą odmianą od dotychczasowych poradników kierowanych przede wszystkim do amatorów. Okładkowa cena liczącej 288 stron książki to 39,90 zł, ale zamawiając ją w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa można zaoszczędzić ponad połowę tej kwoty.

Po premierze publikacji dotyczącej biegania, przyjdzie czas na kolejną piłkarską pozycję. „Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość”. Z takim tytułem na rynek książek sportowych wkracza Wydawnictwo Officyna. Ta łódzka firma powstała niedawno – w 2009 roku i dotychczas nie uraczyła swoich czytelników żadną publikacją o sporcie. Dzieło Declana Hilla będzie więc pierwszą tego typu premierą, ale już zapowiada się bardzo ciekawe. Sam fakt, że dotyczy zjawiska ustawiania meczów piłkarskich na szeroką skalę, oszustw, w przypadku których w grę wchodzą setki tysięcy dolarów, powinien sprawić, że dla każdego fana futbolu to pozycja z gatunku „must read”. Do sięgnięcia po tę książkę zachęca także to, że stała się ona światowym bestsellerem przetłumaczonym na ponad 20 języków, a jej autor to dziennikarz śledczy, który był wielokrotnie nagradzany za swoje demaskujące materiały. Zaciekawia także zapowiedź pozycji Hilla: „Na podstawie rozmów z zawodnikami, którzy uczestniczyli w ustawianiu meczów amerykański dziennikarz szczegółowo omawia warunki, jakie muszą być spełnione, by przekręt się powiódł, i opowiada o tym, jak piłkarze, sędziowie, działacze są zwabiani w piekielny krąg kłamstw, lewych pieniędzy i szantażu”. Bez wątpienia to jedna z ciekawszych majowych premier. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka jest cena liczącej 384 strony książki, ale w najbliższych dniach powinny pojawić się szczegółowe informacje na ten temat.

Tak w środku prezentować się będzie projekt "Kopalnia".
Fot. facebook Wydawnictwa Kopalnia 
Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy do księgarni trafi „Przekręt. Futbol i zorganizowana przestępczość”, swoją premierę będzie miał kolejny projekt Wydawnictwa Kopalnia. Słowo „projekt” w kontekście najnowszej pozycji tej firmy użyte zostało jak najbardziej świadomie. To, nad czym trwają właśnie ostatnie prace, nie znajduje odpowiednika w dotychczas wydanych w Polsce książkach sportowych. Czołówka polskiego dziennikarstwa piłkarskiego – Michał Okoński, Paweł Czado, Michał Kołodziejczyk, Marek Wawrzynowski, Stefan Szczepłek i wielu, wielu innych dziennikarzy, także zagranicznych, oraz najlepszych w kraju blogerów piszących o futbolu. Projekt nazwany po prostu „Kopalnia” będzie „zbiorem esejów/reportaży/rozmów dotyczących mistrzostw świata” autorstwa tych właśnie osób, jak przeczytać można w pierwszej zapowiedzi książki na fan page’u wydawnictwa. O merytoryczną zawartość publikacji nie trzeba się więc martwić, a okazuje się, że od strony graficznej projekt prezentować się będzie równie dobrze. Świadczą o tym pierwsze zdjęcia grafik, które znajdą się w tym dziele, a także długa lista ilustratorów, którzy pracowali nad tą właśnie częścią projektu. Całość liczyć będzie 256 stron i kosztować około 30 zł, a wstępna premiera najnowszego „dziecka” Wydawnictwa Kopalnia zaplanowana jest na 15 maja. Przed mundialem dla wszystkich fanów piłki kopanej to kolejna już pozycja obowiązkowa.

Podobnie zresztą jak autobiografia Harry’ego Redknappa, którą 20 maja wypuści na rynek Dom Wydawniczy Rebis. Warto pochwalić poznańską firmę za szybkie działanie, gdyż wspomnienia obecnego trenera Queens Park Rangers ukazały się w Wielkiej Brytanii w październiku ubiegłego roku. Do Polski książka trafi więc po upływie mniej więcej siedmiu miesięcy, więc kibice mogą być pewni, że otrzymają pozycję, która wciąż jeszcze jest „na czasie”. Można się cieszyć tym bardziej, że autobiografia Redknappa spotkała się w ojczyźnie szkoleniowca z niezłymi recenzjami. Trenerzy piłkarscy niezwykle rzadko decydują się na wydawanie wspomnień, więc każda tego typu pozycja jest na wagę złota. Dobrze więc, że jeszcze zanim do polskich księgarni trafi autobiografia Sir Aleksa Fergusona, na którą wszyscy ostrzą sobie zęby, czytelnicy poczują przedsmak trenerskiego pióra prosto z Wielkiej Brytanii. Aby przekonać się, jak Harry Redknapp sprawdził się w roli autora, wydać trzeba 39,90 zł. W zamian kupujący otrzyma autobiografię liczącą sporo, bo aż 456 stron. Za tłumaczenie książki zapowiadanej jako „imponująca podróż przez historię jednego z najwspanialszych menedżerów angielskiej piłki ostatnich pięciu dekad” odpowiada Tomasz Ćwiąkała, znany kibicom z łamów portalu Weszło!.

Zaczęła się od piłki nożnej i na niej także skończy się pierwsza część majowych zapowiedzi. Tuż po zwycięstwie Realu Madryt z Bayernem Monachium w drugim meczu półfinałowym Ligi Mistrzów, Sine Qua Non pochwaliło się, że z okazji wygranej „Królewskich” 21 maja wyda polską wersję książki „White Storm. The Story of Real Madrid”. Pozycję o takim tytule napisał Phil Ball, a jego dzieło po raz pierwszy ukazało się w 2002 roku, akurat na stulecie klubu. Później miało kilka kolejnych wydań, ale fani Realu z Polski nie muszą obawiać się, że najbliższe nie będzie do końca aktualne. Jak poinformowało krakowskie wydawnictwo, sam autor dokona jego uaktualnienia specjalnie na potrzeby książki „Biały sztorm. Historia Realu Madryt”. Warto dodać, że publikacja o finalistach tegorocznej Champions League to nie jedyna sportowa pozycja Phila Balla. Ten mieszkający od ponad dwudziestu lat w Hiszpanii autor ma na koncie także książkę o dziejach tamtejszego futbolu. Na hiszpańskiej piłce powinien znać się więc nieźle, ale o tym, jak poradził sobie ze spisaniem historii jednego z najbardziej utytułowanych klubów świata, będzie się można przekonać za trzy tygodnie. Na razie nie jest jeszcze znana okładkowa cena pierwszej z trzech majowych premier sportowych Sine Qua Non, ale zapewne będzie to tradycyjne 39,90 zł. Liczba stron oraz wygląd okładki polskiego wydania też objęte są na razie tajemnicą, ale już wkrótce wydawnictwo zaprezentuje czytelnikom oficjalną zapowiedź książki.

Osiem opisanych powyżej premier to zaledwie półmetek tego, co w maju czeka kibiców. Sporo będzie się działo w ostatnich dniach tego miesiąca, kiedy to do sprzedaży trafi osiem kolejnych książek o sporcie. Od jakiegoś czasu chronologicznie uporządkowaną listę wszystkich zapowiedzianych pozycji lub takich, które już się ukazały, można znaleźć na blogu pod tym linkiem. Zachęcam do regularnego odwiedzania tej zakładki. Szerszy opis pozostałych majowych premier już wkrótce w osobnym tekście opatrzonym numerem drugim.

7 komentarzy:

 1. Już nie mogę sie doczekać kolejnych premier tj. Autobiografia alexa Fergusona czy wojna światów pomiędzy Fcb a realem. Na te książki czekam już od dłuższego czasu. Ztych wymienionych nie będę ukrywał, ze ciekawa jest o tevezie. Lubię Juventus. a ta będzie do kolekcji. Jestem ciekawy czy dokładnie opisze jak żył w tych slumsach. O realu również może być interesująca. Powiem szczerze ze pierwszy raz o niej słyszę, dzięki wielki,ale fanem królewskich nie jestem. Może poczekam jak stanieje na labotiga.pl... Bardzo pomysłowy post, czekam na kolejne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekaw, czy książka o Tevezie zostanie zaktualizowana. Oby nie kończyła się na przejściu Argentyńczyka do Manchesteru City. ;)

   Usuń
 2. Fajny post, ciekawi mnie "Kopalnia". Takie pytanko : będziecie na Warszawskich Targach Książki? Co roku jest tam parę spotkań sportowych, rok temu był Pol i Anastasi. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się właśnie, ale chyba się wybiorę. ;) Na krakowskich targach było bardzo fajnie, udało się nagrać kilka rozmów, więc w Warszawie powinno być jeszcze lepiej. Z tego co widziałem, Wydawnictwo Kopalnia też będzie obecne na Stadionie Narodowym, więc można przyjść, zamienić kilka słów, a przy okazji nabyć ich książki. No i premiera Fergusona to też poważny argument za tym, żeby tam się wybrać.

   Usuń
 3. Piotrek ( jak w ogóle mogę tak do cb mówić ), a gdzie można się upewnić o tą książkę o Realu Madryt czy o Pique i Valdesie. Po na ich oficjalnych stronach nic takiego nie ma. Nie wiem może nie mogę znaleźć. Z góry dzięki za info...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma jeszcze oficjalnych zapowiedzi na stronie SQN, ale przesłali informacje na newslettera. Na fb wrzucałem screen: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=500909613347528&set=pb.362431010528723.-2207520000.1399219815.&type=3&theater Pozdrawiam,
   Piotrek ;)

   Usuń
 4. bardziej zależy mi na tych dwóch ostatnich, bo o Realu piszą coś na FB...

  OdpowiedzUsuń