czwartek, 16 marca 2017

Marcowe premiery (cz. 2)

W drugiej części miesiąca sporo dobrego czeka na fanów piłki nożnej. Ale nie tylko! Wydawnictwo SQN zadbało o to, żeby nie nudzili się także kibice niszowych w Polsce dyscyplin: snookera i hokeja. Książki legend obu sportów urozmaicą nieco mocno futbolowy krajobraz końca marca. Dobra wiadomość jest jedna – znów będzie co czytać!

Zaczynamy od książki, która swoją premierę miała dosłownie chwilę temu, bo 15 marca. „Interesting. Autobiografia legendy snookera” to druga publikacja dla fanów bil pędzących po zielonym płótnie. W maju 2015 roku ukazały się w Polsce wspomnienia Ronniego O’Sullivana, zdecydowanie najpopularniejszego obecnie snookerzysty świata. Po nim Wydawnictwo SQN zdecydowało się na kolejnego gracza, który swego czasu wiódł prym przy stole. Steve Davis był niekwestionowanym liderem światowego rankingu w latach 80. (przez siedem lat nieprzerwanie dzierżył miejsce na szczycie!) i stworzył podwaliny wielkiego snookera znanego dziś kibicom na całym świecie. Gdyby nie jego sukcesy, być może ta dyscyplina nigdy nie stałaby się międzynarodową rozrywką, tylko sportem wąskiej grupy pasjonatów w Wielkiej Brytanii. Davis wyniósł snooker na inny poziom i nic dziwnego, że to właśnie jego książka ukazuje się w naszym kraju jako następna. „W tej książce Steve Davis mówi o swojej drodze na szczyt, wspomina mecze, które przeszły do legendy, i opowiada o największych rywalach. Interesting to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poznać historię ikony tej dyscypliny i odkryć fascynujące kulisy WIELKIEGO SNOOKERA” – tak zapowiadają liczącą 432 strony pozycję wydawcy, podkreślając, że w publikacji znajdziemy coś więcej niż tylko przebieg kariery Brytyjczyka. Okładkowa cena książki to standardowe 39,90 zł, jednak w księgarni internetowej LaBotiga.pl już teraz można znaleźć ten tytuł w atrakcyjnej cenie 25,94 zł.

Jeszcze mnie trzeba wyłożyć, jeśli chce się stać posiadaczem nowej publikacji Jarosława Owsiańskiego. Po tym, jak poznański kronikarz futbolowych dziejów wydał pozycję „Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań”, która wskazywała na błędy popełnione zdaniem autora przez Andrzeja Gowarzewskiego, przyszedł czas na książkę o drugim zespole ze stolicy Wielkopolski. Autor kolejny raz zaskakuje, zapowiada bowiem, że „Lech Poznań – przemilczana prawda” rzuca zupełnie nowe światło na losy Kolejorza, negując fakt powstania klubu w 1922 roku. W opisie tej pozycji przeczytać można: „Książka przedstawia historię Klubu Sportowego Lech Poznań, skupiając się na najważniejszych wydarzeniach i kolejnych zmianach nazwy. Opisuje jak fałszowano rodowód klubu i powielano błędną wersję zdarzeń w kolejnych publikacjach. Autor szczegółowo przedstawia fakty związane z działalnością KS Lutnia i TS Liga Dębiec, które były protoplastami dzisiejszego Lecha. Podaje wiele nieznanych szczegółów w klimacie podpoznańskiego Dębca z lat dwudziestych”. Zapowiedź zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po lekturę, tym bardziej, że kosztuje ona zaledwie 19,90 zł. Złośliwi powiedzą zapewne, że Owsiański kolejny raz wydaje „broszurkę”, bo jego najnowsze dzieło liczy ledwie 112 stron, ale w kontekście rewelacji zawartych w opisie wydaje się, że warto przekonać się, co tym razem ma do przekazania kronikarz. Książkę, którą „uzupełnia w sporej mierze niepublikowany dotąd materiał fotograficzny oraz skany materiałów źródłowych”, nabyć można w Księgarni Kibica Sendsport. Premiera już dziś, 16 marca.

Także na Sendport.pl znaleźć można najnowsze dzieło Pawła Gaszyńskiego, który jakiś czas temu postanowił udokumentować „każde kopnięcie piłki na ziemiach polskich w okresie międzywojennym”, jak zapewniał w wywiadzie dla bloga. Tak zrodziła się seria „Zanim powstała liga”, licząca dotychczas dwa tomy. Patrząc na najnowszy, ręce same składają się do oklasków. 1697 stron (sic!), publikacja podzielona na cztery książki (sic!!), której cena okładkowa to 149,90 zł. Wydaje się to sporo, ale jeśli wziąć pod uwagę rozmach tej publikacji i ogromną pracę, jaką wykonał autor (przypominam, że KAŻDY wynik opatrzony jest odpowiednim przypisem źródłowym!), jest to cena wręcz symboliczna. Wydawca słusznie zaznaczył w opisie, że książka jest „efektem benedyktyńskiej pracy Pawła Gaszyńskiego, który na potrzeby publikacji przeanalizował archiwa wielu bibliotek. Już sama bibliografia jest fascynującą lekturą. Mnogość widniejących w niej tytułów i pasja autora gwarantują rzetelność publikacji”. Szacunek dla autora, że w ogóle podjął się tak trudnej misji. Jak czytamy dalej w zapowiedzi pozycji Wydawnictwa Gargulin, „tom trzeci zawiera wykaz wszystkich odnotowanych w źródłach i opracowaniach meczów z 1921 roku, oraz podsumowania statystyczne tego sezonu”. Czy dla fanów historii futbolu może być coś lepszego? Okazuje się, że tak! Już w najbliższą niedzielę 19 marca (to też data premiery dzieła) w Warszawie będzie można posłuchać wykładu autora oraz zakupić najnowszą publikację z autografem. Więcej informacji o tym wydarzeniu pod tym linkiem. Gaszyński zapowiada także spotkanie w Krakowie i wyznaczył już nawet datę: 30 marca. Więcej szczegółów wkrótce – śledźcie media społecznościowe bloga, bo Książki Sportowe zostały patronem medialnym tej zacnej pozycji. Jeśli jednak nie wybieracie się na spotkania, możecie zamawiać pozycję w Księgarni Kibica Sendsport. Jestem przekonany, że chętnych nie zabraknie, bo to zdecydowanie najbardziej imponująca z marcowych (a może nawet tegorocznych?) premier!

Jeśli jednak lubicie historię futbolu w nieco mniej statystycznej formie, zdecydowanie powinna wam się spodobać książka Jima White’a „Manchester United. Diabelska biografia”. To opowieść o drodze Czerwonych Diabłów „od narodzin drużyny w kolejarskiej dzielnicy Newton Heath po obecny status jednego z najlepszych klubów w Premier League i całej Europie”, jak przeczytać można w zapowiedzi publikacji Wydawnictwa SQN. Trzeba przyznać, że mimo ogromnej popularności klubu, powodem, dla którego warto sięgnąć po tę lekturę, jest przede wszystkim jego bogata historia, pełna wzlotów i upadków. Wspominają o tym wydawcy: „Katastrofa w Monachium w 1958 roku, w której zginęło ośmiu piłkarzy legendarnej drużyny Matta Busby’ego. Pierwszy w historii angielskiej piłki Puchar Europy zdobyty dziesięć lat później. Spadek z ligi w 1974 roku. Dominacja w Anglii i triumfy w Europie pod rządami sir Alexa Fergusona. Kontrowersyjna sprzedaż klubu Amerykaninowi Malcolmowi Glazerowi…”. Ta pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia United opowiedziana została przez autora (doświadczony dziennikarz prasowy i kibic Czerwonych Diabłów) w sposób niezwykle piękny i świetny reportersko. Miałem już okazję zapoznać się z lekturą i powiem jedno – zdecydowanie warto. Zwłaszcza, że kupując liczącą 512 stron pozycję, macie szansę na wygranie zestawów kibica w konkursie na stronie www.czerwonediably.com. Jakiś czas temu wystartowała tam akcja zapisów fanów United z całej Polski na okładkę i do środka publikacji. Zapisało się ich prawie 4000 (zwróćcie uwagę na pierwsze nazwisko, zaraz po Sir Alexie Fergusonie!), co pokazuje, jak ogromną rzeszę kibiców ma w Polsce klub z Old Trafford. Okładkowa cena książki, która wydana będzie w twardej oprawie, to 44,90 zł. W księgarni LaBotiga.pl możecie ją nabyć już za 35,90 zł, otrzymując w prezencie manchesterowską ściereczkę do smartfona gratis. Do księgarni w całej Polsce „Diabelska biografia” trafi 29 marca.

Ale nie samą piłką nożną żyje kibic. Jak wspominałem na wstępie, Wydawnictwo SQN zadbało o to, żeby w tym miesiącu mieli co czytać również fani hokeja. Dotychczas nie byli oni rozpieszczani przez wydawców. Kiedyś, jeszcze w okresie komunizmu, ukazywały się w Polsce pozycje na ten temat („W pogoni za krążkiem” Andrzeja Wołkowskiego czy „Hokej – moja miłość” radzieckiego bramkarza Władysława Tretiaka), ale po transformacji ustrojowej było z tym znacznie gorzej. Właściwie jedyną wspomnieniową książką w ostatnich latach było „Życie na lodzie” Mariusza Czerkawskiego. Dobrze się więc stało, że 29 marca na półki w księgarniach trafi publikacja Wayne’a Gretzky’ego „Opowieści z tafli NHL”. Przeciętny Polak hokej kojarzy zapewne z trzema postaciami: Czerkawskim, Krzysztofem Oliwą i właśnie słynnym Kanadyjczykiem, który stał się jedną z największych legend dyscypliny. W książce napisanej wspólnie z Kirstie McLellan Day opowiada on „o ponad 20 latach gry na najwyższym poziomie. Zdradza, dlaczego w play-offach w sezonie 1992/1993 grał w kamizelce kuloodpornej i który z jego kolegów tuż przed wyjściem na taflę wyrwał sobie złamany ząb za pomocą… wieszaka”. Może być ciekawie, zwłaszcza że, jak zapowiadają wydawcy, książka nie jest typową autobiografią. „To także fascynująca historia ligi oraz jej najlepszych graczy, takich jak Gordie Howe, gwiazda Red Wings i idol Gretzky’ego, czy Willie O’Ree, czyli pierwszy czarnoskóry zawodnik w NHL. Legendarny hokeista pisze tu o największych rywalach, kolegach z szatni i zmianach, które zachodziły w hokeju na przestrzeni lat”, jak przeczytać można w opisie. Kto czuje się zachęcony, może składać już zamówienie na liczącą równe 400 stron publikację w księgarni LaBotiga.pl. Znajdzie tam ten tytuł w cenie 29,93 zł, mimo że okładkowa cena książki to 39,90 zł. Zamawiając „Opowieści z tafli NHL” właśnie tam, można także wygrać hokejowe gadżety w konkursie na www.wsqn.pl/gretzky-konkurs. Fani uganiania się za krążkiem nie powinni długo się zastanawiać nad sięgnięciem po tę lekturę!

Podobnie będzie z pewnością z kibicami piłkarskimi w przypadku ostatniej ze sportowych premier tego miesiąca. 30 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się w Polsce długo wyczekiwana autobiografia Johana Cruyffa. Pierwotnie książka miała ukazać się jeszcze w ubiegłym roku, ale jej premiera została przełożona. Fanom futbolu z pewnością nie trzeba przedstawiać autora i zachęcać do sięgnięcia po lekturę zatytułowaną po prostu „Johan Cruyff. Autobiografia”. Dla osób kibicujących FC Barcelonie powinna to być pozycja, którą postawią na półce w centralnym miejscu! Wszak to właśnie Holender na długie lata wyznaczył DNA klubu z Camp Nou, odnosił z Barcą sukcesy zarówno jako piłkarz, jak i trener. Ale Cruyff to nie tylko Blaugrana, lecz także legendarna reprezentacja Holandii z lat 70., Ajax, pierwsze wielkie kontrakty reklamowe, trzykrotne zwycięstwo w plebiscycie na Złotą Piłkę, czy drugie miejsce na pamiętnym dla nas mundialu z 1974 roku. „W październiku 2015 roku u Johana Cruyffa zdiagnozowano raka płuc. Zmarł 24 marca 2016 roku. Niemal do ostatniej chwili pracował nad tą książką”, przeczytać można w opisie liczącej 336 stron biografii. To zdecydowanie zaostrza apetyty na lekturę, która, mam nadzieję, okaże się pięknym hołdem wielkiego człowieka futbolu. Okładkowa cena książki to 42,90 zł, ale w księgarni LaBotiga.pl można ją nabyć ze sporą zniżką, oszczędzając ponad 13 zł. Nie ma co się zastanawiać, bo postaci takie jak Johan Cruyff w futbolu policzyć można na palcach jednej ręki. Nie mam wątpliwości, że wspomnienia Holendra okażą się bestsellerem również w Polsce. Kto jak kto, ale on zdecydowanie na to zasłużył!

4 komentarze:

 1. O nie wiedziałem, że jest Pan z Tarnowskich Gór. Rzut beretem prawie mam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrek jestem. ;) A Ty skąd?

   Usuń
  2. Okolice Lublińca. Pozdrowienia.

   Usuń
  3. To faktycznie rzut beretem. ;) Pozdrawiam!

   Usuń