poniedziałek, 30 września 2019

Październikowe premiery (cz. 1)

Październik to dobry miesiąc: Targi Książki w Krakowie oraz wielkimi krokami zbliżający się okres świąteczny to zawsze dobre powody dla wydawnictw, by zwiększyć intensywność swojej pracy. Nie inaczej jest w tym roku, bo na najbliższe dni firmy wydawnicze z całej Polski przygotowały sporo zapowiedzi książek sportowych. Poczytajcie, które z nich trafią na półki najszybciej!

Zaczynamy od pozycji, która ukaże się 16 października pod patronatem niniejszego bloga. „Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”, bo o niej mowa, to publikacja Elżbiety Piętak i Dariusza Piętaka, w której opowiadają o tragicznej wyprawie sprzed 30 lat. To właśnie podczas niej życie stracił najsłynniejszy polski himalaista. Warto zwrócić uwagę na autorów – Pani Elżbieta to dziennikarka telewizyjna, ale też miłośniczka gór, która brała udział w opisywanej wyprawie na Lhotse. Książka opiera się na poczynionych przez nią zapiskach z pamiętnika z ekspedycji, dzięki czemu daje szansę na nowe spojrzenie na wydarzenia z 24 października 1989 roku, kiedy Jerzy Kukuczka odpadł od południowej ściany góry i zginął. W opisie pozycji, za którą odpowiada Wydawnictwo Burda Książki, czytamy: „Południowa ściana Lhotse to jedna z najtrudniejszych ścian w Himalajach – trzy tysiące metrów wymagającego terenu z trudnościami rosnącymi wraz z wysokością. Jej przejście uznano za największe wyzwanie himalajskie XX i XXI wieku. Mierzyli się z nią najlepsi na świecie wspinacze. Jerzy Kukuczka dwa lata wcześniej zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. I nie miał dość. Na Lhotse zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak miała dwie pasje, wspinaczkę i filmowanie. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia ważne i powszednie”. Współautor książki – Dariusz Piętak, też dobrze zna się na rzeczy. Wspina się od ponad 40 lat, ma na swoim koncie wyprawy na Dhaulagiri i Annapurnę. Taki zestaw autorów gwarantuje rzetelną publikację, o czym czytelnicy będą mogli się przekonać już za kilkanaście dni. Licząca 272 strony pozycja ma na okładce cenę 49,90 zł. W przedsprzedaży można ją jednak nabyć już za niecałe 28 zł.

Skoro już o wspinaczce mowa, nie sposób nie wspomnieć o innej publikacji traktującej o tej tematyce. Pamiętacie film „Free Solo”? Jeśli widzieliście ten dokument, to chyba oczywistym było, że prędzej czy później książka o wyczynie Alexa Honnolda trafi na Polski rynek. Tak stało się… już we wrześniu, kiedy nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się biografia Amerykanina, który bez asekuracji wszedł na liczącą 900 metrów ścianę El Capitan. Pozycja zatytułowana „Samotność solisty. Wspinaczka w stylu free solo” była oficjalnym dziełem wspinacza, w którego pisaniu pomagał mu David Roberts. 2 października przyjdzie czas na kolejną publikację, tym razem napisaną przez Marka Synnotta, kolegę po fachu, dla którego osiągnięcie rodaka stało się inspiracją do napisania lektury. W opisie „Niewiarygodnej wspinaczki” czytamy: „Autor przenosi nas na gigantycznego El Capa: Alex pokonuje kolejne metry w pionie, a my obserwujemy jego zmagania, odkrywając po drodze fascynującą historię wspinaczki skalnej. Powracamy do złotej ery doliny Yosemite, poznajemy barwne społeczności wspinaczkowe: Stonemasters i Stone Monkeys, podziwiamy pionierów, którzy zrewolucjonizowali ten sport, i wybitnych solistów, m.in. Johna Bachara i Petera Crofta”. Jak więc widać, pozycja ma zdecydowanie szerszy charakter, na co wskazuje też liczba stron: 448 stron. Okładkowa cena pozycji wypuszczonej na rynek przez Wydawnictwo Dolnośląskie nie jest niska – to 54,90 zł, ale w przedsprzedaży można ją znaleźć już za niespełna 34 zł.

Mniej, bo niecałe 28 zł, trzeba wysupłać z fotela, jeśli chce się stać posiadaczem biografii "Harry Haft. Historia boksera z Bełchatowa. Od piekła Auschwitz do walki z Rockym Marciano". Opowieść o tym pięściarzu zapowiada się niezwykle ciekawie. Choć to postać nawet dla fanów boksu niemal anonimowa, stoi za nim interesująca historia. Haft urodził się w 1925 roku w Bełchatowie, szybko został osierocony przez ojca, by wkrótce, w wieku szesnastu lat, trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam walczył z innymi Żydami na gołe pięści i przeżył prawdziwe piekło. Udało mu się przeżyć, a dalszą część tej niesamowitej historii przeczytać można w opisie publikacji: „Po ucieczce z marszu śmierci trafił do Ameryki. Jako jedyny biały trenował samotnie na Brooklynie. Walczył z przeciwnikami bez tytułów aż do dnia, gdy stanął na jednym ringu z niepokonanym mistrzem świata wagi ciężkiej Rockym Marciano. Przed Haftem otworzyły się drzwi do wielkiej kariery, ale także do bezwzględnego świata gangsterów i mafii”. Zapowiada się naprawdę dobra i wciągająca opowieść, bo to przecież gotowy scenariusz na film. Smaczku lekturze dodaje fakt, że jej autorem jest syn pięściarza: Alan Scott Haft. Na 240 stronach opisuje on historię swojego ojca, który zmarł w 2007 roku. Tłumaczeniem książki zajęła się Małgorzata Kafel, a za jej wypuszczenie na rynek odpowiada Wydawnictwo Otwarte.

Nakładem tej samej firmy wydawniczej ukaże się 16 października inna książka o sporcie. Może akurat w przypadku pozycji „Wisła w ogniu” to określenie nie jest najbardziej trafne (wszak to publikacja o wielce mówiącym podtytule „Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków”), ale myślę, że fanów futbolu jak najbardziej zainteresuje. Sprawa Białej Gwiazdy była w ostatnich latach głośno komentowana nie tylko przez media sportowe, ale też te o największym zasięgu. Osobą, dzięki której prawdziwą sytuację zasłużonego polskiego klubu udało się przedstawić opinii publicznej, był dziennikarz TVN Szymon Jadczak. Nic dziwnego, że po kilkunastu miesiącach od swojego słynnego reportażu, w którym zdradził, że przestępcy panoszą się w krakowskim klubie i faktycznie nim rządzą, przyszedł czas na książkę o całej sprawie. Wątków, które znajdą się w środku, jest aż nadto: sprzedaż klubu przez Bogusława Cupiała niejakiemu Jakubowi Meresińskiemu. Odkupienie Wisły przez Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków. Rządy Marzeny S. i Damiana D., a także wiele innych spraw, które zapisały się czarnymi zgłoskami w historii Białej Gwiazdy. To wszystko opisał Jadczak, a w zapowiedzi jego publikacji możemy przeczytać: „Przez lata w powietrzu przy Reymonta 22 w Krakowie unosił się strach. Jak w tanim filmie o gangsterach oprychy obnosiły się ze swoją władzą i chamstwem. Możliwe było nawet to, że bandzior, który publicznie rzucił nożem w piłkarza, wyszedł z więzienia i jakby nigdy nic stanął na czele kibolskiej mafii. W nieudolność »stróżów prawa« nie da się uwierzyć. Za to łatwo uwierzyć, że współpracowali z bandytami. Pytanie tylko, jak wysoko to sięgało? Kibole w Krakowie kontrolowali 80% rynku narkotyków. Porywali, torturowali, okaleczali i zabijali ludzi maczetami. Traktowali jak śmieci poważnych biznesmenów i lokalnych polityków. A ci jak idioci próbowali im się przypodobać albo udawali, że nic nie widzą. Przez dwie dekady zblatowana sitwa pielęgnowała rozwój Miśka i jego bandy”. Zapowiada się mocna pozycja z pogranicza literatury sportowej i kryminalnej. Całość liczy 360 stron, a jej okładkowa cena to 39,90 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl książkę można jednak znaleźć już za 27,93 zł. Dla kibiców piłkarskich to na pewno pozycja obowiązkowa tego miesiąca!

Podobnie jest z kolejnym, już typowo futbolowym tytułem, który do sprzedaży trafi w październiku. Dokładnie 2 października premierę będzie miała nowa książka hiszpańskiego dziennikarza Guillema Balague, tym razem poświęcona postaci Mauricio Pochettino i drużynie, którą prowadzi: Tottenhamowi Hotspur. Pozycja zatytułowana „Nowy wspaniały świat. Tottenham pod wodzą Pochettino” ukaże się nakładem Wydawnictwa SQN. Jak zapewnia wydawca, to „to szczere, insajderskie i jedyne w swoim rodzaju spojrzenie za kulisy funkcjonowania wielkiego klubu z najbardziej wymagającej ligi na świecie. To także wgląd w umysł, uczucia i proces decyzyjny jednego z najbardziej pożądanych i innowacyjnych trenerów naszych czasów”. Jak przeczytać można w opisie nieco dalej, „książka ukazuje historię Mauricio Pochettino od wczesnych lat jego kariery jako piłkarza i trenera do momentu, w którym uczynił z Tottenhamu jedną z najlepszych drużyn w Europie. Przeczytaj, jak Argentyńczyk wytrzymuje 12-dniową głodówkę, gdzie leży tajemnica sukcesu Kogutów i jakie wiadomości trener wysyła do swojego najlepszego napastnika w środku nocy”. Z zapowiedzi wynika, że piąte dzieło hiszpańskiego dziennikarza, które doczeka się przedruku na nasz ojczysty język, będzie więc czymś w rodzaju połączenia biografii Argentyńczyka i książki o kulisach jednego z najlepszych klubów Premier League. Czy tak będzie w rzeczy samej, będziemy mogli się przekonać już lada dzień. Nazwisko autora gwarantuje wysoki poziom – wszak biografie Guardioli, Messiego i Cristiano Ronaldo autorstwa Balague zdobywały uznanie w oczach czytelników. Tym razem powinno być podobnie, ale aby o tym się przekonać, trzeba wysupłać z portfela niecałe 31 zł. Właśnie taka jest przedsprzedażowa cena liczącej 440 stron książki, na której okładce widnieje kwota 42,99 zł. Tłumaczeniem tej pozycji zajęli się Grzegorz Krzymianowski i Krzysztof Cieślik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz