środa, 5 grudnia 2018

Grudniowe premiery

Choć grudzień to zazwyczaj dla wydawców czas zbierania plonów wcześniejszej pracy, a nie przygotowania nowych premier, na koniec 2018 roku kilka firm przygotowało jeszcze kilka propozycji. Będzie przede wszystkim coś dla fanów futbolu, ale znajdzie się też książka dla tenisowych kibiców oraz osób lubiących sporty motorowe.

Zaczęło się w pierwszych dniach grudnia, bo właśnie wtedy do sprzedaży trafiła nowa książka Alessandro Del Piero „Między nami mówiąc”. Odpowiadające za nią Wydawnictwo SQN zdecydowało się na ciekawy model sprzedaży, bowiem publikacja ukazała się w ścisłej współpracy z portalem JuvePoland.com i nie trafi (przynajmniej na razie) na półki w księgarniach. Będzie ją można zamówić wyłącznie na LaBotiga.pl, co jest zabiegiem podobnym do tego zastosowanego wcześniej przez krakowską firmę przy premierze książki Javiera Mascherano „Kapitan bez opaski” czy biografii Anthony’ego Joshua „Droga na szczyt”. SQN, który słynie z wydawania publikacji poświęconych Juventusowi, zdecydował się wydać już drugą książkę legendy bianconerich. Pierwsza – „Gramy dalej” – miała swoją premierę w maju 2013 roku i była pierwszą z serii pozycji dla fanów Starej Damy. Później ukazały się wspomnienia m.in. Buffona, Conte, Nedveda, Ibrahimovicia, Pirlo czy Ancelottiego, a dwa lata temu monograficzna „Juventus. Historia w biało-czarnych barwach” Adama Digby’ego. Kibice klubu z Turynu nie mogą więc narzekać, a teraz dostają do rąk dzieło absolutnie nowatorskie w swojej formie. W „Między nami mówiąc”, oprócz tradycyjnej narracji Del Piero, znajdą się bowiem odpowiedzi na pytania włoskich kibiców, które ci zadawali poprzez media społecznościowe. „Teraz, po fantastycznych doświadczeniach w roli ambasadora futbolu w Australii i Indiach, w spisanej na kartach niniejszej książki rozmowie z fanami Del Piero odkrywa sekrety swojej przeszłości, teraźniejszości, a także przyszłości, potwierdzając jednocześnie, że wciąż ma w sercu dziecięcą pasję do piłki. Bo prawdziwa miłość nie ma końca”, przeczytać można w zapowiedzi. Wszystko zostało sprytnie przemyślanie, gdyż odpowiedzi wcale nie zaburzają płynności narracji – zostały sprawnie włączone w główną część, pozostawiając jedynie krótką adnotację na marginesie dotyczącą autora pytania. Nowa książka Del Piero, podobnie jak poprzednia (192 strony), nie będzie zbyt obszerna. W jej przypadku licznik stron zatrzymał się na 208 stronach. Dla fanów Starej Damy nie powinno mieć to jednak znaczenia – książkę o takiej legendzie po prostu trzeba mieć na półce! Z racji limitowanego nakładu publikacji jest ona dostępna na LaBotiga.pl wyłącznie w okładkowej cenie 39,99 zł.

Zdecydowanie więcej, bo aż 60 zł, kosztuje natomiast nowa książka Krzysztofa Mecnera „Puchar Davisa 1900-2018”, która swoją premierę miała 4 grudnia. Pozycja poświęcona temu turniejowi „to historia drużynowych rozgrywek tenisowych, jednych z najstarszych na świecie i najbardziej popularnych”, przeczytać można w zapowiedzi. Impulsem do jej wydania przez firmę Mecner Media były tegoroczne wydarzenia: „W 2018 r. rozegrano ostatnią edycję w starej formule”, informuje w opisie wydawca. Właśnie dlatego jeszcze przed Świętami fani Łukasza Kubota czy Agnieszki Radwańskiej będą mogli zaopatrzyć się w posumowanie ponad stuletnich dziejów rozgrywek, które odtąd będą organizowane w formie jednego trwającego przez tydzień turnieju dla 18 reprezentacji. Czy w nowej formule Polska będzie odnosić w tym turnieju jakieś sukcesy? Trudno przewidzieć, ale kibice na pewno chętnie poczytają o dawnych błyskach biało-czerwonych: dobrych występach Ignacego Tłoczyńskiego w latach 30., Władysława Skoneckiego i Wiesława Gąsiorka po wojnie czy Wojciecha Fibaka w latach 80. Licząca 256 stron pozycja posiada czarno-białe zdjęcia, a wkrótce powinna być dostępna w ofercie Księgarni Kibica Sendsport, gdzie z kodem ‘ksiazkisportowe’ możecie liczyć na 10% rabat.

Jeśli jednak nie interesuje was tenis, a chcielibyście poczytać coś o polskiej piłce nożnej, z odsieczą przychodzi Zagłębie Sosnowiec. Jeszcze w tym miesiącu do sprzedaży trafi bowiem pozycja poświęcona historii tego klubu „Zagłębie Sosnowiec. Historia piłki nożnej. Wiara, która przetrwała”. Na aż 628 stronach Jacek Skuta opisuje w niej ponad stuletnie dzieje drużyny. Wydanie to będzie „bogato ilustrowane zdjęciami”, jak przeczytać można w zapowiedzi publikacji na stronie Zagłębia. Jest tam również informacja o tym, że całość wydana zostanie na kredowym papierze, co nie pozostanie zapewne bez wpływu na wysoką jakość tej pozycji, ale też jej cenę. Ta nie jest jeszcze znana, ale kibice mogą już przeczytać, co znajdą w środku: „Autor książki nie tylko zgłębił wszystkie wydarzenia od momentu powstania Klubu, ale jeszcze wzbogacił je biogramami piłkarzy, trenerów czy działaczy, jak również dorzucił ciekawe statystyki, wyliczenia czy też smakowite anegdoty”. Skuta sam o swoim dziele mówi tak: „Książka jest podzielona tematycznie na trzy części oznaczone klubowymi barwami. Część pierwsza rozpoczyna się stroną przekładkową w kolorze czerwonym i opisuje Zagłębie w rozgrywkach ligowych. Druga część - tutaj strona okładkowa jest w kolorze zielonym - to Zagłębie w rozgrywkach pucharowych. W tej części czytelnik znajdzie dużo informacji statystycznych, a także biogramy zasłużonych Zagłębiaków. Część trzecia ma kolor biały i opisuje dzieje najnowsze Klubu od 1993 roku do chwili obecnej”. Warto dodać, że autor niektóre wydarzenia opisane w książce zna z autopsji – był piłkarzem klubu z Sosnowca w latach 1976-1987. Przybliżona data premiery tej propozycji to połowa grudnia. Zagłębie o szczegółach, czyli sposobie dystrybucji i cenie, będzie informować wkrótce. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na wieści.

Wszystko wiadomo natomiast o ostatniej z tegorocznych premier, która na rynek trafi kilka dni przed Sylwestrem – dokładnie 27 grudnia. Mowa tutaj o trzecim wydaniu książki Krzysztofa Hołowczyca i Juliana Obrockiego „Piekło Dakaru”. Tym razem podtytuł wspomnień rajdowca, które zostaną wypuszczone na rynek przez Edipresse Książki, to „Na podium”, co jasno sugeruje, że nowa odsłona biografii uzupełniona została o informacje dotyczące Rajdu Dakar 2015, gdzie Hołek zajął trzecie miejsce. Potwierdza to zapowiedź publikacji: „Po dziesięciu latach wspinaczki po wydmach i wertepach Krzysztof Hołowczyc stanął na upragnionym podium rajdu Dakar. Po drodze były krew, pot i łzy. Kontuzje, upadki i awarie. Na pustyni człowiek jest bowiem niczym wobec sił przyrody. Ale i tak Dakar –  największy, najgroźniejszy, najdłuższy i najstraszniejszy rajd świata wciąga i co roku przyciąga wielu śmiałków, którzy padają za zmęczenia, tracą swoje pojazdy, zdrowie i pieniądze tylko po to, by za rok wrócić i znowu walczyć. Bo Dakar pokazuje też, że po ciosie trzeba wstać i wracać do walki”. Licząca 320 stron książka wydana zostanie w twardej oprawie i będzie traktować „o tych trudnych zmaganiach, dramatycznych przygodach i najtrudniejszym rajdzie świata, który przyciąga jak magnes”. Okładkowa cena biografii to 49,90 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl znajdziecie ją w niższej cenie. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z którymś z wcześniejszym wydań „Piekła Dakaru”, a fascynuje go ten rajd, koniecznie powinien nadrobić zaległości!

3 komentarze: