poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Sierpniowe premiery

Mundial dawno zakończony, igrzysk olimpijskich brak, więc na rynku książek sportowych można zaobserwować ewidentne rozprężenie. Myli się jednak ten, kto myśli, że w sierpniu zabraknie ciekawych premier. Czterema nowościami zostaną uraczeni fani himalaizmu i piłki nożnej, a każda z propozycji wydawców zapowiada się naprawdę dobrze.

Zaczynamy od książki, która ujrzy światło dzienne 22 sierpnia. Właśnie wtedy nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się pozycja „O życiu” Reinholda Messnera, który jako pierwszy człowiek zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie czternaście ośmiotysięczników świata. Fanom himalaizmu z Polski jest on doskonale znany, bo rywalizował o ten zaszczytny tytuł z naszym Jerzym Kukuczką. Jeśli dobrze liczę, będzie to już jedenasta (sic!) publikacja włoskiego himalaisty przełożona na język polski. Książka wydana została z okazji ukończenia przez Messnera 70. roku życia, co miało miejsce cztery lata temu. Autor zawiera w niej bowiem „symbolicznych 70 rozdziałów osobistej historii, w której staje twarzą w twarz z własną przeszłością konfrontując siebie i czytelnika z największymi wyzwaniami, jakie przynosi życie i pytając o najważniejsze wartości”, jak przeczytać można w zapowiedzi. Wydawcy informują, że całość podzielona jest na trzy części. „W pierwszej [Messner – przyp. red.] wspomina dzieciństwo, początki fascynacji górami i wspinaczką.  W drugiej zastanawia się nad wyzwaniami, jakie stawiają góry, i sensem samej wspinaczki. Snuje rozważania nad granicą oddzielającą dwa światy: życia i śmierci. A pretekstem do tych rozważań są jego wstrząsające osobiste doświadczenia. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat Günther, w okolicznościach do dziś niewyjaśnionych, co wypominają Reinholdowi dziennikarze i wspinacze”. Te fragmenty, mimo że z pewnością dramatyczne, zapowiadają się najciekawiej. Ostatnia część przypadnie do gustu zwłaszcza tym, którzy chcieliby poznać poglądy Włocha na rzeczy najważniejsze: „Trzecią część autor poświęca bardziej ogólnym wartościom – Sztuka, Piękno, Moralność, Zemsta, Bóg, Rytuał, Rodzina, Duma, Cierpienie”, czytamy w opisie. Jak to wszystko zebrane będzie w całość i w jaki sposób trafi do czytelników, będzie się można przekonać już za kilkanaście dni. Okładkowa cena liczącej równe 400 stron książki to 44,99 zł. „O życiu” można jednak znaleźć w przedsprzedaży już za niecałe 30 zł, chociażby na TaniaKsiazka.pl. Patronat medialny nad publikacją objął niniejszy blog.

Podobnie jest z drugą górską propozycją Wydawnictwa Agora na sierpień. Dokładnie tydzień po premierze najnowszej książki Messnera – 29 sierpnia – również pod patronatem bloga, na rynku ukaże się biografia „Elizabeth Hawley. Strażniczka gór” napisana przez Bernadette McDonald. Autorki nie trzeba przedstawiać tym, którzy siedzą w temacie – ma ona na swoim koncie doceniane w środowisku publikacje poświęcone wielu ludziom gór: Wojciechowi Kurtyce czy Tomažowi Humarowi, a także pozycje „Ucieczka na szczyt” czy „Alpejscy wojownicy”. Tym razem kanadyjska autorka postanowiła przybliżyć czytelnikom postać amerykańskiej dziennikarka i kronikarki wypraw w Himalaje. Pozycja zapowiada się o tyle ciekawie, że to właśnie Hawley była świadkiem wypraw takich wspinaczy, jak jak choćby Edmund Hillary, Reinhold Messner, Chris Bonington, Tomaž Humar i Ed Viesturs, budując ich legendę. Jak przeczytać można w opisie publikacji, Amerykanka „rozstrzygała wszelkie wątpliwości związane ze zdobywaniem himalajskich szczytów, a tworzone przez nią archiwum powstawało w oparciu o osobiste rozmowy ze wspinaczami. Wielokrotnie pomagała polskim wyprawom w zdobyciu informacji o szczytach, które planowali zdobyć. Zmarła w styczniu 2018 roku w Katmandu pozostawiając po sobie archiwum opisujące 9,5 tys. ekspedycji, na 450 znaczących nepalskich szczytów oraz około 70 tysięcy uczestników tych wypraw, począwszy od 1905 roku”. Nic dziwnego, że tak zasłużona dla świata himalaizmu postać doczekała się książki jeszcze w tym samym roku, w którym od nas odeszła. Licząca 320 stron opowieść to, jak przekonują wydawcy, „portret kobiety silnej i kontrowersyjnej, wymykającej się wszelkim stereotypom”, w której autorka „szuka odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę była ta drobna, skromnie ubrana kobieta, budząca respekt w sercach najodważniejszych wspinaczy świata?” oraz „Jak stała się tak integralną częścią himalajskiej sceny wspinaczkowej, pomimo tego, że sama nigdy się nie wspinała?”. Okładkowa cena tej górskiej propozycji to 39,99 zł. W przedsprzedaży książkę można jednak znaleźć nawet z 37% rabatem na TaniaKsiazka.pl.

Sierpień będzie dobrym miesiącem dla osób lubujących się w lekturach poświęconych himalaizmowi, ale na brak nowości nie będą mogli narzekać również kibice piłkarscy. 22 sierpnia na półki w księgarniach nakładem Wydawnictwa SQN trafi książka Michaela Coxa „Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata”. Odbiorców tej publikacji można podzielić na dwie grupy: jedni to fani angielskiego futbolu, a drudzy to pasjonaci piłkarskiej taktyki. Publikacja zatytułowana w oryginale „The Mixer” to bowiem po części historia założonej w 1992 roku Premier League, a po części pozycja wyjaśniająca, jak w lidze, która dziś jest najpopularniejsza w świecie futbolu, zmieniała się gra. „Michael Cox zabiera nas w fascynującą podróż przez angielskie stadiony. Pokazuje, jak tamtejsza liga na przestrzeni 25 lat wykazywała taktyczny postęp, tłumaczy, którzy menedżerowie okazali się rewolucjonistami i którzy piłkarze zupełnie odmienili futbol. Sentymentalna, porywająca, błyskotliwa taktycznie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Premier League!”, zapewniają w zapowiedzi wydawcy, a o słuszności tych stwierdzeń zdają się przekonywać pozytywne recenzje największych znawców tematu w Polsce: Andrzeja Twarowskiego, Przemysława Rudzkiego czy Michała Okońskiego, którzy o angielskiej piłce wiedzą absolutnie wszystko. Pozostaje się jedynie zastanowić, jak na 352 stronach autor zdołał zmieścić ponad 25 lat fascynującej historii. Patrząc na inny fragment opisu publikacji, który brzmi: „Od Manchesteru United Fergusona i Arsenalu Wengera, przez Chelsea Mourinho i Leicester Ranieriego, do Manchesteru City Guardioli. Od wielkich gwiazd lat 90., jak Cantona, Zola, Bergkamp, Owen, po znakomitych piłkarzy błyszczących w XXI wieku, jak Cristiano Ronaldo, Lampard, Henry, Gerrard, Agüero czy Kane”, ławo uświadomić sobie, jak wiele gwiazd – zawodników i menadżerów – na przestrzeni lat stanowiło o sile tej ligi. O nich wszystkich będą mogli już niedługo poczytać fani kopanej. Okładkowa cena propozycji SQN to 39,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl książka dostępna jest już za niecałe 30 zł. Jej przekładem zajął się duet Krzysztof CieślikGrzegorz Krzymianowski.

Pozostając w piłkarskich klimatach i nawet nie ruszając się z Wysp Brytyjskich, pora zapowiedzieć ostatnią z sierpniowych premier. To również coś dla fanów futbolu, ale głównie tych, którzy sympatyzując z pewnym zespołem osadzonym w mieście Beatlesów. „LFC 125: Historia alternatywna” to wyjątkowy album wydany przez klub z Anfield Road z okazji 125-lecia powstania Liverpool FC, która to rocznica miała miejsce w ubiegłym roku. Książka ma trafić do sprzedaży 27 sierpnia, a dosłownie wczoraj zakończyła się akcja personalizacji okładki. Każdy kibic The Reds miał okazję zamówienia dedykowanego egzemplarza ze swoim imieniem i nazwiskiem na froncie! Szczegóły akcji wciąż można znaleźć pod tym linkiem, a Wydawnictwo Arena, które odpowiada za przekład tej publikacji, kilka dni temu informowało na swoim fanpejdżu, że zainteresowanie spersonalizowaną pozycją przerosło wszelkie oczekiwania. Z tego względu wysyłka egzemplarzy może się nieco opóźnić, ale prędzej czy później książka na pewno trafi do zamawiających, a następnie do szerokiej sprzedaży. Na razie przedsprzedaż w innych punktach poza stroną wydawcy jeszcze nie wystartowała. Co natomiast znajdą w środku fani Liverpoolu? Jak przekonują pracownicy Areny, ta pozycja „stanowi kamień milowy w bogatej historii klubu z udziałem piłkarzy, menedżerów i kibiców, którzy wnieśli tak wiele w legendę LFC. Ta unikalna publikacja to blisko 500 stron niesamowitych opowieści sportowych, które zabiorą czytelników w niezwykłą podróż przez pełną wzlotów i upadków legendę drużyny z miasta Beatlesów. Historia. Emocje. Ludzie. Pasja. Mecze. Determinacja. Momenty. Serce. Trofea. Miejsca. Tragedie. Hymn. Legendy. Piękno. Sukces – to wszystko i o wiele więcej znajdziecie na kartach tej książki”. Okładkowa cena publikacji to 59,90 zł, co nie wydaje się wygórowaną kwotą, jeśli weźmie się pod uwagę format i liczbę stron „LFC 125: Historia alternatywna”. Jak z każdą tego typu książką, najwięcej o niej powie nam dokładne przejrzenie jej w księgarni. Chyba że ktoś jest fanem The Reds, wtedy może zamawiać tę publikację w ciemno. Za jej przekład odpowiada Radosław Chmiel, który dla polskich czytelników przełożył już m.in. autobiografię Stevena Gerrarda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz