środa, 4 kwietnia 2018

Kwietniowe premiery (cz. 1)

Obrodziło. Tak jednym słowem można podsumować sportowe zapowiedzi kwietnia. Już w pierwszej połowie tego miesiąca ukaże się siedem publikacji, w których będzie można przebierać jak w ulęgałkach: himalaizm, piłka nożna, kolarstwo, żużel, bieganie, boks, Formuła 1… Dla każdego coś miłego – zachęcam do szczegółowego zapoznania się z tym, co przygotowały wydawnictwa.

Zaczynamy od dwóch książek, które ukażą się na rynku pod patronatem niniejszego bloga. Pierwsza z nich to propozycja skrojona pod fanów himalaizmu, ale nie tylko – wszak w ostatnim czasie o tej dziedzinie wypowiadał się niemal każdy. Właśnie dziś – 4 kwietnia – jest doskonała okazja do pogłębienia swojej wiedzy na ten temat, gdyż do księgarni trafia książka Denisa Urubki „Skazany na góry”. Mówiąc ściślej, na półkach sklepowych będzie można znaleźć drugie wydanie wspomnień himalaisty, gdyż pierwsze ukazało się w 2011 roku nakładem małej firmy Mountain Quest. Za nowe wydanie wziął się zdecydowanie większy gracz – Wydawnictwo Agora (w kooperacji z poprzednim wydawcą), dzięki czemu książka w odświeżonej wersji (nowa okładka, poszerzona treść) ma szansę trafić do szerokiego grona czytelników. O tym, że tak się stanie, przekonują chociażby kontrowersje, jakie wzbudzał w ostatnich miesiącach autor (odłączenie się od narodowej wyprawy na K2, żądanie pieniędzy za udzielanie wywiadów). Sporo osób zapewne z ciekawości sięgnie po publikację, ale trzeba uczciwie przyznać, że dla fanów wspinaczki jest to pozycja wręcz obowiązkowa. Stosując odpowiednią analogię, to tak, jakby sam Leo Messi wydał teraz książkę, w której opowiada o kulisach swojej kariery. Żaden fan futbolu nie przeoczyłby tego tytułu, a o ogromnym potencjale Urubki świadczy fakt, że chęć udziału w spotkaniu autorskim z Rosjaninem wyraziło tak wielu chętnych, iż wydawca musiał wprowadzić zapisy na wydarzenie. Dziś sala na Czerskiej z pewnością pękała w szwach, ale pora wreszcie napisać nieco więcej o obiekcie pożądania wszystkich uczestników spotkania. Jak zapowiadają wydawcy, „Skazany na góry” będzie „doskonałą pozycją dla tych, którzy pragną dowiedzieć się, kim jest ten tajemniczy człowiek, którzy chcą bliżej poznać historię jego górskich dokonań oraz prywatne oblicze”. Na 320 stronach biografii Urubko „intryguje i przyciąga uwagę. Pełen sprzeczności i tajemnic, balansuje pomiędzy byciem bohaterem, a … czarnym charakterem polskiego himalaizmu”, czytamy w opisie. Za możliwość zapoznania się ze wspomnieniami tego wybitnego himalaisty zapłacić trzeba 39,90 zł, jednak w internetowej księgarni sportowej LaBotiga.pl książkę można znaleźć już za 28 zł.

Dokładnie tydzień po premierze „Skazanego na góry” – 11 kwietnia – przyjdzie czas na kolejną kwietniową nowość od Wydawnictwa Agora pod patronatem bloga Książki Sportowe. „Rowerem na szczyt. Trenuj z Majką” to druga już propozycja, którą dla swoich fanów (i nie tylko) przygotowała Maja Włoszczowska. Przypomnijmy, podwójna srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w kolarstwie górskim w 2014 roku zaserwowała autobiografię „(Sz)koła życia”, którą wydała Burda (TUTAJ recenzja). Po czterech latach przyszedł czas na kolejną książkę, tym razem już typowo poradnikową. Tak przynajmniej wynika z zapowiedzi publikacji, w której czytamy: „Maja zabiera czytelników na przejażdżkę po świecie rowerów i profesjonalnego sportu. A że to prawdziwy epic ride, po drodze dzieli się anegdotami z życia, kariery zawodniczej, opowiada o sprzęcie, treningach, diecie, regeneracji, zwycięstwach i porażkach, dyscyplinach rowerowych, konkurentach i przyjaciołach wśród zawodników oraz wielu, wielu innych sprawach, które zainteresują nie tylko kolarzy, ale też wszystkich fanów aktywnego życia”. Książka ma być więc niezwykle interesująca nie tylko dla zagorzałych kibiców Polki, którzy zawsze ściskali za nią kciuki, ale może się okazać dobrą lekturą praktycznie dla każdego, kto jeździ na rowerze lub dopiero planuje uprawiać ten sport. W publikacji Włoszczowska ma bowiem odpowiedzieć na szereg pytań, m.in. „Jak dobrze kupić rower?” czy „Jaki kask jest najlepszy?”. Ta wiedza, zwłaszcza przekazywana przez wielkiego eksperta, przyda się wszystkim początkującym. O to, by przekaz naszej mistrzyni był jak najbardziej klarowny, zadba tym razem dziennikarka Karolina Oponowicz. Napisałem „tym razem”, gdyż warto podkreślić raz jeszcze, że pierwszą książkę Włoszczowska napisała sama, co było swoistym ewenementem wśród polskich sportowców. Za kilka dni czytelnicy będą mogli się przekonać, jak Maja wypadnie w duecie. Zanim jednak „Rowerem na szczyt” trafi na półki w księgarniach, fani będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim ze sportsmenką. Odbędzie się ono w sobotę 7 kwietnia o 19.00 w Centrum Premier przy ul. Czerskiej 8/10 (konieczne jest wcześniejsze zapisanie się). Liczącą 265 stron książkę będzie tam można nabyć przedpremierowo i z autografem autorek. Dla tych, którzy nie będą mieli okazji uczestniczyć w wydarzeniu, pozostają tradycyjne formy zakupu – chociażby poprzez LaBotiga.pl, gdzie publikację o okładkowej cenie 39,90 zł można zamówić już za 28 zł. Warto skorzystać z tej promocji.

Pierwsza połowa kwietnia przyniesie siedem kompletnie różnych nowości, gdyż każda z zapowiedzianych książek traktuje o innej dyscyplinie. Zapowiedziana na 3 kwietnia pozycja „Czarna książka. Zostać mistrzem” to coś dla fanów żużla. Tych w Polsce nie brakuje, ale akurat na nadmiar publikacji o swoim ulubionym sporcie nie mogą oni narzekać – dobrych książek o speedwayu nie ukazuje się u nas tak dużo. Tym większym ewenementem jest więc propozycja Joanny Krystyny Radosz, będąca „pierwszą w Polsce prozą żużlową”. Jak przeczytać można w zapowiedzi publikacji, jest to „antologia jedenastu tekstów ze sportowym tłem, w którym odnajdzie się każdy kibic żużla. (…) Fikcyjni bohaterowie, fikcyjne wyścigi – prawdziwe emocje. Ten żużel zawsze jest na żywo”, zapewnia autorka. Warto podkreślić, że nie jest to literacki debiut Radosz, gdyż ten miał miejsce w listopadzie 2016 roku. Właśnie wtedy ukazała się pierwsza „Czarna książka”, która w wersji elektronicznej dostępna była za darmo. Tym razem będzie nieco inaczej, gdyż za ebooka trzeba zapłacić 14,99 zł TUTAJ, natomiast wersję papierową można kupić w trzech różnych księgarniach w cenie nieco wyższej – chociażby TUTAJ za 35,99 zł. W zamian czytelnicy otrzymają liczącą 260 stron publikację, którą polecają m.in. dziennikarze Jakub Horbaczewski i Jakub Pieczatowski oraz pisarka Hanna Greń. Na koniec warto dodać, że pozycja ta ukazała się we współpracy z agencją Speedway Events, portalem PoKredzie.pl oraz Fundacją Speedwaya, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne związane ze sportem żużlowym. Tym bardziej warto rozważyć zamówienie tej wyjątkowej publikacji. Więcej informacji na jej temat znaleźć można na FANPEJDŻU KSIĄŻKI.

„Czarna książka” nie będzie jednak jedyną kwietniową propozycją dla fanów motoryzacji. 4 kwietnia na półki w księgarniach trafiła również autobiografia Jensona Buttona „Życie na maksa”, za którą odpowiada Wydawnictwo Insignis. Autora nie trzeba szerzej przedstawiać kibicom śledzącym zmagania w Formule 1, ale dla mniej zorientowanych dodam, że to brytyjski kierowca wyścigowy, mistrz świata z 2009 roku i wicemistrz z 2011 roku. Po wspomnieniach Marka Webbera, biografiach Michaela Schumachera oraz Ayrtona Senny, a także książce Rossa Brawna, przyszedł czas na dzieło innej ważnej postaci związanej z F1. Biografia Brytyjczyka w jego ojczyźnie ukazała się całkiem niedawno – w październiku ubiegłego roku. Dosyć szybko fani doczekali się więc jej tłumaczenia, a warto podkreślić, że przekładu dokonał wydawca, który dotychczas wprawdzie nie specjalizował się w publikacjach o F1, ale ma na swoim koncie dwa tytułu Jeremy’ego Clarksona oraz pozycję „Top Gear od środka”. Insignis nie jest więc nowicjuszem w świecie motoryzacji. Czego mogą spodziewać się czytelnicy po najnowszym dziele krakowskiej firmy? „Oto opowieść o moim życiu i wszystkim, czego jeszcze o mnie nie wiecie: o zmaganiach, rozterkach, radościach, obawach i łzach, o dobrych i złych chwilach…”, zapowiadają wydawcy, cytując w opisie samego autora: „Ta książka to coś więcej niż wspomnienie wyścigów czy kronika sportowych wydarzeń. To opowieść o moim dzieciństwie, dorastaniu we Frome, poszukiwaniu akceptacji ze strony rówieśników, a także o wątpliwościach i nadziejach, które wcale nie musiały się ziścić. To także opowieść o moich podróżach o tysiącach kilometrów pokonywanych na tylnym siedzeniu vana, a potem w prywatnym odrzutowcu. O ludziach, których poznałem – tych, których kocham, ale i tych, których darzę mniej ciepłymi uczuciami”. Aby przekonać się, na ile ciekawe są wspomnienia Buttona, trzeba wysupłać z portfela 39,99 zł – przynajmniej taka cena widnieje na okładce liczącej 456 stron autobiografii. W księgarni LaBotiga.pl można ją jednak znaleźć z ponad 11 zł zniżką, co okazuje się ceną zdecydowanie bardziej przystępną. Tłumaczeniem książki zajął się Michał Strąkow.

Był himalaizm, było kolarstwo, żużel i Formuła 1, ale w pierwszej połowie kwietnia nie mogło zabraknąć propozycji dla fanów futbolu. Tym razem nie będzie to jednak biografia kolejnego znanego piłkarza, ale propozycja absolutnie wyjątkowa, o której wszystko mówi w zasadzie jej tytuł: Kobiety i futbol. Kompleksowo od A do Ö". Wydawnictwo Magnus, które odpowiada za wypuszczenie tej pozycji, charakteryzuje ją krótko: „Alfabet, który kompleksowo, rzetelnie i ciekawie opisuje świat kobiecej piłki nożnej”. Autor – Jared Burzynski – to publicysta zajmujący się tematyką kobiecej piłki nożnej od niemal 20 lat. Czytelnicy, którzy sięgną po jego dzieło, mogą więc mieć pewność, że mają do czynienia z ekspertem w poruszanej tematyce. Co konkretnie znajdzie się jeszcze w książce? Wydawcy przekonują, że ma ona „obalać mity, rozprawiać się z seksizmem komentatorów sportowych, pytać o rolę mediów i sponsorów”. Ale nie tylko. Głębszy powód jej powstania został nakreślony w tych zdaniach: „Nie tylko mężczyźni potrafią biegać za piłką. I choć maskulinizacja piłkarskiego środowiska jest w niektórych krajach nadal bardzo silna, a krzywdzące połowę ludzkości stereotypy są w wielu kulturach mocno zakorzenione, w ostatnich latach wiele się zmieniło. Wkroczyliśmy w epokę dynamicznego rozwoju żeńskiego futbolu, a obejmująca kolejne kraje intensywna ekspansja kobiecej piłki jest już nie do zatrzymania”. Zdecydowanie brakowało podobnej pozycji na rynku, więc wielu fanów futbolu z pewnością chętnie zagłębi się w lekturze liczącej 220 stron książki. Aby stać się jej posiadaczem, trzeba wysupłać z portfela 34,90 zł, jeśli przyjdzie nam kupić publikację w cenie okładkowej. Jeśli jednak dobrze poszukać, już teraz można nabyć ten tytuł za jedyne 24,43 zł w księgarni LaBotiga.pl. Oficjalna premiera książki dziś, 4 kwietnia.

Pierwsze dni tego miesiąca przyniosły kilka ciekawych premier, ale ciekawie będzie się działo również później. 12 kwietnia ukaże się premierowa pozycja Wydawnictwo Precjoza „Trening mistrzów. Najwięksi trenerzy polskich biegów długich”. Autorem tej książki jest Jakub Jelonek, polski chodziarz, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, a także dziennikarz piszący do specjalistycznych magazynów lekkoatletycznych i bloger. Jego debiutancka publikacja jest zapisem rozmów z wybitnymi trenerami. „Podczas powstawania »Treningu mistrzów« przemierzyliśmy tysiące kilometrów i nagraliśmy kilkadziesiąt godzin materiału. Odwiedziliśmy m.in. Słupsk, Oleśnicę, Szklarską Porębę, Nową Sól, Warszawę, Tomaszów Mazowiecki, Kraków. Było warto, bo dotarcie do każdego z naszych mistrzów umożliwiło poznanie wielu ciekawych historii”, zapewniają wydawcy, dodając jednocześnie: „To na pewno coś więcej niż kolekcja wywiadów z najlepszymi polskimi trenerami i zawodnikami biegów długodystansowych. To kawał historii biegania i ludzi, którzy poświęcili bieganiu swoje życie. Wnikamy w całą otoczkę treningu, zaplecze i osoby współpracujące z biegaczami. Analizujemy rozwój poszczególnych karier naszych bohaterów. Nie skupiamy się tylko na treningu, ale koncentrujemy się też na współpracy z trenerami, właściwym odżywianiu. Pytamy o motywy, którymi kierowali się w życiu. Dowiadujemy się, jakie mieli perspektywy i jak widzą przyszłość biegania w Polsce”. Co ciekawe, wywiady okazały się na tyle obszerne, że książkę trzeba było podzielić na dwie części. Pierwsza ukaże się za kilka dni, na kolejną przyjdzie trochę poczekać, ale dobra informacja dla czytelników jest taka, że Wydawnictwo Precjoza ma w planach jeszcze 3-4 pozycje biegowe, w tym autobiografię jednego z najlepszych obecnie maratończyków. Chyba najlepiej premierową książkę zapowie przygotowany przez wydawców trailer:


Na razie nie ma informacji na temat liczby stron publikacji, ale sprzedaż wkrótce powinna być dostępna poprzez TĘ STRONĘ.

Na zakończenie coś niezwykle aktualnego – biografia mistrza świata wagi ciężkiej i pięściarza, którzy w minioną sobotę potwierdził swoją dominację, pokonując na punkty Josepha Parkera. Nie wszyscy fani śledzili z pewnością ostatnią walkę Anthony’ego Joshuy, ale o jego wygranej z Władimirem Kliczką słyszał pewnie każdy, bo był to jeden z najciekawszych pojedynków o tytuł w ostatnich latach. O drodze brytyjskiego boksera do tamtego wielkiego wydarzenia opowiada książką „Joshua. Droga na szczyt”, którą w Polsce zdecydowało się wydać Wydawnictwo SQN. Autorem publikacji jest dziennikarz „Boxing News”, John Dennen, który towarzyszył Joshule od początków jego kariery. A ta rozwijała się niezwykle dynamicznie – od rozpoczęcia treningów w wieku 18 lat, przez złoto igrzysk olimpijskich, po wiktorię w historycznym już starciu z Kliczką. Właśnie o tym jest ta książka, jak przeczytać można w opisie: „Anthony Joshua w kilka lat błyskawicznie przebył drogę na sam szczyt. Od pierwszego treningu w pożyczonych za 25 funtów butach do walki na wypełnionym po brzegi stadionie Wembley. Od pojedynku z nieznanym wówczas Tysonem Furym o roleksa po detronizację Władimira Kliczki, który zapewniła mu miejsce wśród bokserskich sław. Poznaj niezwykłą historię AJ-a, opowiedzianą przez dziennikarza towarzyszącego mu od początku kariery. Dowiedz się, na kim się wzoruje, dlaczego w 2011 roku chciał skończyć z boksem i dlaczego po zdobyciu złotego medalu olimpijskiego czekał z decyzją o przejściu na zawodowstwo”. Tak zapowiadają tę pozycję wydawcy, którzy premierę liczącej 328 stron książki zaplanowali na 12 kwietnia. Warto dodać, że choć w Wielkiej Brytanii biografia ukazała się niedługo po walce z Kliczką, na potrzeby polskiego wydania została zaktualizowana o posłowie słynnego komentatora Andrzeja Kostyry. Podobnie jak miało to miejsce niedawno przy książce Javiera Mascherano, „Joshua. Droga na szczyt” dostępna jest na razie wyłącznie w ofercie internetowej księgarni sportowej LaBotiga.pl. Okładkowa cena publikacji to 39,90 zł, ale w wymienionym sklepie można ją zamówić już 10 zł taniej lub w pakiecie z innymi książkami bokserskimi, otrzymując nawet dodatkowy rabat 15% na całe zamówienie przy dodawaniu do koszyka kolejnych tytułów. Na zakończenie warto dodać, że tłumaczeniem książki zajął się Bartosz Sałbut.

12 komentarzy:

 1. Się mi źle dodało - przy (Sz)koła życia Mai pomagał Julian Obrocki, więc nie do końca sama ją napisała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze pamiętam, w tekście było, że napisała ją sama. Może chodzi o to, że siadła i pisała, a dziennikarz potem zajął się redakcją? Zazwyczaj sportowcy tylko opowiadają, a dziennikarz (ghost writer) układa to w zgrabne zdania. ;) Rzadko kiedy sportowiec siada przy komputerze i pisze sam, to się w zasadzie dziś nie zdarza, a w przypadku Mai Włoszczowskiej tak właśnie było, jeśli dobrze zrozumiałem.

   Usuń
 2. Już nie pamiętam dokładnie jak to było przestawione w tekście, czytałem ją dawno temu - może faktycznie tak było. Ale wszędzie podają, że książka ma dwóch autorów i na tym się opierałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, być może było inaczej, a ja coś pomyliłem, nie mam teraz dostępu do książki, żeby do niej wrócić. ;)

   Usuń
 3. Kurde ile fajnych tytułów... Urubko wyczuwam bestseller po ost wydarzeniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że z wszystkich wymienionych książek sprzeda się zdecydowanie najlepiej. ;)

   Usuń
  2. Przyznam że sam zamówiłem, zastanawiam się też nad autobiografią Buttona. Pozdrawiam i dzięki za recenzje.

   Usuń
 4. Dzięki Piotrze!
  Jak zwykle jesteś niezawodny! Czekałem na opisanie tych premier:)

  Książkę Urubki czytałem kilka lat temu i powiem szczerze że jest bardzo przeciętna. Kompletnie nijaka... Zgadzam się jednak że w związku z ostatnimi wydarzeniami dobrze się sprzeda, a dodatkowo jest dobrze promowana.

  "Rowerem na szczyt" chyba odpuszczę, bo mimo, że "Szkoła życia" bardzo mi się podobała, to poradniki sportowe nie są tym, co lubię najbardziej w literaturze sportowej. Jestem kibicem sportowym a nie sportowcem i ta książka niestety nie jest dla mnie...:(

  Opowieści żużlowe przeczytam z wielką przyjemnością! To coś rzadkiego na polskim rynku więc sięgnę z przyjemnością:)

  Button z pewnością mnie nie zainteresuje. Próbowałem już nie raz motosportów i wiem że stracę tylko pieniądze.

  "Kobiety i futbol" zdecydowanie tak! Bardzo chętnie to przeczytam bo uwielbiam kobiecy futbol. Nie wiem dlaczego w Polsce nadal jest traktowany prześmiewczo... Jesteśmy mentalnie trzecim światem pod względem piłki nożnej kobiet, a przecież reprezentacje mamy całkiem silną.

  Nie wiem co myśleć o "Treningu mistrzów". Ta książka to dla mnie zagadka. Możliwe że się skuszę:)

  Joshua??? Serio??? Wiem że marketingowo to świetny moment, ale sportowo z całą pewnością nie! Ten bokser nie ma jeszcze 30 lat. Nie jest jeszcze przez kibiców darzony wielkim szacunkiem i nie ma jeszcze statusu legendy tego sportu. Książka skończy jako podkładka pod stolik. Jeśli by wyszła 20 lat później byłaby traktowana jako kultowa. Za wcześnie... To nie ten moment... Przynajmniej dla mnie.

  No dobrze, a druga publikacja wydawnictwa Arena "Mundial historia. Od Urugwaju do Rosji"? Mam takich książek pełno w domu i pewnie wiem co w niej będzie, ale może czymś ona zaskakuje? Jakieś info na ten temat?

  A "Enzo Ferrari - wizjoner z Maranello"? Czy to będzie miało coś wspólnego ze sportem? Jakieś przecieki?

  I na koniec pytanie o jeszcze jedna książkę Areny: "Polska na mundialach". Czy to jest coś warte?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki Areny - "Mundial historia. Od Urugwaju do Rosji" oraz "Polska na mundialach" ukazały się w marcu, a zostały zapowiedziane zbyt późno, by ująć je w tekście z zapowiedziami na zeszły miesiąc. Stąd tez nie znalazły się w tym zestawieniu. Z tych dwóch lepiej prezentuje się pierwsza, wydanie jest świetne: duży format, kredowy papier, pełen kolor, sporo rysunków, grafik, zdjęć. Oczywiście wiele zależy od wartości merytorycznej, ale o tej będę mógł się wypowiedzieć, jak przeczytam całość. Na razie kończę "Jak to było naprawdę" i na dniach powinna na blogu znaleźć się recenzja tej pozycji.

   Co do oceny książek dokonanej przez Ciebie, ciekawe jest to, co napisałeś o autobiografii Denisa Urubki. Zobaczymy, czy faktycznie jest tak przeciętna, bo słyszałem inną opinię, która nie była zbyt entuzjastyczna.

   Joshua do swojej historii z pewnością dołoży jeszcze sporo rozdziałów, ale pamiętajmy, że książka o nim nosi tytuł "Droga na szczyt", co samo w sobie sugeruje, iż to opowieść o tym, co działo się w jego życiu do momentu wywalczenia tytułu mistrza świata. Nawet dla fanów boksu to słabo znany temat.

   W książce Enzo Ferrariego jest trochę wątków sportowych, szerzej będę ją zapowiadał w drugiej części, która pojawi się na blogu w połowie miesiąca. Będzie też o kilku kolejnych nowościach, które na kwiecień przygotowali wydawcy. :)

   Usuń
 5. Jeśli te książki trafią na bloga w drugiej części to chętnie dłużej poczekam na odpowiedź:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, widzę, że rabat zwiększył się do 35%. Niestety minus tych tekstów z informacją o promocjach jest taki, że szybko się dezaktualizują - ceny zmieniają się z w zasadzie z dnia na dzień.

   Usuń