wtorek, 20 października 2015

Targi Książki w Krakowie na sportowo. Które stoiska warto odwiedzić? [Zapowiedź]

Targi Książki to wydarzenie, którego nie może przegapić
żaden szanujący się czytelnik!
Rozpoczynające się w najbliższy czwartek w Krakowie Targi Książki mają wprawdzie charakter imprezy kulturalnej, ale jak zwykle podczas ich trwania nie zabraknie sportowych akcentów. Które stoiska koniecznie powinni odwiedzić kibice? Kiedy i gdzie spotkają sportowców, dziennikarzy lub autorów piszących o sporcie? Gdzie nabędą nowości jeszcze przed premierą? Zapraszam do zapoznania się z praktycznym przewodnikiem, który ułatwi wam zwiedzanie hali EXPO.

Pierwszym zadaniem, które stoi przed odwiedzającym, jest ustalenie tego, po co przychodzi na targi. Jeśli ktoś wybiera się do Krakowa tylko po to, by kupić kilka nowości w dobrych cenach i poszukać innych ciekawych tytułów, wizytę powinien zaplanować raczej na czwartek lub piątek. Wtedy odwiedzających jest zdecydowanie mniej i można swobodnie poruszać się między stoiskami, dokładnie przeszukując targową ofertę. Nie jest to za bardzo możliwe w sobotę i niedzielę – wtedy do hali EXPO ściągają zazwyczaj prawdziwe tłumy, a kolejka do wejścia może mieć długość nawet kilkudziesięciu metrów (jak przed rokiem, o czym pisałem w tej relacji). Weekend ma jednak swoje zalety – z racji dużej frekwencji wydawnictwa właśnie wtedy organizują najwięcej spotkań, więc jeśli komuś zależy na książkach z autografem, zdjęciach z autorami oraz zamienieniu z nimi kilku słów, musi swoje odcierpieć (a w zasadzie odczekać).

Jeśli właśnie to jest głównym celem waszej wizyty, najlepiej zaplanować ją na sobotę. Odwiedzając targi 24 października, macie szansę zaliczenia aż dziesięciu spotkań autorskich! Zacznie się od małej świętej wojny, gdyż o 11.00 rozpoczną się spotkania Leszka Mazana i Mateusza Migi. Pierwszy, starszy z panów, pojawi się na targach bynajmniej nie ze sportowego powodu, ale jest przecież jednym z najbardziej znanych kibiców Cracovii i napisał o tym klubie słynną książkę zatytułowana „Pochowajcie mnie na polu karnym Cracovii!”. Jeśli więc przyniesiecie mu właśnie tę publikację do podpisu, na pewno będziecie mogli liczyć na autograf, a także pogawędkę o futbolu. Byleby nie za długą, gdyż o tej samej porze, tylko że na stoisku Wydawnictwa SQN, czekać będzie już Mateusz Miga, autor książki „Wisła Kraków. Sen o potędze”. Jak więc widać, derby Krakowa przeniosą się na moment na halę EXPO, ale trzeba zauważyć, że obaj autorzy nie startują do tego wyścigu z równych pozycji. Leszek Mazan na targach spędzi bowiem zdecydowanie więcej czasu (zakończy spotkanie dopiero o 18.00), więc szansę na autograf fani będą mieli nawet tuż przed zamknięciem imprezy w sobotę.

Taka kolejna chętnych ustawiła się w ubiegłym roku
w sobotę rano przed wejściem na halę
Warto jednak dodać, niejako dla przeciwwagi, że Mateusz Miga na spotkaniu nie pojawi się sam, a w towarzystwie piłkarzy Białej Gwiazdy. Kto dokładnie będzie mu towarzyszył? Tego jeszcze nie wiadomo, ale wielce prawdopodobny jest duet Grzegorz Kaliciak-Andrzej Iwan. Kibice, którzy wybiorą się na stoisko SQN, będą więc mieli szansę zdobycia trzech autografów. Po spotkaniu z „Migą i przyjaciółmi” fani mogą wyczekiwać w tym samym miejscu Przemysława Rudzkiego, który pojawi się tam o 12.30. Zaraz po zdobyciu podpisu dziennikarza „Przeglądu Sportowego” muszą jednak wziąć nogi za pas i ruszyć w kierunku stoiska Wydawnictwa Agory. O tej samej porze odbędzie się tam spotkanie z podróżnikiem Aleksandrem Dobą i dziennikarzem sport.pl Dominikiem Szczepańskim, którzy będą promowali biografię pierwszego z panów zatytułowaną „Na oceanie nie ma ciszy”. Tutaj grafik zrobi się już bardzo napięty, bo o 13.00 na stoisko C55 zawita Wojciech Zawioła, dziennikarz sportowy TVN. Wprawdzie promuje on obecnie lekturę niemającą związku ze sportem (powieść „Szukaj mnie”), ale chętnie podpisze pewnie napisane wcześniej biografie Mariusza Czerkawskiego i Roberta Lewandowskiego.

Po wizycie u „pana z telewizji” czas na kolejnego – tym razem jednak z konkurencyjnej stacji Polsat Sport. Mowa o Bożydarze Iwanowie, który pojawi się na stoisku Wydawnictwa Fenix. Co będzie tam podpisywał? Książki „Mistrzowie futbolu” i „Piłkarze”. Tutaj też zalecany jest pośpiech, gdyż od 13.30 na stoisku Wydawnictwa SQN oczekiwać będą Andrzej Niemczyk i Marek Bobakowski, czyli autorzy biografii „Andrzej Niemczyk. Życiowy tie-break”. Po zebraniu podpisów od legendarnego trenera siatkówki oraz dziennikarza WP.PL można już na spokojnie wyczekiwać Stefana Szczepłka i jego dzieła „Moja historia futbolu”. Spotkanie rozpocznie się w tym samym miejscu o 15.00. Pół godziny później należałoby wrócić na stoisko Wydawnictwa Agora, gdzie książkę „Tiger bez cenzury” będą podpisywać twórcy: przede wszystkim sprawca książkowego zamieszania, czyli Dariusz Michalczewski, a także dziennikarze „Gazety Wyborczej” z Trójmiasta: Maciej Drzewicki i Grzegorz Kubicki. Na zakończenie tego intensywnego dnia można jeszcze odwiedzić stoisko C48, gdzie do 17.00 książki będzie podpisywał Mariusz Czubaj. Nic wam nie mówi to nazwisko? Sprawdźcie publikację zatytułowaną „Postfutbol. Antropologia piłki nożnej”. Można ja podsunąć do podpisu, kończąc tym samy obfitujący w wiele sportowych emocji dzień.

Szczegółowy rozkład sobotnich spotkań autorskich (24 października) prezentuje poniższa rozpiska:
1. Leszek Mazan, 11.00-18.00, stoisko C53 (Oficyna Wydawnicza Anabasis)
4. Aleksander Doba, Dominik Szczepański, 12.30-13.30, stoisko A11 (Wydawnictwo Agora)
5. Wojciech Zawioła, 13.00-14.00, stoisko C55 (Polskie Księgarnie/Super Siódemka, Edipresse Książki)
6. Bożydar Iwanow, 14.00-15.00, stoisko C58, (Platon, Wydawnictwo Fenix)
9. Dariusz Michalczewski, Maciej Drzewicki, Grzegorz Kubicki, 15.30-16.30, stoisko A11 (Wydawnictwo Agora)
10. Mariusz Czubaj, 15.30-17.00, stoisko C48 (Grupa Wydawnicza Foksal, EMPiK, Wydawnictwo W.A.B.)

Sobota pod względem sportowych spotkań będzie bardzo intensywna, a jak wypadnie przy niej niedziela? Blado, bo oprócz możliwości ponownego spotkania z Leszkiem Mazanem, Andrzejem Niemczykiem i Markiem Bobakowskim, będzie jeszcze szansa na wymienienie paru zdań i zdobycie podpisów Dariusza Dziekanowskiego i Rafała Podrazy. Pierwszego pana nikomu przedstawiać nie trzeba, warto tylko dodać, że były piłkarz Legii będzie podpisywał wydaną niedawno autobiografię „Dziekan” najpierw w Saloniku Literackim (10.00-11.00), a następnie przez kolejną godzinę na stoisku D27. Rafał Podraza, czyli autor książki „Przegrane medale. Jak działacze niszczyli sportowców”, zjawi się z kolei na stoisku Grupy Wydawniczej Foksal o 14.30. Tam będzie go można spotkać przez godzinę, czyli niemal do zamknięcia targów.

Szczegółowy plan niedzielnych spotkań z ludźmi sportu (25 października) wygląda następująco:
1. Dariusz Dziekanowski, 10.00-11.00, Salonik Literacki, 11.00-12.00, stoisko D27 (Muza, Akurat)
2. Leszek Mazan, 11.00-16.00, stoisko C53 (Oficyna Wydawnicza Anabasis)
4. Rafał Podraza, 14.30-15.30, stoisko C48, (Grupa Wydawnicza Foksal, EMPiK, Wydawnictwo W.A.B.)

Tyle spotkania autorskie, ale przecież nie tylko o nie chodzi w idei Targów Książki. Smaczkiem dla odwiedzających są także premiery nowych publikacji, które właśnie podczas takiego wydarzenia można nabyć po raz pierwszy, często w atrakcyjnej cenie. Pod tym względem sporo sportowych emocji zapewniły w zasadzie wyłącznie dwa wydawnictwa: SQN i Agora. Oprócz wspomnianych już książek Andrzeja Niemczyka i Przemysława Rudzkiego (SQN) oraz Aleksandra Doby i Dariusza Michalczewskiego (Agora), które mają swoją premierę na targach, do kupienia będą także inne nowości, ale już tylko od krakowskiej firmy. Za „naciąganą” targową premierę można jeszcze uznać książkę „Sztuka cierpienia” Shane’a Niemeyera, która ukazała się 19 października nakładem Wydawnictwa Galaktyka i na krakowskiej imprezie pojawi się jako nowość. To jednak pięć sportowych lektur od wydawnictwa SQN będzie prapremierami w pełnym tego słowa znaczeniu. I trzeba przyznać, że będą to naprawdę ciekawe i interesujące lektury!

Wszystkie pięć nowości to pozycje ze „sklepową” datą premiery na przyszły miesiąc (podobnie jak książka Andrzeja Niemczyka), więc na ich dłuższą zapowiedź przyjdzie czas w tekście z listopadowymi premierami. Na razie zasygnalizuję tylko, czego poza biografią „Życiowy tie-break” mogą spodziewać się czytelnicy, którzy odwiedzą stoisko D37. Natrafią tam na autobiografię Luisa Suareza „Przekraczając granice”, wspomnienia legendy Manchesteru United, George’a Besta, zatytułowane „Najlepszy”, książkę o Larrym Birdzie i Earvinie ‘Magicu’ Johnsonie („Larry vs. Magic. Kiedy rządziliśmy NBA”), a fani FC Barcelony będą mogli nabyć przedpremierowo liczącą niemal 700 stron pozycję „Messi. Biografia” oraz pięknie wydany album „Barca. Ilustrowana historia FC Barcelony”. Oj, gdyby ktoś chciał opuścić targi z workiem pełnym nowości, będzie się musiał liczyć ze sporym wydatkiem. Jak dużym? Podsumujmy, naliczając rabat -25%, który zazwyczaj dają wydawnictwa na Targach Książki:
 • Andrzej Niemczyk, Marek Bobakowski „Życiowy tie-break. Autobiografia” (SQN): 39,90 zł
 • Przemysław Rudzki „Futbol i cała reszta” (SQN): 34,90 zł
 • Aleksander Doba, Dominik Szczepański „Na oceanie nie ma ciszy” (Agora): 39,99 zł
 • Dariusz Michalczewski, Maciej Drzewicki, Grzegorz Kubicki „Tiger bez cenzury” (Agora): 44,99 zł
 • Shane Niemeyer „Sztuka cierpienia” (Galaktyka): 39,90 zł
 • Luis Suarez „Przekraczając granice. Autobiografia” (SQN): 39,90 zł
 • George Best „Najlepszy. Autobiografia” (SQN): 39,90 zł
 •  Larry Bird, Earvin ‘Magic’ Johnson, Jackie MacMullan „Larry vs. Magic. Kiedy rządziliśmy NBA” (SQN): 39,90 zł
 • Guillem Balague „Messi. Biografia” (SQN): 49,90 zł
 • Guillem Balague „Barca. Ilustrowana historia FC Barcelony” (SQN): 69,00 zł

RAZEM: 438,28 zł
Po rabacie -25%: 328,71 zł

Nie wiem, czy aż tyle odłożyliście na Targi Książki w Krakowie, ale powrót z imprezy z torbą (a raczej torbami) wypełnionymi dziesięcioma książkami (przy założeniu, że nie zamierzacie kupić jeszcze czegoś ze starszych pozycji, których też jest od groma), to całkiem niezły łup. A moc atrakcji, które towarzyszą zawsze tego typu wydarzeniom, to już wartość, której nie sposób przeliczyć na pieniądze. No i ile czytania! Myślę, że na dobre kilka miesięcy. Nawet jeśli mielibyście wybrać się na targi tylko po to, by poczuć ich atmosferę, to na pewno warto to zrobić. Mam nadzieję, że nie jestem odosobniony w tym, że wyczuwam lekkie podniecenia za każdym razem, gdy się zbliżają. To co – do zobaczenia?

P.S.

Jeśli jednak zamiast na Targi Książki do hali EXPO w sobotnie popołudnie wybierzecie się do Galerii Bonarka w Krakowie, targi przyjdą do was. W tamtejszym Empiku o 16.30 pojawi się trener Andrzej Niemczyk wraz z Markiem Bobakowskim i poopowiadają trochę o autobiografii trenera „Złotek”. A że biografia bardzo dobra i szczera, warto się pojawić. Link do wydarzenia na Facebooku tutaj.

CZYTAJ TAKŻE:

3 komentarze:

 1. Ciekawa sprawa :D Dzięki za wpis ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ten miniprzewodnik komuś się przydał. ;)

   Usuń
 2. Twoje stoisko targowe to wizytówka Twojej marki podczas ważnych wydarzeń biznesowych. Dlatego nie pozostawiaj niczego przypadkowi! Zaufaj naszej profesjonalnej obsłudze instalacji stoisk targowych i zadbaj o to, aby Twoja firma zrobiła niezapomniane wrażenie na odwiedzających.

  OdpowiedzUsuń