niedziela, 2 marca 2014

Marcowe premiery

Co można powiedzieć o książkach sportowych, które ukażą się w marcu? Na pewno to, że część z nich będzie pozycjami, na które z niecierpliwością czekają kibice. Na ten miesiąc wydawnictwa przygotowały bowiem kilka głośnych premier. Prawdziwy ból głowy będą mieli w szczególności fani piłki nożnej.

Pierwszy tytuł do księgarni trafi w najbliższą środę. Będzie to autobiografia Svena Hannawalda, którego doskonale kojarzy każdy, kto swego czasu śledził karierę Adama Małysza. Niemiecki skoczek był w latach 2001-2003 jednym z głównych rywali naszego „Orła z Wisły”. W sezonie 2001/2002 i 2002/2003 zajmował w klasyfikacji generalnej miejsce tuż za Polakiem, który zdobywał wtedy Kryształową Kulę. Hannawald w następnym sezonie nagle zniknął jednak ze skoczni, gdyż zaczął notować słabsze wyniki. Powracał, wycofywał się znowu, aż w końcu w 2004 roku zawiesił sportową karierę. Przyczyną tej decyzji było wypalenie zawodowe, a także depresja, w którą popadł. Przez kolejne pięć lat Niemiec nie walczył już o powrót do sportu, a o powrót do normalnego życia. W końcu udało mu się tego dokonać i właśnie o tej trudnej drodze Hannawald postanowił napisać w autobiografii.

Książka w Niemczech ukazała się w ubiegłym roku, więc do Polski trafi bardzo szybko. Pozycję zatytułowaną „Triumf. Upadek. Powrót do życia” zdecydowało się przełożyć i wydać Sine Qua Non z Krakowa. Fani skoków narciarskich już 5 marca będą więc mogli cieszyć się lekturą wspomnień niemieckiego skoczka, a także jego wizytą w Polsce. Z Hannawaldem będzie można spotkać się w Warszawie. W dniu premiery zaplanowano dwa spotkania – pierwsze o godzinie 18.00 w Empik Junior (wstęp wolny), drugie dwie godziny później w Kinie Czary w Restauracji Winosfera. Liczba miejsce na to drugie wydarzenie jest ograniczona, a zapisywać można się na nie tutaj. Kilka podstawowych informacji o książce: liczy 308 stron, kosztuje 39,90 zł, a jej współautorem jest Ulrich Pramann. Jak informują wydawcy, polskie wydanie ma zawierać uzupełnienia, m.in. opinię Hannawalda na temat Wojciecha Fortuny czy organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie.

Autobiografia niemieckiego skoczka to z pewnością jedna z ostatnich książek o sportach zimowych, które ukażą się w tym roku, gdyż sezon zimowy powoli dobiega już końca. W kolejnych miesiącach z pewnością nie zabraknie za to pozycji o futbolu. Marzec przyniesie sześć takich publikacji, a premiera dwóch pierwszych tego samego dnia – 12 marca. Wtedy do sprzedaży trafi (w końcu!) biografia Thierry’ego Henry’ego, o której pisałem już wielokrotnie, a ostatni raz tutaj. Ruszyła już przedsprzedaż (cena okładkowa 49,90 zł), więc można być pewnym, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby pozycja Philippe’a Auclaira trafiła w końcu do Polski. Tego samego dnia kibice najprawdopodobniej będą mogli zapoznać się z książką „Gwiazdy światowego futbolu”, którą wyda Alma-Press. Publikacja tego wydawnictwa to zbiór 60 sylwetek najlepszych obecnie piłkarzy świata. Spis zawodników, których Nick Judd i Tim Dykens opisali w książce, można znaleźć na stronie empik.com. Widnieje tam wprawdzie lutowa data premiery, ale według informacji z Oficjalnego Sklepu Weszło i Księgarni Strofa, pozycja ukaże się 12 marca. Licząca 128 stron książka kosztować będzie 17 zł, ale warto dodać, że to po prostu uaktualnione wydanie tej pozycji sprzed sześciu lat.

Książka przygotowana przez Alma-Press kierowana jest raczej do młodszych czytelników. Starszych fanów futbolu powinna zainteresować pozycja, która do sprzedaży trafi w okolicach 18 marca. To „Futbolowa wojna światów”, czyli drugi mundialowy tom Andrzeja Gowarzewskiego i zespołu Encyklopedii Piłkarskiej Fuji. Zgodnie z zapowiedzią, założyciel Wydawnictwa GiA co miesiąc wypuszcza na rynek jedną książkę serii poświęconej mistrzostwom świata. Tak ma dziać się do samego mundialu, a łącznie tomów ma być pięć, z tym, że ostatni ukaże się najprawdopodobniej już po rozgrywanym w Brazylii turnieju. Drugi tom serii tradycyjnie już można zamawiać bezpośrednio w wydawnictwie poprzez e-mail wydawnictwo@gia.pl, a także w Oficjalnym Sklepie Weszło, który obecnie jako jedyny prowadzi przedsprzedaż tej książki. Wiadomo już, że kolejny tom cyklu będzie nosił tytuł „Mundiale z akredytacją”, a jego premiera będzie miała miejsce za półtora miesiąca, około 18 kwietnia.

W tym samym dniu, w którym do księgarni powinien trafić drugi tom mundialowej serii Gowarzewskiego, będzie można premierowo zakupić książkę Mike’a Carsona „Menedżerowie”. Pozycja przygotowana przez Dom Wydawniczy Rebis to coś dla tych, którzy chcieliby poznać tajniki pracy najlepszych szkoleniowców piłkarskich na świecie. Kto konkretnie opowiada w książce o swoich trenerskich metodach? Cała śmietanka: Sir Alex Ferguson, Jose Mourinho, Arsene Wenger, Harry Redknapp, Carlo Ancelotti, Roberto Mancini, Roy Hodgson… Jak przeczytać można w opisie tej publikacji, trenerzy „wyjaśniają, jakie stosują metody, pokazują, czego się nauczyli w trakcie kariery, opisują decyzje, które podejmują”. Książka „Menedżerowie” zapowiada się więc świetnie. Żeby stać się jej posiadaczem, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 39,90 zł (cena okładkowa). W zamian czytelnik otrzymuje dzieło liczące 408 stron, które zostało napisane przez eksperta w dziedzinie przywództwa i kibica Manchesteru City. Mike Carson pracował w firmie McKinsey & Company, a obecnie jest współwłaścicielem przedsiębiorstwa konsultingowego Aberkyn, które specjalizujące się w biznesie i transformacjach ludzkich. Taką informację o autorze znaleźć można w zapowiedzi książki. Mówiąc krótko, facet wie, o czym pisze, więc ktoś, kto sięgnie po jego publikację, raczej powinien być z niej zadowolony.

W każdym miesiącu jest taki dzień, w którym ukazuje się kilka pozycji sportowych. W tym będzie to środa, 19 marca. Wtedy do sprzedaży powinny trafić cztery książki. Skoro jesteśmy już przy tematach futbolowych, na początek o pozycji, która będzie dotyczyła właśnie piłki nożnej. Mowa tutaj o jednej z najgłośniejszych premier tego miesiąca. „Futbol obnażony”, czyli w oryginale „I Am The Secret Footballer” to książka, która w Wielkiej Brytanii zrobiła furorę. Anonimowy piłkarz występujący w Premier League postanowił opisać to, co dzieje się w szatni i poza stadionem. Najpierw jego opowieść ukazywała się w odcinkach na łamach „The Guardian”, później została wydana w formie książki. Od 19 marca będą z nią mogli zapoznać się kibice w Polsce, a to za sprawą Wydawnictwa Sine Qua Non. Do sięgnięcia po tę pozycję mocno zachęca opis: „Wejdź w sam środek świata wielkiej piłki – wzajemnie nienawidzących się partnerów z drużyny, bezwzględnych menedżerów, chciwych agentów, agresywnych fanów i kobiet, dla których wakacje w Dubaju są ważniejsze od twojej wierności…”. Żeby przekonać się, czy książka rzeczywiście jest tak dobra, jak się o niej pisze, wydać trzeba 34,90 zł. Taka jest bowiem okładkowa cena „Futbolu obnażonego”. Liczącą 264 strony publikację przeczytali już i polecali m.in. znani dziennikarze sportowi – Paweł Czado oraz Przemysław Rudzki.

19 marca do księgarni mogą więc pędzić fani piłki nożnej, ale nie tylko oni znajdą tam w tym dniu coś dla siebie. Jeśli ktoś interesuje się żeglarstwem i chciałby poczytać o przygodzie z żaglami Krzysztofa Baranowskiego, będzie miał do tego okazję za sprawą premiery pozycji „Bujanie w morskiej pianie”. Myślę, że autora tej książki nikomu przedstawiać nie trzeba, więc dodam tylko, że słynny polski żeglarz ma na swoim koncie kilkanaście różnych publikacji. Najnowsza ukaże się nakładem założonej przez niego fundacji „Szkoła Pod Żaglami”. Opis książki jest dosyć lakoniczny, ale mówi o niej właściwie wszystko: „Zbiór opowiadań i reportaży z całej sześćdziesięcioletniej kariery żeglarskiej Krzysztofa Baranowskiego, ukazujący historię tej dziedziny poprzez pryzmat przeżyć autora”. Okładkowa cena tej pozycji to 43,99 zł. Jak na razie można ją zamawiać wyłącznie na empik.com.

Fani żeglarstwa, którzy nie są zbyt rozpieszczani przez wydawców, mogą więc zacierać ręce. Podobnie zresztą jak kibice tenisa, o których ponownie nie zapomniał Bukowy Las. Wydawnictwo, które w lutym wydało książkę Novaka Djokovicia, na marzec przygotowało kolejną premierę. Znów będzie to poradnik, tym razem nie dotyczący jednak zdrowego odżywiania, a treningu mentalnego. "Sztuka wygrywania w tenisie". Taki tytuł nosi książka, która pierwszą premierę w Stanach Zjednoczonych miała w latach 90. Jej autor, Brad Gilbert, to były tenisista, brązowy medalista olimpijski z Seulu, ekspert ESPN, a także trener zawodników takich jak Andre Agassi, Andy Roddick czy Andy Murray. W swojej książce Amerykanin „analizuje stronę mentalną tenisa i dowodzi, w jak wielkiej mierze zwycięstwo w meczu zależy od odpowiedniego myślenia na korcie”. Tak przynajmniej można przeczytać w oficjalnej zapowiedzi tej pozycji. Poradnik liczący 352 strony, na okładce którego widnieje cena 49,90 zł, do sprzedaży trafi 19 marca.  Współautorem pozycji pod oryginalnym tytułem "Winning Ugly" jest Steve Jamison.

Były skoki narciarskie, były piłka nożna, żeglarstwo i tenis. Pora na piątą i już ostatnią dyscyplinę sportową, a mianowicie kolarstwo. Fani wyścigów na dwóch kółkach też w najbliższym miesiącu znajdą wśród nowości coś dla siebie. Tego samego dnia, co książka Brada Gilberta, do księgarni trafi publikacja o innym Amerykaninie, Lansie Armstrongu. Ten kolarz plasuje się na pierwszym miejscu zestawienia sportowców, którzy mogą pochwalić się największą liczbą książek na swój temat. "Wyścig kłamstw. Upadek Lance’a Armstronga" będzie ósmą pozycją o amerykańskim dopingowiczu, która ukaże się w Polsce! Jak łatwo domyślić się po jej tytule, jest to kolejna publikacja traktująca o stosowaniu przez Amerykanina niedozwolonych środków. Jej autorem jest amerykańska dziennikarka Juliet Macur. Książka liczy 448 stron, a wydana zostanie nakładem Wydawnictwa Sonia Draga z Katowic. To firma, która nie słynie raczej z wypuszczania na rynek pozycji sportowych. Ciekawe więc, czy to jej jednorazowy „wyskok” czy też zamierza teraz zająć się także tą dziedziną wydawniczej działalności. W opisie książki intryguje przede wszystkim jedno określenie: „dokument oparty na nigdzie wcześniej niepublikowanych materiałach”. Dla fanów kolarstwa to na pewno coś, na co warto zwrócić uwagę. Okładkowa cena książki to 38 zł.

Na zakończenie o jeszcze jednej sportowej pozycji, która do sprzedaży powinna trafić w marcu. Piszę „powinna”, gdyż jej wydaniem nie zajmuje się żadne duże wydawnictwo, a dwaj dziennikarze „Przeglądu Sportowego”Marek Wawrzynowski i Piotr Żelazny. Stąd też data premiery nie jest z góry zaplanowana. Drugi z wymienionych panów 23 lutego poinformował na twitterze, że za „dwa-trzy tygodnie” książka „Tor! The Story of German Football” powinna ukazać się w Polsce (szczegóły na zdjęciu obok). Dziennikarz zdradził też, że wstęp do polskiego wydania tej pozycji napisał Mateusz Borek. O publikacji Ulego Hesse informowałem już kilkukrotnie, między innymi w tym wpisie. Zakładając nawet dwutygodniowy poślizg, pozycja niemieckiego autora i tak powinna ukazać się u nas w marcu. Z tego, co udało mi się dowiedzieć od Piotra Żelaznego, kolejne przygotowywane dzieło, czyli „Futebol. The Brazilian Way of Life” wydane zostanie miesiąc później. Być może już w kwietniu fani futbolu będą mogli więc zapoznać się z książka Alexa Bellosa, a to przecież nie koniec zapowiedzi na kolejny miesiąc. Na kwiecień szykuje się również sporo ciekawych premier, ale o nich szczegółowo będę pisał za jakieś 30 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz