środa, 1 stycznia 2020

Styczniowe premiery

Styczeń jest fajny. Styczeń oznacza, że nadchodzi nowy rok. A nowy rok oznacza z kolei, że nadchodzą nowe premiery. Nie inaczej będzie w 2020 roku, bo w zasadzie już od pierwszych tygodni czytelnicy mogą liczyć na wydawniczą ofensywę. Będzie to ofensywa wybitnie zimowa – zapowiadają się trzy gorące nowości dla fanów himalaizmu.

Zaczynamy od książki, która prędzej niż później musiała ukazać się w Polsce. Mowa tutaj o wspomnieniach Elisabeth Revol „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”, które nakładem Wydawnictwa Agora trafią na półki w księgarniach 22 stycznia. To właśnie francuska himalaistka wspinała się w 2018 roku na dziewiąty najwyższy szczyt świata wraz z Tomaszem Mackiewiczem. Co było dalej – wszyscy pamiętamy. Wspinacze zdobyli górę, ale zapłacili za to wysoką cenę – utknęli podczas próby zejścia. Akcją ratunkową, w którą wyruszyli członkowie Polskiej Narodowej Wyprawy na K2, żyła cała Polska. Rok temu mogliśmy poznać tę historię z punktu widzenia Dominika Szczepańskiego, autora biografii Mackiewicza (recenzję znajdziecie tutaj), teraz czas na relację z pierwszej ręki od jego górskiej partnerki. Zgodnie z tym, co przeczytać można w zapowiedzi, Revol ma w książce skonfrontować się ze swoją traumą i bolesnymi wspomnieniami. Publikacja w pełni poświęcona będzie właśnie tamtym tragicznym wydarzeniom sprzed dwóch lat, a Francuzka opowie też o tym, jak uniknęła amputacji kończyn oraz jak tamta wyprawa zmieniła jej podejście do wspinaczki. Całość jej opowieści zamknie się w 240 stronach, za które zapłacić będzie trzeba 39,90 zł. Taka przynajmniej cena widnieje na okładce publikacji, ale w przedsprzedaży można ją nabyć już za mniej niż 30 zł. Za tłumaczenie książki odpowiada Anastazja Dwulit, bo warty podkreślenia jest fakt, że pozycja ta ukazała się we Francji 16 października ubiegłego roku. Teraz będą mogli zapoznać się z nią również polscy czytelnicy, a warto, bo himalaistka o niektórych sprawach pisze w niej po raz pierwszy. Patronat nad książką objął niniejszy blog, więc już niedługo możecie spodziewać się jej recenzji.

Również pod patronatem bloga Książki Sportowe ukaże się druga styczniowa propozycja Wydawnictwa Agora. „Rozmowy o Evereście” będą nowym, zaktualizowanym wydaniem dzieła dziennikarza Jacka Żakowskiego, w którym rozmawia z pierwszymi zimowymi zdobywcami Mount Everestu: Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym. Książka na półki w księgarniach trafi 29 stycznia, w przeddzień 40. już rocznicy wejścia na tę górę (które było również pierwszym zimowym wejściem na jakikolwiek ośmiotysięcznik i miało miejsce dokładnie 17 lutego 1980 roku). Publikacja ukazała się pierwotnie w 1982 roku, kiedy Jacek Żakowski był świeżo upieczonym absolwentem dziennikarstwa. Tuż po wyprawie autor nagrał ponad trzydziestogodzinną rozmowę z Wielickim i Cichym, będącą podstawą tego dzieła. W nowym wydaniu znajdziemy również dodatkowy rozdział, będący aktualną konwersacją z bohaterami publikacji, którzy oceniają swój wyczyn z perspektywy 40 lat. To z pewnością będzie ciekawe uzupełnienie kolekcji dla tych, którzy w latach 80. jeszcze nie interesowali się himalaizmem. Całość liczy 272 strony, a okładkowa cena publikacji to 46,90 zł. W przedsprzedaży można oczywiście książkę nabyć ze sporym rabatem. Z pewnością ciekawie będzie wrócić do wydarzeń sprzed lat i spojrzeć na nie oczami wspinaczy, którzy przed sobą mieli jeszcze wiele kolejnych wypraw i wyczynów. Ta perspektywa może okazać się największą wartością publikacji.

Ale nie tylko Agora przygotowała coś na 40. rocznicę wejścia, które zapoczątkowało wyczyny „lodowych wojowników”, jak mówi się o naszych himalaistach. Swoją publikację na 15 stycznia zapowiedziało Wydawnictwo Literackie. Mowa o książce „Gdyby to nie był Everest…” Leszka Cichego, którego wspomnień wysłuchał Piotr Trybalski (znany z książki „Wszystko za K2”). Tutaj mamy jak najbardziej aktualną perspektywę, bo Cichy wraca do wydarzeń sprzed lat. Ciekawie będzie porównać obie pozycja i sprawdzić, czy himalaista podtrzymuje to, co mówił kilkadziesiąt lat temu Jackowi Żakowskiemu. Jak zapowiadają wydawcy, dodatkową atrakcją dla czytelników ma być tutaj transkrypcja rozmów z bazy i obozów założonych pod górą, nieznane fotografie z wyprawy, także opowieść o pierwszych wyprawach na Mount Everest. Książka będzie liczyć 416 stron, a jej okładkowa cena to 49,90 zł. W przedsprzedaży tradycyjnie można liczyć na rabat i zamówić to dzieło nawet za nieco ponad 33 zł. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wydanie będzie miało twardą oprawę, podobnie jak poprzednia górska pozycja Literackiego: wspomniane „Wszystko za K2” Trybalskiego (recenzję znajdziecie tutaj). Z pewnością publikacja pasować będzie do himalajskiej kolekcji tego wydawcy. Ciekawe, czy szykuje on w najbliższym czasie kolejne pozycje i będzie w stanie zagrozić Wydawnictwu Agora, które obecnie wiedzie prym w książkach poświęconych wyczynom naszych (ale nie tylko) wspinaczy.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam chodzić po górach. Na pewno książka do przeczytania dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z niecierpliwością czekam na te premiery.

    OdpowiedzUsuń