sobota, 15 czerwca 2019

Czerwcowe premiery (cz. 2)

Upalne lato służy czytaniu na świeżym powietrzu. Wszystkim miłośnikom takiej aktywności z pomocą przychodzą wydawnictwa, które na drugą część czerwca po raz kolejny przygotowały sporo nowości. Przeczytajcie, jakich premier możecie spodziewać się w najbliższym czasie!

Zaczynamy od publikacji, która ukazała się 14 czerwca. Od wczoraj w sprzedaży jest już pozycja „Krzysztof Piątek. W drodze na szczyt”. To napisana przez Tomasza Włodarczyka historia napastnika, o którym w ostatnich miesiącach stało się naprawdę głośno. Nic dziwnego, że dziennikarz „Przeglądu Sportowego” postanowił przybliżyć kibicom sylwetkę piłkarza. Jak dowiedzieć można się z okładki, autor czyni to m.in. na podstawie rozmów ze Zbigniewem Bońkiem, Robertem Lewandowskim, Jerzym Brzęczkiem, Michałem Probierzem, Piotrem Stokowcem, Piotrem Zielińskim czy nawet słynnym szkoleniowcem Arrigo Sacchcim. Wszyscy oni opowiadają o Piątku, a autor uzupełnia całość opisem drogi Polaka na piłkarski szczyt, jak wynika z zapowiedzi tej pozycji: „Czym właściwie są marzenia? To moment, gdy wsiadasz o świcie do autobusu linii nr 45 wiozącego cię na pierwszy trening. Czas, kiedy zbierasz z kumplami pieniądze do puszki, aby wyjechać na zagraniczny turniej. Upór, aby godzinami dodatkowo trenować z ojcem. Porażka, kiedy oblewasz gimnazjum. Wielki sukces, gdy wykorzystujesz szansę życia daną Ci w Lubinie. Determinacja, by puścili do Krakowa. Moment, w którym imponujesz miliarderowi oglądającemu twoje gole na Ibizie”. Całość nie jest zbyt obszerna – liczy dokładnie 140 stron – i publikacji „Krzysztof Piątek. W drodze na szczyt” raczej nie można nazwać pełnoprawną książką. Jest specjalnym wydaniem „Przeglądu Sportowego” wypuszczonym przez Ringier Axel Springer Polska, które można nabyć już za 14,99 zł. Pozycja będzie dostępna w większych salonach prasowych przez najbliższe trzy miesiące, można ją również zamawiać online pod tym linkiem.

Jeśli już jesteśmy przy wydawnictwach „Przeglądu Sportowego”, pora na kolejną pozycję wydaną przez Ringier Axel Springer. „Najlepsze sportowe historie” to praca zbiorowa dziennikarzy sportowego dziennika, zbiór najlepszych reportaży ich autorstwa. Czytelnicy gazety mogli zapoznać się z nimi w latach 2017-2018 raz w tygodniu w cyklu „PS Reportaż”, teraz postanowiono zebrać całość w jednym miejscu. O ile biografię Krzysztofa Piątka trudno było nazwać książką, „Najlepsze sportowe historie” takową jak najbardziej są – liczą 372 strony, a okładkowa cena publikacji to 29,90 zł. W opisie czytamy, że w środku „można znaleźć każdy odcień sportu i wielu bohaterów nieoczywistych, ale i reportaże rzucające nowe światło na ważne zjawisko – np. upadek polskiej szkoły boksu. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z maratończykiem, kierowcą rajdowym, czy byłym piłkarzem-alkoholikiem, sport jest dla nich zawsze tym samym: paliwem napędowym do życia. Naszym głównym celem było uchwycenie emocji z tym związanych. Efektem jest kilkadziesiąt fascynujących podróży po świecie sportu”. Książka na półki w księgarniach trafi 19 czerwca, ale już teraz można zamawiać ją online, chociażby na LaBotiga.pl, gdzie znajdziecie ją za równe 21 zł.


Kolejną z książek drugiej części czerwca będzie nowa pozycja z cyklu Polska liga piłki nożnej”. Historycy futbolu: Jerzy Miatkowski i Jarosław Owsiański swoją serię zapoczątkowali w maju 2017 roku, kiedy wydali pierwszy tom poświęcony „Temu pierwszemu sezonowi ligowemu”. Można pozazdrościć regularności, bo niemal dokładnie rok później (czerwiec 2018) ukazała się nowa część, a teraz przyszedł czas na tom trzeci zatytułowany „1929. Zielone mistrzostwo”. Wtajemniczonym nie trzeba tłumaczyć, skąd ten tytuł, ale dla mniej zorientowanych w temacie spieszę z wyjaśnieniem – w 1929 roku w rozgrywkach o mistrzostwo Polski triumfowała Warta Poznań, klub z zielonymi barwami. W opisie publikacji czytamy: „Autorzy prezentują wszystkie informacje o przebiegu sezonu 1929, do których udało im się dotrzeć. Dużym atutem publikacji jest zestawianie rozbieżności w źródłach, relacjach i opracowaniach. Dzięki temu czytelnik otrzymuje pełniejszy obraz wydarzeń wraz ze wskazaniem niejasności. Rocznik z tej serii zawierają także przypisy dotyczące każdego meczu, które pozwalają sprawdzić, na jakich materiałach bazują autorzy. W roczniku nie zabrakło także informacji o pomijanych wcześniej ligowcach oraz poddawania wątpliwości występów innych. Nowe ustalenia dotyczą także wyników do przerwy, strzelców goli, składów drużyn, liczby występów poszczególnych piłkarzy, a także sędziów prowadzących mecze”. Całość liczy 380 stron, a za jej wydanie odpowiada Wydawnictwo Naukowe Bogucki. Okładkowa cena publikacji to 44 zł, ale na Sendsport.pl z kodem rabatowym ‘ksiazkisportowe’ możecie zamówić tę pozycję 10% taniej, za 39,60 zł. Premiera książki 28 czerwca.

Na zakończenie o dwóch książkach, które już miały swoją premierę. Na początek „Igrzyska lekkoatletów. Tom 1. Ateny 1896” Deniela Grinberga i Adama Parczewskiego, czyli pozycja, która ukazała się 11 czerwca, a którą na blogu szerzej opisywałem w tym wpisie. Odsyłam tam po więcej szczegółów, dodając tylko, że teraz znajdziecie ją również na Sendsport.pl w cenie 36 zł (miękka okładka) lub 45 zł (twarda) z kodem rabatowym 'ksiazkisportowe'. Nieco więcej miejsca poświęcę kolejnej książce dla najmłodszych o Robercie Kubicy, bo jej premiera umknęła mi w poprzednim wpisie. Pozycja o tytule „Robert Kubica. Wyścig życia” ukazała się 5 czerwca nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. Warto dodać, że przed miesiącem mieliśmy premierę książki Yvette Żółtowskiej-Darskiej poświęconej polskiemu kierowcy, więc dzieło duetu Agnieszka Skórzewska & Marcin Słoński nie jest pierwszą tego typu publikacją. Książka liczy 184 strony, a w jej opisie przeczytać można: „Talent, pasja, zamiłowanie do wyścigów, ale również determinacja, upór i ciężka praca to wszystko sprawiło, że mimo ogromnych przeciwności, w tym wypadku, po którym mało kto dawał mu szansę na powrót do wyścigów, w samochodowym świecie jest dziś o Robercie Kubicy głośno. A wszystko zaczęło się od tego, że czterolatek wsiadł w salonie do elektrycznego autka i trąbił klaksonem tak długo, dopóki rodzice nie kupili mu go”. Można więc spodziewać się klasycznej opowieści o drodze na szczyt, za którą zapłacić trzeba 34,90 zł. Taka cena widnieje przynajmniej na okładce publikacji, bo na LaBotiga.pl zamówicie ją już za niecałe 25 zł.

2 komentarze:

 1. Reportaże PS czytałem wszystkie, bo od 1994 roku jestem bardzo regularnym czytelnikiem PS i tych numerów z ostatniego roku, które są teścia książki też nie przepuściłem:)

  Z tego względu książki nie kupię, ale tym którzy PS nie czytają polecam gorąco!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto mieć te reportaże w jednym miejscu, jeśli oczywiście ktoś nie zna ich niemalże na pamięć. :)

   Usuń