czwartek, 5 listopada 2015

"Piłkarskie dzieje Wybrzeża 1991-2005" już wkrótce na rynku

Kto najwięcej razy reprezentował Wybrzeże w pierwszej lidze, a kto w drugiej? Kto zasługuje na miano napastnika wszech czasów na Wybrzeżu, a kto strzelił najwięcej goli przeciwnikom podczas meczów pierwszej lub drugiej ligi? Który klub zasługuje na miano najlepszego w powojennej historii Wybrzeża? Odpowiedzi na te pytania zawiera książka Piotra Chomickiego "Piłkarskie dzieje Wybrzeża 1991-2005", która już wkrótce ukaże się na rynku.

Najnowsza książka autora będzie trzecią częścią jego dzieła, które zapoczątkował w 2006 roku. Właśnie wtedy do księgarni trafił pierwszy tom "Piłkarskich dziejów Wybrzeża", obejmujący lata 1945-1975. Na kolejny przyszedł czas dwa lata później, a na trzeci Chomicki kazał czekać czytelnikom długich siedem lat. W tym czasie absolutnie jednak nie próżnował. Wraz z Leszkiem Śledzioną stworzył serię "Historia sportu", w listopadzie 2014 roku wydając książkę "Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919". Najnowszy tom poświęcony historii piłki nożnej na Wybrzeżu ukaże się właśnie w prężnie rozwijającym się cyklu, który w międzyczasie (konkretnie w czerwcu 2015 roku) wzbogacony został o pozycję zatytułowaną "Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914".

"Piłkarskie dzieje Wybrzeża 1991-2005", mimo że będą trzecią publikacją z serii "Historia sportu", opatrzone zostaną numerem... piątym! Wszystko dlatego, że stwórcy cyklu "zaklepali" już numer drugi dla powstającej książki "Piłka nożna na polskim Pomorzu 1920-1939" (autorzy: Piotr Chomicki i Leszek Śledziona), a czwarty dla pozycji "Rozgrywki piłkarskie w Wielkopolsce do roku 1919" (pisze ją Jarosław Owsiański). Są już pomysły na kolejne publikacje, więc seria nabiera imponującego rozpędu. I pokaźnych rozmiarów, bo najnowsza część kolekcji liczyć będzie aż 462 strony.

Wydawcy przekonują, że w książce "sezon po sezonie opisane są rozgrywki centralne z udziałem zespołów pomorskich oraz krótki zarys rozgrywek lokalnych". Dalej czytamy w opisie: "Szczegółowo można prześledzić losy największych i najsilniejszych klubów regionu: Lechii Gdańsk, Arki Gdynia, Bałtyku Gdynia, Polonii Gdańsk, Olimpii Elbląg, Pomezanii Malbork i Gedanii Gdańsk, ale także losy i wyniki klubów z ośrodków mniejszych, powiatowych z: Tczewa, Wejherowa, Starogardu, Kościerzyny i innych. Każdy rozdział zawiera również informację o udziale zawodników klubów wybrzeżowych w reprezentacjach Polski".

Książka Chomickiego to jednak nie tylko tekst, ale także coś dla oka: "Całość uzupełniona jest licznymi ilustracjami zespołów z całego województwa. Dodatkowo, na zasadzie wkładki, przedstawiono, podobnie jak w poprzednich częściach, historię wybranych klubów zapomnianych i już dzisiaj nieistniejących". Nie zabraknie również tabel: "Ponieważ książka ta zamyka cykl, na jej końcu znajdują się ciekawe zestawienia – medalowa klasyfikacja klubów Wybrzeża od 1946 roku do 2005, zestawienie wszystkich zawodników z klubów Wybrzeża, którzy występowali na szczeblu centralnym, oraz zestawienie wybrzeżowych strzelców w rozgrywkach I i II ligi".

Ciekawostką jest z pewnością fakt, że większość fotografii do części książki poświęconej reprezentacji dostarczył znany szkoleniowiec: "Ogromna większość zdjęć do tej części pochodzi z prywatnych zbiorów wieloletniego trenera młodzieżowych reprezentacji - Pana Michała Globisza". Szykuje się więc kolejna pozycja obowiązkowa dla fanów historii futbolu i piłkarskiej statystyki, szczególnie tych z północy Polski. Publikację, która ukaże się nakładem Nada Sp. z o.o., zamawiać można mailowo: stal@3xs.mielec.pl lub pod numerem telefonu 501 642 754 w promocyjnej cenie 69,50 zł. Książka dostępna jest także w ofercie Księgarni Kibica Sendsport, ale tam zapłacić trzeba za nią 79,90 zł. 

Patronem medialnym trzeciego tomu "Piłkarskich dziejów Wybrzeża" został niniejszy blog. Więcej informacji o serii "Historia Sportu" na stronie www.historiasportu.eu.

CZYTAJ TAKŻE:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz