wtorek, 6 października 2020

Październikowe premiery (cz. 1)

Październik zwykle był miesiącem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, na które wydawnictwa przygotowywały mnóstwo premier. W tym roku pandemia wywróciła wszystko do góry nogami - event odwołano, więc ten miesiąc nie będzie aż tak obfity jak zwykle. To nie oznacza jednak, że nie będzie czego czytać!

Zaczynamy od najciekawiej zapowiadającej się dla mnie pozycji. Nigdy nie ukrywałem, że uwielbiam książki łączące piłkę nożną z polityką, historią i kwestiami społecznymi. Taką lekturą była chociażby pozycja Franklina Foera „Jak futbol wyjaśnia świat, czyli nieprawdopodobna teoria globalizacji”. 14 października nakładem Wydawnictwa SQN na półki w księgarniach trafi coś podobnego – reportaż Anity Werner i Michała Kołodziejczyka „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka”. Autorzy – dziennikarka TVN i szef stacji CANAL+Sport – odwiedzili sześć zakątków świata, by tam szukać odpowiedzi na pytanie, jak futbol wyjaśnia świat. Byli w Izraelu, Irlandii Północnej, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Mołdawii i Bilbao. Porozmawiali z dziesiątkami osób, by pokazać, jak przebiegało oblężenie Sarajewa, jak wygląda na miejscu konflikt izraelsko-palestyński czy jak Athletic Bilbao dba o to, by barwy klubu reprezentowali wyłącznie Baskowie. To wszystko odnieśli do futbolu: zachowań kibiców na trybunach, niesnasek między klubami, turniejów dla dzieci. Efekt ich wyprawy liczy 352 strony, a jego okładkowa cena to 39,99 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl można jednak nabyć książkę już za niecałe 30 zł lub w okładkowej cenie z autografem autorów. Więcej o publikacji dowiecie się z poświęconej jej strony internetowej, gdzie znajdziecie fragmenty, filmy z kulisami poszczególnych wypraw czy „polecajki” takich osób jak Wojciech Jagielski, Tomasz Sekielski, Mateusz Borek, Kuba Wojewódzki czy Piotr Kraśko.

Kolejna z piłkarskich premier, które ukażą się w tym miesiącu, to autobiografia Tomasza Frankowskiego „Franek. Prawdziwa historia łowcy bramek”. Biografia byłego reprezentanta Polski i piłkarza m.in. Wisły Kraków i Jagielloni Białystok trafi na półki w księgarniach 14 października. Jej współautorem jest Piotr Wołosik, pochodzący z Białegostoku dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. O książce wiemy tyle, że będzie to rozmowa, czyli prawdopodobnie wywiad-rzeka. Biografię rozpocznie rozdział o Pawle Janasie, który nie zabrał Frankowskiego w 2006 roku na mundial, choć ten mocno przyczynił się do awansu reprezentacji Polski na turniej, więc możemy być pewni, że nie zabraknie w niej anegdot. Jak zaznaczył piłkarz na Twitterze, tematyka kręcić się będzie wokół piłki, nie polityki (Frankowski niedawno kandydował do europarlamentu z list PO, co nie spodobało się wielu kibicom). Wspomnienia mają liczyć 384 strony, a Frankowski pracował nad nimi od... 2005 roku. Będzie to trzecia publikacja na temat „Franka” wydana w Polsce po pozycjach "Franek łowca bramek" (26 stron + DVD ze 148 bramkami piłkarza) wydanej w "Bibliotece Gazety Wyborczej w 2006 roku i "Gwiazdy sportu: Tomasz Frankowski. Franek łowca bramek" Piotra Wołosika z 2013 roku wydanej przez "Przegląd Sportowy". Wydawcą najnowszej pozycji jest Ringier Axel Springer Polska, a jej okładkowa cena to 39 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl można ją kupić już za nieco ponad 26 zł.


Powyższe publikacje nie będą wcale pierwszymi pozycjami, które wejdą do sprzedaży w tym miesiącu. 7 października premierę będzie miała również nowa książka Krzysztofa Szujeckiego „Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki”. Za wydanie tej publikacji odpowie Wydawnictwo Muza. Książka będzie liczyć 496 stron, mieć okładkową cenę 64,90 zł, wydana zostanie w twardej oprawie, a jej bohaterkami będą m.in. Jadwiga Jędrzejowska, Halina Konopacka czy Jadwiga Wajsówna. Tego samego 7 października do sprzedaży trafi też publikacja „Historia Ruchu Chorzów. Tom I. Część 1” autorstwa Andrzeja Godoja, Piotra Kowalika i Damiana Sifczyka. Książka obejmuje lata 1920-1929, wydana zostanie przez HistoriaRuchu.pl, a kupić będzie ją można w punktach sprzedaży Ruchu Chorzów. Okładkowa cena tej pozycji to 59 zł. Na tym wcale nie zakończy się październik, ale o kolejnych premiera przeczytać będziecie mogli w drugiej części tekstu, która trafi na bloga w połowie miesiąca.

4 komentarze:

 1. Ostatnio zrobiłem sobie maraton retro:
  1. Kusociński.
  2. Olimpijki.
  3. Sportsmenki

  Wszystkie książki całkiem niezłe. Podobała mi się zwłaszcza ostatnia w tym zestawieniu pozycja autorstwa Krzysztofa Szujeckiego, znanego dotychczas głownie z quizów sportowych. Ten młodziutki autor jak na książki sportowe (ma zaledwie 33 lata) zaproponował czytelnikom podróż do II - giej Rzeczpospolitej i przybliżył sylwetki trzynastu sportsmenek. Zrobił to naprawdę dobrze. Sięgnął do archiwalnej prasy, pogrzebał w istniejącej bibliografii i z efektu z pewnością może być zadowolony. W każdym razie jak jestem zadowolony, bo o takich sławach polskiego sportu jak Karolina Kocięcka, Elżbieta Ziętkiewicz, Wanda Dubieńska czy Wanda Modlibowska niewiele wiedziałem. Fajnie też przedstawił biografię takich gwiazd jak Konopacka, Jędrzejowska, Wajs czy Walasiewicz. Nudno z pewnością nie było.
  O Walasiewicz napisała też Anna Sulińska w książce "Olimpijki", lecz autorka ta skupiła się głownie na paniach z okresu PRL-u. Tutaj nie było tak fajnie jak u Szujeckiego, ale też można było się sporo dowiedzieć. Autorka postawiła raczej na pierwszym planie feminizm i to jak niesprawiedliwie były panie w tamtym okresie czasu traktowane. Sporo było biadolenia, ale i tak kilka ciekawostek i smaczków się znalazło.
  O Kusocińskim pisałem już w innym miejscu, a jak ktoś ma ochotę przenieść się o prawie 100 lat wstecz, to polecam każdą z tych książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za te recenzje, chyba muszę pomyśleć o rozbudowaniu bloga o recenzje innych osób. ;) Gdybyś był zainteresowany, to zapraszam do kontaktu!

   Usuń
  2. Nowy rok, nowe wyzwania? Oby! :)

   Usuń