poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Majowe premiery (cz. 1)

Maj to ulubiony miesiąc książkoholików, także tych sportowych. Nadchodzące Warszawskie Targi Książki zwiastują sporo premier, więc na brak nowości nigdy nie można narzekać. Tak będzie również w tym roku, choć zauważyć można ewidentny brak dużej imprezy, która zawsze potęgowała zjawisko książkowego boomu.

Zacznie się ciekawie, bo od długo zapowiadanej książki Wydawnictwa Arena. Po piłce nożnej i koszykówce, kolejnym sportem, na który postanowiła postawić krakowska firma, jest Formuła 1. „Grand Prix Monaco. Kulisy najsłynniejszego wyścigu F1 na świecie” to tytuł książki Malcolma Folleya, która na półki w księgarniach trafi już 6 maja. Tytuł w zasadzie mówi wszystko – w publikacji na 304 stronach znaleźć będzie można ciekawostki i niezwykłe historie dotyczące legendarnej rywalizacji. Data premiery nie jest przypadkowa – w dniach 23-26 maja Robert Kubica i spółka staną w szranki na ulicach Monte Carlo. Folley, były szef sportu w „Mail Sunday”, postanowił ułatwić kibicom przygotowania do tego wyścigu. Potwierdza to zapowiedź książki, w której przeczytać można: „Na kartach tej książki dołączycie do takich gwiazd jak Graham Hill, Jackie Stewart, Ayrton Senna, Alain Prost, Michael Schumacher czy Lewis Hamilton. Dzięki ekskluzywnym wywiadom i spostrzeżeniom kierowców F1 wielokrotnie nagradzany pisarz sportowy Malcolm Folley zagląda za kulisy tego kultowego toru, aby odkryć, jak to jest nim żyć i oddychać. Ukazuje wyjątkowy portret toru i odtwarza w ekscytujących detalach niezwykły weekend w Monaco, kiedy wyścig ukończyły tylko trzy samochody”. Okładkowa cena publikacji wydanej w twardej oprawie to 49,90 zł, ale na LaBotiga.pl możecie ją zamówić już za niecałe 28 zł.

Kolejna sportowa premiera będzie miała swoją premierę 15 maja. Ponownie będzie to książka wyczekiwana przez kibiców, tym razem piłkarskich. „Jak być piłkarzem. Dwa metry śmiechu” to polski tytuł dzieła Petera Croucha. Dzieła, a nie autobiografii, bo książka charakterystycznego angielskiego piłkarza to nie wspomnienia, a raczej coś o życiu współczesnych kopaczy. Nie ukrywajmy – biografią Anglika mało kto w naszym kraju byłby zainteresowany, ale pozycją odkrywającą kulisy szatni wielu klubów Premier League – już jak najbardziej. Taka właśnie jest publikacja Croucha, co potwierdza opis: „Chcesz być profesjonalnym piłkarzem? Lepiej uważaj! Tu nikt nie jest do końca normalny. Kiedy ci się to udaje, stajesz się częścią najdziwniejszej i najbardziej nieprzewidywalnej grupy, jaką sobie tylko można wyobrazić. Tutaj jeden wpada na trening w czerwonym garniturze z cylindrem w tym samym kolorze, o drewnianej lasce i w okularach bez szkieł, a drugi ma tyle sportowych samochodów, że zostawia jeden z nich na parkingu i po prostu o nim zapomina”. Nieco dalej w zapowiedzi przeczytać można: „Wejdź ze mną do piłkarskich szatni Premier League i reprezentacji Anglii i dowiedz się, który z obrońców biegał za mną po całym boisku powtarzając „zabiję cię”, dlaczego wielu milionerów nigdy nie ma własnego żelu pod prysznic i co mówi Cristiano Ronaldo gdy staje przed lustrem”. Zapowiada się znakomita lektura, zresztą recenzje w Wielkiej Brytanii zdaję się potwierdzać, że to świetna książka – w serwisie Amazon.co.uk na blisko 300 recenzji publikacja ma średnią ocen 4,6. Przedsprzedaż liczącej 368 stron pozycji Wydawnictwa SQN ma wystartować na dniach. Okładkowa cena „Jak być piłkarzem” to 39,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl ten tytuł z pewnością będziecie mogli nabyć nieco taniej.

Bez przeszkód możecie za to zamawiać kolejną z piłkarskich premier, również z datą ukazania się ustaloną na 15 maja. Właśnie wtedy do sprzedaży trafi książka dla najmłodszych „Juventus. Drużyna walecznych serc”. To kolejna pozycja z serii Wydawnictwa Egmont, po publikacjach poświęconych Legii Warszawa i Realowi Madryt. Podobnie jak w przypadku drugiego z wymienionych tytułów, także autorem najnowszej książki jest były dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, Marcin Kalita (książkę o Legii napisał Dariusz Tuzimek). W opisie przeczytać można, że to dzieło „to encyklopedia dziejów klubu, wzbogacona rysem historycznym miasta jego pochodzenia, Turynu. Ilustracje przybliżają czytelnikom herby, stroje oraz zdobyte trofea. Godny polecenia jest akcent polski czyli nasi piłkarze w Juventusie, Zbigniew Boniek i Wojtek Szczęsny, którym poświęcono obszerne rozdziały. Potężna dawka wiedzy o właścicielach klubu, pamiętne mecze z polskimi drużynami, wszystkie stadiony i genialni piłkarze tacy jak Zidane, oraz wspomnienie wielkich bramkarskich legend, wśród których są Combi, Zoff czy Buffon”. Warto zaznaczyć, że w publikacji znajdują się również informacje na temat polskich szkółek Juventusu. Całość oczywiście zaprezentowana została ponownie w ciekawej szacie graficznej – z ilustracjami i zdjęciami. To wszystko na 200 stronach, za które zapłacić trzeba okładkowe 36,99 zł. W przedsprzedaży na LaBotiga.pl książka jest dostępna już za nieco ponad 27 zł.

Jeszcze mniej, bo po 24,49 zł trzeba zapłacić tam za dwie podobne pozycje dla najmłodszych, tym razem jednak poświęcone nie konkretnemu piłkarzowi czy klubowi, a grupie zawodników. „Skrzydłowi. Technicy, magicy, indywidualiści” oraz „Pomocnicy. Liderzy, asystenci, robotnicy” to tytuły dwóch książek Jarosława Kaczmarka, które do sprzedaży trafią również 15 maja. Ich wydawca jest ten sam, co w przypadku pozycji o Juve – to Wydawnictwo Egmont. Obie publikacje są mniej obszerne niż opisany powyżej tytuł o Starej Damie. Pierwsza liczy 168, a druga 162 strony, obie mają taką samą cenę okładkową: 34,99 zł. W książce o skrzydłowych opisani zostali następujący piłkarze: Mbappe, Hazard, Bale, Neymar i Messi, natomiast w tej poświęconej pomocnikom mamy opisanych Modricia, Pogbę, Iniestę, Kroosa oraz Zielińskiego.
Mimo że obie publikacje ukażą się w serii Zostań Mistrzem, w zapowiedzi przeczytać można: „Wejdź do gry, przeczytaj opowieści nie tylko dla dzieci!”. Czy tak będzie w rzeczy samej? Przekonamy się już za nieco ponad dwa tygodnie. Na zakończenie warto dodać, że Jarosław Kaczmarek na swoim koncie ma już sześć tytułów: biografie Piszczka i Suareza, „Gole wszech czasów”, pozycję o skoczkach, a także o piłkarskich napastnikach i bramkarzach. Teraz pozostaje czekać na książkę o obrońcach, bo z boiskowych formacji zostali mu do opisania już tylko defensorzy.

7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, kiedy można się spodziewać mniej więcej polskiej biografii Tottiego?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest szansa, żeby w Polsce ukazała się biografia Baggio?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ukaże się książka o tym piłkarzu już w maju. Szczegóły w drugiej części majowych premier. :)

   Usuń
  2. Super. Dziękuję za informację. Szczerze mówiąc strzelałem, jak kula w płot, a tutaj takie zaskoczenie. Jeszcze raz dziękuję o czekam z niecierpliwością.

   Usuń