piątek, 15 marca 2019

Marcowe premiery (cz. 2)

Druga część tego miesiąca nie przyniesie wielu premier. Nie oznacza to jednak, że nie będzie o czym czytać. Wręcz przeciwnie, bo wydawnictwa zadbały o różnorodność. I nie mam tutaj na myśli wyłącznie dyscyplin sportowych, ale przede wszystkim różne grupy odbiorców – od najmłodszych do najstarszych.

Na początek o książce dla dzieci. Którejś już z kolei, bo Wydawnictwo Polarny Lis piórem dziennikarza „Przeglądu Sportowego” Łukasza Olkowicza kontynuuje swoją serię o różnych sportach. W tym miesiącu, a konkretnie 25 marca, do sprzedaży trafi tom poświęcony sportom walki. Przypomnę tylko, że wcześniej najmłodsi mogli poczytać o sportach zespołowych („Na boisku”) oraz zimowych („Na śniegu”). Teraz przyszedł czas na tom „Na ringu”, czyli opowieść o boksie, judo, ale też szermierce (choć to mocno naciągany sport w tym tytule) i innych dyscyplinach. W opisie czytamy: „Autor w swojej książce wyjaśnia zasady pięciu różnych dyscyplin: judo, zapasów, boksu, taekwondo i szermierki. Objaśnia również, jak wyglądają treningi, jakie trzeba mieć predyspozycje, aby uprawiać daną dyscyplinę, oraz jaki sprzęt jest potrzebny początkującym i zaawansowanym zawodnikom. Na ringu to także skarbnica wiedzy o współczesnych i dawnych mistrzach zmagających się na olimpijskich ringach, matach i planszach. Z książki dowiemy się np., jak zaczął trenować judo Paweł Nastula i kim był Papa Stamm, a także poznamy filmową historię życia Jerzego Pawłowskiego”. Książka będzie liczyć niewiele, bo tylko 68 stron, ale za to będzie zawierać wiele ilustracji, za które odpowiadają graficy ze studia Zespół Wespół. Okładkowa cena publikacji to 36,90 zł, ale w przedsprzedaży możecie ją kupić już za nieco ponad 23 zł.

Nieco więcej, bo 39,90 zł, trzeba będzie zapłacić za kolejną górską książkę na rynku. Tym razem za wydanie takowej wzięło się ponownie Wydawnictwo Marginesy. Pozycja „Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2” Petera Zuckermana i Amandy Padoan to kolejna po niedawnej publikacji Dariusza Jaronia („Polscy himalaiści”) pozycja tej firmy o himalaizmie. Tym razem jednak bohaterami są Szerpowie – ludzie pomagający wspinaczą osiągnąć ich cel, którzy sami nierzadko zdobywają szczyty, a już na pewno w znacznym stopniu przyczyniają się do sukcesów bardziej znanych himalaistów. Jako że nie są dobrze znani, bo nie piszą o nich media (z małymi wyjątkami), książka wydaje się być bardzo potrzebna i wartościowa. W tym przypadku punktem wyjścia do wywodu na ich temat jest jedna z najtragiczniejszych wypraw w historii: „W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Zuckerman i Padoan po raz pierwszy oddają im głos. Autorzy opowiadają historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi od ich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w Himalajach, przez slumsy Katmandu, lodowce Pakistanu aż do obozu u stóp K2. Obserwujemy ich, gdy czekają na śmierć, bez czekanów i narzędzi, i towarzyszymy im podczas akcji ratunkowej, która przeszła do historii himalaizmu”, przeczytać można w opisie. Nieco dalej dowiedzieć się można, że tematyka pozycji jest znacznie szersza: „to porywająca, pełna napięcia historia górskiej wspinaczki, ale również opowieść o kulturze i zwyczajach Szerpów”. Książka liczy 360 stron, a na półki w księgarniach trafi 27 marca. W przedsprzedaży „Pochowanych w niebie” można nabyć już od nieco ponad 23 zł.

Na zakończenie o książce wyjątkowej, która jednak miała już swoją premierę. 11 marca ukazała się pozycja „Panthers Wrocław. Amerykański sen o potędze” Piotra Bery. Nie będę opisywał jej szczegółowo, bo zrobiłem to w tym wpisie kilka dni temu. Wszystko dlatego, że niniejszy blog objął publikację patronatem. Warto, bo to pierwsza w Polsce pozycja poświęcona futbolowi amerykańskiemu. Sport, który z powodzeniem funkcjonuje również w naszym kraju, doczekał się więc literackiego debiutu. Czy pójdzie za nim wzrost zainteresowania tą dyscypliną? Trudno wyrokować, ale premiera takiej publikacji jest na pewno pozytywnym symptomem. Oby w przyszłości było jeszcze więcej przełomowych tytułów, o których oczywiście w pierwszej kolejności przeczytacie na tym blogu. Na zakończenie dodam tylko, że liczącą 336 stron pozycję poświęconą Panthers Wrocław, ale też historii futbolu amerykańskiego w Polsce, możecie nabyć wyłącznie na LaBotiga.pl w okładkowej cenie 39,90 zł.

4 komentarze:

 1. A wiadomo coś o książce "Kat, Szampion, Guma i inni. Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn na najważniejszych imprezach międzynarodowych w latach 1949-2018"?

  Premiery nie będzie jedna w marcu? Podobno prawie 800 stron miało to mieć;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest już dostępna w wielu księgarniach. Książka ma 746 stron. Zastanawiam się tylko czy to suche wyniki czy też inna forma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wyszła na początku marca bodajże, więc nie uwzględniałem jej w tym wpisie. ;)

   Usuń
  2. nie tylko suche wyniki.Powiedziałbym nawet ze w tej książce to bardziej brakuje uporządkowanej strony statystycznej niż ciekawej fabuły . Jest sporo opisów opartych o różne relacje prasowe ale przydałoby się na koniec kilkadziesiąt stron takich jak w piłkarskich encyklopediach fuji.

   Usuń