środa, 19 września 2018

Wrześniowe premiery (cz. 2)

Sporo ciekawego wydarzyło się w pierwszej części miesiąca, ale druga również zwiastuje nadejście kilku pozycji, którym warto przyjrzeć się bliżej. W najbliższych dniach kolejne powody do radości mogą mieć rozpieszczani w ostatnim czasie fani himalaizmu i futbolu, ale nie zabraknie też nowej książki o bieganiu. Będzie się działo!

Dokładnie dziś – 19 września – do księgarni trafią dwie publikacje. Pierwsza z nich to coś dla tych, którzy z zapartym tchem śledzili Narodową Zimową Wyprawę na K2. Mimo że naszym rodakom ostatecznie góry nie udało się zdobyć, tamtymi wydarzeniami żyła niemal cała Polska. Piotr Trybalski postanowił przyjrzeć się im bliżej i opisać swoje spostrzeżenia w książce „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jak przeczytać można w opisie, ta pozycja „to znakomity reportaż, ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów”. Można spodziewać się dobrej i rzetelnej lektury, bo autor zdecydowanie zna się na rzeczy – jest dziennikarzem i fotografem, zdobywcą nagrody Travel Photographer of the Year, a przede wszystkim współautorem książki Piotra Pustelnika. Jak się okazuje, Trybalski wcale na tym nie poprzestaje, bo pracuje już nad kolejnym dziełem: biografią Andrzeja Zawady. Zanim czytelnicy będą jednak mogli zapoznać się z życiorysem legendarnego lidera wypraw wysokogórskich, czekają ich 592 strony fascynującej lektury o wyprawie na K2. W jej zapowiedzi przeczytać można jeszcze, na jakie wątki zwraca szczególną uwagę autor: „Obserwujemy przygotowania do wyprawy, wylot himalaistów do Pakistanu, wędrówkę  przez lodowiec Baltoro do bazy, położonej na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m., proces aklimatyzacji i oczekiwanie na  okna pogodowe, które umożliwiłyby akcję górską. Są więc surowe i nieprzewidywalne warunki, wymagające niezwykłej wytrzymałości, jest zamknięty krąg śmiałków, poczucie wspólnoty, a w końcu starcie charakterów, ambicji i determinacji - narastające konflikty i kryzysy. Autor relacjonuje akcję ratunkową po Élisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat oraz samotny, brawurowy atak szczytowy Denisa Urubki, zakończony powrotem himalaisty do Polski”. Za przyjemność poznania tego wszystkiego przyjdzie nam zapłacić 49,90 zł, bo właśnie taka cena widnieje na okładce książki. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup na stronie wydawcy, możemy liczyć na dużo niższą cenę: 37,43 zł. Warto dodać na zakończenie, że publikacja wydana została w twardej oprawie.

Drugą z pozycji zaplanowanych przez wydawnictwa na 19 września jest biografia „Jose Mourinho: Prosto w oczy” autorstwa Roberta Beasleya. W Polsce mieliśmy dotychczas kilka książek opisujących życie i karierę Portugalczyka (chociażby „Jose Mourinho. Anatomia zwycięzcy”, „Mourinho. Za kulisami zwycięstw” czy „Mourinho vs. Guardiola”), ale propozycja Wydawnictwa Muza S.A. wydaje się być pozycją zupełnie odmienną. „Ta książka to prywatna historia portugalskiego trenera spisana przez jego wieloletniego przyjaciela, który jak mało kto poznał sposób myślenia The Special One. Beasley wyczerpująco opisuje historię nieudanych negocjacji nad przejęciem sterów reprezentacji Anglii i burzliwych relacji Mourinho z wielkimi strategami Premiership: Romanem Abramowiczem, Rafaelem Benitezem i byłym już menedżerem Arsenalu, Arsène Wengerem”, przeczytać można w opisie. Wynika z niego jasno, że w książce główny nacisk położony jest na osobowość Mourinho, a nie jego wyczyny na ławce trenerskiej. Dzięki temu publikacja w Wielkiej Brytanii odbiła się szerokim echem, które dotarło nawet do Polski. Fragmenty książki cytowały tamtejsze media, co dosyć szybko podchwyciły nasze portale, tłumacząc newsy chociażby tutaj i tutaj. Po przeczytaniu tych medialnych doniesień można śmiało zakładać, że w książce znajdzie się wiele ciekawych wątków. Wydawcy zapewniają, że „Biografia pióra Roberta Beasley’a dowodzi, że [Mourinho – przyp. red.] to nie tylko jedna z najciekawszych postaci świata piłki, ale także intrygująca osobowość poza boiskiem”. Kto kiedykolwiek miał co do tego wątpliwości, koniecznie powinien sięgnąć po liczącą 416 stron lekturę. Tym bardziej, że mimo okładkowej ceny 39,90 zł, możecie ją zamówić już za niecałe 23 zł chociażby tutaj.

Ostatnia ze sportowych premier tego miesiąc to nowa książka Scotta Jurka „Północ. Jak odnalazłem siebie na szczytu Appalachów”. Publikacja do księgarni trafi 24 września, a będzie propozycją przede wszystkim dla fanów biegania. Jak zapewnia Wydawnictwo Galaktyka, które odpowiada za polskie wydanie tej pozycji, jest to „pasjonująca opowieść o wyczerpującej, a zarazem inspirującej czterdziestosześciodniowej wyprawie po rekord prędkości na Szlaku Appalachów. Północ to 3523 kilometry morderczej, górskiej trasy, 80 kilometrów k a ż d e g o  d n i a, przez prawie siedem tygodni. Jurek zdawał sobie sprawę, że zmusi swój organizm do skrajnego wysiłku, wyrzekając się wygód i dłuższego odpoczynku. Nie mógł jednak przewidzieć fizycznej i emocjonalnej ceny, jaką przyjdzie mu zapłacić – a także satysfakcji, jaką zrewanżuje mu się szlak”, przeczytać można w opisie. Warto nadmienić, że w 2012 roku nakładem tej samej firmy wydawniczej ukazała się pierwsza książka amerykańskiego ultramaratończyka o polskich korzeniach „Jedz i biegaj”. Okazała się tak dużym sukcesem, że doczekała się aż trzech wznowień w, kolejno, 2013, 2014 i 2015 roku. Teraz przyszedł czas na kolejną pozycję, a Galaktyka zapewnia w zapowiedzi, że „Północ” jest „olśniewającą opowieścią o wytrwałości i wewnętrznej przemianie, jest portretem człowieka stawiającego czoła najbardziej wymagającemu, wyjątkowemu i wzniosłemu wyzwaniu swego życia. To historia, która natchnie zarówno biegaczy, jak i każdego, kto dąży do poznania swoich możliwości”. Jeśli jesteście przekonani, że to lektura dla Was, wystarczy że wysupłacie z portfela 42,90 zł, bo właśnie taka cena widnieje na okładce liczącej 272 strony publikacji. W przedsprzedaży znajdziecie ją jednak sporo taniej – na InBook.pl już za nieco ponad 25 zł. Dla tych, którzy lubią inspirujące historie ludzi pokonujących własne bariery – to zdecydowanie pozycja obowiązkowa!

2 komentarze: