piątek, 12 czerwca 2015

Powstaje książka o Gwardii Warszawa!

Jak to zwykle bywa, są dwie wiadomości: dobra i zła. Dobra jest taka, że powstaje książka o Gwardii Warszawa w europejskich pucharach. Zła to warunek, że aby publikacja ukazała się w planowanym terminie, potrzebne jest wsparcie. Każdy może wspomóc wydanie książki Przemysława Popka i Michała Hasika oraz przyczynić się do podtrzymania pamięci o pierwszym polskim klubie, który zagrał w europejskich rozgrywkach.

Dokładnie 20 września 2015 roku minie 60 lat od startu pierwszego polskiego zespołu w europejskich pucharach. To właśnie tego dnia Gwardia Warszawa zmierzyła się w 1/8 finału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych ze szwedzkim Djurgårdens IF. Upamiętnić to wydarzenie postanowili Przemysław Popek i Michał Hasik, dokonując szczegółowej rekonstrukcji losów Gwardii Warszawa w międzynarodowych rozgrywkach. Przygotowując się do napisania książki, spędzili wiele godzin na rozmowach z uczestnikami tamtych spotkań, przeczytali kilkaset stron tomów z wycinkami prasowymi oraz nawiązali kontakt z wieloma instytucjami i organizacjami. W książce, poza informacjami zaczerpniętymi z gazet oraz słownych przekazów, pojawi się obszerny, niepublikowany dotychczas materiał zdjęciowy na temat gwardyjskiego klubu oraz kompletne opracowanie statystyczne dotyczące ich europejskich zmagań - przygotowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.

Książka ma być świadectwem tamtych czasów – kroniką międzynarodowych potyczek małej drużyny o wielkim sercu, która w porównaniu ze swoimi wielkimi lokalnymi rywalami – Legią i Polonią, przypominała kopciuszka na królewskim dworze. Historia jak z amerykańskiego filmu, niestety bez klasycznego happy endu, gdyż klub obecnie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Jego obiekty popadają w ruinę, zamykane są kolejne sekcje, a zespół piłkarski rywalizuje w A-klasie (siódmy poziom rozgrywek).

Obecnie za pomocą portalu PolakPotrafi.pl (https://polakpotrafi.pl/projekt/gwardia-warszawa) zbierane są niezbędne środki na wydanie opracowania. – Prosimy wszystkich kibiców piłki nożnej i sportu w kraju o pomoc przy wydaniu książki. Parafrazując motto naszej fundacji – ocalmy bohaterów od zapomnienia! – apelują pomysłodawcy projektu. Publikacja ukaże się nakładem prowadzonej przez autorów Fundacji na rzecz Historii Polskiego Sportu, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat wszystkich aspektów historii polskiego sportu, a także pomoc zasłużonym klubom oraz zawodnikom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. W ramach fundacji prowadzony jest portal SportowaHistoria.PL – jedyny taki serwis w kraju poświęcony w całości historii polskiego sportu.


Planowana data ukazania się książki to jesień 2015 roku.

3 komentarze:

  1. Nie wiem czemu, ale nie pałam sympatią do warszawskich klubów. Jednakowoż to jest historia, pierwsza drużyna w europie, więc chyba warto wesprzeć taki film.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest przecież książka z cyklu kolekcja klubów GiA - POLONIA, WARSZAWIANKA, GWARDIA :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto warto wesprzeć, nawet jak się bardzo nie lubi. Bo to tak na prawdę nasza historia.

    OdpowiedzUsuń