wtorek, 15 października 2013

Paula Radcliffe "Sztuka biegania" + KONKURS

Bieganie staje się w Polsce aktywnością, która pochłania coraz większą liczbę osób. Codziennie na ulicach można spotkać ludzi w różnym wieku, którzy w sportowym stroju i najczęściej ze słuchawkami na uszach przemierzają kilometry. O tym, jak właściwie przygotować się do biegania, pisze w swoim poradniku Paula Radcliffe.

Autorka książki to brytyjska biegaczka długodystansowa, która na swoim koncie ma złote medale mistrzostw świata i Europy, a także udział w igrzyskach olimpijskich w Atlancie, Sydney i Atenach. Radcliffe ma bez wątpienia niezbędne doświadczenie, które powinien posiadać każdy, kto wydaje podobny poradnik. Lata treningów, a także zawodowych startów pozwoliły jej posiąść sprawdzoną w praktyce wiedzę, którą dzieli się z czytelnikami w pozycji „Sztuka biegania”.

Dużą zaletą książki jest fakt, że skierowana jest zarówno do osób dopiero zaczynających biegać, jak i do tych, którzy mają już spore doświadczenie. Adresatami pierwszych rozdziałów poradnika są głównie początkujących. Brytyjka pisze w nich bowiem o wyznaczeniu sobie celów, właściwym przygotowaniu, które obejmuje poznanie własnego stylu biegania czy dobór odpowiedniego sprzętu, a także udziela wskazówek, jak dbać o swoje ciało. Radcliffe w opisie jest bardzo szczegółowa, zwracając uwagę na detale, takie jak dobór skarpetek czy stosowanie kremu ochronnego do twarzy. Dla początkującego biegacza niezwykle pomocne powinny być także zdjęcia, które ilustrują opisywane ćwiczenia, mające przygotować go do wysiłku. Oprócz prezentacji samych ćwiczeń, autorka poradnika zawarła w nim też przykładowe sesje treningowe, które można zrealizować w praktyce. Sprawia to, że czytelnicy mogą nie tylko poznać najważniejsze zasady przygotowań, ale także rozpocząć wraz z lekturą książki profesjonalny trening.

Po pierwszych czterech rozdziałach przeznaczonych dla początkujących, kolejne części poradnika kierowane są dla średnio zaawansowanych i osób, które bieganiem chcą zająć się na poważnie. Dużo mniej jest już w nich informacji opisowych, a znacznie więcej konkretów. W książce znaleźć można m.in. programy przygotowań na różnych poziomach biegów, od 10k do maratonów. Radcliffe nie pomija przy tym istotnych zagadnień, takich jak odpowiednia dieta, trening mentalny, dbanie o system odpornościowy czy radzenie sobie ze skurczami i kontuzjami. Wszystkie te elementy opisane są bardzo dokładnie, poradnik zawiera wiele tabel oraz wyliczeń, a informacje podane są w ten sposób, że czytelnik nie musi szukać ich uzupełnienia nigdzie indziej (w przypadku diety podane są odpowiednie produkty, które zawierają pożądane witaminy i składniki). Dodatkowym atutem „Sztuki biegania” jest ostatni rozdział, który autorka napisała specjalnie dla kobiet. Pisze w nim o radzeniu sobie z miesiączką w cyklu treningowym lub podczas zawodów, a także udziela praktycznych porad kobietom w ciąży, po niej lub przechodzącym menopauzę, które chciałyby jak najdłużej pozostać aktywne fizycznie.

Książka Pauli Radcliffe to dobry poradnik dotyczący biegania, który skierowany jest do ludzi o różnym stopniu zaawansowania. Czytelnik znajdzie w nim wiele praktycznych porad, które, co bardzo ważne, udzielane są przez osobę z ogromnym doświadczeniem w dziedzinie aktywności fizycznej. Plusem pozycji „Sztuka biegania” jest też to, że brytyjska biegaczka zawarła w niej programy treningowe. Powinny być one pomocne wszystkim, którzy chcą zacząć odpowiednio trenować lub udoskonalić swój dotychczasowy trening.


UWAGA, KONKURS!

Do wygrania poradnik Pauli Radcliffe „Sztuka biegania” ufundowany przez Wydawnictwo Bukowy Las. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie;

Na których igrzyskach olimpijskich Paula Radcliffe została sklasyfikowana najwyżej? Proszę o podanie miejsca, roku oraz dystansu, na którym startowała.

A następnie przesłać odpowiedź na e-mail ksiazki.sportowe@gmail.com, w tytule wiadomości wpisując "Konkurs". Spośród nadesłanych prawidłowych odpowiedzi, wyłonię w drodze losowania jednego zwycięzcę, który otrzyma poradnik Pauli Radcliffe „Sztuka biegania”.

Konkurs trwa do 20 października włącznie, ogłoszenie wyników dzień później, w poniedziałek na fan page'u bloga w serwisie facebook:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz