poniedziałek, 9 lipca 2018

Lipcowe premiery

Mundial, mecze, lato, słońce, upały… Przyznacie, że ostatnie tygodnie nie zachęcały do tego, żeby spędzać czas przy komputerze. Z tego powodu nieco przespałem początek miesiąca i zapowiedzi na lipiec, więc najwyższa pora nadrobić zaległości. Tym bardziej, że wydawnictwa w przeciwieństwie do poprzednich lat przygotowały na ten miesiąc sporo nowości!

Na początek o książkach, które już się ukazały. W ubiegłym tygodniu mieliśmy premiery czterech pozycji. Jako pierwsza ukazała się nowa publikacja Wydawnictwa GiA2 lipca firma z Katowic rozpoczęła wysyłkę 54. tomu Encyklopedii Piłkarskiej Fuji. Ten wolumin to czwarta część serii poświęconej mistrzostwom Polski. Książka „Mistrzostwa Polski. 1945-1955 (4)” ma okładkę w kolorze czerwonym, co oznacza, że nie jest tomem z biogramami piłkarzy, a zawiera kompletny opis i wyniki kolejnych sezonów w okresie powojennym. Wydawcy informują w opisie: „Obejmuje on dzieje rozgrywek o honorowy laur najlepszej drużyny w kraju w okresie powojennym – aż do 1962, gdy po raz ostatni rozegrano zmagania w jednym roku. Od lata 1962 polski futbol wyłania triumfatora MP w systemie «jesień-wiosna». Jak w tomie drugim, czyli pierwszym «czerwonym», kontynuacja nigdy nie publikowanych dziejów rozgrywek naszej elity piłkarskiej. Nie możemy wykluczyć, że ten okres w serii «czerwonej» pomieści się nie w jednym, a dwóch tomach!”, przeczytać można na stronie wydawnictwa. Precyzując ten opis, trzeba zaznaczyć, że tom numer 4 obejmuje lata 1945-1955, a dopiero kolejny poświęcony zostanie okresowi 1956-1962. Wystartowała nawet jego przedsprzedaż, która potrwa do końca sierpnia (premiera przewidziana jest na październik). Andrzej Gowarzewski zdecydował się na taki zabieg, gdyż materiał poświęcony latom 1945-1962 okazał się zbyt obszerny na jedną część. Wysyłka pierwszej nastąpiła 2 lipca i tę datę należy przyjąć za moment premiery. Na razie nie jest znana liczba stron publikacji, ale jej cena zarówno na stronie GiA, jak i w Księgarni Kibica Sendsport to 59 zł. Polecam więc to drugie miejsce, gdyż od 16 lipca z kodem KSwakacje2018 zamówicie książkę z dodatkowym 10% rabatem, co daje oszczędność blisko 6 zł.

Jeśli chodzi o pozostałe lipcowe premiery, które już trafiły na księgarskie półki, wszystkie miały miejsce tego samego dnia – 4 lipca. Za ich wypuszczenie na rynek odpowiada ta sama firma: Wydawnictwo SQN. Zacznijmy od niezwykle gorącego jeszcze kilka miesięcy temu tematu, czyli himalaizmu. Mimo że mamy lato w pełni, publikacje o tej dyscyplinie ukazują się niemal taśmowo. Wszystko spowodowane jest oczywiście Narodową Zimową Wyprawą na K2, która wzbudziła w Polsce ogromne zainteresowanie. Jednym z jej członków był Rafał Fronia, który zasłynął publikowanymi w Internecie dziennikami z tej wyprawy. Po kilku miesiącach od powrotu do ojczyzny himalaista z Jeleniej Góry zdecydował się dołożyć do nich inne ze swoich zapisków, dopisać sporo rzeczy i tak właśnie 4 lipca na półki w księgarniach trafiła pozycja „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami”. Wydawcy zapewniają, że to „niezwykła opowieść o himalaizmie i obcowaniu z górami. To pełne emocji opisy wypraw w Andach, Pamirze, Himalajach i Karakorum. To szaleńcze przygody, górskie cuda, tragedie i sukcesy. A wszystko to okraszone kulisami ostatniej polskiej wyprawy na K2 oraz charakterystyką kolegów himalaistów”. W opisie książki możemy dodatkowo przeczytać: „W tej książce Rafał Fronia podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyt. I jak te góry zmieniają człowieka”. Publikacja Froni jawi się zdecydowanie jako pozycja będąca czymś więcej niż tylko pamiętnikiem z wypraw. Kto czytał choć jeden z dzienników tego himalaisty, z pewnością wie, że prezentuje on niemal poetyckie podejście do tematu. Niewątpliwym plusem „Anatomii Góry” jest fakt, że autor większość materiału napisał, przebywając w górach wysokich, „na gorąco” po kolejnych dniach pełnych przygód. To z pewnością nada książce charakteru dziennika pisanego na żywo, niezwykle obrazowego i sensualnego. Publikację promuje trailer wideo, który możecie zobaczyć tutaj, a licząca 384 strony pozycję zamówić możecie w księgarni internetowej LaBotiga.pl z 35% rabatem i pocztówką gratis lub w wersji z autografem i pocztówką w okładkowej cenie 39,90 zł.

Kolejna z propozycji Wydawnictwa SQN na ten miesiąc to coś dla fanów tenisa. Po wydanej w styczniu tego roku infobiografii Rogera Federera przyszedł czas na polskiego mistrza. „Łukasz Kubot. Żyjąc marzeniami” to oficjalna biografia pierwszego polskiego zwycięzcy Wimbledonu, którą ten napisał wspólnie z Arturem Rolakiem. Dziennikarza magazynu „TenisKlub” kojarzyć można m.in. z konfliktu z Jerzym Janowiczem i innej książki, której był ghostwriterem: biografii Agnieszki Radwańskiej. Pozycję „Jestem Isia” recenzowałem na blogu, nieco obniżając jej ocenę ze względu na sporo wątków celebryckich, ale w przypadku życiorysu Kubota proporcje są dużo lepiej wyważone. W zasadzie o życiu prywatnym polskiego deblisty nie przeczytamy w publikacji zbyt wiele, ale dzięki temu można skupić się na najważniejszym: sporcie i drodze sportowca na tenisowe salony. Potwierdza to opis książki, w którym czytamy: „Kiedy zaczynał przygodę z tenisem, po meczach wysypywał mączkę z dziurawych butów. Nawet jeśli wygrywał, często musiał rezygnować z dalszej gry, bo psuła mu się jedyna rakieta. Mimo wszystkich tych przeszkód to właśnie Łukasz Kubot stał się pierwszym Polakiem, który triumfował w legendarnym Wimbledonie. Dowiedz się, jak przejawia się jego obsesyjny profesjonalizm. Przeczytaj, jak ważny był wyjazd do USA i Czech, kto nauczył go tańczyć kankana i dlaczego nie został piłkarzem. Dzięki licznym rozmowom z Kubotem, jego rodziną, trenerami i kolegami z kortu Artur Rolak po raz pierwszy przedstawia niezwykłą historię najbardziej utytułowanego polskiego tenisisty XXI wieku”. Okładkowa cena liczącej 272 strony pozycji to 39,99 zł. Publikację, o której Agnieszka Radwańska powiedziała: „Na tę książkę czekałam z niecierpliwością”, a Wojciech Fibak dodał: „Każdy kibic powinien ją przeczytać” znajdziecie w internetowej księgarni LaBotiga.pl za nieco ponad 25 zł.

W ofercie tego sklepu znajdziecie również trzecią z premier Wydawnictwa SQN zaplanowanych na 4 lipca. „Tour de France. Etapy, które przeszły do historii” to reporterska książka Richarda Moore'a - brytyjskiego dziennikarza zajmującego się kolarstwem - który dotarł do bohaterów sprzed lat i opisał ich wspomnienia w publikacji. „Merckx odrabiający blisko 10-minutową stratę do lidera. Emocjonalna wygrana Armstronga po śmiertelnym wypadku jego przyjaciela. 180-kilometrowa ucieczka zakończona sukcesem. Szaleńczy plan Cavendisha, podróż Hinaulta przez piekło i LeMond, który ledwo wyrwał się objęciom śmierci. Tour de France to nie tylko tradycja, prestiż i wielkie pieniądze. To także etapy, które zapisały się w pamięci fanów kolarstwa na lata. Właśnie o nich jest ta książka. Uczestnicy tamtych wydarzeń – słynni kolarze, trenerzy, menedżerowie zespołów – wracają do niezwykłych momentów, które stworzyły legendę najlepszego kolarskiego wyścigu świata”. Jak widać, lista osób, do których dotarł autor, jest naprawdę imponująca. Książka zapowiada się świetnie, a naprawdę będzie co czytać – całość liczy 384 strony. Dla fanów kolarstwa nie lada gratką będzie wstęp do polskiego wydania autorstwa Tomasza Jarońskiego i Dariusza Baranowskiego oraz posłowie Adama Probosza. Okładkowa cena publikacji to 39,99 zł, ale na LaBotiga.pl możecie ją zamówić z 35% zniżką. Jeśli to zrobicie, dacie sobie szansę na wygranie szwajcarskich zegarków marki TISSOT w konkursie na stronie www.wsqn.pl/tourdefrance. Tłumaczeniem książki zajął się Bartosz Sałbut.

Choć mundial dopiero wkracza w fazę decydującą o medalach, ale w Polsce kibice mogą już żyć startem polskich drużyn w europejskich pucharach i zbliżającym się początkiem ligowego sezonu. Nic więc dziwnego, że 9 lipca ukazała się na rynku książka Krzysztofa Uflanda „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin”. Oczywiście główną okazją nie był kolejny sezon Portowców w Ekstraklasie, a zacna rocznica klubu z województwa zachodniopomorskiego, ale nie zmienia to faktu, że warto przyjrzeć się bliżej tej pozycji. „O 70 latach Pogoni opowiadają pasjonaci, którzy przez ostatnie dekady współtworzyli zespół, oddając mu sporą część swojego serca”, czytamy w opisie książki. „Publikacja bogata jest w zakulisowe historie, wartką akcję z niekoniecznie pierwszych stron gazet, relacje z najważniejszych wydarzeń na przełomie lat, a także humorystyczne anegdoty, które są nieodłącznym elementem środowiska sportowego. Jeśli byłoby trzeba napisać o niej jedno zdanie, to najtrafniej brzmiałoby ono tak – publikacja tchnie zapachem świeżo skoszonej murawy przed meczem, ma charakter piłkarskiej szatni, wyzwalając wrażenia podobne do tych, jak po rozegranym właśnie spotkaniu. A jak wiemy, każdy mecz rządzi się swoimi prawami, tak jak i szeroka jest gama ludzkich emocji...”. Właśnie tak brzmi cała zapowiedź monografii z klubowego sklepu internetowego, gdzie dostępna jest w miękkiej oprawie za 39,99 zł lub w twardej za 59,90 zł. W zamian fani Portowców otrzymują liczącą 430 stron publikację uzupełnioną o album z archiwalnymi zdjęciami. Wydaje się to całkiem rozsądnym dealem, choć po książce raczej trudno spodziewać się kontrowersji – autor to aktualny rzecznik prasowy klubu. Pozycja „70 niezwykłych historii na 70-lecie Pogoni Szczecin” dostępna jest również w Księgarni Kibica Sendsport. Z kodem rabatowym KSwakacje2018 (działa od 16 lipca) dostaniecie 10% rabatu.

Nie tylko książka o Pogoni zwiastuje jednak nadejście nowego sezonu ligowego. Jeden z najlepszych polskich statystyków postanowił w lipcu w formie publikacji przypomnieć dzieje rozgrywek o Puchar Polski. Tak właśnie powstała pozycja Wojciecha Frączka, byłego dziennikarza TVP Sport, „Puchar Polski Szczebel centralny w statystyce 1926-2018”. Warto zwrócić uwagę na dopisek w tytule „w statystyce”, gdyż dobrze charakteryzuje on to dzieło. Jak przeczytać można w opisie: „Książka zawiera wyniki wszystkich meczów centralnego szczebla turnieju tysiąca drużyn. Ponadto autor Wojciech Frączek zamieścił opracowanie statystyczne występów wszystkich drużyn, które przebrnęły przez etap regionalny”. Szykuje się więc pionierska pozycja, która jednak nie zainteresuje każdego. To przede wszystkim coś dla fanów liczb, analiz, przeglądania wyników, porównywania drużyn, kolejnych edycji, itd. Osoby, które chciałby dowiedzieć się czegoś o Pucharze Polski w nieco bardziej opisowej formie, będą chyba musiały poczekać na książkę Andrzeja Gowarzewskiego (ma się ukazać w październiku tego roku). Co ciekawe, to nie ostatnia z lektur, które zapowiedział Frączek. Jeszcze w tym roku na półki w księgarniach ma trafić statystyczne opracowanie wszystkich (!) meczów w europejskich pucharach. Wracając jednak do lipcowej premiery, na koniec trzeba dodać, że cena okładkowa liczącej 220 stron książki to 39,90 zł. W Księgarni Kibica Sendsport, która jest jednocześnie wydawcą publikacji, tę pozycję od 16 lipca z kodem KSwakacje2018 zamówicie 10% taniej.

Na zakończenie o ostatniej na ten miesiąc propozycji Wydawnictwa SQN. Po himalaizmie, tenisie i kolarstwie przyszedł czas na Formułę 1. „Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji” to książka byłego mechanika McLarena, Marca ‘Elvisa’ Priestleya. Można ją porównać do „Futbolu obnażonego” – tam też autor zdradzał kulisy pozornie dobrze znanej dyscypliny. „Mechanik” ma wartość o tyle większą, że dotychczas kierowcy lub inne osoby związane z F1, które wydawały książki, nie chciały zdradzać zbyt wielu pikantnych szczegółów na temat światka, w którym funkcjonują lub funkcjonowali. Priestley nie miał wiele do stracenia – nie pracuje już jako mechanik, jest ekspertem telewizyjnym, więc nie musiał gryźć się w język, pracując nad książką. Tak wynika też z opisu liczącej 320 stron pozycji: „Ukryty stetoskop przykładany do maszyny tankującej, wojskowe systemy szyfrowania wprowadzone w obawie przed szpiegami czy kombinezony przygotowane przez Europejską Agencję Kosmiczną… Tam, gdzie o wyniku decydują ułamki sekund, każda nowinka może być na wagę złota. Marc ‘Elvis’ Priestley przez blisko dekadę pracował jako mechanik McLarena i był częścią wielkiego świata Formuły 1. Imprezował z Schumacherem, Räikkönenem i innymi kierowcami. Był naocznym świadkiem wojny między Hamiltonem i Alonso. Za swe wybryki kilka razy o mało nie wyleciał z pracy”. Zapowiada się mocna, demaskatorska lektura! O tym, czy zapowiedzi nie były tylko czczym gadaniem, będzie można przekonać się już 18 lipca, kiedy publikacja trafi na półki w księgarniach. Obecnie można ją jednak zamówić w przedsprzedaży na LaBotiga.pl z 35% zniżką i brelokiem gratis lub z jeszcze wyższym rabatem, który nalicza się automatycznie przy dodaniu innych książek o Formule 1 z tej kategorii. Za przekład „Mechanika” na język polski odpowiada Bartosz Sałbut, a okładkowa cena publikacji to 39,99 zł.

7 komentarzy:

 1. O Socratesie coś wiadomo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy książka się ukaże. Jak czegoś się dowiem, będę informował!

   Usuń
 2. Tour de France z pewnością przeczytam. Sięgnę też po publikacje Areny o komentatorach sportowych, a także książkę Romana Paszke - "Ptaki oceanów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Romanie Paszke akurat nie pisałem, kiedy ta książka wychodzi?

   Usuń
  2. Była już.

   Pojawiła się na początku lipca.

   Usuń
 3. Uwielbiam wyścigi F1. Chętnie sięgnę po książkę

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy planowany The Mixer od SQN? :)

  OdpowiedzUsuń