sobota, 3 lutego 2018

Lutowe premiery

Zbliżające się zimowe igrzyska olimpijskie mogą sugerować, że w lutym powinny ukazywać się tylko pozycje o sportach zimowych. Nic bardziej mylnego. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed czterech lat, kiedy na rynku pojawiły się niemal równocześnie trzy książki z Justyną Kowalczyk w tytule, tym razem propozycji dla fanów białego szaleństwa brak. Jeśli chodzi o liczbę nowości, nie będzie to zbyt obfity miesiąc. Jedynie fani futbolu nie mają powodów do narzekania, ale to już w zasadzie tradycja.

Zaczynamy od końca, czyli książki Javiera Mascherano „Kapitan bez opaski. 15 kroków do bycia liderem”. Wszystko dlatego, że jeszcze przez kilka dni można dołączyć do akcji „Dzięki, Masche!” i stać się częścią publikacji Argentyńczyka. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy odwiedzić dedykowaną książce stronę, wpisać hasło MASCHERANO14, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Zamawiając tę pozycję do 8 lutego i wypełniając zamieszczony na stronie formularz, czytelnik gwarantuje sobie miejsce na liście podziękowań umieszczonej w publikacji. To kolejna ciekawa inicjatywa Wydawnictwa SQN, które odpowiada za wypuszczenie tej pozycji. Timing wydaje się idealny – Mascherano właśnie opuścił FC Barcelonę, gdzie spędził siedem i pół sezonu, więc wielu fanów klubu z Camp Nou będzie chciało wyrazić swoją wdzięczność za wszystko, co piłkarz zrobił dla Barcy. Nie da się ukryć, że jeśli chodzi o wartość marketingową, Masche to zupełnie inna półka niż Messi, Iniesta czy Xavi. To człowiek z cienia, którego największą zaletą jest zaangażowanie i zdolności przywódcze. Właśnie wokół nich kręci się również tematyka książki Javiera, co sugeruje podtytuł „15 kroków do bycia liderem”. Jak przeczytać można w opisie tej pozycji: „W tej książce Javier Mascherano opowiada o najważniejszych decyzjach w swojej karierze, wyjaśnia, dlaczego namaścił Messiego na kapitana reprezentacji, w jaki sposób oszukiwał Beniteza, by pojechać na zgrupowanie kadry i dlaczego chciał odejść z Camp Nou w 2010 roku. To wszystko piłkarz uzupełnia kilkunastoma lekcjami bycia dobrym liderem. Bo nawet jeśli nie nosi opaski, na boisku zachowuje się jak prawdziwy kapitan”. Nie będzie to więc klasyczna autobiografia (na taką z pewnością przyjdzie czas), ale raczej gratka dla zatwardziałych fanów FC Barcelony. Tym bardziej, że książka dostępna jest wyłącznie w ofercie LaBotiga.pl w pakietach z barcelońskimi gadżetami (zakładka, poduszka, ręcznik, koc). Rozpiętość cenowa pakietów waha się od 39,90 zł (to również okładkowa cena książki) do 59,90 zł, co wydaje się całkiem rozsądną kwotą za atrakcyjne paczki. Oficjalna premiera „Kapitana bez opaski” 28 lutego, a osoby, które zamówią książkę w przedsprzedaży, mogą się spodziewać wysyłki dwa dni wcześniej. Na koniec warto dodać, że współautorem tego dzieła jest Nicolas Miguelez, a jego tłumaczeniem zajęła się Joanna Wiśniowska.

Co ciekawe, akcja podziękowań nie jest jedyną, jaką w ostatnim czasie przygotowało Wydawnictwo SQN. Do 28 stycznia można było bowiem zapisać swoje imię, nazwisko i miejscowość na okładce książki Uliego Hessego „Bayern. Globalny superklub”. W przeciwieństwie do opisanej powyżej akcji „Dzięki, Masche!”, w przypadku publikacji o Bawarczykach nie trzeba było zamawiać wcześniej książki, by ujrzeć na niej lub w niej swoje dane. Akcja była otwarta dla kibiców Die Roten z całej Polski i zapisało się ich łącznie blisko 1800, jak przeczytać można na www.wsqn.pl/jestesmykimjestesmy. Nie był to rekord, bo wcześniej znacznie więcej fanów zgłosiło się w analogicznych akcjach skierowanych do fanów FC Barcelony i Manchesteru United. Swoją szansę mieli tez kibice Juventusu, a wkrótce pewnie wydawnictwo pójdzie za ciosem i umożliwi udział w książce kibicom innych europejskich potęg. Wracając jednak do publikacji o Bayernie, ta pozycja na rynku ukaże się również 28 lutego. Wydawcy tak zapowiadają liczącą 336 stron pozycję: „Bayern Monachium to klub pełen skrajności. Uli Hesse, rozmawiając z legendami: Beckenbauerem, Effenbergiem czy Matthäusem, otwiera wrota twierdzy bawarskiej superpotęgi i zabiera czytelnika w fascynującą podróż po jej tajemnicach”. Jak więc widać, szykuje się kolejna znakomita reporterska pozycja o historii czołowego klubu Europy, w przypadku której można być spokojnym o jej jakość. Uli Hesse to przecież autor znakomitej książki „Tor! Historia niemieckiej piłki nożnej”, która kilka lat temu pojawiła się na Polski rynku nakładem Wydawnictwa Kopalnia. „Bayern. Globalny superklub” będzie następna, a tytuł sugeruje, że oprócz dziejów klubu fani znajdą w niej także opowieść o biznesowej stronie funkcjonowania „bawarskiej superpotęgi”. Okładkowa cena publikacji to 44,90 zł, ale w księgarni LaBotiga.pl można ją nabyć już za 11 zł mniej. Na koniec jeszcze kilka informacji formalnych – tłumaczeniem książki zajął się duet Krzysztof Cieślik-Grzegorz Krzymianowski, a posłowie napisał dziennikarz „Piłki Nożnej” i ekspert Bundesligi (m.in. w Eleven Sports) Tomasz Urban. Jakby tego było mało, 24 lutego okazja do spotkania z autorem w warszawskim sklepie piłkarskim R-GOL. Więcej szczegółów o wydarzeniu będącym jednocześnie zlotem fanów Bayernu Monachium pod tym linkiem.

Żeby zamknąć temat książek Wydawnictwa SQN (w lutym nakładem tej firmy ukażą się trzy z pięciu nowości), kilka słów trzeba poświęcić jeszcze jednej publikacji, która do księgarni trafi 28 lutego. To drugie wydanie biografii Neymara autorstwa Luki Caioliego, słynnego włoskiego autora książek o piłkarzach (Messi, C. Ronaldo, Suarez, Zidane, Puyol, Ronaldinho…) i mniej słynnego dziennikarza. Pozycja „Neymar. Magik z Brazylii” to drugie wydanie biografii krakowskiego wydawnictwa z 2014 roku („Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony”). Zmiana okładki i tytułu po blisko czterech latach wydaje się oczywista – Brazylijczyk wygląda dziś zdecydowanie inaczej i o ile wciąż jest „nadzieją Brazylii” na mistrzostwo świata, to trudno nazwać go „przyszłością Barcelony”. Ale właśnie o rzeczy, które wydarzyły się w ostatnich czterech latach, biografia autorstwa Caioliego zostanie uzupełniona, będąc najbardziej aktualną historią tego gracza na rynku. W opisie publikacji czytamy: „Kiedy w 2017 roku odszedł do Paris Saint-Germain, wzbudził gniew sympatyków Barçy. Ale stał się jednocześnie nowym księciem Paryża i już pierwszym występem w barwach nowego klubu udowodnił, że jest wart rekordowych 222 mln euro, które za niego zapłacono. Dzięki tej książce poznasz drogę Neymara z plaż São Vicente po największe piłkarskie areny świata”. Jak więc widać, będzie to klasyczna biografia dobra zwłaszcza dla młodszych czytelników. O ile oczywiście jeszcze nie znudzili się książkami o swoim idolu, bo w Polsce do tej pory ukazało się już pięć pozycji na jego temat: „Neymar. O sobie. Rozmowa ojca z synem” (2014), „Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony” (2014), „Neymar. Nowa gwiazda FC Barcelona” (2014), „Neymar JR. Chłopak, który urodził się, by grać w piłkę” (2016) i „Neymar. Czarodziej futbolu” (2016). Uff, trochę się tego nazbierało. Okładkowa cena liczącej 320 stron biografii to 39,90 zł. W księgarni LaBotiga.pl można ją jednak nabyć już za niecałe 30 zł w przedsprzedaży.

Bez przeszkód można zamawiać już za to książkę, będącą kolejnym lutowym drugim wydaniem. 15 lutego do księgarni tragi wznowienie pozycji „Broad Peak. Piekło i niebo”. To oczywiście coś dla fanów himalaizmu, który po ostatnich tragicznych wydarzeniach na Nanga Parbat stał się medialnym tematem numer jeden. Autorami publikacji, która pierwotnie ukazała się w 2014 roku, są Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński. Obaj to dziennikarze „Tygodnika Powszechnego”, którzy za swoją książkę otrzymali nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Już to powinno być wystarczającą rekomendacją dla propozycji Wydawnictwa Poznańskiego, ale niezdecydowanych być może zachęci opis: „[Autorzy] wracają do tragicznych wydarzeń z 2013 roku i starają się odpowiedzieć na pytanie, czy tragedia na Broad Peak kładzie kres polskiemu himalaizmowi w takiej formie, w jakiej go dotąd znaliśmy. Analizują je krok po kroku, a także przeprowadzają poruszające rozmowy ze świadkami wydarzeń oraz przyjaciółmi i rodzinami uczestników wyprawy”. Mniej zorientowanym w temacie warto przypomnieć, że chodzi o śmierć dwóch himalaistów: Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem zdobyli Broad Peak, ale niestety nie dotarli do bazy. Ta głośna sprawa w kontekście ostatnich wydarzeń powraca na nowo i z pewnością wiele osób sięgnie po tę publikację również z powodu niedawnej burzy medialnej wokół dramatycznej wyprawy Tomasza Mackiewicza. Jeśli ktoś to uczyni, będzie się musiał liczyć z wydatkiem rzędu 39,90 zł, bo taka kwota widnieje na okładce. W przedsprzedaży książka dostępna jest już jednak w niższej cenie – za niecałe 26 zł na TaniaKsiążka.pl.

Na koniec o publikacji, która zwiastuje pojawienie się na rynku nowego gracza. „Jak to było naprawdę. Niezwykłe opowieści sportowe” będzie pierwszą pozycją Wydawnictwa ARENA. Czym jest ten projekt? „[Wydawnictwo] powstało pod koniec 2017 roku jako efekt współpracy wydawców z 20-letnim stażem i jeszcze bardziej doświadczonych w swojej dziedzinie dziennikarzy sportowych. Trzon teamu autorskiego Areny tworzą znakomite pióra słynnego krakowskiego «Tempa», wspomagani młodym pokoleniem dziennikarzy”, przeczytać można w informacji prasowej. Dla czytelników najważniejsza informacja jest taka, że nowo powstała firma w 2018 roku ma wydać kilkanaście książek! Wszystkie one znakowane mają być marką „Niezwykłe opowieści sportowe”. Dyrektorem Wydawnictwa jest Tomasz Gawędzki, autor książki „Cracovia znaczy Kraków. Historia w Pasy”, która w 2016 roku ukazała się nakładem Wydawnictwa SQN. Nową firmę wspierać mają doświadczeni dziennikarze. Właśnie oni przygotowali teksty do pierwszej publikacji, która na rynku ukaże się 26 lutego. Wśród jej autorów wymienieni zostali m.in. Stefan Szczepłek, Mirosław Nowak, Ireneusz Pawlik, Marek Latasiewicz i Jerzy Cierpiatka. „Jak to było naprawdę” ukaże się po redakcją dwóch ostatnich panów, a w opisie publikacji przeczytać można: „Co faktycznie działo się za drzwiami szatni polskiej reprezentacji podczas mundialu w Hiszpanii w 1982 roku i dlaczego «wypad na miasto» musiał dojść do skutku? Co tak naprawdę wydarzyło się na warszawskim lotnisku «Okęcie» i dlaczego do dziś jest to jeden z najgłośniejszych skandali w polskiej piłce? Czy «Orły Górskiego» były ekipą bez skazy? Dlaczego polski pięściarz w bardzo tajemniczych okolicznościach nie wygrał z George’m Foremanem podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku? Która z teorii o «geście Kozakiewicza» jest prawdziwa? Dlaczego kolarscy wirtuozi Stanisław Szozda i Ryszard Szurkowski nie przepadali za sobą? Skąd wziął się fenomen Adama Małysza i jego słynnej diety «bułka z bananem»?”. Na te pytania ma odpowiedzieć licząca 240 stron publikacja. Jej okładkowa cena to 39,90 zł, ale na razie nie ma jeszcze informacji na temat przedsprzedaży. Warto polubić stronę Wydawnictwa Arena na Facebooku, by być na bieżąco.

12 komentarzy:

 1. Broad Peak. Piekło i niebo - czy wiadomo, czy książka została jakoś zaktualizowana, uzupełniona czy to tylko próba monetyzacji gorącego ostatnio tematu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monetyzacja raczej nie, bo zapowiedzi widziałem na długo przed ostatnimi wydarzeniami. Wydaje mi się, że książka nie będzie zaktualizowana (nie ma na ten temat informacji w opisie). Być może pierwszy nakład się wyczerpał i stąd decyzja o wznowieniu z odświeżoną okładką. ;)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z wymienionych pozycji sięgnę z pewnością po "Jak to było naprawdę", ale jak prawdę ma głosić Stefan Szczepłek to mi kaktus na głowie wyrośnie. Takiego drugiego bajkopisarza jak on nie ma:( Tworzy legendy, wiele razy je powtarza, aż sam zaczyna w nie wierzyć. Wg mnie, to bardzo niekompetentny dziennikarz. Boję się, że przeczytam w tej publikacji bzdury typu: Trela przegrał z Foremanem niesłusznie, albo co gorsza przez spisek antypolski. Obym się mylił i po lekturze odszczekał swoje słowa, ale jak do tej pory przeczytałem wiele jego książek, artykułów i obejrzałem sporo programów telewizyjnych z jego udziałem i po każdym kontakcie miałem uczucie wielkiego niesmaku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sądzę, żeby Stefan Szczepłek pisał o boksie. Podejrzewam raczej, że opisze mundial w 1982 roku. ;)

   Usuń
  2. Pewnie tak, ale o tym już wiele razy słyszałem z jego ust;)

   W każdym razie z pewnością nabędę te publikację. Przeczytam i ocenię:)

   Usuń
 4. Broad Peak - jakie zmiany co do pierwszego wydania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z opisu wynika, że to po prostu wznowienie w nowej okładce. Chyba nie ma nowych treści, a przynajmniej w zapowiedzi nie zostało to zaznaczone.

   Usuń
 5. Jeszcze kilka lutowych (i nie tylko) premier. Chyba nie było o nich na forum więc może kogoś to zainteresuje:)

  1. Jan Cofałka - "Legendy sportu śląskiego"

  Wydawnictwo Naukowe Scholar

  "Gdybym miał wskazać Ślązaka łączącego przeogromną miłość do ojczystej ziemi z gruntowną wiedzą o niej, udokumentowaną już wieloma książkami, wybór padłby na krajana z Tarnowskich Gór (ściślej mówiąc, z Rybnej – dziś należącej do mojego rodzinnego miasta) – Jana Cofałkę. A jeśli do tych walorów uczuciowo-intelektualnych trzeba byłoby dołączyć perfekcyjną wiedzę o sporcie, jakże typową dla ludzi mojego pokolenia pochodzących z Górnego Śląska, postać Autora niniejszej publikacji objawia się w kategoriach merytorycznego ideału.
  Polecam dlatego gorąco tę książkę nie tylko miłośnikom sportu, ale wszystkim, którym leżą na sercu sprawy Śląska. Zobaczą je Państwo w niezwykle ciekawej perspektywie. Starsi czytelnicy będą z rozczuleniem wracać do wspomnień z dzieciństwa, młodsi – przez pryzmat sportu – zobaczą ziemię śląską na szerokim tle historyczno-społecznym.
  Jan Miodek"

  2. Grzegorz Joszko - "Niebieskie Majstry"

  Wydawnictwo Historia Ruchu

  "„Niebieskie Majstry” to publikacja opisująca dzieje Ruchu Chorzów w latach 1933-1989 i drogę Niebieskich do czternastu tytułów mistrzowskich. Książka jest efektem starannej, wieloletniej pracy. Publikacja zawiera wiele archiwaliów i nie publikowanych dotąd faktów, anegdot."

  3. Krzysztof Mecner - "Turniej Czterech Skoczni 1953 - 2018"

  Wydawnictwo Mecner Media

  "Album Turniej Czterech Skoczni 1953-2018 przedstawia historię najciekawszego turnieju skoków narciarskich. Zawody toczące się tuż po sylwestrze rozgrywane są od 1953 roku.
  Polacy największe sukcesy w Turnieju Czterech Skoczni odnosili w ostatnich latach. W 2001 roku triumfatorem został Adam Małysz, a dwie ostatnie edycje wygrał Kamil Stoch. W książce opisane zostały wszystkie dotychczasowe edycje turnieju, z których aż pięć wygrał Janne Ahonen, a cztery razy Jens Weissflog."

  4. Wieslaw Dobruszek - "Z historii speedwaya. Tom 6. Mistrzostwa Świata Par (1968 - 1976)

  Firma Wydawnicza Danuta

  "Szósty tom serii Z historii speedwaya, prezentuje pierwsze lata rozgrywania Mistrzostw Świata Par. Mistrzostwa mają barwną historię i były bardzo cenione przez kibiców, lecz niedoceniane przez żużlowych działaczy, zniknęły z żużlowego kalendarza po ostatniej ich edycji w 1993 roku.
  W ciekawy sposób zaprezentowane zostały początki tych zmagań, opór szefa żużlowych władz, wspaniały rybnicki finał z 1971 roku ze specjalnym wspomnieniami Jerzego Szczakiela i Andrzeja Wyglendy. Przypomniany został też finałowy turniej we Wrocławiu w 1975 roku, a także eliminacji i finałów w innych latach, w tym tomie do 1976 roku włącznie.
  Jak zwykle w tej serii można zapoznać się wynikami eliminacji i zawodów finałowych oraz bogatym serwisem fotograficznym."

  5. Jarosław Baran, Grzegorz Chmielewski, Janusz Szynamek, Aleksander Żyzny - "Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów"

  Autoklub Dziennikarzy Polskich

  "Kolejny tom serii Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich jest zbiorem barwnych anegdot i wspomnień uczestników rajdów. Wielu z nich zapisało się w pamięci kibiców dzięki sukcesom i osiągnięciom, ale wiążą się z nimi także inne, ciekawe historie."

  6. Jerzy A. Kulesza - "Boks na igrzyskach. Trzy złote medale - Tokio 1964"

  Wydawnictwo Sigma

  "Książka Boks na Igrzyskach Olimpijskich: Trzy złote medale (Tokio 1964) jest trzecim tomem serii. Autor opisuje świat boksu amatorskiego w okresie poprzedzającym IO w Tokio, przebieg bokserskiego turnieju na Igrzyskach oraz o jego uczestnikach, ze szczególnym uwzględnieniem pięściarzy polskich. Igrzyska w stolicy Japonii zakończyły się wielkim sukcesem polskiego pięściarstwa. Złote medale zdobyli Józef Grudzień, Jerzy Kulej i Marian Kasprzyk. Srebro wywalczył Artur Olech, a brąz Józef Grzesiak, Tadeusz Walasek oraz Zbigniew Pietrzykowski."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za podsumowanie! Staram się to wszystko na bieżąco uzupełniać w zakładce PREMIERY. Niestety bardzo często o tym, że jakaś książka się ukazała, dowiaduję się po czasie, gdy jest za późno na umieszczenie jej w tekście z premierami... Zdaje się, że kilka wymienionych powyżej książek ukazało się wcześniej niż w tym miesiącu - styczeń, a niektóre nawet jeszcze w 2017 r. (ta o boksie). Sprawdzę swoją listę i uzupełnię. ;)

   Usuń
 6. Czekam z niecierpliwością :D

  OdpowiedzUsuń