poniedziałek, 5 listopada 2018

Listopadowe premiery (cz. 1)

Święta coraz bliżej, więc nic dziwnego, że na rynku książek sportowych spore ożywienie. Wydawnictwa na początek listopada przygotowały dużo dobrego, przede wszystkim dla fanów futbolu. Co ciekawe jednak, nie zabraknie propozycji dla różnych czytelników – dojrzałych, młodych, lubiących historię, ale też dobry wywiad. Będzie w czym wybierać!

Książką, która zapowiada się najciekawiej, jest z pewnością autobiografia Andrzeja Strejlaua zatytułowana „On, Strejlau”. Ta pozycja przez Wydawnictwo SQN była zapowiadana już trzy lata temu, ale dopiero 14 listopada wspomnienia asystenta legendarnego Kazimierza Górskiego trafią ostatecznie do sprzedaży. Współautorem publikacji jest Jerzy Chromik, słynący ze znakomitych wywiadów dziennikarz TVP Sport. Nic dziwnego, że książka przybrała formę wywiadu-rzeki, podobnie zresztą jak pierwsze dzieło trenera Strejlaua, wydane w latach 90. przy współudziale Andrzeja Persona (zatytułowane po prostu „Autobiografia”). „Wyrusz w fascynującą podróż przez życie trenerskiej legendy!” zachęcają wydawcy, przekonując, że w nowej publikacji polski naczelny ekspert piłkarski zdradzi sporo kulis: „Rodzinne losy, kulisy sukcesów drużyny Kazimierza Górskiego, korupcja w futbolu i podłoże konfliktu z Jackiem Gmochem – nie tylko o tym opowiada z charakterystyczną dla siebie swadą. To czyta się tak, jakby się słuchało kolejnego komentowanego przez niego meczu!”, przeczytać można w opisie. To wszystko, a także wiele więcej, ten osobliwy duet zawarł na 352 stronach, za które czytelnikowi przyjdzie zapłacić 39,99 zł. Taka przynajmniej kwota widnieje na okładce publikacji, bo w przedsprzedaży na LaBotiga.pl książkę można znaleźć już 15% taniej, za 37,99 zł w wersji z autografem lub za okrągłe 69 zł w ekskluzywnym wydaniu ograniczonym do 300 numerowanych egzemplarzy, z twardą oprawą w kolorze marynarki Andrzeja Strejlaua i autografami obu autorów. Opcji do wyboru jest wiele, ale żaden szanujący się kibic piłkarski nie powinien mieć wątpliwości, że książka musi stać się jego pozycją obowiązkową!

Podobnie jest zresztą z kolejną piłkarską nowością tego miesiąca. Tego samego 14 listopada do księgarni trafi bowiem biografia „Terlecki. Tragiczna historia jednego z najlepszych piłkarzy w Polsce”. Autorem publikacji opowiadającej o życiu reprezentanta Polski jest Piotr Dobrowolski, doskonale znany kibicom z głośnych wspomnień Dawida Janczyka „Moja spowiedź”, których był współautorem. Teraz dziennikarz „Super Expressu” postanowił porozmawiać z ludźmi i rodziną lewoskrzydłowego, który mimo ogromnego talentu z różnych przyczyn nie zrobił takiej kariery, jaką mu wróżono, i odszedł w zapomnieniu w grudniu ubiegłego roku. „Niezwykły talent, wrażliwość i tajemnica niespełnionych nadziei” – w ten sposób książkę zapowiada Wydawnictwo Harde, związane z „Super Expressem”. W dosyć enigmatycznym opisie można przeczytać, że autor, pracując nad biografią, porozmawiał m.in. z Grzegorzem Lato, Włodzimierzem Żmudą czy Jackiem Gmochem, a jego dzieło skupia się przede wszystkim na „ostatnich latach życia Stanisława Terleckiego (…) polskiego piłkarza, reprezentanta Polski grającego na pozycji napastnika lub pomocnika”. Z informacji pochodzących od osób, które czytały już książkę, wynika, że będzie to mocna pozycja. Na ile tak się stanie, przekonać się będzie można, wysupłując z portfela 39,99 zł. Przynajmniej taka kwota widnieje na okładce liczącej 244 strony pozycji, bo w przedsprzedaży na LaBotiga.pl można ją zamówić już za 29,60 zł. Warto dodać, że to nie pierwsza biografia Stanisława Terleckiego, która trafia na półki. W 2006 roku piłkarz wraz z Rafałem Nahornym (wówczas „Przegląd Sportowy”, dziś NC+), wydał wspomnienia zatytułowane „Pele, Boniek i ja”.

We wstępie zapowiadałem, że w tym miesiącu nie zabraknie czegoś interesującego dla fanów historii futbolu i tak będzie w rzeczy samej. 10 listopada do sprzedaży trafi nowa książka Leszka Śledziony i Edwina Kowszewicza "Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918". Wydawca, czyli firma OLGEN, nie ukrywa, że premiera powiązana jest bezpośrednio z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: „Również w tym okresie, a dokładnie XIX wieku, narodził się polski sport. Początkowo jako ruch gimnastyczny, z czasem przekształcając i dzieląc się na poszczególne dyscypliny w tym także na najpopularniejszą obecnie na całym globie piłkę nożną”, przeczytać można we wstępie do publikacji. Tym, co wyróżnia ją na tle poprzednich pozycji z serii „Historia sportu”, jest nowatorska formuła: „Po raz pierwszy, oprócz podpisów pod zdjęciami, nie ma w niej zawartych tabelek statystycznych, składów drużyn piłkarskich i tekstów do czytania. Skupiliśmy się na efekcie wizualnym, prezentując naszym czytelnikom niezwykły album fotograficzny, przedstawiający pionierów polskiej piłki nożnej, nasze pierwsze zespoły futbolowe oraz pamiątki związane zarówno ze spotkaniami futbolowymi, jak i powstawaniem i funkcjonowaniem organizacji i oraz drużyn klubowych. W nawiązaniu do tytułu książki, dotyczą one wyłącznie polskich futbolistów i polskich zespołów, dlatego w publikacji nie znalazło się miejsce na prezentację zespołów i piłkarzy ówczesnych mniejszości narodowych: niemieckich (głównie z terenów carskiej Łodzi), ukraińskich czy żydowskich”. To wszystko w pełnym kolorze, na kredowym papierze i dokładnie 342 stronach. Jak możecie się domyślać, musi mieć to odzwierciedlenie w cenie okładkowej książki, która wynosi dokładnie 89,90 złZamawiając publikację w Księgarni Kibica Sendsport z kodem ‘ksiazkisportowe’ możecie jednak liczyć na 10% rabat, co daje dużo przyjemniejszą kwotę 80,90 zł. Warto, bo jak zapowiadają autorzy, „wszystkie zaprezentowane przez nas na fotografiach z minionej epoki postacie: działaczy, piłkarzy czy sędziów zostały przez nas zidentyfikowane i opisane od podstaw”.

Na zakończenie coś o dwóch pozycjach dla najmłodszych od Wydawnictwa Egmont, które firma wydawnicza przygotowała na 14 listopada. Pierwsza to książka Dariusza Tuzimka „FC Barcelona. Więcej niż futbol”. Dziennikarz, który wcześniej napisał w serii „Mali mistrzowie” m.in. o Legii, Lewandowskim i Neymarze, tym razem wziął na warsztat słynny klub z Camp Nou. „Znajdziecie tu mnstwo informacji, ciekawostek i anegdot o stadionie Camp Nou, poznacie wielu dawnych i współczesnych piłkarzy i trenerów, legendarne mecze i szokujące transfery. To rzecz o taktyce i stylu gry drużyny na przestrzeni lat i jej wielu triumfach, a także legendarnej rywalizacji z Realem Madryt i meczach El Clasico, które przeszły do historii”, przeczytać można w zapowiedzi. Jak się okazuje, autor nie skupił się wyłącznie na sporcie, ale postanowił również wyedukować najmłodszych fanów historycznie i geograficznie: „Dowiecie się także wiele o samym mieście – Barcelonie oraz zakorzenionych w XIV w. stosunkach Katalonii z Królestwem Hiszpanii”. Okładkowa cena liczącej 160 stron książki to 34,99 zł, ale w przedsprzedaży na LaBotiga.pl możecie ją nabyć ponad 10 zł taniej.

Podobnie jest z drugą pozycją Egmontu dla najmłodszych. „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” do księgarni trafią również 14 listopada, liczą nieco więcej, bo 208 stron i mają innego autora: Jarosława Kaczmarka. Tego pana możecie kojarzyć z bardzo ciekawej książki „Gole wszech czasów”, a także biografii Suareza i Piszczka kierowanych do najmłodszych. Teraz Kaczmarek zmienił dyscyplinę i przybliża młodym kibicom sylwetki Stocha, Żyły czy Huli: „To barwna, wciągająca opowieść dla małych i dużych pasjonatów sportu – lub tych, którzy pasjonatami dopiero planują zostać. Poznajcie bliżej dawnych i współczesnych mistrzów: Stanisława Marusarza, Wojciecha Fortunę, Adama Małysza i Kamila Stocha oraz pozostałych członków medalowej drużyny – Stefana Hulę, Dawida Kubackiego, Macieja Kota i Piotra Żyłę, a także kilku z ich zagranicznych kolegów. Kolorowe zdjęcia urzeczywistniają opisywane historie, zabawne rysunki pobudzają wyobraźnię, a słynne skocznie, nowe technologie, szczegóły techniczne lotu i… magiczne właściwości bułki z bananem tylko czekają na to, żeby je odkryć? Kiedy wiatr jest przyjacielem, a kiedy wrogiem skoczka?”, przeczytać można w opisie. O tym, z jakim przyjęciem spotkają się sportowe książki dla najmłodszych w zimowej scenerii, będzie można się przekonać już niedługo. Na zakończenie warto dodać, że okładkowa cena publikacji to 34,99 zł, ale na LaBotiga.pl tradycyjnie można liczyć na spory rabat i „Skoczków”w promocyjnej cenie 22,73 zł.

3 komentarze:

  1. Ja koniecznie muszę przeczytać pierwszą pozycję! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo tych premier 14 listopada było muszę sprawdzić w księgarni może czy już jest u mnie w mieście biografia Terleckiego bo bardzo mnie interesuje ten temat.

    OdpowiedzUsuń