piątek, 1 grudnia 2017

Grudniowe premiery

Grudzień. Wydawnicze ostatki. Wszyscy myślami są już przy świątecznym stole, więc na rynku nie pojawia się zbyt wiele nowości. Z tego też względu także sportowych premier będzie w tym miesiącu jak na lekarstwo. Znajdzie się jednak kilka pozycji, których szerszego przestawienia nie mogło zabraknąć.

Zaczynamy od pozycji, która ukaże się pod patronatem niniejszego bloga. 4 grudnia o godz. 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera „Rocznika piłkarskiego 1922. Polska – Europa – Świat”. To nowa książka zapoczątkowanej jakiś czas temu przez wydawnictwo Nada Sp. z o.o. serii „Historia Sportu”. Autorami najnowszego dzieła, tym razem wypuszczonego na rynek przez firmę OLGEN, jest trio: Piotr Chomicki, Leszek Śledziona, Edwin Kowszewicz. Pierwsi dwaj historycy są doskonale znani z wcześniejszych pozycji cyklu, trzeci natomiast przyłożył dotychczas rękę do jednej książki – „Piłka nożna na polskim Pomorzu 1920-1939” z ubiegłego roku. Jak przekonują wydawcy, ich nowa publikacja będzie iście rewolucyjna, bo nazywają ją „wyjątkowym wydawnictwem w skali światowej”. Ma to być odpowiedź na roczniki wydawane jeszcze niedawno przez Andrzeja Gowarzewskiego, który przed rokiem zaprzestał tej działalności zawiedziony brakiem wsparcia związku i środowiska futbolowego. O ile jednak Wydawnictwo GiA stawiało na roczniki dotyczące dopiero co minionych wydarzeń, Chomicki z Śledzioną cofają się o niemal sto lat i zaczynają od przedstawienia piłkarskiego roku 1922. Co znajdzie się w ich najnowszej książce? „Jak w klasycznym wydawnictwie tego rodzaju, w części o Polsce, autorzy opisują reprezentację narodową, a następnie rozgrywki o mistrzostwo kraju. Jednakże, forma tego opisu nie jest już klasyczna, nie jest to bowiem tylko statystyczny opis wydarzeń. Dane statystyczne uzupełnione są obszernymi tekstami przedstawiającymi tło i nastrój epoki, osobno uczestników i bohaterów wydarzeń”, przeczytać można w zapowiedzi.

Nie tylko to stanowi jednak o wyjątkowości rocznika. „W publikacji znajdujemy wyniki rywalizacji okręgowych aż do poziomu najniższych lig, czyli klasy C. To wszystko zilustrowane jest bardzo starannie dobranymi fotografiami”. Jak dodają autorzy, część zdjęć została nawet pokolorowana, co ma być dodatkową atrakcją dla czytelników. Jeśli chodzi o drugą część książki, tę poświęconą piłce zagranicznej, tutaj również będzie nieszablonowo: „Ten rozdział podzielony jest na poszczególne federacje krajowe i najważniejsze związane z nimi wydarzenia, czyli występy reprezentacji, mistrzostwa krajowe oraz puchary (…) Także i w tej części nie brakuje unikalnych fotografii, które autorzy zdobywali dzięki kontaktom jakie udało im się pozyskać z autorami podobnych publikacji zagranicą. Właśnie te kontakty, połączone ze znaną już z poprzednich publikacji: dokładnością, rzetelnością, dbałością o najmniejsze szczegóły, autorów, dają w finale efekt niespotykany i wyjątkowy”. Unikatowa pozycja, która zawiera tyle atrakcji, musi nieco kosztować. Okładkowa cena rocznika to 69,90 zł. W zamian kupujący otrzyma liczącą 366 stron pozycję. Książkę można zamówić bezpośrednio u wydawców na stronie https://sklep.rocznikpilkarski.pl. Tylko tutaj gratis otrzymacie 10 pocztówek ze zdjęciami drużyn z 1922 roku. To nie lada gratka dla wszystkich kolekcjonerów futbolu, ale trzeba się spieszyć, bo promocja trwa tylko do 6 grudnia. „Rocznik piłkarski 1922” dostępny jest również w ofercie Sendsport.pl. Kto chciałby otrzymać egzemplarz z autografem twórców, może wybrać się na jedno ze spotkań autorskich, których pełny harmonogram znajduje się pod tym linkiem.

Nie samą piłką będzie jednak żył w grudniu kibic. Pozycję dla siebie znajdą na rynku również fani… golfa! „Golf to moja pasja. Podróże z golfem w tle” to dzieło Wojciech Pasynkiewicza, lekarza medycyny, ale też zapalonego żeglarza i narciarza, pasjonata i propagatora golfa oraz członka First Warsaw Golf & Country Club w Rajszewie. Autor zagrał już na ponad 350 polach golfowych w ponad 30 krajach na świecie, prowadzi nawet ranking tych miejsc, dokumentując swoje wizyty fotografiami. Od roku pisze do magazynów golfowych, więc jego znajomość tematu nie podlega dyskusji. O czym traktować będzie książka Pasynkiewicza? „Szukasz odmiany od tradycyjnego wypoczynku? Chcesz spróbować czegoś nowego?  Golf, oto odpowiedź”, przeczytać można w zapowiedzi. Nieco dalej Edipresse Książki, które odpowiada za wypuszczenie tej pozycji na rynek, podkreśla: „Autor opowie ci, jak zaraził się bakcylem golfa. I jak do dziś nie może się z niego wyleczyć. Zabierze cię na golfowe wycieczki – nie tylko po polach, ale także po ich okolicach, miastach i zabytkach. Opowie ci o historii golfa, etykiecie, najsławniejszych golfistach”. To pokrótce znajdą w publikacji osoby, które zdecydują się na po nią sięgnąć. Tacy czytelnicy muszą liczyć się z wydatkiem na poziomie 39,90 zł, bo właśnie taka cena widnieje na okładce książki. W przedsprzedaży można ją już jednak znaleźć dużo taniej, chociażby na Dadada.pl, gdzie jest wystawiona za nieco ponad 20 zł. Licząca 200 stron pozycja ukaże się na rynku 7 grudnia.

Tego samego dnia do sprzedaży miał trafić album Marka Hodgkinsona „Roger Federer. Geniusz przy pracy”. Miał, bo jak poinformowało Wydawnictwo SQN, które zdecydowało się przełożyć tę pozycję, premiera została przesunięta z powodów technicznych najprawdopodobniej na styczeń. Być może książka do czytelników, którzy zamówili ją w przedsprzedaży, trafi jeszcze przed Świętami, ale wydawca nie daje takiej gwarancji. Szkoda, bo to idealna prezentowa pozycja, o czym przekonuje ten film:


Niezależnie od tego, kiedy ukaże się infobiografia Szwajcara (to połączenie infografik z klasyczną biografią), jawi się ona jako pozycja obowiązkowa dla fanów tenisa. W opisie liczącej 272 strony publikacji przeczytać można: „Opierając się na rozmowach z tenisistą oraz wywiadach na wyłączność przeprowadzonych z jego bliskimi, Mark Hodgkinson – ceniony dziennikarz, autor książek i tenisowy ekspert – opowiada historię młodego, porywczego chłopaka z Bazylei, który przeistoczył się w spokojnego i pewnego siebie sportowca. Sportowca, który będąc grubo po trzydziestce, nadal stara się ulepszać swoją grę, rzuca wyzwania o wiele młodszym graczom i rywalizuje o największe tenisowe trofea”. Nie zabraknie więc ciekawych rzeczy dla tych, którzy lubią o życiu i karierze sportowych gwiazd czytać. Niewątpliwą zaletą pozycji „Roger Federer. Geniusz przy pracy” będzie jednak także strona graficzna: „Dzięki infografikom, niezwykłym fotografiom oraz dogłębnej analizie i komentarzom rywali, idoli, trenerów oraz osób z bliskiego kręgu Federera zyskasz zupełnie nowe spojrzenie na jego wielkość. Zrozumiesz, dlaczego jego gra porusza tak wielu ludzi, a on sam jeszcze w trakcie kariery stał się kimś więcej niż kolejnym utalentowanym sportowcem”, zapewniają wydawcy w opisie. Atrakcyjna forma ma swoją ceną – okładkowa cena biografii to 59,90 zł, jednak w księgarni internetowej LaBotiga.pl można ją nabyć ponad 16 zł taniej. Na koniec warto dodać, że będzie to druga książka pod dwoma względami: autora oraz głównego bohatera. Wcześniej nakładem Bukowego Lasu ukazały się bowiem biografie „Andy Murray. Niezwykła historia” i „Roger Federer. Najwspanialszy”. Pierwszą napisał właśnie Mark Hodgkinson, druga była pierwszą biografią Szwajcara, która ukazała się w Polsce.

3 komentarze:

 1. Rocznik będzie pewnie wartościową publikacją, ale okładka nie zachęca raczej do zakupu. Mało ciekawa. Faktycznie grudzień będzie skromny...

  Trzeba czekać do przyszłego roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydawcy książek z serii "Historia sportu" raczej są wierni jednej koncepcji okładek. ;) Szczerze przyznam, że są dużo gorsze okładki, szczególnie w przypadku książek historycznych.

   Usuń
 2. No nareszcie- książka o Rogerze!Czekam na przesyłke

  OdpowiedzUsuń